ASUS GeForce GTX 980 Ti Matrix Platinum

ASUS GeForce GTX 980 Ti Matrix Platinum

Matrix Platinum je već dugo znak za najbolje grafičke karte iz Republic of Gamers porodice. U poslednjih par godina, ovi modeli ponosno nose jedan od najboljih kulera koji je ikada napravljen. Međutim šta se dešava sada, kada je Asus predstavio fantastični DirectCU III? Da li je GeForce GTX 980 Ti Matrix Platinum dovoljno bolji ili je polako vreme da se ide u penziju?

    Sadržaj

      ASUS GeForce GTX 980 Ti Matrix Platinum se nalazi u prilično interesantnoj situaciji koja je lošija od one u kojima su se nalazili prethodni modeli ove porodice. Naime, Matrix Platinum teoretski predstavlja perjanicu ponude tajvanske kompanije bez obzira na klasu u kojoj se nalazi. Tako je do sada i bilo, jer su Matrix Platinum u svakom aspektu bili najbolji. Međutim, sada je tu i novi DirectCU III kuler koji se našao na Strix verziji i koji ima neke svoje prednosti i koji se pokazao kao bolji u određenim “disciplinama”. Stoga, sada postoji jasna granica između ciljnih grupa kojima su ove karte namenjene.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_004_s.jpg
      Kuler je identičan kao i na druga dva Matrix Platinum modela poslednje generacije (GTX 780 Ti i GTX 980). Aktivni element čine dva ventilatora prečnika 100 milimetara različitog tipa. Ovo nije neobično za Asus u poslednje vreme, posebno od kada je u upotrebu ušao tzv. CoolTech ventilator čiji je dizajn prilično unikatan. Ideja iza upotrebe različitih ventilatora je hibridni prisutp koji omogućava hlađenje komponenti u više pravaca. Upravo zato i pretpostavljamo da je oklop kulera prilagođen kao tunel koji dodatno reguliše pravac kretanja vazduha.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_005_s.jpg
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_006_s.jpg
      Zanimljiv detalj na oklopu kulera je Republic of Gamers logo iza koga se krije LED osvetljenje. Dioda menja boju u zavisnosti od opterećenja pod kojim se karta nalazi. Dok je beličasto odnosno plavkasto osvetljenje signal da je karta u stanju mirovanja, tokom testiranja u slučaju maksimalnog opterećenja ovaj logo je svetleo crveno. U suštini ova “pločica” se putem kabla povezuje direktno sa grafičkom kartom odakle preuzima informacije o njenom statusu. Na drugoj slici se može videti kako karta svetli tokom opterećenja.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_013_s.jpg
      Asus je kompletno promenio kolornu šemu za ovaj kuler što je potez koji moramo da pohvalimo, jer deluje sveže i novo, posebno kada uzmemo u obzir da su i sami heatpipe-ovi crne boje, pa je sve uklopljeno do poslednjeg detalja. Što se same konstrukcije tiče, nije se mnogo toga menjalo u odnosu na rešenja koja smo do sada viđali. Telo je izrađeno od aluminijumskih rebara koja su tesno naređana jedno do drugog.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_010_s.jpg
      Treba pomenuti da heatpipe-ove karakteriše poveći prečnik čime se povećava njihov kapacitet za transfer toplote. Oni su u suštini izrađeni od bakra, iako se to ne vidi zbog crne boje. Presovani u bazi, heatpipe-ovi ostvaruju direktan kontakt sa GPU-om kako bi se transfer toplote od izvora preneo što efikasnije na udaljene delove kulera. Ovaj sistem rada je tipičan za DirectCU kulere, odakle je nastao i njihov naziv.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_009_s.jpg
      Kao i kod GTX 980 Matrix Platinum upotrebljene su najkvalitetnije komponente koje Asus poseduje u svom arsenalu. Oklopljeni japanski “10K Black Metallic” kondenzatori, Super Alloy Power zavojnice sa dugim očekivanim životnim vekom i Digi+ VRM regulatori napona. Ništa nije prepušteno slučaju, a filtracija napona prema GM200 čipu se obavlja u čitavih 14 faza.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_021_s.jpg
