ATI All-In-Wonder X800GT/X800XL/X800XT

ATI All-In-Wonder X800GT/X800XL/X800XT

Ovom prilikom osvrnuli smo se na ponudu popularnih All-In-Wonder proizvoda nešto starije generacije, ali izuzetno povoljne cene. Reč je o karticama koje u maloprodaji ne koštaju više od 130-tak eura, ali predstavljaju Built By ATI proizvode u pravom smislu te reči!

    Sadržaj

      Delimir Tasić

      ATI All-In-Wonder serijal kartica izuzetno je popularan među korisnicima, jer kombinuje trenutno najbolju tehnologiju za prijem analognog i digitalnog TV signala na računaru uz solidne ATI-jeve GPU-ove. Zahvaljujući odličnoj saradnji sa kompanijom ATI u prošlosti smo bili u prilici da vam predstavimo skoro sve zanimljive All-In-Wonder modele grafičkih kartica, pa smo tako veoma detaljno pisali o All-In-Wonder X800GT, All-In-Wonder 2006 PCIex i All-In-Wonder X1900 kartama. Pre nego što se upustite u čitanje narednog teksta, moramo napomenuti da ovom prilikom nećemo previše pažnje posvetiti samom softveru, pošto je on praktično isti kod sve tri kartice koje ovom prilikom prikazujemo, a ne razlikuje se od softvera o kome smo pisali prilikom pređašnjih testova All-In-Wonder proizvoda… Linkovi ka našim prethodnim testovima su sledeći…



      All-In-Wonder 2006 PCIex
      All-In-Wonder X800GT
      All-In-Wonder X1900

      Iako su se nezvanično mogle čuti informacije da ATI napušta razvoj All-In-Wonder proizvoda, isto tako nezvanično smo čuli da će podrška za iste biti nastavljena i u budućnosti, a možda se čak i pojavi još jedan top model All-In-Wonder kartice koji bi nasledio odlični All-In-Wonder X1900. Stare serije kartica obično se nakon predstavljanja novih modela povlače iz prodaje, a slična sudbina zadesila je i All-In-Wonder X800 serijal. Kako kartice o kojima pišemo ovom prilikom nisu izrađene po ROHS sertifikatu koji je obavezan ukoliko se proizvod prodaje na tržištu EU, zalihe starijih X800 kartica stigle su u naše krajeve. Bez ROHS-a smo živeli i do sada, pa verujemo da nećemo imati problem ni narednih par godina, a dok dođe vreme da Srbija uđe u EU, svakako ćete zameniti karticu.

      Šalu na stranu, ali teško je ostati ravnodušan, ako se ima u vidu da su domaći korisnici konačno u prilici da dobiju po veoma povoljnoj ceni odlične All-In-Wonder proizvode koji su do skoro koštali više nego duplo skuplje. Pri tome, iako R430 koji se nalazi na X800GT i X800XL karticama ne podržava SM 3.0, to ne znači da su ove kartice neupotrebljive – naprotiv, sasvim se pristojno nose sa aktuelnim low-end i mid-range akceleratorima, što se posebno odnosi na model X800XL koji ima punu 256-bitnu memorijsku magistralu i u testovima koji ne koriste SM 3.0 opasno se približava čak i All-In-Wonder X1900 kartici od koje košta više nego duplo manje. Naravno, tehnologija neumitno napreduje, pa tako ni grafički čipovi koji se nalaze na ovom prilikom testiranim All-In-Wonder kartama nisu svemogući. Međutim, TV tjuner komponenta je identična kod svih All-In-Wonder kartica što znači da se po pitanju kvaliteta prijema All-In-Wonder X800XL, X800GT ili X800XT, jako malo razlikuju od All-In-Wonder X1900 kartice koja predstavlja trenutno perjanicu kompanije ATI u All-In-Wonder segmentu. X800 serija kartica ne podržava AVIVO tehnologiju, ali to takođe ne predstavlja preveliki nedostatak, jer nismo primetili neke dramatične razlike između X1900 i X800XL kartice kada je kvalitet prijema u pitanju. Reprodukcija video materijala HD formata lakši je posao za AVIVO engine implementiran u All-In-Wonder X1900, ali to svakako prevazilazi temu ovog članka, pa ćemo se fokusirani na All-In-Wonder i njihove mogućnosti. Ukratko, svaka ovom prilikom testirana kartica ima na sebi digitalni tjuner, čip koji omogućava prijem DVB-T signala (izuzev AGP verzije pod nazivom AIW X800XT), VIA čip koji obezbeđuje podršku za SCART izlaz i koriste GDDR3 memoriju.

