Flash: Gainward Bliss 9600GSO 768

Flash: Gainward Bliss 9600GSO 768

U potrazi za grafičkom kartom solidnih performansi i srednje cenovne klase, naišli smo na ovaj model...

    Sadržaj

      Aleksandar Mišić

      Gainward Bliss 9600GSO
      NVIDIA je tokom 2008. godine izbacila na tržište zaista veliki broj grafičkih karti različitog cenovnog ranga. Praktično, obuhvaćen je kako low-end tako i high-end segment. Po iskustvu se pokazalo da mnoge grafičke karte u trenutku svog pojavljivanja na tržištu, ne pretenduju na zauzimanje high-end pozicije, već bivaju plasirane sa filozofijom i idejom da svojom umerenom cenom, a dobrim odnosom cene i performansi, ponude dovoljno dobre performanse većini srednje-zahtevnih korisnika, održavajući dobar balans između niže i visoke klase. Svedoci smo činjenice, da se nomenklatura samih grafičkih karti razlikuje od fabričkog imena GPU-a (grafičkog procesora) na kome su zasnovane. Prosto objašnjenje leži u tome da dobar broj različitih modela grafičkih karti zapravo poseduje, u osnovi, isti grafički procesor, koji je u većoj ili manjoj meri pretrpeo određene hardverske post-proizvodne modifikacije. Te modifikacije se svode na, hajde da kažemo, fabričko isključivanje pojedinih opcija ili na odsustvo implementacije potrebnog interfejsa na samoj grafičkoj karti tj. štampi i pratećoj logici, kojima bi pojedine opcije bile podržane. Proizvođači pribegavaju ovakvim „trikovima“ sa ciljem da sa istim grafičkim procesorom (koji je i njihov osnovni proizvod) i istom proizvodnom tehnologijom, pokriju što veći broj modela. Mogli bismo da napravimo donekle analogno poređenje sa pojedinim operativnim sistemima, koji u osnovi poseduju isti kernel, a usled nekih drugih razlika poseduju različite nazive, pa i cene.

      9600GSO serija grafičkih karti je zasnovana na NVIDIA G92 grafičkom procesoru. Da, poznatom i ne previše novom G92 procesoru, nasledniku G80 čipa, koji je ostavio traga na većem broju modela grafičkih karti, a doneo 65nm tenologiju proizvodnje, unapređen memorijski kontroler, povećan radni takt jezgra, kao i povećan broj Stream procesora. Kako se radi o kratkom prikazu grafičke karte, nećemo previše zalaziti u detalje. Naglasićemo samo da 9600GSO predstavlja reimenovanu i malo unapređenu 8800 GS grafiku. Ova taktika se s vremena na vreme primenjuje sa ciljem rasprodaje zaliha procesora koje je lagano pregazila nova generacija. Kao i 8800GS, 9600GSO poseduje GPU sa 96 stream procesora, pri fabričkom taktu jezgra od 550MHz i shadera na 1375MHz uz 192bit memorijsku magistralu. Radi se o “oslabljenoj” verziji G92 procesora, uz koju dolazi 192-bitna memorijska magistrala, koja neminovno donosi slabije performanse u odnosu na kartice sa “punom” 256-bitnom memorijskom magistralom. Ovim se, realno, nije postiglo previše u smislu pojeftinjenja, koliko u popunjavanju segmenta (više) srednje klase grafičkih akceleratora.

      Gainward Bliss 9600 GSO takođe poseduje G92 procesor, ali se Gainward potrudio da iz ovakve arhitekture, pored oslabljene memorijske magistrale, izvuče maksimum, postavljajući vrednosti taktova na više od onih koji su fabrički predviđeni. Pogledajmo tabelu specifikacija koje je dao proizvođač:

