S obzirom na to da je ovo treća STRIX grafička karta o kojoj smo pisali u prethodne dve nedelje, nema potrebe da opisujemo kartu. Standardni crni oklop oblikovan tako da predstavlja lice sove, gde ventilatori predstavljaju oči su zaštitni pečat ove serije.
Ventilatori imaju prečnik od respektabilnih 100 mm, uz prilično jednostavan dizajn koji karakteriše kompletnu Strix seriju. Naravno, ispod oklopa i ventilatora se nalazi masivno rashladno telo sačinjeno od aluminijumskih rebara kroz koje prolaze niklovani heatpipe-ovi izrađeni od bakra. Sve to čini da karta izgleda upečatljivo i uliva poverenje.
Kao i kod svih ostalih Strix modela izdvajajuća karakteristika se upravo nalazi u kuleru koji pored svog specifičnog dizajna ima jedno daleko bitnije svojstvo. Reč je o tome da su ventilatori neaktivni sve dok karta ne detektuje veliko opterećenje i određenu temperaturu, nakon čega kuler prelazi iz pasivnog u aktivni režim rada. U praksi to znači da dok god ne igrate igre možete da smatrate da vam je grafička karta pasivna i da proizvodi nula decibela.
U praksi dok god ne igrate igre ili ne koristite GPU zahtevnu aplikaciju možete da smatrate da vam je grafička karta pasivna i da proizvodi nula decibela
Ispod kulera se nalazi Elpida memorija koja nije baš najsjajniji izbor. U pitanju su GDDR5 čipovi ukupnog kapaciteta 2 GB koji su deklarisani za rad na 6000 MHz. Oni formiraju 256-bitnu magistralu, te je na fabričkom taktu od 5.5 GHz efektivni memorijski protok pristojnih 176 GB/s.
Odlična vest je da je Asus ugradio backplate što iz nekog razloga često izbegava da uradi kada su Radeon modeli u pitanju. Kako R9 285 upošljava solidno veliki kuler i primetno kraći PCB dodatna metalna ploča na poleđini ima bitnu funkciju potpore za kuler koji bi lako mogao da pretegne na jednu stranu i time ugrozi kontakt sa GPU-om.
Na polju konektora smo pronašli odličan set video izlaza u vidu DisplayPorta, HDMI i dva DVI konektora. Konkurent iz Nvidie je na ovom polju ponudio više, a verujemo da će i naredna generacija Radeona doneti više video izlaza i u srednju kategoriju grafičkih karti. Za potrebe napajanja R9 285 upošljava dva 6-pin PCI-Express priključka, dok se CrossFire obavlja bez potrebe za kablom, kao i kod Hawaii baziranih R9 290(X) grafičkih karti.
Specifikacije su praktično iste u odnosu na ono što je AMD propisao, s tim da je takt GPU-a povećan za 30 MHz što u praksi ne može da napravi bitnu razliku. Upotrebljena je punokrvna Tonga sa 1792 Stream procesora, uz 32 ROP i 112 teksturnih jedinica. Dakle, vrlo slično onome čime raspolaže Radeon R9 280. Drago nam je da se broj ROP-a nije menjao u odnosu na GPU iz Radeona R9 280X.
[modul]specifikacija=7838[/modul]Kutija izgleda prepoznatljivo, jer Asus već duže vreme ne menja svoj način pakovanja osim u najsitnijim detaljima. Proizvođač informiše kupca da je reč o modelu sa DirectCU II kulerm i STRIX familije, a kroz logoe ističe da je u pitanju fabrički overklokovano izdanje sa 2 GB GDDR5 memorije. Naravno tu je 0 dB logo koji je tipičan za sve STRIX predstavnike.
Poleđina nam malo detaljnije opisuje neke karakteristike koje se pominju na prednjoj strani pakovanja. Takođe tu je i specijalno izdvojen Digi+ VRM i Super Alloy Power deo, jer se Asus ponosi svojim kvalitetnim komponentama i naponskim modulatorom oznake ASP 1300.
Uobičajeno, sav budžet je išao u pravcu unapređivanja same grafičke karte, dok je propratni paket osiromašen koliko god je to bilo moguće. Rezultat je sadržaj koji može da se meri sa grafičkim kartama od par hiljada dinara. Sve što se dobija su krakto uputstvo i disk sa drajverima i GPU Tweak softverom. Morali smo u više navrata da proverimo da slučajno nismo propustili neki video ili naponski adapter, ali definitivno Asus je želeo da napravi maksimalnu uštedu na ovom polju.
