Marko Vezmar – Spacemaster
„Bearlake“ odnosno „Medveđe jezero“ kako glasi kodno ime cele palete novih Intel čipsetova, konstruisani su tako da se „bezbolno“ pređe sa DDR2 na DDR3 memorijski interfejs, tj. P35 podržava kako DDR2 tako i DDR3 memorijski interfejs. Činjenica da je najprodavanija serija Intel ploča bazirana na „Mainstream Desktop“ u čiju grupaciju spada i P35, dovodi nas do zaključka da je i bilo očekivati da će P35 biti čipset koji će podržavati oba memorijska standarda. Bitno je napomenuti i to da je za segment „Performace Desktop“ zadužen X38 i da dotični nažalost neće podržavati DDR2 memorijski interfejs. Jedna od većih razlika izmeću starog P965 i novog P35 čipseta (gde bi P35 trebalo da predstavalja zamenu za P965 čipset) je podrška za nove Intel procesore kodnog imena Penryn bazirane na novoj arhitekturi izrađenoj u 45 nm proizvodnom procesu.
Pored podrške za FSB ne 800 MHz i 1067 MHz, novi P35 čipset će podržavati i 1333 MHz FSB što je veoma bitno za nove procesore koji podržavaju pomenutu magistralu (kao što je E6750 koji smo koristili na testu Gigabyte P35 ploča). Ono što niko od entuzijasta nije očekivao je činjenica da novi P35 čipset neće podržavati dva punokrvna PCI Express slota, tako da kod ploča koje podržavaju pomenuti čipset jedan slot je u x16 , a drugi u x4 ili x1 modu. Dva PCI Express x16 slota viđaćemo na pločama baziranim na X38 čipsetu, što je definitivno i bilo očekivati od čipseta namenjenom „Performace Desktop“ segmentu. Bilo kako bilo, P35 će podržavati AMD-ATI multi GPU tehnologiju zvanu „Crossfire“ koja će za nijansu da zaostaje u performansama za X38 čipsetom, zbog gore pomenute arhitekture. Prednost boljeg proizvodnog procesa svakako donosi neka poboljšanja, gde se prvenstveno ističe manja potrošnja i dosta manje zagrevanje pri overkloku. Dodatna dva SATA 2 konektora u poređenju na P965 donose blagu prednost u korist P35 čipseta (ukupno 6), a samim tim obradovaće većinu onih korisnika koji koriste veći broj hard diskova, kada se na to doda 10 USB 2.0 portova jasno je da P35 nije dobar zato sto je ”to sada najnovije” već i donosi dosta inovacija koje su u svaku ruku pohvalne.
Ploča na testu i pakovanje
Asus važi svakako za najvećeg proizvođača matičnih ploča namenjenih Intel procesorima. Pojavom P35 čipseta poradilo se na novoj paleti ploča baziranoj na pomenutoj kontrolerskoj logici i u prodaji su se našla tri modela tj. ASUS P5K-E/WiFi-AP, ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP (naš test primerak), P5K3 Deluxe/WiFi-AP (model koji radi samo sa DDR3 memorijom) i ASUS PK5.
Naša test ploča tj. P5K Deluxe/WiFi-AP trebalo bi da zameni uveliko prepoznatljivog starijeg brata tj. ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP baziranom na P965 čipsetu koja se pokazala kao najbolja P965 ploča. ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP stigla nam je u pakovanju upečatljivo crne boje na kojoj su sa svih strana blještali nazivi novih tehnologija i podršci kao što je Quad-Core Ready, Vista Support, Enhance Memory speed up to 75%, Native DDR2-1066 MHz itd. Otvaranjem kutije na prvi pogled dalo se uočiti da pakovanje sadrži bogat paket propratne opreme, što se i moglo očekivati od jedne ploče koja u svom nazivu ima sufiks „Deluxe“.
Od dodatnih kablova uočljiv je jedan UltraDMA 133/100/33 kabl, zatim jedan FDD kabl, kao i 4 SATA kabla. Daljim kopanjem po propratnoj opremi uočili smo jedan 2-port SATA power kabl, zatim I/O shield, WiFi antenicu sa pismenim uputstvom, pismeno uputstvo upotrebe ploče, pozadinski panel na kome se nalaze dva USB 2.0 porta, jedan IEEE1394 port i naravno neizbežni Q-konektor za lakše povezivanje osnovnih kablova kućišta sa pločom. Neizbežni CD pored drajvera donosi mnoštvo dodatnih programa od kojih su svakako najzanimljiviji programi za overklok kao što su AI NOS i AI Booster Utility itd.