      All-In-Wonder X800 serija

      Kako se na obe PCI Express kartice nalazi R430 čip koji se inače nalazi na punokrvnim Radeon X800XL karticama karakteristike su slične… (model All-In-Wonder X800XT koristi R420)
      SMARTSHADER HD

      Support of DirectX9 Programmable Vertex and Pixel Shaders
      VS2.0 Vertex Shader functionality
      Up to 65,280 instructions including loops and subroutines.
      Single Cycle Trigonometric Operations (SIN & COS)
      DirextX9 Extended Pixel Shaders
      Up to 1,536 instructions and 16 textures per rendering pass
      2nd Generations F-Buffer support for unlimited Shader instruction lengths
      32 temporary and constant registers
      Facing register for two-sided lighting
      Multiple render target support
      Shadow volume rendering acceleration
      128-bit, 64-bit & 32-bit per pixel floating point colour formats

      SMOOTHVISION HD

      3Dc Normal Map Compression
      High quality 4:1 Normal Map Compression
      Works with any two-channel data format
      2x/4x/6x Multi-Sampling full scene Anti-Aliasing modes, adaptive algorithm with programmable sample patterns and colour buffer compression
      Temporal Anti-Aliasing
      Lossless Color Compression (up to 6:1)at all resolutions, including widescreen HDTV resolutions
      2x/4x/8x/16x anisotropic filtering modes

      HYPER Z HD

      3-level Hierarchical Z-Buffer with early Z test
      Lossless Z-Buffer compression (up to 48:1)
      Fast Z-Buffer Clear
      Z Cache Optimisations for shadow rendering
      Optimized for performance at high display resolutions, including widescreen HDTV resolutions

      VIDEOSHADER HD

      Seamless integration of pixel shaders with video FULLSTREAM video de-blocking technology
      Noise removal filtering for captured video
      MPEG-2 decoding with motion compensation, iDCT and colour space conversion
      All-format DTV/HDTV decoding
      YPrPb component output
      Adaptive de-interlacing and frame rate conversion

      Ipak, postoje izvesne razlike po pitanju broja rendering pipelineova i širine memorijske magistrale među ove tri kartice. Najsporija od svih, je svakako All-In-Wonder X800GT koja na sebi ima R430 jezgro, ali uz prepolovljen broj pipelineova već u startu deluje mnogo inferiornije u odnosu na All-In-Wonder X800XL koji ima svih 16 pipelineova. Međutim, mukama za All-In-Wonder X800GT tu nije kraj, pa je tako ovaj akcelerator osakaćen i po pitanju memorijske magistrale koja je 128 bitna, naspram 256-bine magistrale u slučaju All-In-Wonder X800XL kartice. AGP verzija pod imenom All-In-Wonder X800XT je takođe veoma zanimljiva, jer ima 256-bitnu magistralu, 256 MB video memorije i ”punokrvni” R420 GPU.

      Osim R430/R420 grafičkog akcelerator čipa na samom PCB-u All-In-Wonder X800 kartica se, kao što smo već spomenuli, nalazi set od nekoliko čipova osobenih za All-In-Wonder proizvode. Iako ATI već više od godinu dana ima Theatre 550 (Pro) čip u ponudi čak se i na ovim novim predstavnicima All-In-Wonder serijala nalazi stari ATI Theatre 200 čip. Dakle, počev od najjačeg All-In-Wonder modela sa R580 GPU-om na sebi na novim All-In-Wonder kartama i dalje se nalazi ”prastari” Theatre 200 čip. Sam čip se odlikuje specijalnim 12-bitnim filterima kroz koje se slika propušta prilikom konverzije u digitalni oblik.  

