Miloš Stamenković
Test: ASUS F1A75-V Pro
AMD je krenuo u lansiranje jedne nove kategorije procesora, predstavljajući tako prvu seriju desktop modela baziranih na Fusion konceptu. Ideja opisana u uvodu definitivno ima potencijala, što je sa Llano jezgrom lepo i najavljeno, pa su nam sada, logično, na redu i matične ploče namenjene za Lynx platformu. Inicijalni prikaz Lynx platforme, naravno, možete pronaći na našem sajtu. Nažalost, AMD ovoga puta nije uspeo da održi kompatibilnost Llano procesora sa starim soketom, ali ni sa tek lansiranim AM3+, tako da posle dužeg vremena AMD poseduje dva aktuelna desktop soketa: AM3+ i Socket-FM1. Tako se Llano procesori mogu koristiti isključivo na Socket-FM1 matičnim pločama, koje opet mogu da koriste isključivo ove procesore. Posedovanje dve platforme nikada nije bila popularna ideja, jer korisnike ograničava po pitanju „upgrade-a“. Istina, za Intel to nikada nije bila prepreka, ali je AMD to uvek gledao da izbegne kako ne bi dodatno smanjivao zainteresovanost kupaca. Očigledno, ovog puta tako nešto nije moglo da se izbegne, ili je možda AMD procenio da će novi proizvodi koji se spremaju biti dovoljno atraktivni i interesantni.
Uglavnom, ukoliko želite Llano procesor morate izabrati neku od Socket-FM1 ploča koje nam polako dolaze. Inicijalni test Llano procesora i Lynx platforme obavili smo sa ASRock matičnom pločom, koja je sasvim korektna, ali daleko od toga da može preneti pravu sliku o tome za šta je sve sposobna nova platforma. Sa druge strane, Asus model koji smo ovoga puta tesirali je već druga priča.
A75 FCU
Novi soket uvek sa sobom povlači i novi čipset, pa to ni ovoga puta nije izuzetak. AMD očigledno nije mogao da primeni 9XX rešenje, već se moralo napraviti posebno Fusion rešenje. Pošto Llano procesori u sebi sadrže i nortgbridge, jasno je da njega više nema u sastavu čipseta. Ujedno, A75 tehnički nije čipset, već samo čip. U njemu su integrisane sve southbridge funkcije, uz određene modifikacije. Tako A75 nosi oznaku „FCU“, što u prevodu znači „Fusion Controler Unit“. Llano poseduje standardne 24 PCI Express linije, od kojih četiri idu na vezu sa southbridge-om (FCU) i još četiri na vezu sa raznim spoljnim čipovima.
Dotične četiri PCI Express linije koje povezuju A75 FCU sa Llano procesorom imaju maksimalnu propusnu moć od 500 MB/s, dakle 2 GB/s ukupno, što je na nivou A-Link rešenje sa prethodnih generacije čipsetova. A75 FCU pored ova četiri linka ne poseduje nikakve dodatne PCI Express linije, što automatski dovodi u pitanje mogućnost za upotrebu nekih eksternih čipova i ostvarivanje odgovarajuće propusne moći. Međutim, u ovom slučaju to nije problem, jer A75 već poseduje sve neophodne funkcije. USB 3.0 podrška je integrisana, pa su tako na raspolaganju ukupno četiri porta, dok je broj USB 2.0 portova ukupno 12. Pored toga, A75 poseduje integrisani VGA DAC, HD audio podršku i ukupno šest SerialATA 6 Gb/s portova.
Naravno, kako mora postojati i jeftina verzija čip(set)a, AMD nudi i A55 FCU. Ipak, jedina razlika između dva FCU-a je USB 3.0 podrška koju A55 nema, tako da se u principu radi o dva identična čipa, sem što je kod jednog isključena određena funkcija. Sve ostale karakteristike su identične, pa na kupcima ostaje da se opredele i odluče da li su im neophodni USB 3.0 portovi ili ne. Proizvođači ploča će sigurno nudi obe opcije, jer su modifikacije koje se moraju napraviti u proizvodnji minimalne.
F1A75-V Pro
Asus je zajedno sa AMD 9XX generacijom čipsetova predstavio i nekoliko veoma zanimljivih matičnih ploča. Tehnologije koje su do tada nisu bile dostupne na AMD platformi su konačno primenjene, čime je Asus veoma lako došao u poziciju da trenutno ima najbolju aktuelnu ponudu kada su AM3+ matične ploče u pitanju. Prvo smo na testu imali Sabertooth 990FX sa kojim su debitovalo par novih rešenja, pa je onda tu bio M5A97 Evo kao „Best Buy“ opcija, i na kraju tu je Crosshair V Formula kao trenutno ubedljivo najbolja AM3+ ploča. Sada sa novom plaformom i soketom, zanimljivo je videti šta je Asus odlučio da prenese na Socket-FM1 platformu. Ipak, u pitanju je generalno „low-cost“ rešenje, pa shodno tome se i malo teže mogu očekivati neke napredne funkcije na koje nas je Asus navikao u poslednje vreme.
