Nebojša Todorović Cooler Master Storm Scout II je kao i njegov naslednik klasičan predstavnik midi-tower modela, a na oko deluje nešto veće zbog izdignute ručke koja služi za prenošenje. Dopada nam se to što je gumirana, a ispod mekane obloge krije se čelik koji obezbeđuje čvrstinu, čak i kada “skauta” natovarite hardverom. U pogledu boja, osim crnog modela, na raspolaganju se nalazi i GunMetal Grey varijanta koju smo mi imali na testu. Siva verzija je prilično zanimljiva, ali imamo utisak da će primarni izbor većine korisnika biti crno izdanje Scout 2 modela.
Na prednjoj strani se ne nalazi mnogo toga, jer je cela prednja maska izvedena u vidu filtera. Jedini detalj je Storm logo koji je izrađen od metala i koji označava seriju kojoj ovo kućište pripada. Iza ovih filtera se mogu naći maksimalno dva ventilatora od 120 milimetara ili jedan od 140, a sve zavisi od vaših potreba koji ćete ugraditi. Treba primetiti i jednu stvar, a to je da se maske slotova za optičke uređaje ne skidaju jednostavno kao što bismo očekivali, ali verujemo da neće mnogo korisnika koristiti više od jednog.
Prednji panel se za razliku od prethodnika skriva ispod vratanca, a njihovo otvaranje je otkrilo dva USB 3.0 i dva USB 2.0 porta, kao i uobičajene audio konektore za slušalice i mikrofon. Poviše ovog panela su smešteni tasteri za paljenje i reset računara. Pored toga je implementiran i prekidač za paljenje, odnosno gašenje osvetljenih ventilatora u kućištu kako biste mogli noću da koristite PC bez uznemiravanja prisutnih ili jednostavno kako biste mogli da spavate ukoliko ostavljate kompjuter upaljen.
U produžetku se nalazi još jedan filter iza koga su smeštena predviđena mesta za još dva 120-milimetarska ventilatora. Cooler Master je odlično rešio sistem demontaže filtera koji se uklanja izuzetno jednostavno, a to će vam biti od velikog značaja kada neminovno bude došlo vreme za njegovo čišćenje. S obzirom na veliku “provetrenost” Scouta 2, treba znati da će redovno održavanje biti neophodno. Ipak, zbog toga će temperature komponenata biti minimalne što je pozitivan aspekt ovog kućišta.
Nazad je smešten još jedan ventilator, kao i dva otvora za creva u slučaju da koristite vodeno hlađenje. Ovo će biti neophodno u slučaju da koristite kompleksnije vodeno hlađenje od minimalne kombinacije “pumpa/blok/manji radijator”, jer čete u slučaju korišćenja većeg radijatora morati da ga smestite van kućišta. Na kraju, ne treba zaboraviti ni dodatak koji služi za osiguravanje periferija putem kablova.
Bočna stranica Scouta 2 je dopadljivo izvedena i iako ima transparentni pleksiglas koji će omogućiti pogled na komponente koje se nalaze u njegovoj unutrašnjosti. I pored toga, ostavljen je prostor za dva ventilatora. Sa druge strane se nalazi stranica sa identičnim reljefom, ali uz odsustvo providnog elementa i mesta za dva ventilatora.
Unutrašnjost je ofarbana u crno, a to smo i očekivali od gejming kućišta koje pripada Storm porodici. Prostranost je na visokom nivou vidi se da je Cooler Master posvetio dosta pažnje planiranju. To se ogleda u velikom otvoru koji se nalazi u predelu procesora, a služi za zamenu kulera koji imaju “backplate” tako da ne morate da vadite matičnu ploču. Tu su i otvori za “sakrivanje” kablova, koji su gumirani kako se isti ne bi oštetili. Za montažu hard diskova su predviđena dva kaveza, a svaki od njih je moguće jednostavno demontirati kako bi se napravilo mesta za grafičku kartu velikih dimenzija (GTX 690, HD 6990 i sl.).
Na dnu se nalazi predviđeno mesto za napajanje koje poseduje sopstveni filter za prašinu koji se vadi sa spoljašnje strane. Pored njega je obezbeđen još jedan slot za ventilator prečnika 120 milimetara.
Plastični mehanizmi koji služe za osiguravanje optičkih drajvova su provereni i koriste se za veliki broj CM kućišta. Za hard diskove i SSD-ove je predviđena ugradnja bez potrebe za ikakvim alatom, a izvodi se preko “šina”. Dok za montažu hard diskova koristite dve odvojene šine, Cooler Master je za SSD isporučio dva dodatna adaptera koji 3,5″ slot pretvaraju u odgovarajućih 2,5″.
Zaključak Ukoliko ste primetili da smo mnogo puta pomenuli samo predviđena mesta za ventilatore, ali ne i same ventilatore, to je tačno, jer Cooler Master tvrdi da gejmeri preferiraju da što više prilagode komponente svojim potrebama i u skladu sa tim je proizvođač želeo što manje da se “meša”. Naravno, zbog toga je cena niža, a kvalitet ostalih elemenata povećan, ali imajte u vidu da ćete u slučaju kupovine Storm Scout 2 modela morati sami da nabavite ventilatore za koje smatrate da su vam potrebni.
U bilo kom drugom smislu nemamo zamerke na račun ovog kućišta, jer unapređen u odnosu na svog prethodnika, a po našem mišljenju, čak i izgleda bolje, pa u skladu sa tim dobija preporuku. Cena od samog starta će iznositi oko 105 evra, što je oko 20-ak evra skuplje od prethodnika. Ventilacija je veoma dobra, unutrašnjost kućišta je prostrana i po tom pitanju je unapređena u odnosu na prethodnika, a zadržan je visok stepen prenosivosti zahvaljujući ručkici na gornjem delu kućišta i maloj masi. Jednom rečju, odlično za LAN Party i generalno veoma dobar izbor za gejmere. Prednosti: – Provetrenost – Težina – Prostranost Nedostaci: – Samo jedan ventilator (uslovna mana) – Zahteva redovno čišćenje od prašine
Cooler Master Storm Scout 2
Cooler Master je nakon uspešnog Scout modela, rešio da predstavi naslednika. Kao što to obično ide, koncept nije izmenjen, ali su izvršena potrebna unapređenja tamo gde su bila potrebna. U pogledu dizajna, Cooler Master se potrudio da novo kućište izgleda atraktivnije. Originalni Scout je bio dizajniran kao prenosivo kućište namenjeno igračima koji često "šetaju" svoj PC iz bilo kog razloga i kao takvog su ga karakterisale ručke radi lakšeg prenosa, kao i olakšana konstrukcija. Scout je pored svega bio jako dobro provetren i posedovao odličan prednji panel. Da li je naslednik jednako atraktivan, ostaje da vidimo u nastavku...