Filip Majkić Model oznake Hyper 101 postoji u nekoliko varijanti, ali su u kompaniji rešili sa pojednostave stvari i objedine proizvode. Umesto modela Hyper 101i i Hyper 101A (koji, pogađate, označavaju kulere namenjene Intel, odnosno AMD platformama), dobili smo jedan univerzalan model. Dodatno, taj model je dobio PWM funkciju, što je propraćeno sa nekoliko unapređenja. Na taj način je dobijen Hyper 101, mali, pogodan, jednostavan i univerzalan kuler za mnoge prilike.
Cooler Master Hyper 101 PWM
Dimenzije hladnjaka
83 x 68 x 117 mm
Ventilator
80 mm
Materijal hladnjaka
Aluminijum
Toplotne cevke
2 komada, 6 mm
Bearing type
Long life sleeve bearing
Brzina obrtaja ventilatora, buka
800~3000 RPM, 13-28 dBA
Masa
304 grama
Podržane platforme
Intel Socket LGA 1156/775, AMD Socket AM3/AM2/940/939
Garancija
24 meseca
Cena
1620 dinara
Odmah da razjasnimo jednu stvar – Hyper 101 nije kuler za entuzijaste i overklokere. Cooler Master u sklopu svoje ponude pokriva širok spektar različitih kulera, namenjenih i običnim i naprednim korisnicima, i mainstream i overclocking kategorijama. Hyper 101 spada u bazične kulere, dizajnirane da pruže korisnicima nešto više od referentnih rešenja, malo bolje hlađenje i širu kompatibilnost u odnosu na referentne kulere koji, po logici stvari, rade samo na podrazumevanoj platformi. Hyper 101 je deklarisan kao „kompatibilan sa procesorima maksimalnog TDP-a iznad 70 W“. Ova formulacija u praksi znači da je maksimalna potrošnja procesora za koji se garantuje da će ih kuler efikasno hladiti 72-75 W. Tu je i interesantna opcija prisutna na Hyper kulerima u vidu opcionog dodavanja još jednog ventilatora zarad poboljšavanja protoka vazduha i performansi. Inače, kuler stiže sa jednim ventilatorom, kome je protok deklarisan na 10,9 – 40,8 CFM, u zavisnosti od brzine obrtaja kulera. Specifikacija:
Zajedno sa kulerom u pakovanju dolaze kratko uputstvo, šrafovi i breketi za montiranje na Intel i AMD platforme (ipak, ne i za LGA 1366, pošto kuler ne podržava najmoćniju Intel platformu), kao i termalna pasta. Uputstvo je razgovetno i prilično dobro ilustrovano, tako da cenimo da će se i manje iskusni korisnici snaći bez većih problema. Nažalost, nismo u prilici da isprobamo montiranje na više platformi jer nam je samo jedna bila dostupna, a kuler se montirao bez problema.
Telo hladnjaka je izrađeno od aluminijuma i ima 35 rebaraca. Kroz njega se protežu dve toplotne cevke od bakra, standardne debljine od 6 milimetara, koje podržavaju direktan kontakt sa procesorom, pošto se prostiru po samoj bazi, pa direktno naležu na CPU. Ventilator je postavljen na telo pod uglom od 90 stepeni u odnosu na procesor. Radi se o 80-milimetarskom ventilatoru long life sleeve bearing tipa. On se vrti na između 800 i 3000 obrtaja u minutu, emitujući pri tome nivo buke od 13 do 28 dBA. Kako se radi o PWM rešenju, ono koristi 4-pinski konektor za napajanje ventilatora, te će automatski vršiti korekciju brzine obrtaja prema temperaturi procesora, bez intervencije korisnika (osim ukoliko isti u BIOS-u isključi PWM funkciju, na primer). Prijanjajuća površina je mogla biti i nešto bolje uglačana, ali se u svakom slučaju radi o natprosečno uglačanoj površini za kuler niže klase. Ponovimo još jednom da je moguće dodati još jedan 80-milimetarski ventilator, što je zajednička stavka za kulere Hyper serije, te na taj način unaprediti performanse.
Generalno gledano, kuler zadovoljava svoju svrhu. Radi se o solidnom rešenju koje će korisniku doneti par stepeni nižu temperaturu u odnosu na referentni kuler, ali istovremeno i kompatibilnost sa svim mainstream platformama. Jedini izuzetak je Socket LGA 1366 podnožje za najbrže Intel procesore, koje kuler ne podržava fizički, niti bi imalo smisla da ga podrži, imajući u vidu da se radi o “svetu za sebe”, odnosno platformi koju je Intel odvojio za svoje najbrže procesore, koji su istovremeno i najveće “trošadžije”. Kuler je lako montirati, relativno je tih u radu (iako se brzo zalaufa uz ozbiljnije opterećenje) i lako će se uklopiti u veliki broj današnjih kućišta. Sve u svemu, ne radi se o šampionu, ali upravo zato ni o uređaju koji od korisnika zahteva da dublje zavlače ruku u džep.
Prednosti: – Jednostavno montiranje, podržano mnoštvo platformi – Kompaktan, bez glavolomki oko montiranja – Jasno uputstvo, termalna pasta u pakovanju – Ne toliko bučan koliko smo se plašili – Pristupačan Mane: – Nije šampion po performansama, premda se to od njega i ne očekuje – Kuler lako ubrzava i primetno je bučniji pri većim opterećenjima, odnosno brzinama obrtaja