Cooler Master XCraft

Cooler Master XCraft

Eksternim kućištima za hard diskove do sada nije poklanjano previše pažnje, po našem mišljenju potpuno neopravdano. Naime, ako možete da kupite ”fancy” kućište, zašto ne biste imali i isti takav eksterni hard disk? Ako pri tome postoji više mogućnosti za povezivanje, korak do idealnog je jako mali...

    Sadržaj

      Delimir Tasić Cooler Master XCraftKompanija Cooler Master dobar je primer kako je moguće proširiti proizvodni portfolio, povećati prodaju, a ipak održati epitet ekskluzivnosti. Intel i AMD dobro su pomrsili konce proizvođačima kulera pošto je danas većina procesora koji se prodaju na tržištu u tzv. box varijanti koji se da podsetimo isporučuju zajedno sa kulerom. To ipak ne mora biti loše ukoliko vaša firma, kao što to čini Cooler Master, isporučuje kulere koji se pakuju zajedno sa Intel i AMD procesorima. Ipak, u retail segmentu Cooler Master i pored bogate ponude kulera, potražio je i druga polja delovanja koja ipak ne odstupaju previše od osnovnog posla po kome je Cooler Master postao poznat. Eksterna XCraft kućišta skoro su promovisana i na domaćem tržištu prema prvim informacijama pobudila su veliku pažnju. Cena se kreće od oko 3000 dinara za osnovni model koji ima samo USB portove, pa do nešto preko 5000 dinara za najopremljeniji model koji pored USB 2.0 ima i Firewire kontroler.

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kutija

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kuciste

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk napajanje

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk napajanje

      Ovom prilikom predstavićemo vam dva XCraft eksterna kućišta za hard diskove. Prvi i skuplji model koristi USB 2.0 i Firewire 40 vezu, a ima u sebi ATA133 interfejs što znači da je pogodan za stariji tip diskova, koji se srećom još uvek mogu naći na tržištu. Po specifikaciji moderniji je drugi model, koji pored toga što podržava SATA diskove, ima na sebi USB 2.0 i eSATA priključke. Idealno bi bilo da je prisutan još i Firewire 400 priključak, ali ne može se sve imati…

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kuciste

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk hladjenje

      Obe fijoke dolaze u ambalaži koju karakteriše uobičajena ljubičasta Cooler Master-ova boja i reč je o proizvodima namenjenim prodaji kroz retail. Proizvođač sve modele XCraft kućišta za hard diskove nudi u silver i crnoj boji, pa u zavisnosti od boje ostatka računara možete odabrati i boju kućišta za hard disk. U pakovanju se nalazi kratko uputstvo za instalaciju, a veoma je pohvalno što se montaža hard diska u XCraft obavlja bez upotrebe bilo kakvih šrafova. Naime, na poleđini fijoke, u delu gde se nalaze konektori za naponski adapter i USB 2.0 odnosno Firewire ili eSATA portovi, smešten je mali taster čijim pritiskom se gornja aluminijumska površina otvara i prostor za montažu diska postaje lako dostupan. Unutar kućišta nalaze se mali klinovi sa ”mini amortizerima” na koje se postavlja hard disk. Implementacija federčića u kućištu drastično smanjuje vibracije i u krajnjoj liniji buku koju proizvodi hard disk tokom rada, mada svi moderni diskovi po tom pitanju donose veliko poboljšanje nego njihovi prethodnici. Pored, same XCraft fijoke i naponskog adaptera uobičajenih dimenzija, u paketu se nalazi i stopa kojom je XCraft moguće postaviti u vertikalni položaj, CD sa drajverima za Windows 98 operativni sistem (noviji Windows operativni sistemi ne zahtevaju drajvere za ovaj tip uređaja), kao i svi potrebni kablovi za povezivanje. Prilikom montaže obratite pažnju na jedan detalj vezan za poklopac samog kućišta.