PCB (Printed Circuit Board) prepoznatljive crne boje odrađen je skoro idealno i mišljenja smo da u budućnosti nećemo ni moći naći nekih zamerki kod ploča koje tek dolaze, jer su sve „dečije bolesti“ prevaziđene bar kad je „PCB“ u pitanju. Masivni, ali ujedno ne i najmasivniji ASUS-ov bakarni kuler prostire se skoro celom dužinom ploče. Ako bismo morali da pravimo poređenje sa Gigabyte GA-P35-DQ6 matičnom pločom možemo da kažemo da je naša test ploča dosta lakša, ali svakako ništa toplija nije bila tokom svih testova koji smo odradili čak i na većim klokovima FSB-a i samog CPU-a. Jedina zamerka koja je odnosi na pomenuto hlađenje vezana je za dodatni pasivni hladnjak naponske jedine koji ne leži kako treba i malim dodirom može da se pomera, gde smo mišljenja da bi hlađenje možda bilo i bolje bez pomenutog hladnjaka. Prostora oko procesora ima dovoljno, tako da montiranje nekog većeg vazdušnog kulera ne bi trebalo da predstavlja problem.
Na celoj površini ploče nalaze se oklopljeni elektroliti tj. „High-quality Conductive Polymer Capatitors“ što će u svaku ruku produžiti radni vek ploče. Mesto EPS 12V konektora nalazi se na već poznatoj poziciji, koje važi skoro za sve Asus ploče namenjene novim Intel procesorima, tj. u gornjem levom uglu. Ispred PCI Express x16 slota nalaze dva PCI Express x1 slota, a između dva PCI Express x16 slota (jedan x16 i drugi x4) nalaze se dva PCI 2.2 slota, gde se još jedan dodatni PCI 2.2 slot krije odmah iza drugog PCI Express x16 slota. Ovakav raspored ima svoje prednosti, a i svoje mane, gde smo mišljenja da bi možda pametnije bilo da su PCI Express x16 slotovi pomereni više na gore i da se između njih nalaze PCI Express x1 slotovi. U svakom slučaju, naša test ploča zbog gore pomenutog postojanja PCI Express slotova ima mogućnost korišćenja AMD-ATI Crossfire tehnologije (multi GPU tehnologija) zarad što boljih grafičkih performansi koje će ipak biti lošije nego da smo imali dva punokrvna PCI Express x16 slota .
Za kontrolu hard diskova zadužen je ICH9R južni most koji se nalazi u sastavu P35 čipseta, međutim kako bi se povećao i broj SATA uređaja implementiran je dodatni JMicron JMB 363 PATA i SATA kontroler, tako da se na ploči nalazi 8 sata konektora od kojih su 6 na ploči, a dva na pozadinskom panelu.
Ako se setimo Gigabyte GA-P35-DQ6 ploče, dotičnoj smo mogli da zamerimo to što nije imala više od jednog LAN porta, međutim na našu radost ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matična ploča je imala na sebi čak dva LAN porta za šta su zaduženi Marvell 88E8056 PCI-E Gigabyte LAN kontroler i Realtek RTL411OSC PCI Gigabyte LAN kontroler. Za audio ugođaj zadužen je ADI 1988B 8-kanalni „High Definition“ audio codec sa specijalnim ASUS „noise filterom“. Odmah ispod šest konektora zaduženih za zvuk nalazi se Wireless LAN konektor tzv. Asus WiFi-AP solo kompatabilan da isporuči 11mbps propusne moći.
Na ploču je moguće nakačiti 10 USB 2.0 uređaja. Šest portova se nalazi na pozadinskom panelu, a dodatna četiri na samoj ploči. Prisustvo Firewire nije izostalo i primetna su dva Firewire konektora, jedan na pozadinskom panelu i jedan na ploči za čije funkcionisanje je zadužen Agere FW 322 1394a kontroler. Što se tiče priključaka za ventilatore na ploči ih je bilo primetno šest od kojih su četiri namenjena za ventilatore u kućištu, jedan priključak za CPU ventilator i jedan priključak za kontrolu ventilatora napajanja. Sve u svemu, izgled ploče i raspored komponenti je na veoma zavidnom nivou.
