AMD Radeon RX 480 8 GB

AMD Radeon RX 480 8 GB

Čekanje je gotovo, vrhunska moderna karta sa performansama dojučerašnjih "high-end" karti koja je ujedno i pristupačna, je postala stvarnost. AMD je nastavio sa unapređivanjem svoje GCN arhitekture koji za ovu generaciju nosi kodno ime Polaris. Ipak, veliko poboljšanje performansi o kome govorimo ne bi moglo da bude moguće da AMD nije ponovo lider proizvodnog procesa sa prelaskom u 14nm.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Dakle, čip koji će debitovati sa Polaris, odnosno četvrtom generacijom GCN arhitekture; čip koji stiže prvi nosi oznaku Ellesmere i izrađen je u 14nm. Dobro ste pročitali, AMD je prešao u 14-nanometarsku litografiju čime je omogućio sebi znatno povećanje broja tranzistora. Jednako bitno je to što se ovaj GPU neće proizvoditi u TSMC-u kao svi AMD grafički čipovi do sada, već se Ellesmere proizvodi u GlobalFoundries fabrici. Taj čip će svoje mesto naći na prvom Radeonu nove generacije koji nosi oznaku RX 480.
       uvod_amd_radeon_rx480_011_s.jpg
      Dakle, dva nova GPU-a su Polaris 10 i Polaris 11. Ellesmere je praktično Polaris 10, a možemo očekivati i derivate koji će se koristiti za slabije modele. Kao što smo već rekli, reč je o četvrtoj generaciji Graphics CoreNext odnosno GCN arhitekture.
      uvod_amd_radeon_rx480_001_s.jpg
      Osnovna podela se vrši na četiri Shader Engine-a, ulazne jedinice, Media akceleratora, L2 keš i memorijskih kontrolera. Ulazne jedinice su četiri ACE (Asynchronus Computing Engine) jedinice i Graphics Command procesor, koji šalju ulazne podatke putem “Global Data Share” keša prema Shader Engine-ima, a koji dalje preuzimaju i obrađuju podatke. Od tih perifernih komponenti, promenjen je jedino L2 keš koji sada broji 2 MB dostupna svim Shader Engine-ima.
       uvod_amd_radeon_rx480_003_s.jpg
      Svaki Shader Engine je zasebna celina koja poseduje Stream procesore, lokalne registre, prvostepeni keš, ROP i teksturne jedince. Svaki od njih ima funkcionalnost manjeg GPU-a koji komunicira sa ostalim delovima. Iz hijerarhijske perspektive, prvi na ulazu je Geometry Engine koji sadrži geometrijski i vertex asembler u kompletu sa jednom teselacionom jedinicom. Geometry Engine je znatno unapređen, posebno kroz novi “primitive discard accelerator” i dodavanje zasebnog keša (Index Cache).
      uvod_amd_radeon_rx480_002_s.jpg
      Osnovna jedinica Shader Engine-a su Compute jedinice. Ovaj blok koji poseduje 64 vektorske jedinice koje ujedno AMD vodi kao Stream procesor. Svaki od 9 CU-a poseduje 64 Stream procesora, što implicira da ih ima ukupno 576 po Shader Engine-u.
       uvod_amd_radeon_rx480_005_s.jpg
      Prema navodima AMD-a, novi GCN ima Compute Units blokove koji su za 15% brži od prethodne arhitekture. Međutim, zahvaljujući 14nm FinFET litografiji koja je donela značajne uštede na bolju zagrevanja i potrošnje, i pored povećanog radnog takta ukupan skok za Polaris 10 odnosno Ellesmere čip je zapravo oko dva i po puta.
      uvod_amd_radeon_rx480_004_s.jpg
      Polaris 10, odnosno Ellesmere čipovi su predviđeni za rad sa 256-bitnom memorijskom magistralom. Kao i kod novijih modela tu je podrška za kolornu kompresiju tj. Delta Color Compression, tako da se podaci u video memoriji vezani za boje se sada kompresuju u letu kako bi smanjili saobraćaj i time se efikasnost povećava do 40%.
       uvod_amd_radeon_rx480_008_s.jpg
      Na kraju, jedna od veoma bitnih novosti je unapređenje na polju na kome su mnogi zamerali Radeon kartama, a to je izostanak HDMI 2.0 video izlaza. To je sada rešeno, pa će Polaris karte nuditi podršku za HDMI 2.0b, DisplayPort 1.4 HDR i DisplayPort 1.3 HBR3. Dakle, najmodernije video konekcije koje možete da poželite.
      uvod_amd_radeon_rx480_009_s.jpgPosle Radeon Fury X i Fury Nano modela, moramo da priznamo da smo bili pomalo iznenađeni Radeonom RX 480. I to ne na dobar način. Naime, dok su Fury karte u referentnom izdanju izgledale toliko dobro i kvalitetno napravljene da ste bili u dilemi da ih stavite u vitrinu ili u kompjuter, Radeon RX 480 se vraća staroj praksi.
