Zoran Petrović
Ovog puta ne dobijamo dvoslotnu kutiju sa delom za ploču i opremu, već nešto kvalitetniju “kartonku” išaranu raznim stikerima, značkama i sličicama tehnologija kojima je ova ploča opremljena. Pre nego što nastavimo priču sa novim modelom napomenućemo da Deluxe u oznaci modela uglavnom znači da se radi o kvalitetnom modelu sa boljim paketom dodatne opreme.
Ovo su ploče uglavnom univerzalne prirode, namenjene prosečno zahtevnim korisnicima sa nešto dubljim džepom koji vole dosta dodatnih čipova, bežične konekcije i svašta nešto čime se Deluxe modeli mogu podičiti. Z87-Deluxe sa sobom stvarno donosi mnoge stvari, a pre priče o samoj ploči, podsetimo se šta je to Haswell doneo sa sobom kada je novi čipset u pitanju.
Intel Z87 Express
Sa novom generacijom procesora Intel je predstavio i novi čipset. Opet, nomenklatura se kreće po ustaljenoj praksi, pa imamo čipsetove koji počinju sa 8. Najjači je Z87 Express, a tu su i slabije verzije (H87, Q85, B85…) koje ćemo videti uskoro. Ukratko, Z87 Express ne donosi previše novina sa svoje strane. Prva i najbitnija stvar je izmenjeni soket. Za razliku od LGA 1155, Intel se vratio korenima i predstavljanju novog soketa za svaku generaciju, pa sada novi soket ima oznaku LGA 1150, i broji 1150 iglica. Intel sigurno ima logično objašnjenje zbog čega je ovo potrebno, i zbog čega je soket morao da bude promenjen, ali smo sigurni da je presudila činjenica nekompatibilnosti sa prethodnom generacijom čime se novi korisnici primoravaju da kupuju nove ploče u paketu sa novim procesorima.
Tu je isti broj USB portova podržan kroz čipset kao i kod prethodne generacije (14), a sada ima dva USB 3.0 porta više, čime dolazimo do maksimalnih šest USB 3.0 portova koje čipset može da obezbedi. Za razliku od prethodne generacije gde su samo USB 3.0 kontroleri bili kontrolisani od strane xHCI, ovaj interfejs je sada zadužen za sve USB portove. Za razliku od dosadašnjih OHCI, UHCI i EHCI arhitektura koje su kontrolisale USB 2.0 i starije portove xHCI ima veliki broj prednosti. Nova arhitektura omogućava efikasnije operacije, minimizacija pristupu memoriji kada je port u “idle” stanju, eliminišu se upis u registre, a minimizuje čitanje pri normalnim transferima podataka…
Broj SATA portova je ostao isti (maksimalno šest), ali je za razliku od dosadašnja dva SATA 6 Gb/s porta sada moguće da svih šest budu po bržem standardu. Takođe, za razliku od serije 7 gde je u B i Q čipsetovima postojala nativna podrška za PCI slotove, toga više kod serije 8 nema. Ne sumnjamo da će dodatnim kontrolerima moći da se obezbedi i po koji PCI slot, ali je Intel jednom za svagda rešio da “ubije” ovaj prastari interfejs. Takođe, kontrola digitalnog interfejsa je pomerena u sam CPU, što nije bio slučaj kod serije 7.
CPU je i dalje zadužen za PCI Express konekcije, pa ćemo podsetiti da je na taj način obezbeđeno 16 PCI Express 3.0 linija u verziji (x16 ili x8/x8 ili x8/x4/x4). CPU, kao što smo napomenuli kontroliše i tri nezavisna displeja, a tu su i dva kanala ka DDR3 memoriji sa nativnom podrškom za DDR3 1600 MHz. Očekivano, unapređeni memorijski kontroler će bez ikakvih problema podržavati i 2133 MHz, a iz Intela kažu da ni barijera od 3 GHz nije nedostižna sa Haswell procesorima… još samo da neko pronađe odgovarajuću memoriju.