      Naime, analogni signal se iz etra prima posredstvom Microtune MT2121 digitalnog tjunera (nema veze što je tjuner digitalni, on i dalje radi sa analognim signalom tj. konverzija se ne vrši u samom tjuneru) koji je prosleđuje ka T200 čipu. Nakon propuštanja kroz 12-bitne filtere, na scenu stupa 2D comb filter sličan onome koji postoji u T550 Pro čipu. Zatim se vrši skaliranje video signala kroz specijalan filter. T200 je takođe, kao i T550 Pro, zadužen za audio demodulaciju i dekodiranje eksternog video signala. Zanimljivo je možda i to da Theatre 200 čip troši manje od 1W struje što ga čini pogodnim i za prenosne računare i razne uređaje tog tipa. Čip je izrađen u 0.18 nm proizvodnom procesu, radi pri naponu od 1.8 V. Za prijem DVB-T signala ATI All-In-Wonder X800GT i X800 XL koristi specijalizovan čip pod oznakom NXT6000 čije su specifikacije sledeće (preuzeto sa zvaničnog sajta kompanije ATI)…
      Full DVB-T and NorDig Compliant

      • Superior dynamic multipath and Doppler performance
      • Programmable adjacent channel and adaptive co-channel interference cancellation
      • Integrated 10 Bit A/D converter supporting both low IF and direct 36 MHz IF sampling
      • Automatic transmission mode detection including number of carriers and guard interval (hence minimum software intervention)
      • Automatic digital carrier recovery over a wide range of offsets (hence no AFC required)
      • Automatic digital timing recovery (hence no VCXO required)
      • Channel correction using advanced adaptive time and frequency filtering
      • Signal quality indication to assist optimal antenna adjustment
      • IF and RF AGC using PDM outputs for the tuner• Includes Viterbi and Reed Solomon Forward Error Correction
      • Outputs an MPEG-2 Transport stream in parallel or serial format
      • I2C interface to allow configuration by an external processor
      • Lock flags are provided to show device status
      • 64-pin LQFP package offering a very compact solution
      • 0.25-micron process with 2.5 Volt core and 3.3 Volt I/O
      • Suitable for use in integrated digital terrestrial televisions and set-top boxes

      Model predviđen za AGP ležište nema mogućnost prijema DVB-T signala i na njemu se ne nalazi NXT6000 čip. ATI je napravio pravu zbrku sa velikom brojem All-In-Wonder modela, ali šta je tu je. Ove kartice, sve do jedne, ipak ne predstavljaju loš izbor. Čak i na prvi pogled slabašni All-In-Wonder X800GT, brži je od All-In-Wonder 2006 PCIex akceleratora, o kome smo takođe već pisali, koji je zasnovan na RV515 jezgru odnosno Radeon X1300 čipovima.

      Pored ATI NXT6000 čipa koji je smešten nedaleko od Theatre 200 dekodera, na sve tri kartice se, ali sa druge strane PCB-a, nalazi i VIA VT1623 dekoder čip koji se između ostalog brine o video izlazima i Makrovizijiskoj zaštiti uz dekodiranje slike za potrebe napredne kompresije. Kompletan spisak mogućnosti dotičnog kontrolera je sledeći…
      Input Format

      » Supports digital RGB (15/16 or 24-bit) or YCrCb (CCIR601 or CCIR656) 16 bit 4:2:2 input video data in both interlaced and non-interlaced formats
      Output Format

      » S-Video, Composite, YCbCr and SCART (RGB) with interlaced or non-interlaced scan output support NTSC (M and J) or PAL (B,D,G,H,I,M,N and Nc) TV output standards
      » SDTV output mode (525p or 625p) compliant with EIA770-1 and EIA770-2
      High Quality 4×10-Bit Video DAC

      » Simultaneous two S-Video or one S-Video with two composite outputs
      » Simultaneous RGB or YCbCr component output with one composite output
      S-Video, Composite, YCbCr and SCART (RGB) with interlaced or non-interlaced scan output support
      Macrovision (VT1623M)

