ASUS Gryphon Z87

ASUS Gryphon Z87

Nakon inicijalnog talasa novih ploča i procesora stvari su se malo smirile, a proizvođači su polako počeli da popunjavaju svoju ponudu. ASUS je od samog starta najavio desetak modela, a nakon druženja sa stvarno odličnom Maximus VI HERO matičnom pločom na red je stigao jedan takođe interesantan predstavnik - Gryphon Z87. Ukratko radi se o mini ATX modelu TUF serije (Sabertooth) na koji se može nadograditi “Termalni oklop” (Thermal Armor) i tako značajno vizuelno i performansno unaprediti ovaj model

    Sadržaj

      Zoran Petrović
      Termalni oklop bio je karakterističan samo za Sabertooth modele, a ASUS je odlučio da uvede Gryphon brend kao novog predstavnika The Ultimate Force porodice, a u narednim redovima možete pročitati kako se pokazao na našem testu. Za Gryphon Z87 matičnu ploču slobodno možemo reći da se radi o mini ATX verziji Sabertooth modela. Kao i kod Sabertooth porodice The Ultimate Force logo znači da su sve komponente ovog modela prošle rigorozne vojne standarde. Ovo se posebno odnosi na komponente koje u svakodnevnom radu trpe najveće opterećenje kao što je naponska jedinica, pa imamo feritna jezgra zadužena za “peglanje” napona, titanijumske kondenzatore, i specijalne MOSFET-ove visoke izdržljivosti.

      ASUS je ovaj model, kao i Sabertooth zamislio kao univerzalnu matičnu ploču koja pre svega pruža beskompromisnu stabilnost i ekstremnu izdržljivost, a u prilog tome govori i činjenica da uz proizvode TUF porodice dobijate pet godina garancija, naspram standardne dve. Pre nego što se pozabavimo konkretnim prednostima i svemu što Gryphon donosi, evo nekoliko reči o novom Intel čipsetu.

      Intel Z87 Express
      Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.

      Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…

      Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrola digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.

      CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.

      Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
       U skladu sa porodicom kojoj pripada i Gryphon je dobio “vojnički” izgled, pa je crni lak PCB-a išaran krem, braon, maslinasto zelenim i tamno sivim elementima, bez nekih drečavih komponenata i sličnih svetljucavih i sjajnih delova. Ovo smo već videli kod Sabertooth modela, i kao i onda moramo priznati da nam je koncept vizuelno veoma dopadljiv.

      Centralnu poziciju zauzima novi soket sa 1150 iglica koji je okružen sa osam faza naponske jedinice, a mikroprekidači su dobili adekvatne pasivne hladnjake. Dva dela koja pokrivaju naponsku jedinicu povezana su presovanom vrućom cevi, a hladnjak nešto nižeg profila možemo naći i u donjem delu ploče. Kao dodatak naponskoj sekciji 24-pinski konektor dobio je dodatni 8-pinski 12V koji će dobro doći procesoru pri velikom opterećenju i OC sesijama.

      Četiri DIMM slota primaju maksimalno 32 GB RAM-a, a podržane brzine idu i do 3200 MHz iako se u specifikacijama navodi maksimalno 1866 MHz. Usled manjeg formata izostali su fizički Power i Reset tasteri, kao i alfanumerički dijagnostički POST displej, ali se našlo mesta za prekidače poput “MemOK”, “DirectKey” i “BIOS Flashback”.

      Za proširenje se brinu ukupno tri PCI Express slota, od kojih samo primarni ima sve potrebne iglice kako bi podržavao x16 standard, dok drugi radi u x8, a treći u maksimalno x4 modu. Između njih je smešten jedan PCI Express x1 konektor koji će biti zaklonjen grafičkom iz prvog slota, pa smo mišljenja da bi bilo bolje da su on i primarni PEG slot zamenili mesta, jer je u slučaju da koristite iole noviju grafičku kartu potpuno neupotrebljiv. Čak i da nađete single slot grafiku velika je šansa da će kartica iz ovog slota smetati protoku vazduha i izazivati dodatno zagrevanje. Eto, uspeli smo da nađemo nešto što nam se ne sviđa 🙂

      Ukoliko vam je download Interneta omiljeni sport možda ćete se razočarati jer vam je na raspolaganju samo šest SATA 6 Gb/s portova, pa ćete, ukoliko kao svaki normalni “napredni” korisnik imate osam ili deset HDD-ova morati da nabavite dodatni SATA kontroler ili koristite USB 3.0 fioke. Možete ih povezati preko četiri porta na zadnjem panelu, ili preko internog konektora, pa direktno na kućište, za šta možete zahvaliti kontroleru koji se nalazi u čipsetu.

