Nebojša Todorović
Asus je već “razvukao” svoju Republic of Gamers porodicu ploča do krajnjih granica, trudeći se da pokrije što veći cenovni rang, a opet da bude dosledan tradiciji da RoG logo zaista znači da je proizvod poseban. Za one modele koji su jako dobri i orijentisani prema gejmingu, a opet nemaju određene premium karakteristike tu su Gaming modeli. Ove matične ploče predstavljaju odličan balans između cene i mogućnosti i kao takve su čak i primerenije domaćem tržištu od pripadnika Republic of Gamers game.
Asus B150 Pro Gaming D3 je odličan primer te tvrdnje. Reč je o izuzetno dobro dizajniranoj matičnoj ploči koja prati sve aktuelne trendove. Iako ne nosi RoG logo, tu je crni lak nanesen preko štampane ploče, crveno-crni hladnjak na čipsetu je takođe atraktivno dizajniran i jedino što na prvi pogled nedostaje su dodatni detalji koji krase modele više klase kao što su oklopi, svetleći elementi i sl.
Oko LGA1151 ležišta za procesor se prostire kompleksna naponska jedinica koja filtrira napon u 10 faza. Ovo je iznenađujuće kompleksno rešenje, posebno kada znamo da se koriste kvalitetne komponente kao što su black metallic kondenzatori. Naravno, nije reč o nativnom 10-faznom rešenju, jer se koriste dableri, ali u kombinaciji sa Digi+ VRM-om i kvalitetnim zavojnicama ovo rešenje je i dalje veoma dobro za cenovnu klasu od nekih 100 EUR-a. Hladnjaci naponske jedinice su masivni i odlično obavljaju svoj posao.
Desno od LGA1151 soketa se nalaze i četiri DIMM slota za DDR3 memorijske module. Za kartice tu su dva PCIe 3.0 slota pune veličine, a samo prvi može da radi u x16, dok je drugi ograničen na x4. Tu su i dva PCIe x1 slota za ostale dodatke, kao i dva stara PCI.
Ploča ima šest SATA 6 Gbps portova što je logično, jer Intel B150 čipset to maksimalno podržava, a Asus nije želeo da dodaje kontrolere koji ne bi bili iskorišteni u najvećem broju situacija, ali bi svakako povećao finalnu cenu. Tu je i M.2 32 Gbps sa podrškom za sve tri standardne dužine kartica.
Sjajan potez Asusa je odabir audio podsistema koji je dobar poput onih na drastično skupljim pločama. Reč je o SupremeFX integrisanom zvučnom sistemu koji koristi veoma kvalitetne komponente među kojima se ističu Nichicon audi kondenzatori, Texas Instruments pojačalo za slušalice, EMI zaštita, a tu je i kvalitetan propratni softver.
Odličan detalj je i ugradnja Lan Guard sistema za zaštitu mrežnog kontrolera i konektora od prevelikog skoka napona, elektromagnetnih interferencija i sl.
Zadnji panel je iznenađujuće dobro opremljen konektorima imajući u vidu kojoj kategoriji ploča zapravo pripada. Tu su četiri USB 3.0 kao i dva USB 3.1 priključka. Pritom, USB 3.1 su prisutni u Type-A i Type-C formatu. Asus B150 Pro Gaming D3 raspolaže i sa dva PS/2 porta, dok je audio sekcija obezbeđena sa pet 3.5mm audio konektora i jednim S/PDIF-om. Na kraju, tu je i jedan LAN koji je povezan sa odličnim Intel I219V kontrolerom koji je sastavni deo čipseta. Jedini siromašniji deo priče se odnosi na video izlaze, jer su prisutna samo dva i to HDMI i analogni D-Sub. .
[modul]specifikacija=8961[/modul]Kutija na prvi pogled može da vas navede da pomislite kako je u pitanju Republic of Gamers model zbog karakteristične bordo boje. Ipak, dok su RoG kutije vrlo uniformne, veliki brod iz World of Warships igre ipak potvrđuje da je reč o Gaming seriji što naravno čini i sam naziv ploče. Kada smo već kod brodova, uz Asus B150 Pro Gaming D3 se dobija World of Warships “invite” kod koji vam donosi jedan brod i 15 dana premium naloga. Nažalost, ukoliko ste već napravili nalog ovaj kod nećte moći da iskoristite.