      » Supports Macrovision 7.1 anti-copy protection
      » Supports Macrovision 1.0 AGC copy protection with 525p progressive scan output
      Other Features

      » Serial bus programming interface
      » Graphics resolution up to 1024×768
      » Second edition ProScale engine for support of any underscan or overscan size
      » Programmable power management
      » Master or slave video timing operation
      » P:P2 clocking mode for full TV screen
      » Adaptive deflicker filtering to enhance TV image quality
      » Automatic detection of TV presence

      Kada je reč o ostalim elementima na kartici osvrnućemo se samo još na memoriju. Sve kartice dolaze sa GDDR3 memorijskim čipovima što predstavlja trenutno najmoderniju memoriju koja se ugrađuje na grafičke karte. ATI je morao da pribegne ovakvom rešenju, jer se GDDR3 čipovi manje greju i troše manje struje što je neophodno, ako se ima u vidu da se na All-In-Wonder kartama pored GPU-a i tjunera, nalazi i čitav set pratećih komponenti koje takođe troše struju. Zato i ne treba da čudi što ATI kod All-In-Wonder serijala pribegava obaranju radnih učestalosti. Na karticama su ugrađeni Samsung 2ns čipovi (AIW X800XT 1.6ns) što znači da su sposobni za rad na 500 MHz radnoj frekvenciji. Samo R430 jezgro izrađeno je u TSMC pogonima upotrebom 0.11 nm proizvodnog procesa i u sva tri slučaja zadržano mu je svih šest vertex shader jedinica uz kombinaciju sa osam ili šesnaest pixel shader jedinica u zavisnosti od modela.

      Uporedne specifikacije

      AIW
      X800 XT
      AIW
      X800 GT
      AIW
      X800 XL
      AIW
      2006 PCI Express

      AIWX1800 XL

      Bus Type
      AGP 8x
      PCI
      Express
      PCI
      Express
      PCI
      Express
      PCI Express

      Graphics Engine Clock Speed (MHz)
      500
      400
      400
      450
      500

      Memory Clock Speed (MHz)
      500
      490
      490
      400
      500

      Memory Size (MB)
      256
      128
      256
      256
      256

      Memory Type
      GDDR3
      GDDR3
      GDDR3
      GDDR3
      GDDR3

      Memory Interface
      256-bit
      128-bit
      256-bit
      128-bit
      256-bit

      Pixel Pipelines / Processor Units
      16
      8
      16
      4
      16

      DVB-T and PAL Secam Tuner

      X
      X
      X
      X

      TV on your PC
      X
      X
      X
      X
      X

      TV-ON-DEMAND
      X
      X
      X
      X
      X

      TV Recording MPEG 1/2/4 , WMV, AVI
      X
      X
      X
      X
      X

      Stereo Tuner
      X
      X
      X
      X
      X

      FM Radio, MP3 recording
      X
      X
      X
      X
      X

      Composite video input
      X
      X
      X
      X
      X

      S-video input
      X
      X
      X
      X
      X

      Stereo Audio input
      X
      X
      X
      X
      X

      Scart RGB TV out
      X
      X
      X
      X
      X

      AVIVO compliant outputs



      X
      X

      VGA / DVI-I out
      X / X
      X / X
      X / X
      X / X
      X / X

      Dual Link DVI




      X

      Remote Wonder II




      Remote Wonder Plus
      X
      X
      X

      X

      EAZYLOOK
      X
      X
      X
      X
      X

      DVD Creation & Burning
      X
      X
      X
      X
      X

      Pinnacle Studio 9
      X
      X
      X

      Matchware Mediator 8

      X
      X

      Visual Communicator Web

      X
      X

      muvee Autoproducer
      X
      X
      X

      Adobe Premiere Elements 2



      X
      X

      Adobe Photo Elements 6




      X

      ATI All-In-Wonder X800XT (AGP)