Ambalaža sama po sebi, kao i paket, nisu naročito interesantni, jer je u pitanju “standardno i najosnovnije”. Ono što je zanimljivo je način na koji je Asus iskoristio oznaku novog soketa. Dakle, soket je FM1, ali je marketing odeljenje odlučilo da je mnogo zvučnije ako naziv ploče počne sa „F1“. Asocijacija na Formulu 1 je očigledno uvek primamljiva, bez obzira što proizvod nema nikave veze sa najvećim i najbržim cirkusom na svetu. Usled nove platforme i raspored osnovnih komponenti je nešto drugačiji u odnosu na ono što smo viđali u prošlosti. Dakle, A75 je „single chip“ rešenje, pa tako i na F1A75-V Pro nema northbridge-a. Sistem za hlađenje se tako nalazi preko MOSFET-a naponske jedinice i southbridga-a (FCU), s tim da je „heatpipe“ nešto duži jer mora da prevali malo veću razdaljinu nego ranije. Ceo sistem za hlađenje je relativno skromnih dimenzija, ali bi trebao da bude sasvim adekvatan za trenutne potrebe Socket-FM1 platforme. Novitet oko nosača kulera se može svrstati pod značajniju novost, jer je on dosta manji i omogućava više prostora oko samog soketa. Na sreću, nije promenjen način montaže, što znači da svi postojeći modeli kulera „pasuju“ i na Llano matične ploče.
Dobijeni prostor usled nedostatka northbridge-a iskorišćen je veoma dobro, pa F1A75-V Pro poseduje jedan od boljih „layout-a“ koji smo mogli u poslednje vreme da vidimo na AMD matičnim pločama. Na raspolaganju su čak tri klasična PCI slota, i što je još bitnije, sva tri se u realnosti i mogu koristiti. To znači da neće biti blokirani od strane grafičke karte koja se nalazi u prvom PCI Express x16 slotu. F1A75-V Pro poseduje još jedan „dugački“ PCI Express slot, ali u skladu sa specifikacijom A75 čipseta, on može raditi samo u x4 modu. Tako u principu on nije interesantan za Crossfire primene, iako se na ploči reklamira CrossfireX podrška. Naravno, na raspolaganju je Hybrid Crossfire varijanta sa integrisanim GPU-om u Llano procesoru, ali to ipak nije baš pravi Crossfire. Na kraju, tu su još dva PCI Express x1 slota za svaki slučaj.
F1A75-V Pro već poseduje sve neophodne funkcije, što znači Realtec ALC892 audio kodek i Realtek RTL8111 gigabitni LAN kontroler, a jedino nedostaje firewire podrška. U skladu sa mogućnostima čipseta, na I/O panelu se nalaze četiri USB 3.0, ali se Asus odlučio da dodatno proširi ovu mogućnost. Tako se na ploči nalazi i jedan ASMedia kontroler koji obezbeđuje još dva USB 3.0 porta, čime se ukupan broj povećava čak na šest. Za ova dodatna dva potrebno je instalirati dodatni bracket, a isto važi i kada su u pitanju USB 2.0 portovi. Ukupan broj je deset, ali se na I/O panelu nalaze samo dva porta, pa se ostatak takođe može koristiti samo preko dodatnih bracket-a. Njih nema u paketu, te se moraju posebno dokupiti. Istina da je u pitanju low-cost ploča, ali bar jedan bracket u paketu ne bi bio na odmet.
Što se tiče naponske jedinice, Asus i ovde primenjuje Digi+ rešenje. Karakteristike ove naponske jedinice su na vam odavno poznate, a veoma je pozitivno što ovo rešenje sada viđamo na svim Asus ploča, bez obzira kojoj cenovnoj kategoriji pripadaju. U slučaju F1A75-V Pro modela, upotrebljena je „6+2“ varijanta, što znači isto rešenje kao i na M5A97 Evo. Takođe, F1A75-V Pro poseduje i napredne sisteme kao što tu TPU i EPU, iako ovo nismo očekivali da vidimo na ovoj platformi. Na PCB-u se nalaze dva prekidača kojima se aktiviraju ove opcije, a moguće je aktivirati i obe istovremeno, sam tim da bi TPU trebao da ima prioritet. EPU čip ima funkciju da optimizuje potrošnju energije i da istu potrošnju značajno smanji, a ova ušteda energije se prvenstveno ostvaruje kroz „phase switching“ funkciju koja u trenucima manjeg opterećenja u deliću sekunde gasi određene delove naponske jedinice, i na taj način se automatski ostvaruje i manja potrošnja energije.
