Gainward GeForce GTX 660 Ti 2GB

Gainward GeForce GTX 660 Ti 2GB

Kada smo prošle nedelje imali razne GeForce GTX 660 Ti karte na testu, pomenuli smo da nijedna nije bila zasnovana na referentnom NVIDIA-inom dizajnu. Kao što smo i pretpostavili, ovakve karte će biti prilično retke na tržištu, a mi smo pomislili da do nas možda neće ni stići neki od ovakvih modela. Gainward nas je uverio u suprotno i zajedno sa Phantom verzijom nam je isporučen i jedan "konzervativac" koji prati NVIDIA-ine predložen

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: Gainward GeForce GTX 660 Ti 2GB

      Gainward isporučuje svoj proizvodu u uobičajenom pakovanju koje smo već imali prilike da vidimo. Kutija je poveća, ali je sadržaj prilično ograničen osim jednog detalja. Radi se o vaučeru za igru Borderlands 2 koja treba uskoro da izađe. Već smo pomenuli da se NVIDIA hvali time što uz GeForce GTX 660 Ti stižu pomenute igre potpuno besplatno, a Gainward je za sada jedini brend koji potpada pod ovu akciju i samo sa njihovim proizvodima je bio isporučen vaučer.
       


       

      Osim serijskog broja za Borderlands 2, u paketu ćete dobiti samo osnovnu opremu. Tu podrazumevamo šturu dokumentaciju, disk sa drajverima, kao i molex adapter (6pin to 4pin). Malo je čudan izostanak bilo kakvog video konvertora, jer je nepisano pravilo isporučivanja makar VGA-to-DVI adaptera, ali sumnjamo da će to bilo kome smetati, jer ih verovatno imate od ranije.
       

       

      Gainward GTX 660 Ti je u vizuelnom smislu jako sličan referentnom GTX 670 modelu, uz očekivane detalje kako bi se karta učinila makar malo unikatnom. Ovakav pristup je daleko bolji od klasičnog sistema gde se samo promeni nalepnica sa logom proizvođača. Prvo što ćete primetiiti je veliki plastični oklop sa Gainward logom. Površina je sjajna i tragovi prstiju neminovno ostaju pri prvom dodiru, ali kartu čine prilično interesantnom, jer se ispod tog “glossy” sloja nalazi specifična tekstura.
       

       

      Sam kuler je uveliko poznat od ranije, a u esenciji radi se o istom hlađenju kao kod onog koji smo sreli kod MSI GTX 670 modela. Naravno, osim vizuelnih izmena, nema nikakvih izmena. Oklop kulera čini vazdušni tunel kroz koji “blower” ventilator gura vazduh van kućišta. Na putu se nalazi jedan aluminijumski rashladni profil za GPU i drugi koji prekriva naponsku jedinicu. Iako nije previše sofisticiran, niti ima heatpipe-ove, to ne znači da svoj posao ne radi kako treba, naprotiv…
       

       

      Ispod kulera krije se skraćena štampana ploča koja je nastala kao rezultat želje da se smanje troškovi izrade. Naravno, sve je tu, samo je spakovano na manju površinu. Na sredini je lociran GK107 grafički čip koji poseduje 1344 Stream procesora, 24 ROP i 96 teksturnih jedinica. U suštini radi se o Kepleru koji je pomalo oslabljen i osim manjeg broja ROP jedinica, isti je kao i onaj koji ćete naći na GeForce GTX 670 modelima. Glavna razlika se ogleda u memorijskom sistemu. Naime, prisutno je 2GB GDDR5 memorije, a način na koji je memorijski sistem oslabljen se svodi na 192-bitnu naspram 256-bitne magistrale.
       


       

      Na ovaj način se protok smanjuje za 25 procenata pri istoj frekvenciji u odnosu na GTX 670 i GTX 680 karte. Uža magistrala je nastala kao posledica jednog funkcionalnog memorijskog kontrolera manje u grafičkom procesoru i zbog toga je nastao i nedostatak 8 ROP jedinica. Ipak, način da se manji memorijski “bandwidith” nadoknadi u određenoj meri postoji, a svodi se na overklok memorije i zato će mnogima GTX 660 Ti biti vrlo zanimljiva kupovina.