      Prva kartica predstavlja pravo osveženje na polju AGP kartica na kome odavno nema nikakvih zanimljivih proizvoda. Model koji je predviđen za AGP magistralu, najskuplji je, ali je u poređenju sa modelom X800XL na papiru minimalno jači. Naime, u odnosu na model All-In-Wonder X800XL koji dolazi na PCI Express magistralali, razlika između ova dva akcelratora je u memorijskom podsistemu. Model AIW X800XT ima, kao i X800XL, 256 MB video memorije, a memorija je tako raspoređena da je ostvaren 256-bitni propusni opseg. Memorija kod All-In-Wonder X800XT modela radi pri taktu od 500 MHz, za razliku od modela All-In-Wonder X800XL kod koga je memorija podešena na 490 MHz. Kod modela AIW X800XT korišćena je Samsung GDDR3 1.6ns memorija. Grafički čip je isti u oba slučaja i radi pri taktu od 500 MHz, za razliku od AIW X800XL modela kod koga je GPU podešen na 400 MHz. Dakle, AGP model na papiru deluje kao bolje rešenje nego što je to slučaj sa npr. All-In-Wonder X800GT karticom. Već smo spomenuli da model predviđen za AGP magistralu, odnosno All-In-Wonder X800XT, ima svih 16 funkcionalnih pixel pipelineova u okviru R420 jezgra.



      Sama kartica stiže u OEM pakovanju, a Remote Wonder Plus, najnoviji model iz Remote Wonder familije daljinskih upravljača, stiže u odvojenoj kutiji. Već prvi pogled na karticu stavlja nam jasno do znanja zašto R420 GPU na AIW X800GT modelu radi na 100 MHz višoj učestalosti. Naime, na ovoj kartici se nalazi kvalitetniji kuler kakav smo imali prilike da viđamo na X850 akceleratorima. Istini za volju, kako je R420 izrađen starijim proizvodnim procesom, bolje hlađenje je neophodno. Kao i sve druge jače AGP kartice i AIW X800XT ima na sebi konektor identičan onome posredstvom kojeg se napaja floppy drive, ali u paketu stiže odgovarajući adapter koji će omogućiti napajanje kartice posredstvom klasičnog Molex konektora. Za razliku od PCI Express modela, na samoj karti se nalaze i DVI i DSub priključci, a antenski priključci smešteni su na dodatni kabl. To znači da će dodatni kabl biti obavezno povezan na karticu što ne mora biti slučaj i sa PCIex modelima, jer se na dodatnom kablu nalaze DSub i video priključci koje ne koristite stalno za razliku od antenskih ulaza.


      Uočljiv je i digitalni tjuner izuzetno malih dimenzija, ali i ATI Theatre 200 čip koji je delom skriven ispod kulera. Sa druge strane PCB-a nalazi se VIA1623M čip koji je zadužen za SCART konekciju koja je prisutna kod sve tri kartice sa testa i osobenost je modela koji se prodaju u Evropi za razliku od modela predviđenih za severno američko tržište koji nemaju SCART, ali imaju HDTV priključke. Na kartici se nalazi i 256 MB Samsung GDDR3 memorije.

      All-In-Wonder X800GT (PCIex)


      All-In-Wonder X800GT kartica postoji i u AGP izvedbi, ali smo ovom prilikom dobili na test model predviđena za PCI Express magistralu. Na papiru su oba modela All-In-Wonder X800GT kartice identična. Iako se na AIW X800GT karti nalazi R430 čip to ne znači da će ova kartica ponudi performanse uporedive sa Radeon X800XL kartica. Ponovićemo ukratko: All-In-Wonder X800GT kartica dosta je osakaćena u odnosu na model All-In-Wonder X8000XL i karakteriše je R430 GPU sa svega 8 pixel pipeline jedinica uz 6 vertex shader jedinica. To izgleda nije bilo dovoljno, pa je količina memorije prepolovljena u odnosu na model X800XL, a širina magistrale sužena na skromnih 128-bita. Na sledećoj slici vidi se razlika u količini Samsung 2ns GDDR3 čipova. Logika je prosta: na All-In-Wonder X800GT kartici fali tačno pola čipova i samim tim magistrala je 128-bitna, kao kada u matičnu ploču umesto dva, ubacite jedan memorijski modul.