Zadnja strana kutije je izuzetno informativna, tako da proizvođač u velikoj meri obezbeđuje potrebne karakteristike ploče i obaveštava potencijalnog kupca ukoliko se prethodno nije naoružao podacima. Očekivano, pored “suvih” specifikacija, pretežno su istaknute karakteristike koje Asus smatra najvećim adutima.
Unutar kutije se nalaze, pored same ploče, dokumentacija, disk sa drajverima i softverom, dva SATA kablića, lepo dizajnirani zaštitni lim za zadnji panel i nalepnice za označavanje kablova koji će ljubiteljima dobro organizovanih kućišta biti od koristi.
UEFI bios kod Asusa nikada nije predstavljao problem, ali je u skladu sa novom generacijom kozmetički doteran u blagoj meri. Ono što je dobro ne treba da se menja i Asus je to imao u vidu. Organizacija je logična, intuitivna i jasna. Malo kome će zadavati muke i verujemo da će se svaki napredni korisniik lako snaći.
AiTweaker je solidno opremljena opcijama za overklok i podešavanje memorije i procesora. Ne na nivou nedavno testiranog Maximus VIII Rangera na primer, ali svakako više nego dovoljno za jednu entry-level LGA1151 matičnu ploču. Sekcija je bogata opcijama, tako da će overklokeri moći da uživaju njima. Tu su i automatski modovi koji će svakako poslužiti manje iskusnim korisnicima.
Za one koji ne vole da komponente svetle, postoji opcija da se LED-ovi ugase iz BIOS-a. Zanimljivu opciju predstavlja QFan tuning koji automatski prilagođava broj obrtaja ventilatora na kuleru. U praksi, ploča prođe kroz puni raspon brzina kojima ugrađeni ventilator raspolaže, uporedi ih sa temperaturama i prilagodi profil u skladu sa dobijenim vrednostima.
Sekcija za monitoring napona i temperatura je sjajna. Sve se pedantno prati i vrednosti svih očitavanja možete paralelno da nadgledate.
Na kraju, tu su i opcije vezane za fleš novog biosa, snimanje profila, a prisutan je čak i kalendar.
[modul]test=437[/modul][modul]test=438[/modul]Asus B150 Pro Gaming D3 je kvalitetno napravljena matična ploča koja ima sve ono što manje zahtevnim korisnicima može da zatreba. Intel B150 čipset donosi nekoliko ograničenja, prvenstveno u pogledu broja PCIe linija, kao i u pogledu overkloka, ali kao što smo već rekli, osim ukoliko ne tražite neke specifične opcije i želite da pravite SLI i CrossFire sistem to ne predstavlja nikakvu manu.
Sa druge strane, tu je velika prednost u pogledu podrške za DDR3 memorijske module koja nikako ne treba da se zanemari. Ukoliko već imate kvalitetne DDR3 module koje ne želite da menjate, ušteda prilikom nadogradnje će biti više nego očigledna i RAM će vam biti jedna briga manje. Van toga, Asus B150 Pro Gaming D3 je u odnosu na dvostruko skuplje modele “kratak” za detalje kao što su POST ekran, prekidače za paljenje na samoj ploči i još poneku mogućnost, ali sve to predstavlja opcije bez kojih možete da preživite.
Na kraju, ukoliko tražite solidnu ploču koja ima karakter i ne deluje bezlično, a opet ne želite da potrošite veliku količinu novca na osnovu za neki od novih Intel procesora nove generacije za LGA1151, Asus B150 Pro Gaming D3 ima našu toplu preporuku.
Prednosti:– Cena- Kvalitet izrade- Podrška za DDR3 memoriju- Dizajn- SupremeFX audio sekcija
Nedostaci:– Ograničen broj PCIe slotova- Nema POST ekran
Cena: oko 100 EUR
Asus B150 Pro Gaming D3 na test ustupio ASUS.