Nebojša Todorović
Grafička karta kao što je GeForce GTX 1050 je konceptualno odličan izbor za eSports igrače. Reč je o modelu koji je dovoljno snažan za većinu naslova u 1080p rezoluciji, poseduje odlični ShadowPlay za potrebe stream-ovanja, a pritom može da se ugradi i u starije kompjutere koji nemaju neko gigantsko napajanje zbog činjenice da mu je potrošnja ispod 75W.
Asus shvata da iako mnogi vole karte sa Strix, DirectCU i ostalim oznakama, ali da često finansijski nisu dostupne prosečnom igraču. Upravo to je razlog za predstavljanje Expedition verzije GTX 1050 iako tajvanska kompanija odavno ima Strix verziju u svojoj ponudi.
Već na prvi pogled je jasno da se radi o primetno jednostavnijoj grafičkoj karti. Nema heatpipe-ova, prevelikih dimenzija i ventilatora koji deluju kao da su skinuti sa najnovije “high-end” grafičke karte. Štaviše, reč je o prilično neupadljivoj karti koja izgleda kao da je stigla iz 2010. godine.
Plastični oklop je prekriva u potpunosti, a ispod njega se nalazi običan aluminijumski profil ne preterano velikih dimenzija. Štaviše, rashladno telo je primetno manje od oklopa ispod kog se krije. Nema bakarnih delova, heatpipe-ova niti bilo kog naprednog rešenja.
Aktivni element čine dva ventilatora čiji prečnik iznosi 80 milimetara što je takođe vrlo interesantno, s obzirom na činjenicu da Asus sve češće koristi 100-milimetarske ventilatore i u srednjoj klasi. Međutim, ovde dolazimo do saznanja da se na nekim stvarima nije nimalo štedelo. Ventilatori koriste dvostruke ležajeve što smanjuje trenje i čini ih dvostruko dugotrajnijim u odnosu na standardne ventilatore.
Takođe, ventilatori se gase kada karta nije opterećena. Zahvaljujući ovom 0 dB režimu rada dok GPU ne pređe temperaturu od 55 stepeni Celzijusove skale, karta dobar deo vremena uopšte ne koristi ventilatore što takođe utiče pozitivno na njihov radni vek. Takođe, ventilatori sa dvostrukim ležajevima imaju bolju zaštitu od prašine zbog čega su primetno bolji i kvalitetniji izbor.
Interesantno je da je Asus posebnu pažnju posvetio pouzdanosti. Pored ventilatora, ostatak karte je takođe konstruisan tako da izdrži i najduže sesije igranja. Upotrebljene su komponente iz više klase, pa GTX 1050 Expedition koristi Super Alloy Power elemente za naponsku jedinicu, a proizvodi se putem potpuno automatizovanog Auto-Extreme procesa. Sve to čini ovu kartu dugovečnom, a neće biti zujanja zavojnica i sl.
Potvrda ovog kvaliteta dolazi od sertifikata koji je Asus dobio za ovu kartu, a koji se sastoji od 144 časova testiranja specijalno dizajniranih za stabilnost. To čini ove karte spremnim da budu konstantno u upotrebi godinama, kako u kućnim uslovima, tako i za igraonice za koje Asus vidi veliku primenljivost.
Za razliku od Strix verzije, ovaj model nije dobio backplate. On zaista u ovom slučaju nije neophodan, pa koliko god voleli da ga vidimo na grafičkoj karti, ovog puta možemo da zažmurimo na jedno oko. Uostalom, budžetski dizajn bolje da se ogleda u manje potrebnim aspektima. Strix verzija je ipak primetno veća, a kuler znatno teži, tako da kod Expeditiona smatramo da nije neophodan.
Kao što smo već rekli, karta nema dodatni naponski konektor, jer svu potrebnu snagu dobija iz PCIe slota, a uostalom, GP107 procesoru zaista ništa više nije ni potrebno.
Na polju video izlaza, tu je solidan izbor. Ugrađeni su po jedan DisplayPort 1.4, HDMI 2.0b i DVI-a što je sasvim dovoljno za ciljnu grupu koju Nvidia želi da pokrije sa GTX 1050 modelom.
Ova karta, poput ostalih GTX 1050 modela, upošljava oslabljeni GP107 procesor sa 640 umesto maksimalnih 768 CUDA jezgara. Sa smanjenim brojem CUDA jezgara dolazi i smanjen broj teksturnih jedinica kojih ima ukupno 40. Broj ROP-a je isti i iznosi 32 što je odlično za (nižu)srednju klasu. U slučaju Expedition verzije, nema fabričkog overkloka, pa se prate vrednosti koje je propisala Nvidia. U prevodu, GPU je podešen na 1354 MHz za nominalnu radnu frekvenciju.
Isto važi i za memorijski podsistem, pa 2 GB GDDR5 memorije potpisane od strane kompanije Hynix je podešeno na efektivnih 7 GHz, odnosno realnih 1752 MHz. GeForce GTX 1050 je opremljen 128-bitnim memorijskim interfejsom koji omogućava protok od 112.1 GB/s.