      All-In-Wonder X800XL (256bit)
      All-In-Wonder X800GT (128bit)

      Osim ove ”sitnice” koja je vidljiva golim okom, jako je teško razlikovati All-In-Wonder X800XL od modela X800GT. Naime, obe karte koriste referentni Radeon X800XL PCB koji je u All-In-Wonder serijalu obojen u ljubičastu boju. Na obe karte nalazi se Theatre 200 čip izrađen savršenijim proizvodnim procesom, što se ogleda u manjim dimenzijama samog čipa u poređenju sa istim čipom na starijoj generaciji All-In-Wonder kartica. Na poleđini kartice nalazi se i NXT6000 čip koji je zadužen za kontrolu tjunera i u ovom slučaju implementiran je Microtune digitalni tjuner novije generacije.


      VIA VT1632M čip prisutan je samo u slučaju PAL modela i obezbeđuje video izlaze posredstvom SCART konekcije. Dakle, signal iz etra dolazi do tjunera i Nxt6000 čipa odakle se nakon procesa demodulacije slika šalje na procesiranje u Theatre 200 čip koji primenjuje svoje 2D Comb filtere, vrši uklanjanje snega sa slike i kolornu korekciju, GPU takođe pomaže u procesiranju signala, ali pre svega prilikom njegove kompresije u MPEG2 format. Kako Windows XP Media Center Edition 2005 zahteva tzv. Broadcast Driver Architecture tip drajvera za TV kartice koji obezbeđuje drugačiji pristup softvera samom TV tjuneru na karticama, ATI je zarad kompatibilnosti sa Windows XP MCE 2005 obezbedio drajvere koji su u potpunosti kompatibilni i deo su Catalyst paketa. Glavna prednost BDA drajvera jeste mogućnost instalacije većeg broja tjunera o čemu smo već pisali. Ovu mogućnost doneo je Windows XP MCE 2005 update rollup 2 (Codename: Emerald) i bez dodatnih intervencija omogućeno je korišćenje dva analogna i dva digitalna tjunera.


      ATI All-In-Wonder X800XL (PCIex)


      ”Last but not least”, kako bi se reklo na anglo-saxonskom govornom području, je All-In-Wonder X800XL. Cenom koja je svega desetak eura viša u poređenju sa modelom All-In-Wonder X800GT, ova kartica nameće se kao mnogo logičniji izbor. Kao i model X800GT i X800XL stiže u retail pakovanju sa celokupnom pratećom opremom, pa i ATI Remote Wonder Plus daljinskim upravljačem koji koristi RADIO vezu za komunikaciju sa bazom koja se povezuje u slobodan USB port na računaru.


      Vidljivost između ”daljinca” i baze nije neophodna, a signal prolazi čak i kroz zidove. Remote Wonder Plus je po našem mišljenju najuspeliji Remote Wonder, jer su mu dimenzije konačno smanjene, a tasteri su kao i u slučaju modela Remote Wonder II – nešto mekši (u poređenju sa prvim Remote Wonder-om). Upotrebna vrednost daljinskog upravljača je zaista velika i omogućena je posredstvom ATI softvera, kontrola i Windows XP Media Center 2005 OS-a, ali i brojnih aplikacija. Softver radi pod Windows i MacOS X operativnim sistemima.

      Softver


      Sve tri kartice probali smo sa identičnim setom softvera. Naime, koristili smo ATI Multimedia Center 9.15 set softvera, .NET Framework 2.0, ATI Catalyst 6.9 i Remote Wonder 3.04 softver. U pitanju su najnovije verzije softvera sa http://ati.amd.com web lokacije. Moramo napomenuti i da redosled instalacije softvera nije bez uticaja. Nažalost, softver za kontrolu daljinskog upravljača uporno je odbijao poslušnost, ukoliko bismo ga instalirali pre ATI Multimedia Center softvera.



