Nebojša Todorović
Kako se radi o budžetskom SSD-u sasvim je očekivano da pakovanje bude malo i iako smo očekivali neku vrstu blistera, Crucial se ipak odlučio na minijaturnu kutiju. Kako je vrlo lagano, nismo očekivali mnogo toga da se nađe unutra.
Tako je i bilo, jer uz SSD kompanija isporučuje samo adapter koji povećava profil SSD-a sa 7 mm na 9.5 mm i papirić na kome se nalazi aktivacioni kod za Acronis True Image HD softver. Isporučivanje Acronisa je odličan gest, jer će poslužiti najviše onima koji žele da izvrše migraciju OS-a sa starog na novi disk.
Crucial MX100 je donekle logični naslednik M500 modela, mada realno gledano sasvim je izvesno da će ugroziti i prodaju M550-ice koja iz nekog razloga nastavlja da učestvuje na tržištu, a jedini razlog koji mi vidimo je to što je najveća verzija MX100 ova koju mi testiramo od 512 GB, dok M550 postoji u verziji od 1 TB.
Samo kućište je izrađeno u potpunosti od metala, a obrnuto u odnosu na sve SSD-ove koje smo imali prilike da testiramo, MX100 ima drugačije raspoređenu prednju i zadnju stranicu. Jednostavno, kada ga uzmete u ruku deluje kao da su nalepnice naopako zalepljene. Crucial je očigledno želeo da se istakne vizuelno, pa makar na ovakav, neočekivan, način.
Kao i svi ostali moderni SSD-ovi i MX100 upošljava SATA 6 Gbps interfejs koji je dovoljan da omogući maksimalne sekvencijalne brzine od 550 MB/s za čitanje, odnsno 500 MB/s za upis podataka koliko je proizvođač deklarisao za ovaj model.
Unutar kućišta se nalazi razlog za nisku cenu ovog modela i može se reći da je Crucial MX100 vesnik novog pada cena u svetu SSD-ova
Unutar kućišta se nalazi razlog za nisku cenu ovog modela i može se reći da je Crucial MX100 vesnik novog pada cena u svetu SSD-ova. Razlog za to je Micron NAND izrađen u proizvodnom procesu od 16 nm. Toshiba je prva napravila korak dalje od 2X nm, kada je predstavila svoj 19nm NAND, a sada dobijamo još moderniji proizvodni proces.
Šta to znači za proizvode? Pre svega, sitniji proizvodni proces povećava broj čipova koji može da se dobije na vaferu iste površine. Sami čipovi zauzimaju manje mesta u slučaju da imaju isti kapacitet, odnosno na istoj površini možete da dobijete veći kapacitet. Sve zavisi od kompanija, ali je sigurno jedno. Povećava se odnos cene po gigabajtu u korist kupaca.
Novi NAND iz Microna se, doduše, približava nekim limitima koji će se teško probiti, jer posle 16nm kompanije će imati sve više problema sa očuvanjem izdržljivosti i pouzdanosti NAND-a. Jedino rešenje koje se za sada nameće je ono što je Samsung učinio sa svojim 3D NAND-om, a verujemo da će i ostale kompanije potražiti rešenje upravo na taj način.
Crucial MX100 nismo mogli da otvaramo zbog toga što je reč o prodajnom primerku, a nismo želeli da narušimo garanciju. Ipak, znamo da se radi o modelu sa Marvell 88SS9189 kontrolerom. Reč je o praktično istom kontroleru kao 88SS9187 koji se koristi kod Toshiba Q Series sa kojim smo bili izuzetno zadovoljni. Nova verzija donosi tek neke minorne optimizacije koje se odražavaju u performansama, ali ništa što bi drastično promenilo situaciju na tržištu.
Dok je upis za MX 100 od 512 GB deklarisan na 500 MB/s, kod 256 GB je 330 MB/s, a u slučaju 128 GB verzije svega 150 MB/s.
Marvell 88SS9189 poseduje podršku za AES 256-bitnu enkripciju, TCG Opal 2.0 i IEEE-1667 poput njegovog prethodnika, a MX100 poseduje i zaštitu od gubitka energije (tzv. Power-loss protection). Kontroler je uparen sa 512 MB keš memorije kod modela od 256 i 512 GB. U slučaju da se odlučite na 128 GB verziju imajte u vidu da ona raspolaže sa dvostruko manjom keš memorijom.
Treba istaći da dok su performanse modela od 512 GB jako dobre, brzina upisa pada kod modela sa 128 i 256 GB zbog manjeg broja fizičkih čipova na štampanoj ploči. Jednostavno tada kontroler može da obavi manje paralelnih instrukcija što u zamenu rezultuje slabijim performansama. U prevodu, dok je upis za MX 100 od 512 GB deklarisan na 500 MB/s, kod 256 GB je 330 MB/s, a kod 128 GB verzije svega 150 MB/s.[modul]specifikacija=6668[/modul]
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 760 Hawk Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: NVIDIA ForceWare R331
Rezultati testiranja
ATTO Disk Benchmark 2.46
Prvo ćemo proveriti performanse u ATTO Disk Benchmarku. Ova aplikacija se koristi za merenje osnovnih performansi i često se ističe od strane samog proizvođača. Razlog za to je testiranje koje ne podrazumeva random podatke što znači prikaz veoma visokih performansi koji naravno imaju malo veze sa realnim stanjem stvari.
Atto pokazuje da su deklarisane sekvencijalne brzine koje MX100 može da pruži zaista bliske realnim vrednostima. Upis je nešto veći, dok je čitanje nešto ispod 550 MB/s, ali je sve vrlo slično. Treba primetiti da kontroler odlično radi svoj posao i da se maksimalne brzine vrlo rano postižu i to već od 8 ili 16 KB u zavisnoti od QD vrednosti.