Komunikacija procesora sa čipsetom se, kao i dosad obavlja preko FDI i DMI 2.0 interfejsa. Čipset daje dodatnih osam PCI Express 2.0 linija, do 14 USB portova, od toga maksimalno šest USB 3.0. Čipset daje i šest SATA postova, koji svi mogu podržati SATA 6 Gb/s i biti u SATA ili eSATA izvedbi. Tu su i Intel HD Audio, kao i Gigabitni LAN te tehnologije poput Intel Rapid Storage sa RAID podrškom, Intel Smart Connect i Intel Rapid Start. Uz sve pomenuto postignuta je i dodatna efikasnost na polju potrošnje, pa novi čipsetovi troše osetno manje, što bi posebno trebalo da se odrazi na autonomiju kod mobilnih verzija.
[modul]specifikacija=2772[/modul] Ono na šta možete definitivno računati kada su Deluxe ploče u pitanju je da se nikada nećete žaliti da vam na ploči fali neki kontroler, slot ili slično. Tako je i ovaj put. ASUS se potrudio da Deluxe sufiks bude itakako opravdan, pa naposnka sekcija sa 18 faza (16+2) uliva dodatno poverenje. Tu je i 8-pinski konektor za dodatno napajanje procesora pa su, uz TPU i EPU procesore overklok i “zeleni” rad zagarantovani. Naponska jedinica i Z87 čip su dobili masivne hladnjake i vrući cev koja prolazi od centralnog dela ka širem kuleru, dok je “severni” kuler ostao bez konekcije ka druga dva, isto kao i onaj na “južnom mostu”. Nekarakteristično za ASUS crni PCB dobio je kulere obojene u nijansu koju najbolje možemo opisati kao kombinacija zlatne i bakarne.
Ostatak slotova i konektora je izrađen u žuto-crnoj kombinaciji, pa ovaj novi koncept deluje dopadljivo na oko. Kada uzmete ploču u ruku, oseća se masivnost kulera, ali i dodatnih elemenata na samoj ploči, pa i ovaj aspekt dodatno govori o kvalitetu. Sam PCB je krcat elementima pa ne treba da vas iznenadi činjenica da ploča raspolaže sa čak deset SATA 6 Gb/s konektora, pa ćete moći da izvadite hardove iz fioke i priključite ih na sistem, bez potrebe za dodatnim kontrolerima. Za šest se brine Z87 čipset, dok četiri dodatna daje ASMedia ASM1061 čip.
Tu je i još jedan ASMedia kontroler, ovoga puta USB 3.0, pa pored dva porta na zadnjoj strani koje daje čipset, našlo se mesta za dodatna četiri, što sa još četiri USB 2.0 pozadi daje ukupno deset USB portova nazad! Ajde sad neko da se požali da će mu zafaliti neki USB. Pored USB-ova, dupliran je i broj LAN portova, pa pored Intel rešenja za dodatnu LAN konekciju brine Realtek 8111GR kontroler. Iako je jako kul imati dve LAN kartice na matičnoj ploči slaba primenjivost ovog rešenja čini ovu investiciju isplativom samo u vrlo retkim slučajevima.
Ukoliko vam ipak zafali nešto, za proširenje na raspolaganju imate ukupno sedam slotova, od kojih čak četiri mala PCI Express 2.0 x1 i tri PCI Express pune veličine. Od pomenuta tri dva odgovaraju 3.0 standardu, a samo prvi ima popunjene konektore celom dužinom slota. Ovo znači da drugi i treći slot maksimalno mogu da rade u x8 modu, a konsultacija specifikacija nam je rekla da treći podržava samo x4 rad što znači da ćete moći da ostvarite Crossfire sa maksimalno tri kartice. Ovo znači da u slučaju sa jednom karticom imate x16 mod, sa dve x8/x8 dok sa tri morate da se prebacite na PCI Express 2.0 i radite u x8/x8/x4 konfiguraciji.
Deluxe ploče su oduvek bile poznate po Wireless konekcijama, pa nas je prilično obradovalo to što Z87-Deluxe ima dve antene, podržava rad na 2,4 i 5 GHz, a samim tim podržava i novi 802.11ac standard. Očekivano, uglavljen je i Bluetooth u V4.0 i V3.0+HS verzijama. Ono što nas je iznenadilio je što se ASUS nije odlučio za Thunderbolt ili eSATA konektore na zadnjoj strani. Jasno je da je eSATA žrtvovan zarad internih SATA konektora, ali izostanak Thunderbolt konektora koje Intel toliko zdušno gura, na jednoj Deluxe ploči smo definitivno očekivali. Ovoga puta nije bilo svetlećeg PCB-a koji je odvajao zvučnu karticu od ostatka sistema, a ASUS se odlučio za kvalitetno Realtek ALC1150 osmokanalno rešenje, pa ćete na zadnjem panelu naći šest analognih i jedan optički konektor.