      Prisutan je i “Safe Mode” prekidač koji vraća sva podešavanja na fabrička tako da je zaista minimalna šansa da nešto pođe naopako i da ne može da se reši. Pored je implementiran i potpuno novi prekidač koji u slučaju LN2 sesija može da odledi memorijske čipove (tzv. defrost memorije) što do sada nismo imali prilike da sretnemo. Da bi to funkcionisalo, potrebno je priključiti dodatni 4pin molex priključak, a iako Asus nije pominjao verujemo da je to njegova jedina namena.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_011_s.jpg
      Kao što smo i očekivali i GeForce GTX 980 Ti poseduje podršku za Tri-Way SLI što znači da ima dva SLI konektora duž gornje ivice štampane ploče.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_017_s.jpg
      Ponovo dolazimo do indikacije da Asus nije želeo da menja dizajn štampane ploče od GTX 780 Ti Matrix Platinum modela. Tu su dva 8-pin molexa koja su kod starije verzije bila daleko neophodnija. Sada imamo situaciju gde ova karta poseduje dva 8-pin i jedan 4-pin priključka iako je drastično efikasnija od GTX-a 780 Ti. Dopada nam se to što su dva 8-pin naponska priključka okrenuta za 180 stepeni, jer je na taj način proizvođač drastično unapredio njihovu pristupačnost. Mnoge kompanije zaborave na činjenicu da veliki i dugački heatpipe-ovi zaista mogu da smetaju, posebno kod high-end modela. Asus nije zaboravio na to, a pritom su tu i po dva LED-a ispod svakog od naponskih konektora kako bi signalizirali da li je sve u redu.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_014_s.jpg
      Kao i referentni GeForce GTX 980 Ti i Asusova verzija raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom. To ovaj model čini sjajnim izborom za sve koji žele da koriste više monitora visoke rezolucije. Bitna vest je i implementacija HDMI 2.0 konektora sa svim svojim prednostima koje novi video interfejs donosi. Najbitnije od svega je svakako mogućnost prenosa 4K pri osveženju od 60 Hz koji ga sada izjednačava sa DisplayPortom na ovom polju.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_007_s.jpg
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_008_s.jpg
      Specifikacije su nepromenjene u odnosu na referentni GTX 980 Ti sa izuzetkom fabričkih frekvencija. Dok je nominalni takt GPU-a kod GTX-a 980 Ti je okruglo 1 GHz uz Boost vrednost zvanično iznosi svega 1076 MHz kod Asusa je situacija primetno bolja. Čitavih 1216 MHz je nominalni takt, dok je boost čitavih 1317 MHz što je 30% više od referentne verzije. Sa druge strane, 6 GB Hynix GDDR5 je overklokovano, ali u veoma suzdržanoj meri od 50 MHz (efektivno 200 MHz) što ne donosi bitnu promenu. Ipak, imajući u vidu široku 384 bitnu magistralu i ogroman protok od 345.6 GB/s zaista nema prostora za zamerku. Sa druge strane, drastično veći takt na kome radi GPU zbog velikog broja ROP i Teksturnih jedinica itekako predstavlja razliku u teoriji.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_002.jpg
      Kažemo u teoriji, zbog toga što boost kod referentne verzije iako podešena na 1076 MHz lako dostiže stabilnih 1200 MHz zbog prostora u TDP-u. Sa druge strane kod izuzetno visoko overklokovanog Asusa, ona iznosi 1380 MHz. Dakle, umesto 250 MHz razlike na prvi pogled, u realnosti je Asus u prednosti za nešto razumnijih 180 MHz. I dalje je to velika prednost, ali ne koliko bi se reklo na prvi pogled.Poput GTX 980, GTX 780 Ti i R9 290X u Matrix Platinum ediciji i GeForce GTX 980 Ti stiže u identičnom prepoznatljivom pakovanju tipičnom za jednu RoG grafičku kartu. Bez mnogo detalja na prednjoj stranici, osim neophodnih logoa i imena same karte. Sve ostalo od informacija je sakriveno na unutrašnjoj stranici i poleđini, a Asus svakako nije zaboravio da istakne svoje ekskluzivne tehnologije implementirane u testirani model.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_001_s.jpg
       