BIOS
Sve pozitivne kritike oko izrade ploče i bogatog paketa možemo da zanemarimo i da „bacimo u vodu“, ako opcije u BIOS-u nisu one koje smo očekivali od jedne ASUS-ove ploče sa sufiksom „Deluxe“. Modifikovan BIOS potpisan od strane AMI-ja prepoznatljiv je na većini ASUS-ovih ploča koje smo imali prilike da testiramo, a isti se nalazio i kod ploče sa kojom pravimo komparaciju tj. ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP. Prelaskom u BIOS sekciju „Advanced“ dolazimo do dela koji se odnosi na overkloking i primećujemo dosta veći dijapazon opcija vezanih za overklok u poređenju na ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matičnom pločom. U podsekciji sekcije „Advanced“ nalaze se svima prepoznatljive „Ai Overclocking“ opcije i postavljanjem iste na „Enable“ moguće je korak po korak podešavati sve vitalne parametre vezane overklok. FSB je moguće teorijski podizati čak do 700 MHz, a memoriju od 533 do 1400 MHz. Naravno 1400 MHz za memoriju je moguće ostvariti i sa 266 MHz FSB-om, a podizanjem FSB-a do 700 MHz takt memorije moguće je podići i do 2800 MHz, što otvara nove vidike za zahtevne overklokerski nastrojene korisnike.
Kako primarne, tako i sekundarne, tajminge moguće je podesiti unutar „Advanced“ sekcije i njihovim zatezanjem (smanjenjem) moguće je povećati memorijski protok u realnom radu. Voltažu procesora moguće je podizati do 1.7 V i istu je moguće „zatezati“ uz pomoć opcije „CPU PLL Voltage“ (primera radi, ako na vrednosti napona od 1.42 V vaš sistem nije u potpunosti stabilan, onda sa povećavanjem vrednosti CPU PLL Voltage-a moguće je ostvariti željeni cilj, prim.aut.). Najzanimljivija opcija u pomenutoj sekciji je svakako „CPU Voltage Damper“ koja kad se podesi na „Enable“ ukida pad napona pri punom opterećenju, tj. pada napona više nema! CPU Voltage Damper opcija je veoma bitna za korisnike koji idu sa naponima preko 1.44V (tada je najizraženiji neželjeni pad napona, prim.aut.) i samim tim napon procesora u idle režimu i napon pod punim opterećenjem je isti što drastično povećava stabilnost prilikom overkloka.
Memorijski moduli bazirani na Micron D9GKX čipu su trenutno najbrži moduli u segmentu DDR2 memorije, i u stanju su da isporuče i više od 1200 MHz radnog takta. Kako za stabilan rad na pomenutom taktu treba više od 2.4 V, pohvalićemo potez ASUS-ovih inženjera da na testiranoj ploči implementira mogućnost podešavanja maksimalnog napona za memoriju od 2.55 V, što je u svaku ruku i više nego dovoljno (primera radi na datom naponu sa našom test pločom oboren je i svetski rekord za maksimalni klok memorije koji iznosi 1484 MHz, prim.aut.). Maksimalni napon FSB-a od 1.5 V je manji za 0.05V u poređenju na ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matičnom pločom, što je i bilo očekivati, obzirom da je P35 čipset izrađen u boljem proizvodnom procesu. Napon severnog mosta moguće je podići i do 1.7 V, što je za 0.05 V više u poređenju sa ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matičnom pločom.
Unutar podsekcije „Hardware monitor“ nalaze se prikazi svih vitalnih napona, kao i temperatura, a poseban značaj ima unapređena opcija „CPU Q-Fan Control“, kao i „Chasis Q-Fan Control“ pomoću kojih je moguće precizno podesiti broj obrtaja željenih ventilatora.
Tools sekcija krije nekoliko bitnih podsekcija od kojih su svakako najbitnije „ASUS EZ Flash 2“ koja je zadužena za flešovanje BIOS-a i „ASUS O.C. Profile“ sa kojom je moguće sačuvati određena overkloking podešavanja.
