Nebojša Todorović
Pakovanje otkriva nekoliko bitnih informacija o samoj karti koja se nalazi unutra. Asus je kao najbitnije izvukao činjenicu da smanjeni kuler ne manjka na mogućnostima, te da je i dalje 20 procenata efikasniji od referentnog rešenja, a ujedno i trostruko tiši. Pored toga, jasno je naznačeno da se radi o modelu smanjenih dimenzija, a naglasak je pao i na novu, Direct Power, tehnologiju. Na zadnjoj strani se mogu naći sve bitne informacije o karti u detaljnijem obliku, a na kraju tu je i naznaka da se radi o “OC”, odnosno fabrički overklokovanoj verziji.
Za jednu grafičku kartu visoke klase, propratno pakovanje je siromašno. Spisak se svodi na svega tri stavke, a to su uputstvo, disk sa drajverima i Y-račva koja jedan 8-pin molex pretvara u dva 6-pin priključka za one čije napajanje nema adekvatan naponski priključak sa osam pinova.
Kada je prvi put pogledate, pomislili biste da se radi o nekom GTX-u 660 ili čak “friziranom” GTX 650 Ti Boost modelu. Kompaktne dimenzije je čine poprilično masivnom i čvrstom. Karta je kompletno oklopljena matiranom plastičnom površinom, uz otvore koji pomažu da se kružni oblik rashladnog profila lakše oslobodi toplog vazduha. Druga stvar koja se primeti je ogromni ventilator specifičnog oblika.
Ovakav ventilator nismo viđali na Asusovim proizvodima ranije, a njegov oblik je zaslužan za efikasnost kompletnog kulera. Naime, proizvođač obećava osetno veću efikasnost od konvencionalnih rešenja koja smo do sada imali prilike da vidimo. Ovaj dizajn je dobio naziv CoolTech Fan, a njegov specifičan oblik obezbeđuje minimalnu buku uz veliki protok vazduha, a kako se u praksi pokazao, proverićemo nešto kasnije.
Kada smo razmontirali DirectCU Mini hlađenje otkrili smo da i pored izostanka vidljivih heatpipeova, postoji razlog da ovo hlađenje nosi DirectCU naziv. Osnovu kulera čini veliki vapor chamber koji suštinski funkcioniše kao veliki heatpipe. On ima direktan kontakt sa GPU-om karte, čime se maksimizuje efikasnost transfera toplote na aluminijumsko telo hladnjaka.
Dopada nam se to što osim sa grafičkim procesorom, kuler putem termalne trake ostvaruje kontakt i sa naponskom jedinicom i memorijskim čipovima. Ova odluka je jako bitna, jer to znači da ASUS ima jako puno poverenja u svoj novi kuler. Prosto, karte poput ove uvek mogu da se nađu u malim i neprovetrenim kućištima, gde je jako bitno da se nijedna komponenta ne pregreva čime bi se skratio vek ili ugrozila stabilnost u radu.
Nažalost, nisu svi memorijski čipovi smešteni samo na prednju stranu ispod kulera, već u naizmenično nalemljeni i na pozadinu. Kao što možete videti na slici, reč je o Hynix GDDR5 memoriji. Ukupni kapacitet iznosi 2 GB, a deklarisani su za rad na frekvenciji od efektivnih 6 GHz, odnosno realnih 1500 MHz.
Pozadi još otkrivamo i bakarnu pločicu koja je nalemljena direktno iza GPU-a, a koja nosi oznaku Direct Power. Reč je o prilično jednostavnoj tehnologiji, koja se svodi na to da bakarani element predstavlja EMI štit, odnosno zaštitu od elektromagnetnih interferencija. Asus očigledno planira da ovu tehnologiju uvede za većinu svojih modela, ali realno gledano možda i najveću funkciju ima kod ovakvih karti koje će biti u manjim kućištima gde je ovaj vid elektromagnetnog “šuma” prisutniji. Navodno, na ovaj način je obezbeđen stabilniji rad i bolje OC performanse, ali mi zaista ne verujemo da u realnom scenariju postoje bitne razlike sa i bez ovog dodatka.
Kada smo pogledali “ogoljenu” štampanu ploču, nije bilo teško zaključiti da se radi o klasičnom kvalitetnom Asus proizvodu i pored veličine. Jednostanvo, referentni GTX 670 nije mnogo veći, ali je daleko “mršaviji” i jednostavniji, tako da je Asus žestoko unapredio referentno rešenje kako bi dobio kvalitetan proizvod sa kulerom koji nije veći od PCB-a. Takođe, verovatno ne treba mnogo pominjati, ali na centralnom delu se nalazi NVIDIA GK104 čip sa 1344 Stream procesora, 32 ROP i 112 teksturnih jedinica. U bilo kom smislu specifikacije ove karte ne odstupaju od NVIDIA-inih, osim u taktovima, jer se radi o overklokovanom modelu.
Ono što zaista vredi pomenuti jeste kvalitetna naponska jedinica koja pripada Super Alloy Power grupi elemenata. Reč je o Digi+ naponskoj sekciji koja prema GPU-u filtrira napon u četiri faze, dok je tu još jedna za memoriju. Sve zavojnice su veoma kvalitetne, kao i ostali elementi, pa osim dužeg radnog veka garantuju i izostanak bilo kakvog pištanja i sl.
Radi zauzimanja manje prostora, ali i praktičnosti uopšte, Asus se odlučio na ugradnju jednog 8-pin molexa, u odnosu na standardna dva 6-pin priključka koja ćete videti na praktično svakoj drugoj verziji. Ukoliko nemate ovaj priključak na napajanju, isporučen je odgovarajući adapter, ali u tom slučaju treba da vam budu na raspolaganju dva 6-pin molexa.
