AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X - Zen 5

AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X - Zen 5

AMD Ryzen 9000 procesori donose unapređenja na Zen 5 arhitekturi: Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X sa 4 nm proizvodnim procesom, efikasnijom arhitekturom i većim brojem jezgara

    Sadržaj
      AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X – Zen 5

      Pozitivne ocene

      • Vrhunske performanse
      • Kompatibilnost sa postojećim AM5 pločama
      • Odličan sistem upravljanja potrošnjom, radnog takta i grejanjem
      • Unapređena Zen 5 arhitektura na 4 nm procesu
      • Unapređen matematički koprocesor za bolje AI performanse

      Negativne ocene

      • Zahteva solidno dobar i skup CPU kuler

      AMD Zen 5 flefšip procesori Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X predstavljaju vrhunske modele sa novom 4 nm arhitekturom. Poboljšane IPC performanse i veći radni taktovi obezbeđuju ubrzanje u radu. Ryzen 9 9950X nudi do 16 jezgara i 32 threada, dok 9900X donosi 12 jezgara i 24 threada, uz efikasnost koja ih čini idealnim za zahtevne aplikacije i gejming.

      Nisu samo prenosni računare na AMD platformi dobili unapređenu Zen 5 procesorsku arhitekturu. Pored njih poboljšanja su učinjena i na desktop seriji procesora koji su sada još moćniji i svakako najjači u svetu Windows PC računara. Naravno u pitanju su nedavno predstavljeni Ryzen procesori 9000 serije i među njima najjači Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X.

      Možda desktop PC računar nije tako popularan i aktuelan u ovom trenutku, kao njegov prenosni rođak, ali to svakako ne umanjuje činjenicu da je verzija najmoćnije alatke u svetu Windows PC-a postala još bolja, moćnija I brža.

      AMD Ryzen Zen 5 procesori donose nekoliko ključnih unapređenja u odnosu na Zen 4 iz Ryzen 7000 serije koji su važili po mnogima za najbolje desktop PC procesore, prevazilazeći Intel Core 14 generaciju. I dok se Intel bori sa svojim problemima, AMD ide dalje i učvršćuje svoju dominaciju na desktop tržištu, donoseći novu generaciju Ryzen modela kroz poboljšanja, koja se tiču performansi, energetske efikasnosti i naprednih funkcija.

      Po prvi put nam se čini da AMD nema za cilj da bude bolji od Intel Core konkurencije jer kod njih u međuvremenu nije izašlo ništa bolje što samo pokazuje koliko je zapravo Intelov problem uzeo maha. Sada AMD mora da se bori protiv samog sebe i dokaže da je novi Zen 5 bolji od ionako dobrog prethodnika, što je možda i još veći izazov.

      AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X – Zen 5 vs Zen 4

      Glavne razlike i unapređenja koje Zen 5 donosi se ogledaju u nekoliko ključnih činjenica:

      Prvo i osnovno, poboljšane su IPC performanse tj broj izvršenih instrukija po kloki procesora. Zen 5 procesori beleže primetan skok u IPC performansama, sa povećanjem koje u proseku iznosi oko 16% u odnosu na prethodne Zen 4 modele. Ovo znači da Zen 5 može obaviti više operacija po taktu, što doprinosi bržem i efikasnijem radu procesora.

      Međutim da bi jedna ovako važno unapređenje bilo postignuto bila je potrebna nova i bolja Zen 5 mikro-arhitektura procesorskih jezgara, dakle efikasniji i brži dizajn, uz prelazak na napredniji proizvodni proces. Nije to neki revolucionarni skok, ali jeste fino podešavanje i optimizacija koji su ključni u tom evolutivnom napretku novijih verzija procesora.