      Zadnjom stranom dominira prikaz kompletno rastavljene grafičke karte koji prikazuje bitne elemente. Asus je iskoristio unapređeni DirectCU II kuler kako bi postigao maksimalne performanse i time opravdao višu cenu i RoG stiker. Od specifičnih tehnologija treba izdvojiti odlično rešenje za Cold Bug koji se javlja prilikom hlađenja tečnim azotom, naponsku jedinicu izvedenu u 14 faza, a kompletan spisak je znatno duži.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_002_s.jpg
      Sadržaj pakovanja je bolji od očekivanog, iako nema ničeg specijalnog što bi ovu kartu izdvojilo od mnogih drugih “high-end” modela. Tu su standardna dokumentacija i disk sa drajverima i dve Y-račve koje pretvaraju jedan 8-pin u dva 6-pin molexa i RoG logo. Jedino malo iznenađenje dolazi u vidu “invite koda” za World of Warships igru.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_003_s.jpg Radna temperatura karte dostiže 68 stepeni Celzijusove skale tokom dugih opterećenja. Nažalost, iako je prisutna veoma niska temperatura GPU-a tokom mirovanja, karta nikada ne gasi svoje ventilatore. Izostanak hibridnog režima rada ne čudi, jer je reč o kuleri od pre nekoliko godina, ali moramo priznati da smo se navikli na ovaj trend. Sa druge strane činjenica da ventilatori ne prelaze 1800 o/min jasno govori o tome koliko je DirectCU II kuler za Matrix Platinum modele i dalje kompetentan.
      Nažalost, iako je prisutna veoma niska temperatura GPU-a tokom mirovanja, karta nikada ne gasi svoje ventilatore
      Na polju overkloka smo ostvarili dobro poznat rezultat koji smo postigli i sa DirectCU III Strix verzijom. Istina, Matrix Platinum verzija je sa fabričkih 1216MHz smo uspeli da povećamo takt na 1089 MHz, što je 10 MHz više, ali moramo da priznamo da to nije povećanje vredno razlike u ceni. Kako je memorija identična kao na Strix verziji, a reč je o Samsungovim čipovima, ne čudi nas to što je rezultat takođe vrlo sličan. Jednostavno, kupovina Matrix Platinum varijante pored jeftinijeg DirectCU III Strix modela nema nikakvog smisla ukoliko ne planirate neki ekstremniji vid overkloka. Jednostavno, oba modela omogućavaju da se izvuče maksimum iz GM200 čipa i Samsung GDDR5 memorije u konzervativnim uslovima, s tim da je Matrix Platinum tradicionalno okrenut “hardcore” korisnicima koji se tu neće zaustaviti.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_001_s.jpg
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Sapphire Radeon R9 380X Nitro 4 GB Napajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: AMD Catalyst 15.11 BETA
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=410[/modul][modul]test=411[/modul]ASUS GeForce GTX 980 Ti Matrix Platinum je specifična grafička karta namenjena uskog ciljnoj grupi, posebno sada kada je tu fantastična DirectCU III STRIX verzija koja je čak bolja u određenim aspektima. Razlog za to je činjenica da Matrix Platinum ipak koristi sada “vremešno” hlađenje koje se u manje izmenjenim verzijama upotrebljava još od GTX 780 Ti modela.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_019_s.jpg
      Kao rezultat toga, ovaj kuler nema hibridni režim rada i ventilatori su uvek aktivni. Zbog upotrebe dva ventilatora sam kuler je “zdepastiji” i nema “elegantnu liniju” DirectCU III kulera. Naravno i dalje je reč o najboljem modelu u ponudi kompanije ASUS, ali ovog puta prednost nije dovoljna osim ukoliko niste ekstremni overkloker kome su bitne stavke kao što su specijalna naponska jedinica, memory defroster funkcionalnost, nativna LN2 podrška i slično. U tom slučaju, bolje nećete naći, ali za ostale “civilni” model je više nego dovoljan, a uz to ima i par karakteristika na svojoj strani.
      asus_gtx980ti_matrix_platinum_award_s.JPG
      Prednosti:– Najkvalitetnije komponente- Hlađenje i dalje među najboljim na tržištu- Overklok funkcionalnosti- Promena boja je donela svežinu
      Nedostaci:– Ventilatori nikada ne prestaju da rade- Suštinski isti kuler od vremena GTX 780 Ti- Ekstremno visoka cena- Taktovi isti kao i kod DirectCU III STRIX modela
      Grafičku kartu na test ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test