Nebojša Todorović
Test: ASUS Radeon HD6770 DirectCU Silent
U kutiji ove kartice zaista nema mnogo toga što treba pomenuti, osim da ćete dobiti sve osnovne dodatke i ništa preko toga. Prisutni su disk sa drajverima, kratko uputstvo, HDMI to DVI konvertor i molex račva koja dva 4pin molex konektora pretvaraja u jedan 6pin. Sve to postaje jako malo bitno onog momenta kad izvadite karticu iz antistatičke kesice. Jednostavno, malo koja kartica iz ovog cenovnog ranga izgleda impresivno kao ASUS Radeon HD6770 DirectCU Silent. Na prvi pogled bi svako pomislio da se radi o nekom HD6970 ili HD6950, ali svakako ne i o “malom” Radeon-u HD6770.
Dimenzije kartice su pozamašne i vrlo je teško pojmiti njihove proporcije bez viđenja uživo. Ipak, mislimo da je sasvim dovoljno reći da je dugačka oko 30cm, a da je široka 17cm. Pritom podrazumeva se i to da će vam zauzeti susedni slot. Ipak, najveći deo čini kuler, dok se po okretanju na poleđinu jasno otkriva mala štampana ploča koja je karakteristična za Radeon HD6770. Kuler je izrađen kompletno od bakra, a između rebara je neuobičajeno veliko rastojanje. Kroz hladnjak prolazi pet heatpipe-ova prečnika osam milimetara koji vrlo efikasno raspoređuju toplotu celom površinom rashladnog profila.
Kako ovaj model poseduje DirectCU hlađenje, možete i sami pretpostaviti da se koristi sistem u kom se umesto konvencionalne baze kulera koriste presovani heatpipe-ovi koji direktno naležu na površinu grafičkog procesora. Kako bi ga unapredio u dizajnerskom smislu, ASUS je iskombinovao crnu i crvenu plastiku koja na strateškim mestima prekriva hladnjak, ali i otkriva dobar deo zanimljivih detalja.
Kao i svaki Radeon HD6770 i ovaj koristi Juniper čip koji se nalazio na HD5770 modelima i koji karakteriše 800 Stream procesora, kao i 40 Teksturnih i 16 ROP jedinica. Jako nam je drago da je ASUS uspeo da tihim hlađenjem “ukroti” grafičku karticu sa TDP-om od preko 100W. Pritom, kao što smo pominjali u uvodu, ovaj model prati propisani takt od 850MHz, što je dodatno iznenađenje u najpozitivnijem mogućem smislu. Sa druge strane iako je ispoštovao i količinu memorije od 1GB, ASUS je morao da napravi blagu uštedu koristeći nešto sporije GDDR5 čipove koji su podešeni na 1000MHz, odnosno efektivnih 4GHz. Ovo nije toliko veliki problem, jer i dalje korak dalje u odnosu na ranije opisani GTS450 DC Silent za koji je ASUS iskoristio osetno slabije GDDR3 čipove umesto GDDR5.
Od izlaza vam je na raspolaganju uobičajen set konektora, od po jednog DVI, VGA i HDMI 1.4a izlaza, dok je DisplayPort izostao. Drugi DVI, po potrebi, možete omogućiti korišćenjem isporučenog HDMI to DVI konektora.
Rezultati:
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 11.8
Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči ustupljenoj za potrebe testiranja.
Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.
Zagrevanje i overklok
U toku testiranja, kartica se ponašala potpuno stabilno uz iznenađujuće niske temperature. Istina, vremenski uslovi više nisu pakleni, a mi smo testove izvršili na otvorenoj test mašini. Ipak, to nije sprečilo prošlu pasivno hlađenu grafičku karticu da dostiže izuzetno visoke temperature. Po našem mišljenju rezultati kakve smo mi dobili bi bili ostvareni i u big tower kućištu koje je dobro provetreno, za šta je u suštini ovaj model i namenjen. S tim u vidu, činjenica da naš model sa testa nije prešao temperaturu od 65 stepeni celzijusa je istinski impresivna.
Ohrabreni dobrim performansom DirectCU hlađenja, rešili smo da saznamo koliki su maksimalni taktovi sa kojim se ovo hlađenje može izboriti. Još jednom smo pozitivni iznenađeni, jer je jezgro doguralo čak do 950MHz, što bi posramilo mnoge aktivno hlađene modele. Memorija je takođe bila raspoložena za saradnju, pa smo ostvarili efektivnih 4,5GHz. Ukupni dobitak je desetak procenata, što je sasvim zadovoljavajuća overklok margina jednog Radeon-a HD6770 koji inače nisu skloni da pređu deklarsine specifikacije u nekoj većoj meri.
Vredi pomenuti da temperature nisu drastično skočile sa povećanjem radnih taktova, već da je nakon ekstenzivnijeg testiranja maksimalna temperatura povećana za svega pet stepeni celzijusa. Ovo je jako dobar rezultat i ASUS je zaista napravi ogromno unapređenje u odnosu na prošlo DirectCU Silent rešenje.
U smislu performansi, nema mnogo toga što je ostalo da se kaže, jer su modeli sa Juniper grafičkim čipom odavno “prežvakani”. Viđali smo ih u HD5750 i HD5770, a sada ih gledamo u HD6750 i HD6770. Vredi reći, ako ništa drugo, da je ovaj GPU veoma otporan na zub vremena i da je i dalje sasvim realna opcija za igranje u visokoj rezoluciji i pored uske 128bitne magistrale. Ukoliko bi smo morali da ga poredimo sa nekim čipom koji se ovako dugo dobro držao to bi bio NVIDIA-in G92, a Juniper je na jedan korak da ga dostigne sa brojem generacija kartica u kojima je prisutan.
Zaključak
Kada imate priliku da testirate ovako dobro rešenje koje je na tržištu, na neki način jedinstveno, sasvim je normalno da sa podozrenjem pitate kolika će biti cena imajući realno očekivanje da ćete biti preterana. To ovog puta ne bi trebao da bude slučaj, jer je prema informaciji koja je stigla od ASUS-a, neće biti veća od 120 evra. Istina, ovo je više od većine Radeon-a HD6770. Ipak, tišina je luksuz za mnoge i taj luksuz koji plaćate u vidu nekih 20ak evra preko uobičajene cene nikako nije preskup. Uostalom, mogućnost igranja aktuelnih naslova u FullHD rezoluciji sa visokim nivoom detalja sa grafičkom koja proizvodi nula decibela nije nešto što se viđa svaki dan, zar ne?