Asus Radeon R9 390X DirectCU III Strix OC 8 GB

Asus Radeon R9 390X DirectCU III Strix OC 8 GB

Asusov kuler po imenu DirectCU III je nedavno debitovao sa GeForce GTX 980 Ti modelom. Naravno, s obzirom na njegov uspešan dizajn i sjajne performanse, nije potrebno da budete prorok da biste predvideli da ćemo novi kuler videti na velikom broju novih modela. Za sada novi kuler je rezervisan samo za "high-end" kategoriju grafičkih karti, što je i logično, jer njegov TDP kapacitet uveliko prevazilazi sve potrebe srednje i klase

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Nakon GeForce GTX 980 Ti, na red je došao i jedan predstavnik “crvenog” tima koji je dobio novi kuler. Iako smo očekivali u određenoj meri da će to biti Fury X koji će imati vazdušno hlađenje, tajvanski proizvođač se ipak odlučio na R9 390X sa kojim je ipak daleko bolje upoznat, jer je reč o preimenovanom R9 290X modelu. Već od prvog momenta je očigledno da je kuler identičan kao i kod GTX 980 Ti STRIX verzije. Jednostavno, Asus pristupa pragmatično ovom problemu i napravio je jedno hlađenje koje će odgovarati, uz eventualno neke promene oko montaže, svakoj high-end grafičkoj karti koju imaju i koju će imati u ponudi. Dakle, očekujte dosta ponavljanja.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_006_s.jpg
      asus_r9_390x_dcu3_strix_008_s.jpg
      DirectCU III izgleda bolje i atraktivnije čak i od hlađenja koja su rezervisana za Matrix Platinum seriju. Veliki plastični oklop odaje utisak da se radi o metalu, a boje su precizno nanesene tako da je svaki detalj pedantno obrađen. Svoje ime, kuler je dobio na osnovu DirectCU tehnologije i činjenice da ima 3 ventilatora prečnika 100 milimetara, a njihov dizajn nam je poznat od ranijih Strix modela.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_009_s.jpg
      Kako grafičke karte postaju sve duže, Asus je iskoristio priliku da konceptualno izmeni svoj novi kuler u odnosu na prethodnike. Dužina rebara je veća nego ikada, tako da rashladni profil zapravo deluje tanje nego ranije, što čini da kompletna karta izgleda elegantnije i atraktivnije. Da bi se prenela toplota do udaljenih delova, tu je sada ukupno pet heapipe-ova. Naravno i dalje su presovani u bazi kulera i imaju neposredan kontakt sa GPU-om, a tajvanski proizvođač je po prvi put upotrebio ogroman 10-milimetarski heatpipe, što je jedan od noviteta koje donosi DirectCU III hlađenje.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_010_s.jpg
      asus_r9_390x_dcu3_strix_011_s.jpg
      Od detalja treba pomenuti činjenicu da Strix logo ima belo LED osvetljenje, tako da u mraku karta izgleda zaista jako interesantno i blistaće u kućištima koja imaju providnu bočnu stranicu.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_014_s.jpg