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kuciste iznutra

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kuciste

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kuciste

      Naime, kada uklonite gornju aluminijumsku površinu i smestite hard disk, obavezno sa unutrašnje strane aluminijumskog poklopca uklonite zaštitni sloj koji termoprovodljivi materijal koji je namazan na poklopcu štiti od oštećenja. Na taj način omogućićete pravilno odvođenje toplote sa površine diska i u krajnjoj liniji ceo XCraft ponašaće se kao kuler za hard disk. Sledeća, dobra osobina XCraft-a jeste što je sa donje strane iskorišćena metalna mrežica čime se obezbeđuje adekvatan protok vazduha i u delu gde se nalazi elektronika hard diska, a koji je posebno kritičan i osetljiv na pregrevanje. Nakon što se sve poveže potrebno je uključiti hard disk preko prekidača koji se nalazi na poleđini, a kao indikator aktivnosti uređaja služe diode koje su smeštene iza providnog Cooler Master natpisa na prednjoj strani. XCraft kućišta deluju veoma atraktivno, što se posebno odnosi na crni model koji ima glossy finiš, za razliku od silver modela koji je u mat varijanti. Svi kablovi su sasvim dovoljne dužine, pa je tako hard disk moguće postaviti bilo gde na radnom stolu ili na kućištu računara. Problema sa prepoznavanjem diskova nismo imali, a svaki disk se prijavljuje u sistem pod nazivom «Initio»   što je posledica kontrolerskog čipa koji je implementiran u XCraft fijoci. Probali smo Firewire XCraft i na Apple PowerBook G4 računaru. Mac OS X 10.4.7 je besprekorno prepoznavao eksterni hard disk, ali nažalost nije dozvoljavao boot sa njega iako to ne bi trebalo da bude slučaj. Na poleđini uređaja nalazi se više USB i Firewire portova (po dva…), pa XCraft služi i kao prosti USB hub sa dva porta (USB kabl se povezuje na treći priključak).

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk konektori

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk

      Kada je brzina prenosa podataka u pitanju, USB 2.0 veza omogućila je transfer od oko 30 MB/s, a Firewire konekcija bila je nešto brža. Ipak, ako vam je brzina presudna stavka onda je svakako bez premca eSATA veza. Naime, u tom slučaju disk se povezuje na sistem preko eksternog SATA priključka (skoro prikazana ASUS P5B Deluxe WiFi/AP Edition ploča podržava ovaj tip priključaka…) i sistem ga prepoznaje kao bilo koji drugi SATA disk. Ako na ploči nemate eSATA priključak možete koristiti priloženi eSATA bracket. Još preciznije to znači da između diska i matične ploče ne postoji posrednik u vidu kontrolerskog čipa, kao što je to slučaj sa USB ili Firewire vezom. Transferi su u ovom slučaju limitirani jedino brzinom SATA veze, a oko toga ne treba brinuti, jer propusna moć SATA interfejsa, jer veća od brzine kojom moderni diskovi mogu da isporuče podatke. Diskovi se u slučaju upotrebe eSATA veze povezuju na matičnu ploču pomoću običnog SATA kabla koji ste dobili u propratnom paketu uz ploču, pa ga Cooler Master ne isporučuje uz XCraft.

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kablovi

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk konektori

      Tokom testiranja, koristili smo Maxtor hard diskove sa po 16 MB keš memorije u SATA i ATA133 varijanti. Nikakvih problema oko prepoznavanja diskova nije bilo (jumper je u slučaju ATA133 diska bio u master položaju), pa su tako oba XCraft-a koja smo ovom prilikom imali na testu radila besprekorno pod Windows XP SP2 i Mac OS X 10.4.7 sistemom. Kod ovakvih uređaja posebno problematična ume da bude USB 2.0 veza, odnosno dešava se da uređaj jednostavno «sam od sebe» nestane sa spiska dostupnih diskova. Ipak, sa XCraft kućištima to se ne dešava. Zagrevanje diskova koje smo koristili tokom testiranja nije zanemarljivo, a površina XCraft-a bila je topla sve vreme upotrebe. To je dobar znak, jer nas je uverio da termalna masa koja omogućava prenos toplote sa hard diska na poklopac XCraft-a zaista i funkcioniše.

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk kuciste test

      Cooler Master XCraft eksterni hard disk pakovanje

      Iako je reč definitivno o najkvalitetnijim proizvodima ovog tipa koji se mogu naći na našem tržištu, prostora za poboljšanje i dalje ima. Prva stvar koju bismo voleli da vidimo jeste model sa integrisanim naponskim adapterom što bi vas lišilo potrebe da nosite i hard disk i adapter. Takođe, model sa eSATA, Firewire i USB 2.0 priključcima sasvim izvesno imao bi svoju ciljnu publiku. Ipak i ovakav kakav je sada XCraft je odličan proizvod po relativno prihvatljivoj ceni.
      Kućišta za potrebe prikaza ustupio Cooler Master.
      Kontakt: Desk, Pin.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test