Nebojša Todorović
Kao i svaki drugi NVIDIA bazirani proizvod, Asus je spakovao GTX 650 Ti Boost u standardnu kutiju sa zelenim detaljima. Naravno, nema mnogo razlike između AMD i NVIDIA proizvoda u ovom smislu, jer je osvežen dizajn i pakovanja za Radeone, koji je identičan, s tim što zelene detalje menjaju crveni. Na prednjoj i zadnjoj strani kutije možemo saznati osnovne detalje. Pre svega, reč je DirectCU II modelu, ali i OC ediciji, koja se po frekvencijama nalazi između običnog i “Top” modela. Na kraju, obradovala nas je činjenica da karta poseduje Super Alloy Power (SAP) elemente, a ne generičku naponsku jedinicu.
Više ništa nije novo kada kažemo da je pakovanje grafičkih karti skromno, ma kojoj cenovnoj kategoriji da pripadaju. MSI-ev HD 7790 nije izuzetak, te je propratno pakovanje svedeno na minimum. Šta to tačno znači možete videti na slici i spisku ispod iste.
Kompletan spisak opreme je sledeći:
– Disk sa drajverima – DVI to VGA konvertor – Uputstvo – “4pin to 6pin” Y-račva
ASUS GeForce GTX 650 Ti Boost DirectCU II OC – Karta
Na prvi pogled teško je napraviti razliku između Asusovih grafičkih karti sa DirectCU hlađenjem druge generacije, koje pripadaju srednjem cenovnom segmentu. Jednostavno, slične su im dimenzije, a kuleri slični kao jajetu. Suptilne razlike postoje u samom rashladnom telu, ali teško je prepoznati ih i povezati sa konkretnim modelom. Očekivano, oklop je izrađen od plastike, za razliku od skupljih modela gde je primarni izbor metal.
Dva ventilatora imaju prečnik od 80 milimetara, a veliki broj dugačkih peraja obećavaju niske temperaturu. Dimenzije kulera su adekvatne i ne prelaze u velikoj meri dužinu štampane ploče. Kao što smo i očekivali, kuler zauzima susedni slot zbog širine koja je nešto veća. Verujemo da zbog nešto veće zahtevnosti čipa ipak neće biti mnogo modela sa jednoslotnim kulerom.
Asus je za potrebe GTX 650 Ti Boost modela upotrebio relativno uprošćenu verziju DirectCU II kulera. Naime, aluminijumski profil je poprilično jednostavnog oblika, a ni sama rebra nisu preterano brojna. Ipak, time što su blago razmaknuta jedno od drugog omogućavaju vazduhu da prolazi pored i efektivno povećavaju površinu sa koje se odaje toplota. Upotrebljena su dva bakarna heatpipe kako bi se efikasno prenela toplota sa GPU-a na ostatak hladnjaka. Iako su vidljivi delovi heatpipeova niklovani, kada se kuler skine jasno se otkriva da je u pitanju bakar.
Pozadina karte otkriva prilično “popunjenu” štampanu ploču, kao i to da kuler nije mnogo duži od samog PCB-a. Za razliku od referentnog modela, Asusov deluje daleko složenije kada je reč o broju elemenata.
Naponska jedinica pripada SAP tehnologiji. Naime, upotrebljene su posebne zavojnice, kondenzatori i ostali elementi koji imaju znatno veći vek trajanja, a uz to ih karakteriše manji stepen zagrevanja i ujedno veće tolerancije na opterećenje. Ovo nam je nagovestilo da ovaj GTX 650 Ti Boost krije solidan overklok potencijal. Što se broja faza tiče, ima ih ukupno četiri što je bio slučaj i sa referentnim modelom.
Kao što već verovatno i sami znate, ukoliko nas redovno pratite, GTX 650 Ti Boost koristi isti grafički čip kao i originalna verzija. Reč je o GK106 procesoru izrađenom u 28-nanometarskoj litografiji. Ovaj čip je zasnovan na Kepler arhitekturi i podržava sve moderne standarde kao što su DirectX 11, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.2 itd. Tu je i PureVideo HD, podrška za CUDA programski jezik i slično. Ovaj čip je dizajniran tako da premosti jaz između GK104 i GK107, s tim da se maksimalno može posedovati 896 Stream procesora, ali se u takvom izdanju koristi isključivo za GeForce GTX 660, dok za GTX 650 Ti (Boost) ide oslabljena verzija sa jednim blokom od 192 SP-a manje.