      Poleđina grafičke karte otkriva “backplate”, ali u ovom slučaju izostaje GPU Fortifier koji se kod GeForce karte brine oko ojačanja GPU-a. Međutim, verujemo da Asus nije to učinio bez razloga, jer je Hawaii sa svojih 438 mm2 ipak drastično manji u odnosu na masivni GM200 koji ima površinu od 601 mm2.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_017_s.jpg
      Naponska jedinica je nešto jednostavnija od GeForce modela, ali i dalje ima ozbiljno osmofazno rešenje koje filtrira napon prema GPU-u. Upotrebljene su SAP zavojnice odličnog kvaliteta, uz Asus brendirani Digi+ oznake ASP1300 o kome je teško naći neke konkretne informacije.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_012_s.jpg
      Za potrebe napajanja treba obezbediti po jhedan 8-pin i 6-pin PCI-Express konektor, a savetujemo vam da proverite i da li je napajanje odgovarajuće, s obzirom na to da R9 390X može da povuče i preko 300 W kada su u pitanju “peak” vrednosti.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_015_s.jpg
      Asusova verzija R9 390X raspolaže sa tri Display Porta i po jednim HDMI i DVI izlazom. To ovaj model čini sjajnim izborom za sve koji žele da koriste više monitora visoke rezolucije. Doduše, ovaj model nema HDMI 2.0 konektor, već je reč o 1.4 verziji koja je ograničena da 4K rezoluciju prikazuje u 30 Hz, tako da je DisplayPort daleko srećniji izbor u tom slučaju.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_018_s.jpg
      asus_r9_390x_dcu3_strix_019_s.jpg
      Asus Radeon R9 390X se oslanja na Hawaii čip koji je izrađen u TSMC-ovom 28-nanometarskom proizvodnom procesu, a karakteriše ga površina od impresivnih 438 kvadratnih milimetara. Kod verzije R9 390X on se nalazi u svom “punokrvnom” izdanju sa svih 2880 Stream procesora. Pored toga, tu su i 176 teksturnih, odnosno 64 ROP jedinice. U slučaju našeg primerka, kvalitet čipa je bio veoma visok prema očitavanju GPU-Z programa.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_cpuz_default.gif
      asus_r9_390x_dcu3_strix_asic.png
      Frekvencija GPU-a iznosi 1070 MHz, što je jedva 20 MHz više od onoga što propisuje AMD. Pritom, memorija nije uopšte ubrzana u odnosu na referentni model, mada tu nemamo razloga za prigovor, jer je AMD generalno podigao takt u odnosu 290X i pritom karta ima sumanuto široki memorijski interfejs od 512 bita.
      Sa 1500 MHz (efektivno 6 GHz) 8 GB GDDR5 memorije ostvaruje ogroman bandwidith od 384 GB/s. Sve ovo je moguće zbog ugrađenih Hynix čipova, čiji je kvalitet znatno iznad Elpide koja se u poslednje vreme veoma često nalazi i na skupljim grafičkim kartama. Zbog visokog GPU takta može se primetiti i pixel fillrate od 68.5 GPix/s, ali i teksturni koji iznosi 188.3 GTexel/s.Kutija je tipična za pripadnika STRIX serije tako da se uklapa sa ostatkom novijih modela iz iste game. Zaštitni znak Strixa je prepoznatljiva mehanička sova. Ukoliko se pogleda bolje, može jasno da se vidi odakle Asusu inspiracija za Strix slušalice.