      Više keš memorije i bolja podrška za AVX i AI

      Zen 5 ukratko na polju poboljšanja mikroarhitekture donosi optimizaciju keš memorije i povećanje prvostepenog i drugostepenog keša – potez koji ide ruku pod ruku sa sa dvostrukim front-end pipeline-om, što omogućava bolju predikciju grananja instrukcija i povećava tačnost preuzimanja podataka u keš memoriju. Sve to ukratko, omogućava brže izvršavanje složenih instrukcija i smanjenje čekanja i kašnjenja u radu procesorskih jezgara.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Pored ovih poboljšanja, unapređene su i karakteristike ugrađenog matematičkog koprocesora u smislu boljeg rada sa AVX 512 vektorskim instrukcijama koje omogućavaju više operacija sa pokretnim zarezom, AMD Ryzen 9000 serija procesora donosi do 3 puta brže vreme do prvog tokena i 1.5 puta brže procesiranje tokena u sekundi pri pokretanju velikih jezičkih modela (LLM) u poređenju sa prethodnom generacijom čime u značajnijoj meri unapređuje AI performanse eliminišući potrebu za prisustvom namenskog NPU koprocesora.

      Kompatibilnost s apostojećim AM5 pločama

      AMD Ryzen 9000 serija procesora je kompatibilna sa AM5 podnožjem dakle može da se koristi na matičnim pločama prethodne generacije uz naravno, obavezno ažuriranje BIOS verzije. Predviđena je i nova generacija matičnih ploča sa 800 serijom čipseta za korisnike koji žele da iskoriste sve napredne opcije novog procesora. 

      AMD Ryzen 9000 Zen 5 i dalje koristi isključivo jezgra visokih performansi. Konfiguracija i broj jezgara je ostao nepromenjen u odnosu na prethodnu generaciju dakle najjači Ryzen 9 9950 raspolaže sa 16 fizičkih jezgara i izvršava 32 instrukcijska niza istovremeno, sledeći je Ryzen 9 9900X sa 12 fizičkih i 24 logička jezgra, sledi Ryzen 7 9700X sa osam jezgara i 16 tredova i konačno 6-jezgarni Ryzen 5 9600X sa 12 logičkih jezgara. Dakle, primenjena je čiplet topologija sa CCD koji sadrži maksimalno 8 jezgara. CCD čiplet je izrađen u TSMC tehnologiji od 4 nm (Zen 4 je bio 5 nm proizvod), dok je tu i IOD kontroler koji se izrađuje u 6 nm tehnologiji.

      Time je zapravo postao efikasniji u radu pa su i TDP vrednosti prosečne potrošnje smanjene kod Ryzen 9000 serije na 65, 120 W i 170W kod najjačeg. Međutim to je itekako relativno u stvarnom radu jer je procesor toliko inteligentan da zna da detektuje prisustvo boljeg rashladnog sistema i tome prilagodi rad procesora u cilju postizanja performansi, tako da ova prosečna vrednost zapravo malo govori o realnom radu jer procesor ide značajnije prko ove vrednosti kada je potrebno isporučiti performanse, ali i značajnije ispod granice kada miruje i nije potrebno da se angažuje.

      Spomenimo i još jedno važno unapređenje koje je ovog puta dobio IOD tj sistemski kontroler kroz zvaničnu podršku USB4 standardu a koji će biti iskorišćen na najnovijoj generaciji AM5 ploča sa 800-serijom čipsetova, takođe i sistemski kontroler je dobio podršku za rad sa DDR-8000 memorijskim modulima kroz EXPO podršku za Overkloking profilima. U suštini tu se ništa nije menjalo jer najbolje performanse se ostvaruju sa DDR5-6400 kada memorije rade u sinhronom 1:1 režimu sa memorijskim kontrolerom. Sa DDR5-8000 se uvodi delilac u komunikaciji sa memorijskim kontrolerom.

      AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X – performanse

      Stižemo do dela sa performansama. Obzirom da smo već u prethodnoj generacije argumentovano dali prednost Ryzen 7000 seriji u odnosu na Intel Core 14. generacije, a što se posle potvrdilo i kroz razne probleme u radu Intel Raptor Lake procesora, ovog puta smo novi Zen 5 detaljnije poredili i analizirali ponašanje u radu, direktno sa njegovim Zen 4 prethodnikom i to u primeru 12-jezgarnih modela Ryzen 9 7900X i Ryzen 9 9900X.