Sve u svemu naša očekivanja su prevaziđena i svaka reč hvale vezane za BIOS bila bi suvišna i slobodno možemo da kažemo da je ovo najkompletniji BIOS jedne ploče namenjene Intel platformi.
Specifikacija
CPU LGA775 socket for Intel® Core™2 Quad / Core™2 Extreme / Core™2 Duo / Pentium® Extreme / Pentium® D / *Pentium® 4 Processors Compatible with Intel® 05B/05A/06 processors Support Intel® next generation 45nm multi-core CPU *This motherboard supports FSB 1333/1066/800
Chipset Intel® P35 / ICH9R with Intel® Fast Memory Access Technology
Front Side Bus 1333 / 1066 / 800 MHz
Memory 4 x DIMM, max. 8GB, DDR2 1066*/800 / 667 MHz, non-ECC, un-buffered memory Dual channel memory architecture * The chipset officially supports the memory frequency up to DDR2 800MHz. Tuned by ASUS Super Memspeed Technology, this motherboard natively supports up to DDR2 1066MHz Please refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL.
Expansion Slots 2 x PCI-E x16 (blue @ x16 mode, black @ x4 or x1 mode) supports CrossFire Technology 2 x PCI-E x1 3 x PCI
Storage Southbridge – 6 x SATA 3.0 Gb/s ports – Supports RAID 0 and 1 JMicron® JMB363 PATA and SATA controller – 1 x UltraDMA 133/100/66 for up to 2 PATA devices – 2 x External SATA 3.0 Gb/s port (SATA On-the-Go) – Supports SATA RAID 0,1 and JBOD
LAN Dual Gigabit LAN controllers, featuring AI NET2 Marvell88E8056® PCI-E Gigabit LAN controllers RealtekRTL8110SC® PCI Gigabit LAN controller
Wireless LAN ASUS WiFi-AP Solo 54 Mbps IEEE 802.11g and backwards compatible with 11 Mbps IEEE 802.11b – Software Access Point mode – Station mode : Infrastruceure mode and Ad-Hoc mode
Audio ADI® AD1988B 8-channel High Definition Audio CODEC – Coaxial / Optical S/PDIF out ports at back I/O – ASUS Noise Filter
IEEE 1394 Agere® FW322 1394a controller supports 2 x IEEE 1394a ports (one at midboard; one at back panel)
USB 10 x USB 2.0 ports (4 ports at mid-board, 6ports at back panel)
ASUS AI Lifestyle Features ASUS Quiet Thermal Solution: – ASUS AI Gear2 – ASUS AI Nap – ASUS 8-Phase Power Design – ASUS Fanless Design: Heat-pipe solution – ASUS Fanless Design: Stack Cool 2 – ASUS Q-Fan 2 ASUS Crystal Sound: – ASUS Noise Filter ASUS EZ DIY: – ASUS Q-Connector – ASUS O.C. Profile – ASUS CrashFree BIOS 3 – ASUS EZ Flash 2 – ASUS AI Slot Detector ASUS WiFi@Home: – ASUS WiFi-AP Solo
Other Features ASUS MyLogo 3 Multi-language BIOS Overclocking Features Intelligent overclocking tools: – AI NOS™ (Non-delay Overclocking System) – ASUS AI Booster utility Precision Tweaker: – vCore: Adjustable CPU voltage at 0.0125V increment – vDIMM: 16-step DRAM voltage control – vChipset: 4-step Chipset voltage control SFS (Stepless Frequency Selection) – FSB tuning from 200MHz up to 800MHz at 1MHz increment – Memory tuning from 667MHz up to 1333MHz for DDR2 – PCI Express frequency tuning from 100MHz up to150MHz at 1MHz increment Overclocking Protection: – ASUS C.P.R.(CPU Parameter Recall)
Back Panel I/O Ports 1 x PS/2 Keyboard 1 x S/PDIF Out (Coaxial + Optical) 2 x External SATA 1 x IEEE1394a 2 x RJ45 port 6 x USB 2.0/1.1 1 x WiFi-AP Solo antenna jack 8-channel Audio I/O
Internal I/O Connectors 2 x USB connectors support additional 4 USB ports 1 x Floppy disk drive connector 1 x IDE connector 1 x COM connector 6 x SATA connectors 1 x CPU Fan connector 4 x Chassis Fan connector 1 x Power Fan connector 1 x IEEE1394a connector Front panel audio connector 1 x S/PDIF Out Header Chassis Intrusion connector CD audio in 24-pin ATX Power connector 2 x 4-pin ATX 12V Power connector System Panel(Q-Connector)
BIOS 16 Mb Flash ROM, AMI BIOS, PnP, DMI2.0, WfM2.0, SM BIOS 2.3, ACPI 2.0a, Multi-language BIOS, ASUS EZ Flash 2, ASUS CrashFree BIOS 3
Manageability WfM 2.0, DMI 2.0, WOL by PME, WOR by PME, PXE