      Za ostale periferije brine se ukupno osam dodatnih USB 2.0 portova u kombinaciji četiri nazad, četiri preko headera na ploči. Zadnji panel pored pomenutih konekcija nudi i DVI i HDMI konektore, kao i 7.1 audio u analognom obliku, odnosno optički S/PDIF kao digitalni audio izlaz. Očekivano, za LAN se brine novi Intel  I217V kontroler unutar čipseta.

      Termalni oklop i termalni radar
      Ovo je jedna od retkih ploča ovog formata sa čak sedam konektora za ventilatore. Ako se na trenutak setite da smo pomenuli Thermal Armor na početku stvari postaju dosta jasnije. Uz ovu ploču moguće je dokupiti pomenuti “oklop” koji ima nekoliko različitih funkcija. Kada postavljate oklop zadnja strana dobija dodatno ojačanje koje ASUS zove “TUF Fortifier” i koji, osim što drži oklop na mestu daje dodatnu čvrstinu matičnoj ploči kako se ne bi “uvijala” pod pritiskom kulera, grafičkih karti, jer tako može da dođe do oštećenja vodova na ploči i težih havarija.

      Sam oklop služi kako bi omogućio takvu cirkulaciju vazduha koja eliminiše zadržavanje toplog vazduha u kritičnim zonama čime se omogućavaju niže temperature na bitnim mestima. Ovo se postiže ubacivanjem dodatnog ventilatora koji usmerava topao vazduh van mesta poput CPU okruženja, DIMM slotova i slično. Termalni oklop sadrži i dodatne “kapice” koji se stavljaju na portove koji se ne koriste kako bi se onemogućilo upadanje prašine.

      Ovo ploči daje dodatnu upotrebnu vrednost, jer se ona vrlo jednostavno može transformisati iz regularne u vrlo specifičan model dodavanjem termalnog oklopa. ASUS je posvetio dosta vremena termalnim karakteristikama, pa je ova ploča optemljena i termalnim radarom koji kombinuje veliki broj senzora na ploči sa regulacijom rada ventilatora i predefinisanim profilima, kako bi se postiglo željeno radno okruženje. Naravno, moguće je manuelno podešavanje, a moguće je ostaviti i automatske postavke koje prema termalnim očitavanjima prilagođavaju rad prema unapred definisanim parametrima koje ste zadali.
       ASUS je i kod ovog modela implementirao ESD zaštitu koja onemogućava oštećenje komponenata usled elektrostatičkog pražnjenja koje se najčešće dešava kada priključujete eksterne uređaje poput fleš memorija i sličnih portabilnih skladišta podataka. Sa novom generacijom procesora ASUS je odlučio da predstavi novi UEFI BIOS koji smo već videli kod Maximus VI HERO modela i koji nas je prilično lepo obradovao.



      Iako smo mišljenja da je ASUS oduvek imao najfunkcionalnije UEFI rešenje mesta za unapređenja uvek ima, i sviđa nam se što su ona suptilno i pravovremeno izvedena pa su dodate nove funkcionalnosti poput “My Favorites/Shortcut”, “Quick Note”, “SATA Port Renaming” itd. Bogat softverski paket koji možete naći na pratećem DVD-u pored standardnog seta ASUS aplikacija nudi i veliki broj korisnih programa i alata koji će vam jednostavnije pomoći da prilagodite računar vašim potrebama.