Kod ove karte se nije štedelo ni na SLI konektorima, pa su prisutna dva komada. To znači da možete napraviti Tri-Way SLI sa ovim modelom, pod uslovom da ih ikako možete smestiti u kućište. Sve u svemu, Asus je zaista želeo da eliminiše bilo kakve kompromise i pored redukovanih dimenzija.
Od ostalih konekcija treba pomenuti odličan set video izlaza koji podrazumevaju dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort punih dimenzija. Ovo nam je omiljeni izbor video priključaka, jer vam u ovom slučaju nisu potrebni dodatni adapteri ili posebni kablovi, pa u skladu sa tim moramo pohvaliti Asus na ovom izboru.
Test konfiguracija: CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: ASUS GeForce GTX 670 DirectCU Mini Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare 314.22
[modul]test=235[/modul]
[modul]test=236[/modul]
[modul]test=237[/modul] Nakon testiranja, moramo priznati da nas je minijaturni GeForce GTX 670 apsolutno “kupio” svojim kvalitetnim dizajnom. Pre svega, u toku testiranja karta je bila potpuno nečujna. Bez obzira na to da li govorimo o režimu mirovanja ili punom i dugom opterećenju. Istina, tokom dugog igranja kada ventilator stigne dok polovine od maksimalne brzine, možete očekivati blagi i duboki “huk”, ali i pored toga, sve su šanse da će neki drugi ventilator ili komponenta biti bučniji. Temperature od maksimalnih 75 Celzijusove skale za GPU su sjajan rezultat. S obzirom na to da testiramo na otvorenoj platformi, može se očekivati da će temperatura biti viša u neprovetrenim kućištima, ali će se sa druge strane – količina buke kompenzovati zbog izolacije.
U pogledu frekvencija zatičemo još jedno iznenađenje. Ne samo što Asus nije obarao taktove kao što je to učinjeno kod pasivnih DirectCU modela, već je grafički čip blago overklokovan. Istina, kada kažemo blago to i mislimo. Sa referentnih 915 MHz, nominalni takt je povećan na 928 MHz što je zaista marginalno. Pored toga, memorija nije ubrzavana uopšte. Ipak, kod većine ovakvih rešenja, proizvođači naginju prema downclock politici, dok je Asus učinio suprotno što svakako zaslužuje pohvalu.
Tokom overklok sesije smo uspeli da sa 928 MHz, jezgro pomerimo na impresivnih 1108 MHz čime je Asus dokazao da je njihov GeForce GTX 670 DirectCU Mini jednako overklokabilan kao mnogi regularni modeli. Sa druge strane, memorija nije bila preterano raspoložena i sve preko 1560 odnosno 6240 MHz rezultovalo je u gašenju ekrana ili izletanju iz igre. Bez ikakve mogućnosti da prevaziđemo ovaj problem ostali smo pomalo zbunjeni, jer su strane kolege uspevale da dobiju u ovom aspektu znatno bolje rezultate. Ipak, overklok potencijal uvek varira od primerka do primerka, čak i da su izašli jedan iza drugog sa pokretne trake. Osim toga, imajući u vidu namenu ovog modela, čak i ovakav rezultat je impresivan.
U pogledu rezultata, ovaj GTX 670 daje rezultate kao i bilo koji drugi i neka posebna priča oko toga zaista nije potrebna. Testirali smo ih toliko u proteklom periodu da posebna analiza zaista nema nikakvog smisla. Jednostavno GTX 670 je sjajna grafička karta sa kojom je NVIDIA zaista uradila dobar posao. Ne samo što je u klasi veoma brza, već uz malo truda i znanja sa overklokom možete dostići performanse GTX 680 modela bez ikakvih problema.
Što se tiče mogućnosti konkretnog modela, nije teško konstatovati da će ova karta biti najbolji mogući izbor za svakog ko traži igrački HTPC. Jednostavno, karta ne zauzima mnogo mesta, hlađenje je izuzetno, a svaki AAA naslov će raditi besprekorno u najvišem nivo podešavanja čak i rezolucijama većim od 1920×1080, dok će 1080p gejming biti potpno komforan bez obzira na igru. Na kraju, verujemo da će se ovaj model dopasti i onima koji imaju dobre mašine u manjim ili starijim kućištima gde je prostor realan problem. Jednostavno, ovaj GTX 670 se ne razlikuje po performansama i overklok mogućnostima od bilo kog drugog modela, a pored toga nudi minijaturne dimenzije, kao i efikasno i tiho hlađenje. Na kraju ostaje samo da se zamislite dobro pre kupovine čak i ukoliko imate regularan PC sa velikim kućištem. Jednostavno karta nema realnih nedostataka u odnosu na regularni model, već samo prednosti.
Prednosti: – Odlične performanse – Fantastičan dizajn – Dužina od svega 17cm – Nizak nivo buke i zagrevanja Nedostaci: – Cena će verovatno biti (pre)visoka za većinu HTPC vlasnika – Overklok potencijal memorije relativno mali (na našem primerku) – Pojedina HTPC kućišta ne podržavaju dual-slot grafičke karte
ASUS GeForce GTX 670 DirectCU Mini
Kada kažemo grafička karta namenjena HTPC-u obično pomislimo na neki low-end, ili u najboljem slučaju midrange model. S obzirom na odlučan proboj APU-a na tržište, jeftine HTPC grafičke karte su postale daleko manje interesantne. Sa druge strane, za one koji imaju dovoljno novca i želje na raspolaganju, Asus je predstavio vrlo zanimljivu grafičku kartu prvenstveno namenjenu kućištima sa malo prostora za "egzibicije". Reč je o