      Gainward Bliss 9600GSO 768MB GS

      Familija

      NVIDIA GeForce 9600GSO

      Grafički procesor

      G92

      Radni takt procesora

      >600MHz

      Memorija

      768MB DDR3

      Radni takt memorije

      >900(DDR1800)MHz

      Memorijska magistrala

      192bit

      Bandwidth

      >40.8GB/sec

      Ramdac

      400MHz

      Magistrala

      PCI-Express

      Tip hladnjaka/kulera

      2-Slot Fan

      Konekcije

      DVI-I + DVI-I

      Dodatno

      Extreme HD-Output

      U pakovanju se pored same kartice i diskova sa drajverima i softverom, dobijaju svi prateći kablovi i adapteri, tj. kabl za dodatno napajanje, jedan DVI -> D-Sub adapter, S-Video -> Component-out adapter i HDTV-out kabl. Spoljašnjost Gainward Bliss 9600GSO 768MB GS odudara od konkurentskih modela pre svega dizajnom hladnjaka, koji je karakterističan za Gainward modele. Hladnjak je dual slot tipa, tako da ovom kartom bivaju zauzeta dva ekspanziona slota. Kada govorimo o konstrukciji hladnjaka, radi se o bakarnom jezgru sa bakarnim termalnim cevima i aluminijumskim rebrima. Ventilator poseduje četvoropinski konektor, što implicira postojanje kontrole broja obrtaja. Sa zadnje strane kartice, nalazi se metalna ploča koja pored fiksacije kulera, ima i ulogu odvođenja toplote sa memorijskih čipova i poleđine kartice. Masivni hladnjak odaje utisak dobrog rešenja, što se pri testu i pokazalo tačnim.
      Nakon instalacije drajvera i podešavanja operativnog sistema, evo kako GPU-Z softver detektuje Gainward Bliss 9600GSO:

      Prvo što se primećuje je to da su radni taktovi GPU-a i Shader-a viši od onih koje po specifikaciji navodi NVIDIA. Obradovala nas je činjenica, da i pored ovakvog fabričkog overklokinga, Gainward Bliss 9600GSO 768MB GS pruža još dosta prostora za korisnički overkloking. Gainward Bliss 9600GSO je, praktično, vrlo malo overklokovana u odnosu na generički NVIDIA 9800GSO model. Dodatnim overklokingom, pokazalo se da su granice stabilnosti sledeće: GPU: 752MHz, Shader: 1883MHz, Memorija: 982MHz, što predstavlja jako dobre vrednosti. Dobitak od preko 150MHz na frekvenciji GPU jezgra, jeste značajan, kao i ubrzanje koje smo postigli na memoriji, međutim, “sasecanje” širine memorijske magistrale sa 256bit na 192bit ipak uzima danak na ukupnim performansama. Kod Gainward Bliss 9600GSO 768MB GS modela, 768MB video memorije bi trebalo da poboljša stanje pri radu u igrama i obradi velikih tekstura, kada manjak video memorije zna da predstavlja usko grlo, pa 768MB pruža veću slobodu u odnosu na 384MB koje smo do sada sretali na modelima drugih proizvođača.

      Gainward Bliss 9600GSO 768MB GS smo “zaposlili” sa par test igara, kako bismo stekli okvirni utisak o performansama, a s obzirom na to da smo koristili istu test platformu na kojoj su rađeni i drugi veliki uporedni testovi na našim sajtovima, imate mogućnost poređenja sa ostalim karticama. Stoga toplo preporučujemo da na Benchmark sajtu u rubrici “Testovi“, pod kategorijom “Video karte“, potražite model čije vas uporedne karakteristike zanimaju.
      Naš “brzi test” je dao sledeće rezultate:

      Rezultati testova

      3D Mark 06 (Default @ 1280)

      12143

      3D Mark Vantage (Performance @ 1280)

      4572

      Crysis (DX10, Very High @ 1280)

      28 fps

      F.E.A.R. (max quality @1280)

      87 fps

      Unreal Tournament 3 (highest @1280)

      118 fps

      Need For Speed – Carbon

      69 fps

      Konačan zaključak bi bio da se radi o solidnoj grafičkoj karti, koja se u umerenim rezolucijama prilično dobro ponaša čak i u najzahtevnijim igrama. Postojanje 768MB video memorije je premostilo usko grlo koje se javljalo kod ranijih modela sa 384MB, što se u testovima i osetilo. Smatramo da Gainward Bliss 9600GSO 768MB GS, iako predstavlja “reinkarnaciju” G92 procesora i 8800GS karte, definitivno dobro balansira između low-end kartica i high-end modela, nudeći veoma zadovoljavajući odnos cene i performansi. Kada na to dodamo kvalitet finalne izrade, u smislu sistema hlađenja, možemo reći da će za mnoge korisnike umerenih zahteva, predstavljati više nego zadovoljavajući izbor. Za: – dobar odnos cena/performanse – veoma dobar potencijal za overkloking – 768MB video memorije i dobro podnošenje rada sa “zahtevnijim” teksturama – tih i efikasan sistem hlađenja – kvalitet izrade Protiv: – uslovno rečeno, 192bit magistrala kod 9600GSO karti Karticu na test ustupio distributer za Gainward proizvode, kompanija PiN Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test