Futuremark PCMark 7
Ovaj Futuremarkov test poseduje kompletan test jedinica za smeštanje podataka i sumira ga u jedan rezultat.
PCMark 7 je vrlo visoko ocenio MX100 što nam je pomalo neočekivano, s obzirom na neke druge testove. Pritom ne mislimo da je mnogo omanuo, ali je MX100 bolje pozicioniran od nekih primetno skupljih SSD-ova.
Futuremark PCMark 8
Najnovija verzija popularnog benchmarka za ceo sistem iz Futuremarka takođe poseduje zaseban “storage” test gde ocenjuje jedinicu za smeštanje podataka u uobičajenim aktivnostima.
Nova generacija Futuremarkovog testa je dala prilično kontroverzan skor. Pre svega, 4332 poena nije mnogo i u tom smislu je, po našem mišljenju, realniji od PCMarka 7. Sa druge strane, prosečni protok podaka od svega 53 MB/s je zaista nizak i prosto nam nije bilo potpuno jasno kako je PCMark došao do te vrednosti. Svi ostali testovi ne ukazuju da ovaj SSD zaostaje za bilo kojim drugim aktuelnim modelom, a pritom i sam rezultat u poenima deluje kao da je u maloj meri povezan sa ostvarenim bandwidith-om. Primera radi HyperX Fury koji ima skoro četvorostruko veći protok, dobija svega 300 poena više. Nismo sigurni u kojoj je korleaciji protok onda sa krajnjim rezultatom, a još manje smo sigurni u to da je realan.
CrystalDiskMark 3.0.3 x64
Sledeći test će nam pokazati rad sa 4K Random podacima. Dobijeni rezultati su daleko realnije vrednosti od onoga što se dobija sa ATTO-om ili podešavanjem podataka na 0 ili 1 Fill. Naravno, proverili smo situaciju i sa “compressable” podacima tako što smo provrteli i jedan test sa 0Fill.
U Crystal Disk Mark testu dobijamo ponovo fantastične vrednosti kroz ceo raspon testova, a posebno nas je oduševio 512K i 4KQD32 test koji su dali fenomenalne rezultate.
HD Tune 4.60 PRO
Na kraju smo napravili i test u dobrom starom softveru koji daje prosečne vrednosti čitanja i upisa kroz kompletan kapacitet diska i pritom daje adekvatan dijagram.
HDTune je dao stabilne performanse kroz ceo kapacitet i iako upis deluje skokovitno, činjenica da su oscilacije predvidive i iste kroz ceo rad zapravo čine da u suštini nema negativnih efekata na rad. Srednje vrednosti kako upisa tako i čitanja su jako dobre, a oscilacije u upisu su najverovatnije posledica specifičnog rada “garbage collection” sistema.
AS SSD 1.6.4
S obzirom na to da poseduje sličan koncept testova kao i CrystalDiskMark, slični rezultati su sasvim očekivani, ali ovaj benchmark poseduje “Copy” i test kompresije, tako da daje veoma korisne informacije koje se ne mogu izvući iz CrystalDiskMarka.
AS SSD test je prošao bolje od očekivanog, pa je kroz sve testove ostvaren fantastičan rezultat. Nema stavke u kojoj je MX100 zakazao, sa izuzetkom testa kopiranja u “Program” stavci, mada je i to daleko od lošeg rezultata. Test kompresije je jasno pokazao da MX100 i njegov Marvell kontroler ne zavise od stepena kompresije podataka, pa su tako krive u dijagramo praktično iste kako za upis tako i za čitanje podaka i gotovo sve vreme se nalaze pri samom vrhu grafikona.Prvo što treba da se uzme u obzir kod Crucial MX100 modela je cena, a ona iznosi oko 23.500 RSD u domaćim prodavnicama, a SSD je dostupan već neko vreme. Ova cena je oko 3000 do 4000 dinara manja od prvog sledećeg modela koji ima kapacitet od 480 ili 500 GB. Dakle, ne samo da dobijate efektivno veći kapacitet i od tih SSD-ova, već je i cena niža u startu.
Povrh svega, Marvell kontroler i veliki broj Micron čipova odlično sarađuju, pa su performanse vrlo visoke. Istina, nisu na nivou najbržih modela, ali hej, po ovoj ceni zaista niko nema pravo da se žali, jer je u krajnjoj konsekvensi MX100 vrlo brz SSD i tu nema mesta raspravi.
Nažalost, ukoliko merkate verziju od 256, a posebno 128 gigabajta, moramo odmah da vas odvratimo od te ideje zbog primetno slabijih deklarisanih performansi, što u praksi samo znači da će one biti još veće. Upis od 150 MB/s kod 128-gigabajtne verzije je zaista slabo za današnje standarde i u tom scenariju je bolje se odlučite na neki drugi model, jer čak i mnogi SSD-ovi iz SATA II generacije postižu iste ili čak bolje rezultate.
Što se modela od 512 GB tiče, nema mnogo šta da se kaže osim da je u trenutku pisanja reč o apsolutnom Best Buy modelu koji u ovom trenutnku na našem tržištu nema konkurenciju.
Prednosti:– Cena- Kapaciteti od 512 GB- 16nm Micron NAND- Performanse u klasi
Nedostaci:
– MX100 verzije manje od 512 GB imaju znatno slabije performanse
Crucial MX100 512 GB
Da li vam zvuči neverovatno 49 dinara po gigabajtu? Ukoliko vam se ovaj podatak dopada, to znači i da će vam se dopasti novi Crucial MX 100 SSD koji je definitivno zauzeo prvo mesto kada je u pitanju ekonomski aspekt kupovine SSD-a. Osim dobre cene, šta ga još karakteriše?