      Jednostavno, oblikom podseća na Fury modele, ali je završna obrada pokazatelj da AMD nema niti malo poverenja u ovaj referentni hladnjak, te da se oslanja na to da će partneri ponuditi svoje, daleko bolje, rashladne sisteme.
       amd_radeon_rx480_005_s.jpg
      Plastika je dominantna i praktično nema metalnih elemenata u crnom oklopu. U suštini, reč je o klasičnom turbinskom kuleru kakav AMD godinama koristi uz naravno osvežen vizuelni identitet koji se uklapa sa poslednjim trendovima kompanije. Gumena površina je simpatična i to možemo da navedemo kao plus.
       amd_radeon_rx480_006_s.jpg
      Okretanjem karte na poleđinu primećujemo nedostatak backplate-a koji može da se opravda činjenicom da je karta zaista mala. Zaista je impresivno koliko je štampana ploča kratka i pored toga što koristi klasičan GDDR5 RAM, a ne HBM koji je zaslužan za minijaturne dimenzije Fury modela. Štaviše, sam kuler je očigledno duži za nekih 25 procenata.
       amd_radeon_rx480_012_s.jpg
      amd_radeon_rx480_013_s.jpg
      Nakon što smo uklonili oklop, na videlo je došla jedostavnost referentnog kulera koji ne može biti bazičniji. Jedan aluminijumski blok koji čini glavni deo rashladnog tela koji odvodi toplotu sa GPU-a i to je praktično sve. Nema bakarnih delova, heatpipe-ova ili vapor chamber-a, već tehnologija od pre 10 godina.
       amd_radeon_rx480_015_s.jpg
      Pohvalićemo metalni ram koji prekriva deo naponske jedinice, RAM čipove i poseduje kanale koji usmeravaju vazduh neposredno kod ventilatora. Na ovaj način je struktura karte očuvana i bez backplate-a što opravdava potez AMD-a da ga izostavi.
       amd_radeon_rx480_019_s.jpg
      Aktivni element kulera čini turbina za koju AMD tvrdi da je efikasnija zahvaljujući funkcionalnom hlađenju. Prema navodima kompanije, ona ne bi trebala da se vrti na posebno velikom broju obrtaja, pa je tako prilagođena da ne pravi mnogo buke.
       amd_radeon_rx480_017_s.jpg
      Naponska jedinica filtrira napon u 6 faza što je sasvim pristojno za referentni model i ne sumnjamo da će partneri to da unaprede kod svojih premium verzija. Pametna je odluka da se naponska jedinica izmesti na prednji deo karte, tako da bude na putu vazdušnoj struji koju generiše turbina, pa vreo vazduh napušta kućište bez da se išta zadržava u njemu.
       amd_radeon_rx480_018_s.jpg
      Što se priključaka tiče, AMD nastavlja svoju tradiciju podrške za CrossFire bez konektora što je sjajno, tako da isti izostaje iako karta podržava i 4-way CrossFireX. Kako TDP ovog modela iznosi 150 W, možemo da kažemo da ne znamo da li je odabir konfiguracije koja teoretski može da ponudi baš toliko pametna. Ne čudi da je AMD morao da ponudi novu reviziju drajvera koja se odnosi na smanjenje “povlačenja” energija iz PCIe slota i rešavanje tog problema.
       amd_radeon_rx480_009_s.jpg
      Na izlazu možemo da primetimo odličan set konekcija. Tu su tri DisplayPort 1.4 i jedan HDMI 2.0b konektor. Zaista, iako se pojedinci žale na izostanak DVI-a, nama on istinski ne nedostaje.
       amd_radeon_rx480_010_s.jpg
      Što se specifikacija tiče, već smo utvrdili da Ellesmere odnosno punokrvni Polaris 10 poseduju 2304 Stream procesora, 144 teksturne i 32 ROP jedinice. Ovaj GPU je sačinjen od 5.7 milijardi tranzisotra koji “naseljavaju” površinu od 232 mm2 što je zaista impresivno i moguće zahvaljujući upravo 14nm litografiji.
       amd_radeon_rx480_gpuz_default.gif
      Međutim, jako je bitno i to da je propisani referentni takt GPU-a sada pristojnih 1266 MHz, što je napredak u odnosu na prethodnike koji su radili na primetno nižoj referentnoj frekvenciji. Ugrađeno je 8 GB GDDR5 memorije koju je proizveo Samsung, a koja je propisana za rad na efektivnih 8 GHz – što omogućava protok od odličnih 256 GB. Dakle, na prvi pogled, Radeon RX 480 krase odlične specifikacije, tako da možemo reći da smo veoma zadovoljni iako nije reč o “high-end” modelu koji je rezervisan za neki nastupajući period.