Kroz logoe se ističe da je u pitanju fabrički overklokovano izdanje sa 2 GB GDDR5 memorije, a tu je 0 dB logo koji je tipičan za sve STRIX predstavnike
Raspon radne temperature ove grafičke karte je izuzetno mali upravo iz razloga što bez opterećenja ventilatori nisu u funkciji. Kako je Tonga ipak veliki čip, DirectCU II STRIX kuler ne može da ga održi na nekoj preterano niskoj temperaturi bez pomoći ventilatora.
Iako između temperature u mirovanju i maksimalne temperature u opterećenju postoji razlika od svega 10-ak stepeni, treba imati u vidu da je prva temperatura postignuta sa ventilatorima koji miruju, a maksimalna kada se vrte na skoro 1400 o/min
Imajući to u vidu, temperatura GPU-a tokom mirovanja iznosi 61 stepen Celzijusove skale. Međutim kako se Radeon R9 285 optereti ventilatori ulaze u računicu i dostižu brzinu od oko 1350 o/min nakon čega se temperatura GPU-a stabilizuje na 72 stepena. Iako između temperature u mirovanju i maksimalne temperature u opterećenju postoji razlika od svega 10-ak stepeni, treba imati u vidu da je prva temperatura postignuta sa ventilatorima koji miruju, a maksimalna kada se vrte na skoro 1400 o/min.
Što se tiče buke, ona neće biti problem, jer iznosi okrugo 0 dB dok ne opterećujete kartu, a veliki ventilatori pri 1400 o/min proizvode samo tih šum koji će sasvim sigurno biti u senci bilo kog drugog ventilatora u kućištu, pa čak i malo bučnijeg hard diska.
[modul]test=374[/modul][modul]test=375[/modul][modul]test=376[/modul][modul]test=377[/modul]Činjenica da Asus Radeon R9 285 DirectCU II Strix raspolaže sa pristojnom naponskom jedinicom koja filtrira napon prema grafičkom procesoru u šest faza i da je sačinjena od kvalitetnih SAP zavojnica, kondenzatora itd. je učinila da smo se ponadali nešto većem overkloku. Rezultat je ipak bio ograničen primerkom samog GPU-a i činjenicom da su ugrađeni Elpida GDDR5 čipovi koji tipično ne omogućavaju preterano veliku slobodu pri overkloku.
Nakon par sati provedenih ispitujući maksimalne vrednosti, dogurali smo do 1058 MHz za GPU i efektivnih 6068 MHz za memoriju. Ovo dostignuće ne deluje kao naročito, ali do sada nam se pokazalo da je Tonga čak nešto manje raspoložena za overklok od Tahitija koji ipak ponekad ume da stigne i do nekakvih 1150 MHz. Naravno, govorimo o maksimalnom taktu koji dobijamo sa automatskom kontrolom ventilatora bez povećanja napona. Power limit je jedina vrednost koju povećavamo.
Hibridni režim rada ventilatora u ovom slučaju odmaže, jer u našem iskustvu smanjuje overklokabilnost kartice
Nažalost, hibridni režim rada ventilatora u ovom slučaju odmaže, jer u našem iskustvu smanjuje overklokabilnost kartice. Nažalost, ovaj sistem nije dovoljno sofisticiran i treba da ima drastično manji odziv od momenta kada “shvati” da treba da upali ventilatore do momenta kada se ventilatori zavrte na odgovarajućem broju obrtaja.
Na kraju, možemo da kažemo da smo vrlo zadovoljni Asus Radeon R9 285 DirectCU II Strix koji je tiha grafička karta solidnih performansi koje se ne razlikuju u odnosu na do sada testirane R9 285 karte. Izdvaja se po odličnom tihom kuleru koji dobar deo vremena provodi u pasivnom režimu rada. Nažalost, cena u odnosu na PowerColor alternativu je poprilično velika, pa je na vama da odvagate koliko su vam tih nekoliko prednosti koje Asus ima bitne i da li ste spremni da ih platite.
Prednosti:– STRIX kuler radi odlično- Kvalitetne komponente- 0 dB kada nije opterećena- Backplate
Nedostaci:– Elpida memorija
Asus Radeon R9 285 DirectCU II Strix
Radeon R9 285 smo već predstavili u nekoliko navrata. Ovaj model se bazira na novom Tonga procesoru koji je nešto slabiji hardverski gledano od Tahitija koji pronalazimo u R9 280. Ipak, zahvaljujući tome što se zasniva na GCN 2.0 arhitekturi ima neke prednosti na drugim poljima među kojima su efikasniji dizajn, ali i nekoliko novih tehnolgija. Asus nam je predstavio svoju STRIX verziju sa delimično pasivnim kulerom koja deluje veoma obećavajuće.