      Auto OC i performanse
      Opcija automatskog overkloka je kod ove matična ploče rešena na novi način. Na raspolaganju vam stoji opcija pronalaženja najvišeg mogućeg množioca ili BCLK-a, ali ne i zajedno. Naravno, možete nakon jedne da aktivirate drugu. Na primer da prvo pronađete BCLK, pa onda množilac, ali će ploča pri svakom novom pokušaju podešavanj vratiti na default. Čak iako zapamtipe koliki su maksimumi, pa sami unesete ručno, osim što se obesmišljava automatski overklok viši BCLK se dobija obaranjem množioca na veoma niske vrednosti, pa je nespojivo kombinovanje ovih rezultata kako bi se dobio maksimalni stabilni takt.

      Nismo baš sigurni šta je ASUS hteo da postigne ovim, umesto da je ostavio opciju “Auto OC” koja nađe maksimalne stabilne taktove, ali Auto OC kao sveobuhvatni izbor ovde ne postoji. I dalje se overklok vrši u okviru Turbo frekvencije, pa imajte na umu da iako postignete visok OC, kada CPU dođe do visokih temperatura on će svoj takt oboriti, pa ćete tako nekada sa overklokovanim rezultatima imati lošije performanse nego na default vrednostima.


      Sa traženjem maksimalnog množioca mi smo postigli višu frekvenciju nego sa maksimalnim BCLK-om, pa smo testove “vrteli” na 4,3 GHz što je i maksimum koji je ploča izvukla iz našeg Core i7 4770K procesora. Memorija nije doživela nikakva ubrzanja pa smo sve prepustili automatici koja je bila zadovoljna sa 1866 MHz na koliko smo u startu podesili module. Evidentno je da je Intel maksimalno otežao OC, što je dodatno pogodilo proizvođače matičnih ploča, te da je ovo trend koji  svakako treba da očekujemo, gde će OC postati skup sport sve manjeg broja entuzijasta.


       
       Na samom početku, moramo da se ogradimo da smo za testiranje ove ploče koristili drugačiji primerak procesora od onog koji smo koristili u testu ASUS Maximus VI Hero ploče, a i vreme na raspolaganju je bilo dosta duže kada je u pitanju Gryphon ploča. Stoga smo odlučili da u rezultate ne uvrstimo ove konkurente. Koga pak zanimaju rezultati koje Hero ostvaruje, može da ih uporedi sa Gryphon pločom i oni se nalaze na ovoj adresi.
      [modul]test=356[/modul] [modul]test=357[/modul] The Ultimate Force porodica od skora broji novog člana koji se na prvim testovima pokazao kao jako interesantno rešenje. Sa mogućnošću dokupljivanja termalnog oklopa ASUS je odlučio da ostavi korisnicima izbor da li će da vrše oklopljavanje svoje ploče ili ne. Ne sumnjamo da se radi o izuzetnom modelu kojeg čeka blistava budućnost, posebno kada imate na umu da je maloprodajna cena ispod 150 EUR, a da za to dobijate premijum kvalitet i izuzetne performanse.

      Ukoliko na to dodate činjenicu da je i HERO cenovno “spušten” ispod 200 EUR onda je jasno da je ASUS krenuo sa agresivnom cenovnom politikom te da za mnogo manje novca nego što je uobičajeno možete dobiti zaista odlične matične ploče. Sa visokim stepenom inovativnosti i odličnim performansama i mogućnostima u globalu, ova ploča zaslužuje toplu preporuku s naše strane. Izmena: usled toga što smo svoju procenu ploče vršili na očekivanoj ceni od 150-160 evra, nakon čega se ispostavilo da se ploča pojavila u prodaji kod najvećih domaćih maloprodaja sa cenom od nekih 135 evra u dinarskoj protivvrednosti, ploči na kraju ipak umesto Advanced Design priznanja dodeljujemo Value for Money nagradu, budući da se ispostavilo da je dotična zaista odlična kupovina u svojoj klasi!
       
      Za:
      – opcioni termalni oklop – cena – visokokvalitetne i izdržljive komponente – petogodišnja garancija
      Protiv:
      – neupotrebljiv PCI Express x1 slot kada koristite grafiku u prvom slotu – bučni dodatni ventilator na termalnom oklopu
      Matičnu ploču za potrebe testiranja ustupio ASUS.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test