      Na kraju smo sve deinstalirali i primenili sledeći postupak. Naime, prvo smo instalirali .NET Framework koji je neophodan da bi Catalyst Control Center funkcionisao. Nakon toga usledila je instalacija glomaznog ATI Multimedia Centra koji služi sa prijem radio i TV signala. Tek pošto smo sve to instalirali, instalirali smo i Remote Wonder softver i sve je proradilo bez ikakvih anomalija. Kako sve tri kartice podržavaju i prijem STEREO FM RADIO signala u paketu pored ATI TV softvera stiže i softver za prijem i snimanje FM RADIO programa. O ATI Multimedia Center softveru pisali smo u nekoliko navrata, pa vas pozivamo da konsultujete naše starije testove All-In-Wonder kartica.



      Test sistem

      Procesor
      Intel Core 2 Duo E6700

      Kuler
      ASUS Silent Square

      Matične ploče

      ASUS P5B Deluxe WiFi/AP Edition

      Memorije
      2x 1024MB DDR2-800 (CAS5 5-5-15 @ 800 MHz)

      Grafička kartica
      All-In-Wonder X1900
      All-In-Wonder X800GT
      All-In-Wonder X800XL

      Hard disk
      Western Digital WD800JD (SATA, 7200 RPM, 8 MB)

      Optički uređaj
      Pioneer 111D

      Napajanje
      Cooler Master iGreen Power 500W

      Monitor
      Benq FP93GX TFT-LCD (ustupio Kimtec)


      Rezultati testova

       

       

       

       

       

       


      All-I-Want?

      Iako nisu u pitanju baš najsvežiji grafički akceleratori ne možemo reći da nije u pitanju dobra ponuda. Odlične performanse TV tjunera i kvalitet slike uz veoma dobro snimanje u MPEG2 ili proizvoljni codec jaki su aduti All-In-Wonder kartica. Korisnici koji žele da sklope sopstveni HTPC računar, voleće da čuju da ATI Catalyst WDM drajver koji se koristi sa All-In-Wonder karticama podržava i Windows XP MCE 2005 operativni sistem i njegovu eHome aplikaciju.

      Od Multimedia Center 9.08, ATI je izbacio mogućnost isključivanja Timeshift opcije, pa je za tu svrhu potrebno pribeći malom triku. TV-On-Demand, kako ATI naziva Timeshifting, je korisna mogućnost, ali bi bilo zgodno kada bi bilo moguće isključiti ovu opciju kada se slika gleda u prozoru dok se na računaru radi nešto drugo. Rešenje za ovaj problem može se iznaći ukoliko u Registry bazi vrednost ključa pod imenom „Live Mode“ sa 0 prebacite na 1. Dotični ključ nalazi se u okviru sledeće grane Registry baze Windows XP operativnog sistema…
      HKEY_CURRENT_USER/Software/ATI Technologies/Features/DTV/Chanell Manager/.
      Ipak, ovo je samo polovično rešenje, jer će svako novo gledanje TV programa upotrebom daljinskog upravljača EazyLook interfejsa uključivati iznova TV-On-Demant tj. vrednost spomenutog ključa će vraćati na 0. Ukoliko pak ne koristite EazyLook onda će na ovaj način Timeshifting biti zauvek isključen. Potrebe za upotrebom EazyLook interfejsa nećete imati ukoliko koristite Windows XP MCE 2005, jer je pod eHome aplikacijom Timeshifting uključen. Na taj način, kada radite blizu računara možete koristiti ATI MMC, a ukoliko koristite daljinski upravljač koristićete eHome.

      Sve u svemu, modeli All-In-Wonder X800XT i All-In-Wonder X800XL nesumnjivo predstavljaju dobru ponudu. Model All-In-Wonder X800GT previše je oslabljen, a cenovno je jako blizak modelu X800XL, da bismo ga u ovakvoj konkurenciji mogli preporučiti za kupovinu.

      Naziv kartice
      Preporučena maloprodajna cena sa PDV

      ATI All-In-Wonder X800XT (AGP)
      134.5 eur

      ATI All-In-Wonder X800GT (PCIex)
      115.5 eur

      ATI All-In-Wonder X800XL (PCIex)
      132 eur

      Kartice za potrebe testa ustupio Pin Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test