      U pogledu priključaka ova karta ne odskače od drugih modela koje smo testirali. Tu su dva 6pin molex konektora za napajanje, kao i dva SLI-a za pravljenje multi-GPU konfiguracije. Ni sa aspekta video izlaza ništa nije menjano, pa ćete naići na dva DVI i po jeda HDMI i Display Port. 

      Na kraju dolazimo i do frekvencija, a moramo priznati da smo u poslednje vreme navikli na vrednosti veće od 1GHz za nominalni takt. Upravo zbog toga je ovaj model bio iznenađenje, jer se Gainward odlučio na fabrički overklok, ali iskreno govoreći, išao je na “zicer”. Stoga, podešavanje GPU-a na 915MHz je zaistas skromno povećanje taktova. Pri dinamičkom overkloku možete očekivati vrednosti oko 1GHz što je prilično niže od 1200MHz koliko postižu Power Edition i TOP modeli drugih proizvođača. Memorija radi na propisanoj vrednosti i tu nikakvih iznenađenja nije bilo.

       

      Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      VGA: MSI N660GTX-Ti Power Edition, ASUS GTX 660 Ti DCu II TOP, Gigabyte GTX 660 Ti WindForce 2X
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri:  ForceWare 305.37

       

       

      Rezultati – Crysis, Sniper Elite

       

       

      Rezultati – Metro 2033, AvP, F1, Dirt Showdown

      Utisci u radu i zaključak

      Suprotno očekivanju, referentni kuler, ukoliko posmatramo samo temperature tokom testiranja, postiže zavidne rezultate. Ukoliko se osvrnemo na četiri GTX 660 Ti koje smo testirali tokom protekle nedelje, može se primetiti da su temperature praktično iste u ± 1 stepen celzijusove skale. Ovo ipak nije realno stanje stvari, jer treba imati u vidu da su radne frekvencije ove karte osetno niže, a osim toga, jedan ventilator mora da radi na većem broju obrtaja kako bi se temperatura održala u željenim okvirima. Stoga, rad sa kartom nudi nešto manju udobnost u pogledu količine buke koju kuler generiše, a to je mnogima (većini) jako bitno. Treba pomenuti da je referentni turbinski ventilator sklon specifičnoj buci koja se javljala i kod GTX 670-ice.
       

      Naravno, hlađenje se odrazilo i na maksimalne overklok vrednosti, koje su manje od ostalih modela. Na svu sreću, razlika nije velika, kako na papiru, dok je u praksi još manja. Sa postignutih nominalnih 1037MHz za GPU, maksimalni takt je povećan na 1102MHz što je sasvim korektan skor. Memorija praktično nije odudarala od ostatka testiranih kartica, a i zašto bi kada se radi o dobro poznatim Hynix čipovima koje smo sreli nebrojeno puta do sada. Stoga, ukoliko možete da tolerištete nešto veću buku, overklok nije nešto što treba da vas opterećuje, jer je očigledno da referentna naponska jedinica svoj posao radi na adekvatnom nivou.
       

       

      Zaključak

      Referentni dizajn na kome se ova karta zasniva podrazumeva nešto bučniji kuler, kao i generalno jednostavniju izradu. To nas odmah asocira na nižu cenu, ali u realnosti je razlika u odnosu na nedavno testirani Phantom od svega par hiljada dinara, nedovoljna ušteda, da bi mogle da se opravdaju slabije akustične karakteristike. Jedan turbinski ventilator je kao i uvek bučniji od dva klasična i to se ni sada nije promenilo. U svakom slučaju, verujemo da će se uskoro stvari promeniti, pa ukoliko možete da sačekate slobodno to i uradite. Ukoliko želite odmah da postanete vlasnik GTX 660 Ti karte, savetujemo vam da se ipak odlučite na nešto skuplji Phantom čiji je kuler daleko impresivniji u svakom pogledu, a to prate i neke druge prednosti poput boljeg overklok potencijala.
       

       

      Prednosti:

      – Power limit od 128%

      Mane:

      – Nešto bučniji od Phantom verzije
      – Cena nedovoljno manja od Phantom modela

      Zahvaljujemo se kompanijii PiN Computers na ustupljenom hardveru za test.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test