       amd_radeon_rx480_asic.pngKako je reč o grafičkoj karti koja je stigla za potrebe testiranja direktno od AMD-a, originalno pakovanje je predstavljala obična braon kartonska kutija, a pored same karte nije stiglo ništa. Zato, evo slike Sapphire Nitro Bota umesto slike pakovanja.
      amd_radeon_rx480_020.jpg
      IMG_20160711_173008.jpgDok smo očekivali da će prelazak u drastično moderniji proizvodni proces rezultovati i osetnim padom toplote koju generiše procesor, očigledno je da kuler nije dorastao zadatku – već je dizajniran da zadovolji osnovne kriterijume. Stoga, radna temperatura GPU-a je iznosila konstantnih 85 stepeni Celzijusove skale, tokom ne previše toplog dana na otvorenoj testnoj platformi.
       amd_radeon_rx480_temp_default_s.jpg
      amd_radeon_rx480_temp_default_s1.jpg
      Pri tome, ventilator nije bio previše “opušten”, u tim trenucima je radio na oko 2200 o/min što je za turbinski tip ventilatora dovoljno da postane konkretan, to jest jasno primetan. Ruku na srce, ovo jeste jedna od tiših turbina, ali je i dalje daleko inferiornija u odnosu na velike ventilatore partnerskih kulera.
      amd_radeon_rx480_gpuz_oc.gif 
      Za razliku od Nvidie koja je prilično zakomplikovala svoj sistem overkloka, AMD nije napravio velike promene. Nažalost, MSI Afterburner koji koristimo za overklok nije prepoznavao referentni RX 480 što i nije toliko čudno, jer u vreme testiranja update ovog softvera nije bio dostupan.
      U svakom slučaju, overklokom smo se pozabavili iz AMD-ovog integrisanog WattMann softvera koji je ugrađen u drajvere. Uz malo igranja smo stigli do 1320 MHz za GPU i 2225 MHz za memoriju što je efektivno 8900 MHz čime smo dobili protok od 284.8 GB/s. Moramo da primetimo da je overklok sa referentnim modelom bio zaista slab i efektivno smo dobili jedva oko 5%. Međutim, ubeđeni smo da je reč o hlađenju koje zaista nije prilagođeno za overklok već, poput Intel Box kulera, samo da posluži.
       
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.69, AMD Crimson 16.7.1
       [modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Nakon pregleda rezultata moramo da primetimo jedno, AMD Radeon RX 480 je zaista brza grafička karta koje pruža fenomenalne performanse po razumnoj ceni. Sa početnom cenom od oko 300 EUR-a na domaćem tržištu, iako je to više od onoga što nudi inostranstvo, ova karta može da se meri sa znatno skupljim modelima u konkurentskom taboru.
      Referentni model Radeona RX 480 u prašini ostavlja često GeForce GTX 780 Ti, a vrlo lako bi mogla da se izbori i sa GTX 970 modelom koji je primetno skuplji. Pritom, nikako ne smemo da zaboravimo Vulkan API koji bi mogao mnogo toga da promeni u budućnosti. Istina, za sada je novi Doom jedini koji podržava novi AMD-ov API, ali preliminarni rezultati koji su počeli da se pojavljuju nedvosmisleno ukazuju da bi sa širom podrškom Vulkana Radeoni postali još isplatljivija opcija.
       amd_radeon_rx480_004_s.jpg
      Nažalost, referentni kuler ne nudi ono što bismo nazvali komforom u korišćenju. Jednostavno, kuler se čuje kada je karta dugo opterećena, zagrevanje od 85 stepeni Celzijusove skale je prilično visoko, a to direktno utiče na gotovo nikakve overklok sposobnosti karte. U skladu sa tim, savetujemo da sačekate nekakav model sa premium kulerom kao što su Strix, TwinFrozr, WindForce, Dual-X itd. To će verovatno malo povećati cenu, ali će ujedno doneti daleko bolje korisničko iskustvo u svakom smislu. Pritom, verujemo da će partneri imati i dovoljno zdravog razuma da ugrade jedan 8-pin ili dva 6-pin konektora.
       amd_radeon_rx480_011_s.jpg
      Dakle, puno zamerki na Radeon RX 480? Možda deluje tako, ali imajte u vidu da govorimo o referentnom primerku i da će partneri sve to ispraviti kao što su do sada uvek i radili. Ono što je najbitnije je da je osnova fantastična i da je AMD zaista ponudio sjajnu platformu na kojoj će partneri zaista moći da pokažu svoju kreativnost, a korisnici da dobiju fantastično brzu grafičku kartu po veoma povoljnoj ceni.
      amd_radeon_rx480_award_s.JPG 
      Prednosti:– Performanse- HDMI 2.0 i DisplayPort 1.4- Drastično unapređen čip prelaskom na 14nm- 8 GB GDDR5 memorije- Sjajan odnos cene i performansi
      Nedostaci:– Slab overklok potencijal- Referentni kuler- Samo jedan PCIe 6-pin konektor

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test