Accessories UltraDMA 133/100/66 cable FDD cable 4 x Serial ATA cables 1 x 2-port Serial ATA power cable I/O Shield User’s manual ASUS WiFi-AP Solo manual 3 in 1 Q-connector 1 x 2-port USB2.0 / 1-port IEEE1394 module ASUS WiFi-AP Solo omni-directional antenna
Support CD Drivers ASUS PC Probe II ASUS Update ASUS AI Suite ASUS WiFi-AP Solo Wizard Anti-virus software (OEM version) Image-Editing Suite
Form Factor ATX Form Factor, 12″x 9.6″ (30.5cm x 24.4cm
Test sistem i overklok postavka
Matične ploče
ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP(P35 čipset, 02 revizija) ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP(P965 čipset, C2 revizija)
Procesor
Intel Core 2 Extreme QX6700(4 X 2.66 GHz, 2 X 4 MB L2)
Memorija
2 X 1 Gb Apacer 1066MHz 5-5-5-15
Grafička karta
Evga 8800GTS 320 Mb
Hard disk
2 X WD Caviar 200Gb/WD2000JS, 7200rpm, 8MB
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master Real Power Pro 1000W
Monitor
Belinea 1925 S1W
Kako bi napravili što bolje poređenje, promenili smo način testiranja, a sve zarad što bolje komparacije gore dve pomenute ploče. Naime rezultati testova na „Default“ vrednostima BIOS-a bili su skoro identični gde je blagu prednost imala ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matična ploča i to samo u memorijskom protoku. Ako znamo da se kod ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP posle 400 MHz FSB-a menja strap (o kome smo pričali u velikom testu „Izbor ploče za O/C Core 2 Duo CPU-a, prim.ur.), odnosno latencije FSB-a se posle te vrednosti olabave, i samim tim memorijski protok je manji.
Problem strapa kod ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matične ploče ne postoji, pa smo pokušali da uradimo nešto realnije poređenje kako bi imali što jasniji pregled performansi obe platforme. Nakon pomenute konstatacije odlučili smo da odradimo dva vida testova tj. jedan komplet testova odradili smo na 400 MHz FSB-a i klokom procesora na 3.2 GHz (spustili smo množilac procesora sa 10 na 8), i jedan komplet testova na 425 MHz FSB-a i klokom procesora na 3.4 GHz. Izvanredan primerak Evga 8800GTS 320 Mb grafičke kartice klokovali smo na 650 MHz za GPU i 1900 MHz za memoriju. U „3D i Gaming testovima“ rezolucije testiranih igračkih naslova spustili smo na najmanji moguću vrednost kako bi došlo do „izbacivanja“ što većeg broja frejmova, a samim tim kako bi i razlika između rezultata bila što uočljivija. Bitno je napomenuti i to da smo ostvarili maksimalan stabilan FSB od 470 MHz sa sva četiri uključenja jezgra, što je za oko 30 MHz više u odnosu na ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matičnu ploču.
Temperature našeg Quad Core procesora bile su u nekim trenucima i do 15C manje na ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matičnoj ploči, a sve to u poređenju sa ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matičnom pločom, što će reći da se i ova P35 kompatabilna ploča manje grejala u poređenju na gore spomenutu P965 ploču (isti slučaj imali smo i sa Gigabyte GA-P35-DQ6 matičnom pločom, prim.aut.). Kako četiri jezgra komuniciraju preko jednog FSB-a jasno je da je gore pomenuti stabilan FSB više nego dovoljan, a kako na testu nismo imali Intel Core 2 Duo procesor isti smo simulirali na taj način što smo našem Quad Core procesoru isključili dva jezgra. Odmah posle ispunjene operacije izvukli smo maksimalnih stabilnih 535 MHz FSB-a, što je 20 MHz više u poređenju na ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matičnu ploču. Naravno i ovo nije završna reč što se FSB-a tiče, jer za test potrebe koristili smo Apacer DDR2 1066 MHz koja ruku na srce preko svoje deklarisane vrednosti nikako nije htela da radi, a samim tim nismo mogli da utvrdimo maksimalni domet FSB-a na testiranoj ploči, jer nas je kočila memorija.