      Pozadi je priča već primetno drugačija, jer je Asus prikazao “eksplodiranu” šemu kulera sa svakim elementom zasebno uz detaljna objašnjenja. Ističe se premijerna upotreba heatpipe-a prečnika 10 mm, kao i potpuno automatizovan proces proizvodnje gde se šansa za grešku smanjuje na minimum, Super Alloy Power II komponente, Auto-Extreme tehnologija i još ponešto.


      Uobičajeno, sav budžet je išao u pravcu unapređivanja same grafičke karte, dok je propratni paket osiromašen koliko god je to bilo moguće. Rezultat je sadržaj koji može da se meri sa grafičkim kartama od par hiljada dinara. Sve što se dobija su krakto uputstvo i disk sa drajverima i GPU Tweak softverom. Morali smo u više navrata da proverimo da slučajno nismo propustili neki video ili naponski adapter, ali definitivno Asus je želeo da napravi maksimalnu uštedu na ovom polju.
      Novost je Auto-Extreme tehnologija koja predstavlja potpuno automatsko sklapanje grafičke karte od početka do kraja proizvodnje uz ugradnju Super Alloy Power II komponenti

       Hawaii grafički čip je, termalno gledano, verovatno najzahtevniji od svih koje trenutno možete da pronađete na tržištu. Reč je GPU-u koji ima jako visok TDP koji je bolje kontrolisan čak i kod Fiji-ja koji pronalazimo u Fury X modelu. Sada kada je dobio još malo veći radni takt, jasno je da bi referentni kuler imao velike probleme da održi i visoko zacrtanih 98 stepeni Celzijusove skale.
      Hawaii čip je dobio još malo veći radni takt, tako da bi referentni kuler imao velike probleme da održi i visoko zacrtanih 98 stepeni Celzijusove skale što ne važi i za DirectCU III
      To ne važi za DirectCU III koji se daleko snalazi sa održavanjem temperature GPU-a koji maksimalno dostiže 88 stepeni. Ipak, vidi se zašto se Asus nije usudio da mnogo više fabrički overklokuje ovu kartu. Hawaii čip je jednostavno prezahtevan i teško je održati nisku temperaturu, mali broj obrtaja ventilatora i generalno nizak nivo buke. Asus je uspeo da očuva tih rad karte, jer ventilatori ne prelaze 2000 o/min, ali je radna temperatura od skoro 90 stepeni Celzijusa daleko od niske.

      Naravno i kod ove karte postoji hibridni režim rada koji čini da kada je karta neopterećena ventilatori miruju i kuler radi pasivno. Nažalost, to se ovde retko može videti, jer je vrlo malo potrebno da bi se GPU zagrejao u meri da mu je potrebna i aktivna komponenta u vidu ventilatora.
       
      [modul]test=412[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GB VGA: Nvidia GeForce GTX 780 Ti, GTX 980, GTX 980 Ti Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: ForceWare 352.90, Catalyst 15.6 BETA
       
      [modul]test=406[/modul][modul]test=407[/modul][modul]test=408[/modul][modul]test=409[/modul][modul]test=411[/modul][modul]test=412[/modul]U pogledu performansi, Radeon R9 390X pruža veoma slične performanse kao i njegov prethodnik R9 290X. Razlike se najviše ogledaju u tome što R9 390X u standardnom izdanju poseduje 8 GB GDDR5 memorije umesto 4 GB, uz veću frekvenciju koju postiže upotrebom bržih memorijskih čipova. U svim ostalim aspektima nije bilo bitnih izmena.
      Što se takta RAM-a tiče, to svakako pozdravljamo, dok je iskoristivost pomenutih 8 GB memorije upitna i verujemo da se može proveriti tek zalaskom u 4K rezoluciju. Današnji standard u vidu 1080p i 1440p rezolucije zaista nisu odgovarajući za ovakva pitanja, jer kao što možete videti iz tabela Fury X koji ima dvostruko manje memorije daje znatno bolje rezultate, a čak i kada se desi pad frejmrejta to nije zbog nedostatka memorijskog bafera.

      Što se tiče overkloka, Asusov model se solidno pokazao, ali je limitiranost AMD-ovih “high-end” modela na ovom polju očigledna. Svega 100 MHz za GPU i 143 MHz za memoriju je donelo malo razloga za radovanje. Rezultat je skok u performansama za najčešće manje od 10 procenata, što je i očekivano. Dakle, bez za svaki dan ne računajte da ćete izvući znatno bolje rezultate od onoga što dobijete “iz kutije”. Pritom, žrtvujete kulturu rada, jer će se GPU neminovno više zagrevati i terati mirne ventilatore u veće obrtaje.

      Za kraj ostaje da kažemo da će ovo biti jedan od skupljih Radeon R9 390X na tržištu i iako ima odlično hlađenje i sjajan kvalitet, moramo da vas uputimo u nekom drugom smeru. Zašto? Jednostavno, sa cenom od oko 65.000 ili više dinara, ne dobijate maksimalne performanse za uloženi novac. GeForce GTX 980 je i u referentnom izdanju primetno brži, a R9 390, R9 290X i R9 290 su često i za 20.000 RSD jeftiniji, a nude između 80 i 90% iste performanse. Ukoliko ste skloni overkloku možda razlike i ne bude, osim onih dvadeset crvenih novčanica u vašem novčaniku.
      asus_r9_390x_dcu3_strix_022_s.jpg
       
      Prednosti:– Sjajan DirectCU III kuler- Kvalitet izrade
      Nedostaci:– Performanse u klasi- Izuzetno visoka cena- 8 GB korisno samo u određenim situacijama
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test