Što se tiče konekcija, iskorišćen je provereni paket video izlaza za koje je AMD predvideo za srednju klasu. Tu su dva DVI konektora,a pored njih se tu su i po jedan HDMI 1.4a i DisplayPort pune veličine, pa nećete morati da posežete za adapterima.
Pored ovih video izlaza, ova karta se na ploču vezuje putem PCI-Express 3.0 interfejsa koji je, podrazumeva se, unazad kompatibilan. Takođe, osim što se napaja putem njega, potrebno je obezbediti i jedan 6-pin molex, a ukoliko ga nemate, moguće je iskoristiti i adapter koji se dobija u paketu. Naravno, jedno od bitnih unapređenja u odnosnu na “non-Boost” model ogleda se i u SLI konektoru. Uz njega možete povezati dve ovakve grafičke karte u multi-GPU konfigraciju i znatno unaprediti performanse bez posezanja za kompletnom promenom grafičke karte.
OC Edition sufiks koji je naš Asus imao je jedva opravdan. Prilično smo bili razočarani činjenicom da je GPU ubrzan za svega 40 MHz, dok je memorija ostavljena na referentnih 1502 MHz (efektivno 6 GHz). Razlike u odnosu na referentnu verziju zbog toga variraju oko jednocifrenog broja procenata. Šteta zaista, imajući u vidu odličan dizajn hlađenja i kvalitetne naponske jedinice.
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: Asus Radeon HD 7790 DirectCU II; AMD Radeon HD 7850 2 GB; NVIDIA GeForce GTX 650 Ti Boost Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 314.22
[modul]test=223[/modul]
[modul]test=224[/modul]
[modul]test=225[/modul]
[modul]test=226[/modul]
Posle velikog broja slično dizajniranih karti iz Asusa, koje dele identično hlađenje, nismo preterano iznenađeni činjenicom da se pokazao odlično. Karta je nečujna po praktično svakom standardu i tokom testiranja GPU nije prešao 62 stepena Celzijusove skale. Pritom, da bi obezbedio ove temperature, karta nije posezala za velikim brojem obrtaja ventilatora. Maksimalnih 2000 o/min je praktično ispod polovine od maksimalne brzine, tako da kuler zaista ostavlja dosta prostora za prilagođavanje sopstvenim potrebama. Ukoliko želite još niže temperature na primer, to možete postići po cenu od svega par stepeni.
Pri overkloku, karta je pokazala više mogućnosti od referentnog primerka. Bez problema smo stigli do 1110 MHz nominalne frekvencije za GPU, što je pri BOOST taktu značilo da je karta dostizala oko 1200 MHz. Pored toga, memorija je ostala bez daha tek na visokih 1752 MHz, što je efektivno 7 GHz. Na ovaj način memorijski protok je povećan sa 144 na 168 GB/s.
Dobitak u performansama je oko deset procenata na ovaj način, što je sasvim pristojno. Pritom, moramo napomenuti da je maksimalna temperatura ostala nepromenjena i da je jedina razlika ubrzanje ventilatora za mizernih 2%. U svakom slučaju, kako je reč o taktu za “svaki dan”, pri automatskom profilu hlađenja, ovaj rezultat je zapravo odličan.
Asus je ponovo predstavio jako dobru kartu. Iako nema mnogo dileme da se radi o odličnom izboru, predlažemo vam da sačekate malo dok se cena ne svede na nekih 160 evra. Naime, sam Asus nam je potvrdio da je upravo ta cena definisana kao preporučena, tako da je trenutnih 15-ak evra više razlika koja će “splasnuti” kada se pojavi konkurencija na tržištu u većoj meri. Stoga, savetujemo vam da budete strpljivi, jer se radi o sjajnom proizvodu u svakom bitnom aspektu.
Prednosti: – Sjajan kuler – Izuzetno tiha i hladna karta – Performanse – Odlične OC mogućnosti
Nedostaci: – Skromna oprema – Cena bi mogla biti malo niža Grafičku kartu na test ustupio ASUS.
ASUS GeForce GTX 650 Ti Boost DirectCU II OC
Novi GeForce GTX 650 Ti Boost poseduje potencijal da postane prvi izbor igrača ograničenog budžeta. Cene su od previsokih 180 evra, brzo pale za određene modele na oko 160 evra, a verujemo da će u narednih mesec dana cena biti stabilizovana na još 10 do 15 procenata manje. Asus je prvi do nas stigao sa svojom verzijom, što nas je obradovalo, obzirom na to da smo imali prilike da isprobamo samo referentnu verziju koja nije toliko zanimljiva, jer je sasvim