Kako je reč o modelu dizajniranom za eSports, jasno je od samog starta da pakovanje neće biti preterano ekstravagantno. Kutiju karakterišu male dimenzije i težina, a sam dizajn je je nešto šareniji od onoga na šta nas je Asus navikao. Čak je i nešto više detalja nego inače prisutno.
Sadržaj je siromašan što smo takođe očekivali, jer gejmerima kojima je ova karta namenjena nisu zainteresovani za bilo šta osim same karte od koje očekuju adekvatne performanse i što nižu cenu. Stoga, Asus nije želeo da troši budžet na nepotrebne dodatke. To znači da ćete u pakeu pronaći samo disk sa drajverima, uputstvo, a jedini dodatak je kupon za World of Warships.
To je potpuno u skladu sa eSports idejom, pa se uz kartu isporučuje pozivni kod za ovaj popularan Wargaming naslov. Ovaj kod donosi Diana Cruiser brod i 15 dana premium naloga, ali imajte u vidu da je reč o invite kodu koji postojeći igrači ne mogu da iskoriste, što je potpuno besmisleno, ako nas pitate.
Nismo očekivali mnogo od kulera, posebno kada znamo koliko je tehnološki jednostavniji od DirectCU II hlađenja koje se koristi za skuplju STRIX verziju. Ipak, na naše iznenađenje jednostavnije hlađenje zapravo nije dalo mnogo lošiji rezultat. Kada imamo u vidu da je sam aluminijumski profil i ventilatori daleko manji i da pritom nema heatpipe-ova, svega 5 stepeni viša temperatura GPU-a je zapravo sjajna vest. Naravno, ima razlike u tome da ovo hlađenje nije toliko rasterećeno, ali to je i za očekivati.
Posledica nešto slabijeg kulera je i ta da GPU Boost 3.0 ne može da se “protegne”, odnosno zadrži Boost frekvenciju jednako dugo i na visokim taktovima koliko to može Strix. Stoga, Expedition je par procenata sporiji u većini slučajeva. Čak i tamo gde nije, reč je samo o grešci merenja koja uvek postoji kod testova. Dobra strana je činjenica da je kuler pilično tihi i pored manjih ventilatora, pa smo veoma zadovoljni kulturom rada. Svega 1300 o/min je dovoljno da “obuzda” nezahtevni GP107. Posebno nam se dopada činjenica da ne samo da se ventilatori gase kada je temperature GPU-a niža od 55 stepeni Celzijusove skale, već i sistem prepoznaje kada je dovoljan samo jedan ventilator.
Overklok rezultati su, pretpostavljate, nešto slabiji, ali ne u bitnoj meri. Grafički procesor se zaustavio na solidnih nominalnih 1479 MHz. Sa druge strane, 2 GB Hynix GDDR5 memorije je svoj maksimum dostiglo na 8 GHz. To je indentičan skor kao i kod STRIX modela, a memorija je možda i bitniji faktor kod GTX 1050 modela, pa je sa protokom od 128 GB/s skok u performansama vidljiviji nego sa povećanjem frekvencije GPU-a. Uostalom, već smo zaključili da je kod grafičkih karti poput ove 128-bitni memorijski interfejs ograničavajući faktor, pa je dodatni memorijski protok veoma koristan. Ukupan skok u performansama je bio između 10 i 15% što je sasvim pristojno.
[modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.69, AMD Crimson 17.2.1
[modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Smatramo da je Asus napravio odličnu odluku da upravo iskoristi GeForce GTX 1050 Expedition kao platformu za eSports kartu. Iako nije impresivna u smislu temperatura i performansi u odnosu na Strix model, ona je gotovo jednako dobra po nižoj ceni, bez potrebe za 6pin PCIe naponskim konektorom i kvalitetom izrade koji je zaista odličan. Naravno, nije u pitanju overklokerska karta, ali ona to nije ni dizajnirana da bude.
Imajući sve to u vidu, ukoliko ste na budžetu, a tražite kvalitetnu kartu za 1080p gejming i pretežno ste orijentisani za igranje online igara, a tražite jednostavnu, pouzdanu i pristojno brzu kartu Asus GeForce GTX 1050 Expedition zaslužuje da uđe u uži izbor. Ima sve što je potrebno da isporuči ono što se od nje očekuje, kao i nešto nižu cenu u odnosu na mejnstrim Strix model, što će mnogi pozdraviti, čak i ukoliko im to nije primarni kriterijum prilikom izbora grafičke karte.
Prednosti:– Jednostavnost- Kvalitet izrade i određenih komponenti- Niža cena od Strix modela- Nema 6pin naponski konektor
Nedostaci:– Nešto slabiji OC potencijal
Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
Asus GeForce GTX 1050 Expedition 2 GB
Za mnoge kompanije eSports tržište predstavlja nepregledno tržište puno mogućnosti. Asus želi da se uključi, jer ova grupa korisnika obično ne traži najskuplje i najbolje, već optimalan proizvod koji kombinuje adekvatne performanse i što veću pouzdanost. U skladu sa tim smo dobili specijalnu Expedition verziju GeForce GTX 1050 grafičke karte koja je dizajnirana upravo za eSports. Koja je razlika u odnosu na Strix koji smo testirali nedavno, ostaje da saznamo u nastavku.