      Performanse u aplikacijama:

      Kao što možete pretpostaviti, primarno polje upotrebe ovako jakih procesora su zahtevne aplikacije za kreativni rad, poput onih za modeliranje i rendering, obradu fotografija, video editing i efekte, CAD/CAM i slične. Što su aplikacije procesorski zahtevnije i više angažuju procesorske resurse ili drugim rečima na najbolji način znaju da iskoriste CPU resurse koji su im na raspolaganju – utoliko je i veća brzinska razlika u odnosu na prethodnu generaciju Zen 4 modela.

      Tako je u našim testovima najveća  razlika ostvarena u Cinema 4D i KeyShot rendering testovima i iznosi 20%, u Premere Pro blizu 15% u Photoshop-u 5.5% ili Adobe Lightroom-u 7.5%. Razlike su definitivno tu i primetne su, ali ne spektakularne. Loše podešavanje u BIOS-u ih praktično može poništiti. Uglavnom tako je slično bilo i u prošlosti kada izađe neki novi procesor.

      Performanse u igrama:

      Gejming performanse su još manje primetne jer prevashodno zavise u ovakvim situacijama od snage grafičke karte. U ovoj High End klasi desktop procesora, snage za igre ima na pretek i sve se svodi na to koliko jaku grafičku kartu i video memorije imate. Niko ko kupuje ovu kategoriju procesora se neće igrati na ultra niskim rezolucijama gde bi se osetio uticaj procesora.

      Ovako na Full HD i većim rezolucijama snaga procesora ne dolazi do izražaja, tačnije ima je sasvim dovoljno tako da kao što volim da kažem – lošije podešen BIOS u situacijama kada ne iskoristite mogućnosti da dodatno utegnete performanse i ta razlika u procesorskoj snazi može još lakše da bude poništena.

       Nemojte pogrešno shvatiti moje komentare to je samo još jedan poziv da obratite pažnju na BIOS parametre i maksimalno iskoristite žustrinu i mogućnosti vaše nove i brze desktop PC platforme.

      Ubrzanja definitivno ima, najviše u zahtevnim aplikacija, kada je brzinski iskorak itekako opipljiv i uočljiv.

      AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X – iskustvo u radu

      Još zanimljivija činjenica se odnosi na način kako to Zen 5 procesori postižu u radu tj njegovo ponašanje. Svakako očekujemo još efikasniji rad od ionako dobrog Zen 4 procesora koji je u pređašnjim testovima daleko iza sebe ostavio Intel Core konkurenciju pre svega u pogledu manjeg grejanja, boljeg iskorišenja energije i sveukupno kultivisanijeg rada.

      Iako korak u procesu izrade tranzistora nije veliki tj  prešlo se sa 5 nm na 4 nm uz određenu optimizaciju arhitekture moguće je ostvariti određeni napredak na bolje. I to je AMD upravo učinio  sa Zen 5 procesorima Ryzen 9000 serije. Pogledajte dobro sledeće grafikone.

      Prva grupa se odnosi na vrlo stresan scenario renderinga zahtevne 4K scena u CInema 4D R23 aplikaciji. To se odnosi na situaciju gde su performanse bolje za 20%. Upečatljivo je što ovoliku prednost ostvaruje na efektivno 100 MHz nižoj frekvenciji od svog prethodnika što je zaista upečatljiva činjenica, pri tome je trošio 15 W manje enerigije i logično se manje zagrevao za 7 stepeni Celzijusa, tačno u stepen koliko je AMD to i u prezentacijama obećao, što je svakako za pohvalu.