Sintetički i testovi realnih aplikacija (FSB 400 MHz)
Kako su se pokazale obe ploče na datom zadatku mogu da posvedoče prikazani grafikoni. Dominacija u rezultatima ide na stranu ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matične ploče i tu spora nema. Nadmoć u korist ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matične ploče primetna je samo u SiSoft Sandra 2007 Pro CPU i Multimedia testovima i ruskom NucleaRUS benchmark programu. Naša očekivanja nisu dovedena u pitanje i to smo mogli da pretpostavimo, a ostaje samo da vidimo koliko će ta nadmoć ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matične ploče uticati na 3D i Gaming testove.
3D i Gaming testovi (FSB 400 MHz)
Rezultati sintetičkih i realnih aplikacija naveli su nas na sumnju, da će i 3D i Gaming testovi ići u korist ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matične ploče i na kraju sumnje su se obistinile. U svim testovima totalna dominacija ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matične ploče nije se dovodila u pitanje, i na osnovu svega viđenog do sad jasno nam je da pobedu do 400 MHz FSB-a odnosi ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matična ploča. Ostaje još samo da prokomentarišemo testove sa 425 MHz i da donesemo konačan sud.
Sintetički i testovi realnih aplikacija (FSB 425 MHz)
ASUS P5B Deluxe/WiFi-AP matična ploča kako smo naveli u delu „Test sistem i overklok postavka“ poseduje tzv. „strap“ i latencije FSB-a bivaju olabavljene kada se prelazi magična granica FSB-a od 400 MHz. Pošto znamo da ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matična ploča nema tu boljku, jasno nam je da će dotična imati malu nadmoć u odnosu na starijeg brata. Ono što smo očekivali na kraju se i obistinilo i u svim, što će reći baš u svim testovima ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP matična ploča je rezultatski nadmašila konkurenciju u ovom testu i izašla kao apsolutni pobednik čemu mogu da svedoče prikazani grafikoni!
3D i Gaming testovi ( FSB 425 MHz)
Grafikoni sve govore i u ovom segmentu zaključak se sam nameće, ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP je i u ovoj bateriji testova odnela pobedu i svaki komentar na tu temu bi bio suvišan.
Zaključak
Kada se uzmu u obzir svi bitni aspekti vezani za jednu matičnu ploču koja spada u „High – End“ segment tržišta, možemo da kažemo da je ASUS P5K Deluxe/WiFi-AP opravdala svoj naziv, što je i bilo očekivati od proizvođača kao što je ASUS. Bogat set BIOS opcija, kvalitetne komponente i bogat paket propratne opreme svakako su glavni aduti ove ploče koja je trenutno u samom vrhu matičnih ploča namenjenih Intel Core 2 Duo procesorima. Kada smo već kod BIOS-a moramo da napomenemo da se na našoj test ploči nalazio BIOS koji je još bio u razvoju te se može očekivati novi BIOS sa kojim će nadamo se memorijski protok biti još bolji. Veliki overkloking potencijal koji krasi ovu ploču i neprikosnovena stabilnost stavlja je na tron i samim tim možemo da kažemo da je ovo jedna od boljih matičnih ploča u poslednje vreme. Pored svog velikog overkloking potencijala inovacije koje donosi P35 čipset su u svaku ruku pohvalne. ICH9R južni most u kombinaciji sa novim severnim mostom svakako obećava i mišljenja smo da će tek sa DDR3 memorijom pomenuti čipset doći do izražaja. Ovo je i definitivno ubedljivo najbolja ploča za overklok quad core procesora. Kada se sve sabere i oduzme jedina stvar koja može da jednog prosečnog kupca odgovori od kupovine ove ploče je njena cena, ali ako sebe smatrate naprednim korisnikom i želite nešto što je najbolje za vaš procesor, onda cena svakako neće predstavljati problem.
Ploču za potrebe testa ustupio Kimtec.