Čak i pod većim opterećenjem sistema, EPU čip je u stanju da konstantno prilagođava potrošnju energije, pa se ušteda može ostvariti i tokom upotrebe zahtevnijih aplikacija. TPU je jedna od udarnih mogućnosti novije generacije Asus ploča, a koja se sada prenela i na gotovo sve modele iz low-end i mid-end kategorije. U pitanju je komplet funkcija koje ima imaju svrhu automatskog overklokinga, a sve se to može dodatno kontrolisati preko AI Suite II softvera i TurboV sekcije. Sam AI Suite II nudi još razne mogućnosti, od podešavanja brzine rada svih ventilatora, pa do finog regulisanja radnih napona. Pored TPU i EPU čipova (koji predstavljaju „Dual Processing Unit 2“ sisteme koji se reklamiraju na ambalaži), tu je i „Memory OK“ funkcija. U slučaju problema sa podizanjem sistema uslovljenih problema sa memorijom, jednim klikom se aktivira MemoryOK funkcija koja automatski traži povoljne memorijske parametre sa kojima će uspešno doći do podizanja sistema. Ukoliko operacije ne uspe jednim potezom, sa dva ili više klika na MemoryOK taster će se ići na još sporije memorijske tajminge, kako bi na kraju došlo do uspešnog podizanja sistema.
Na ovoj strani možete pronaći rezultate koje ostvaruje matična ploča, u poređenju sa ASRock pločom koju smo iskoristili za inicijalno predstavljanje Llano procesora, odnosno Lynx platforme.
BIOS, overkloking
Asus je sa primenom grafičkog UEFI BIOS krenuo početkom godine na matičnim pločama sa P67 čipsetom, da bi zajedno sa Sabertooth 990FX pločom UEFI stigao i na AMD platformu. Logično, trend se nastavlja i na F1A75-V Pro. Ovaj BIOS se do sada veoma dobro pokazao, a tu je kompletan set overkloking opcija, veoma slično onom što je dostupno i na jačim modelima. Međutim, kada su u pitanju Llano procesori, veoma je diskutabilno koliko se sve te opcije mogu i upotrebiti. Promena množioca naviše kod dotičnih procesora nije moguća, pa se tako jedini overkloking može vršiti povećanjem radnog takta bazične magistrale.
Bez korekcije ostalih parametara, takt magistrale se na F1A75-V Pro se može povećati do 130 MHz, dok sve preko toga rezultuje nestabilnim radom. Kod A8-3850, ovo je sasvim dovoljno za dostizanje radnog takta do 3.5 GHz, što se i na F1A75-V Pro pokazao kao maksimalni trenutni domet Llano procesora. Kako se podizanjem radnog takta sistemske magistrale automatski diže kompletan radni takt procesora, dakle i CPU i GPU jedinice, za neke veće brzine magistrale se mora obarati množilac, ali se pri tome uglavnom dobija isti finalni rezultat. Na korisniku ostaje koju će varijantu izabrati, ali generalno Socket-FM1 i nije namenjena nekom ekstremnijem overklokingu. Tako i „TPU“ funkcija nije posebno agresivna, pa se aktiviranjem automatskog overklokinga dobija povećanje radnog takta magistrale od samo 3 MHz, što na kraju daje skromno ubrzanje manje od 100 MHz. Ručnim podešavnjam se ipak može izvući dosta više, pa ukoliko se želi overklokovati Llano, ručna metoda je za sada mnogo bolja opcija.
Zaključak
Kako je u pitanju potpuno nova platforma zajedno sa novim procesorom, logično je očekivati da će u početku biti nešto većih razlika po pitanju performansi. Uglavnom su tu neophodne samo korekcije i „peglanje“ BIOS-a, jer u tom domenu definitivno ima još posla. Tako i vidimo nešto veću razliku u performansama od standardne, gde je Asus F1A75-V Pro brži od referentne Llano platforme koja nam je u startu bila na raspolaganju. Naravno, nije u pitanju neka velika razlika, ali je ipak dovoljna da se primeti, i da doprinese konstataciji da F1A75-V Pro radi bolje, nudeći korisniku maksimalnu kontrolu bez ikakvih trzavica.
Pored toga, Asus je i F1A75-V Pro opremio svim naprednim funkcijama koje smo prvi put videli na kod AM3+ modela, pa tako budući korisnici ove ploče neće biti uskraćeni za većinu Asus specifičnosti koje se nude na AMD platformi. F1A75-V Pro model umnogome podseća na M5A97 Evo koja kombinuje odlične sveukupne karakteristike u jednom veoma pristupačnom paketu. Najlepše od svega je što za F1A75-V Pro nije potrebno izdvojiti astronomsku sumu novca, a cena ploče u ovom trenutku iznosi 10,900 dinara, što je u skladu sa konceptom Lynx platforme koja treba da bude ekonomično rešenje. Ono što mi možemo reći je da ukoliko u ovom momentu želite da sklopite Llano baziran računar, F1A75-V Pro matična ploča predstavlja veoma dobar izbor, a sve ostale kalkulacije ostavljamo vama. Stoga joj zasluženo dodeljujemo Highly Recommended priznanje.
Matičnu ploču na test ustupio Gigatron.