      Pri svemu tome on stoji na 85% termo limita, tačno 10%  niže od ionako odličnog Ryzen 9 7900X našeg odličnog redakcijskog etalona. O Core modelima 14. generacije da ne pričamo oni su ipak iz negog drugog prošlog vremena i ni izbliza nisu tako kultivisani u radu kao poslednja generacija Ryzen Zen 5 modela.

      Potpuna kontrola u radu

      Može vam se učiniti da je frekvencija mnogo niža od obećanih 5.6 GHz za pojedinačna jezgra, ali imajte u vidu da CInema 4D angažuje sva jezgra i 100% ih opterećuje, a u takvim situacijama frekvencija svih jezgara u punom sprintu je manja od maksimalne PBO vrednosti pojedinačnih. Primer da Ryzen 9 9900X ispunjava obećanih 5.6 GHz u max PBO režimu smo zabeležili u Adobe Premere Pro CC testu:

      Slično je i u igrama, mada su ovde razlike manje jer se CPU manje angažuje i napreže. Koristili smo našu omiljenu etalon igru Cyberpunk 2077 koja je možda i najzahtevnija igra današnjice u pogledu zahtevnosti angažovanja procesorskih i resursa grafičke karte. 

      Uglavnom približno istu vrednost frejmrejta Zen 5 Ryzen 9 9900X postiže na 50 MHz nižoj frekvenciji i nivou potrošnje od 100-110 W, ali i 7 stepeni Celzijusa nižoj temperaturi i termalnom limitu na 70% maksimalne vrednosti.

      Dakle, zaključak je jasan kao dan, bez obzira da li je u pitanju rad u procesorski zahtevnim aplikacijama ili je u pitanju gejming, Ryzen 9 9900X demonstrira na najbolji način svoju efikasnost u radu još bolji je u tom pogledu od inače odličnog Zen 4 prethodnika. I još jedna bitna stvar – ovi rezultati imaju posebnu težinu jer je za razliku od Zen 4 predstavnika, novi Ryzen 9 9900X testiran u najtoplijem periodu kada čak i klima ima ograničen utisak jer je ambijentalna temepratura bila sigurno veća i nepovoljnija po Zen 5 predstavnika.

      Zbog toga, ali i činjenice da uskoro tj već sledeće nedelje od 30. septembra stižu nove AMD 870X ploče, svakako ćemo ponoviti testiranje i sigurni smo ostvariti još bolje rezultate. 

      AMD Ryzen 9 9950X i Ryzen 9 9900X – zaključak

      Dolazak Zen 5 generacije je gotovo sigurno ispunio svoj cilj i doneo obećano unapređenje kako u pogledu efikasnijeg rada tako i performansi. Dakle nije sve samo u brute force elementu snage.

      Budimo sasvim jasni i  iskreni,  AMD Ryzen 9000 procesori Zen 5 generacije donose konkretan skok u performansama, efikasnosti i naprednim funkcijama u odnosu na Zen 4. Sve ove promene pozicioniraju Zen 5 kao idealan izbor za sledeću generaciju desktop računara.

      Desktop danas više definitivno nije tako popularan kao nekada ili kao mobilna laptop Windows PC braća. On polako ali sigurno postaje specijalizovani alat za zahtevan i produktivan rad ili specijalizovana gejming oprema za najbolji mogući užitak i takmičenje. Kada su u pitanju ovi scenariji rada nema mu ravnog.

      Naravno svi oni koji su kupili Zen 4 mislim da nemaju realnog razloga da rasprodaju svoje komponente i prelaze na noviji Zen 5 osim ukoliko ima nije bitan svaki minut tokom renderinga. Isto tako oni koji prave ultimativni gejming rig i dalje imaju u ponudi najbolji procesor za tu svrhu AMD Zen 4 V-Cache verziju procesora sa X3D sufiksom u oznaci. Kao što vidite to svojevrsno raslojavanje ponude u potrazi za kupcem, na neki način sužava ciljnu grupu korisnika Ryzen 9000 serije, ali isto tako treba imati u vidu da se sprema i njegova X3D tj V-Cache verzija.

      Možda vam se svidi