O overklokerskom pedigreu govori i set konektora i prekidača na samom PCB-u. Radi se o Power i Reset tasterima, dva POST displeja, clr CMOS i MemOK tasterima, te mnogobrojnim korisnim prekidačima i konektorima. Napomenućemo da su strateški dobro raspoređeni i konektori ventilatora kojih ima ukupno šest i svaki ima po četiri pina za maksimalnu kontrolu nad sistemom za hlađenje. Uz adekvatnu softversku podršku moramo pohvaliti mogućnosti ASUS ploče i na ovom planu, jer je i manje vičnim korisnicima pružena mogućnost da vrše naprednu kontrolu rashladnog sistema.
Ukoliko planirate setap sa tri 4K monitora, ni to neće biti problem, jer ova ploča ima tri zasebna digitalna izlaza: Display Port, mini Display Port i HDMI, od kojih svaki podržava 4K rezolucije (Ultra HD). Zaista sjajno i sve pohvale za proizvođača po ovom pitanju!
[modul]test=348[/modul] [modul]test=349[/modul] Kao i kod ostalih modela opremljenih Z87 čipsetom, sve ploče poseduju redizajnirani BIOS koji deluje vizuelno simplifikovanije, a poseduje veliki broj opcija, gde posebno izdvajamo OC sekciju (Ai Tweaker) koja se u potpunosti meri sa mnogo skupljim modelima. Za ovaj put na test smo imali na raspolaganju Core i7 4770 procesor (bez K sufiksa, dakle neotključan) pa OC nije imao svoj pun smisao.
Pomenućemo i da je podrška za rad sa memorijom odlična, kako po pitanju podešavanja, tako i po podrške za redne frekvencije koje po defaultu idu i do 3,2 GHz. Tu je i dobro poznati sistem profila, a ukoliko negde zapnete tu je i BIOS Flashback taster na zadnjem panelu ploče.
Dobro poznati softverski paket smo opisali već nekoliko puta, pa se nećemo preterano zadržavati na istom. Tu su Disk Unlocker, PC Diagnostics, WebStorage, bogati skup aplikacija – AI Suite III, te Boot Setting i mnogi drugi. Performanse su bile na očekivanom nivou, pa slobodno možemo zaključiti da će svaki korisnik biti zadovoljan ovom pločom, koja god da mu je namena računara.
Zaključak
Još jednom je ASUS uspeo da opravda očekivanja i da po pristojnoj ceni ponudi odličnu matičnu ploču krcatu dodatnom opremom. Ovo verovatno nije model koji ćete pazariti ukoliko ste u škripcu s novcem, jer će vam dobar deo posla završiti i neka jeftinija ploča. Međutim ukoliko budžet to dozvoljava, Z87-Deluxe predstavlja ploču koju bi svako od nas želeo u svojoj mašini. Zaista se radi o izuzetnoj celini i odlično skockanoj matičnoj ploči koja će pokriti potrebe ogromne većine korisnika, uključujući tu i napredne korisnike.
Za:
– bogata oprema – cena – visokokvalitetne i izdržljive komponente – odlične all-round performanse
Protiv:
– ako bismo bili baš probirljivi, nedostaje Thunderbolt
ASUS Z87-Deluxe
Odavno se nije desilo da u naletu novih modela na test dobijemo ASUS matičnu ploču koja ne pripada ROG ili TUF porodicama. Jednostavno, ili se radi o overklokerskim ROG modelima, oklopljenim TUF predstavnicima ili nekim od Workstation modela, pa nas je jedan Z87-Deluxe u startu uhvatio nespremne. Šalu na stranu, poznato je da ASUS uvek prvo na test šalje svoje “napucane” modele kako bi se preko njih predstavile sve novotarije kojima su opremljeni ovi modeli. Naravno, ne treba zaboraviti ni “obične” Z87 predstavike, kao ni Deluxe modele, kao najbolje opremljene…