Aleksandar Božović
GeForce mGPU 8300 – ASUS M3N78 PRO
AMD platforma je već duže vreme poznata po dobrim i jeftinim integrisanim rešenjima koja pored sistemskog kontrolera uključuju i integrisano grafičko jezgro. Novi talas integrisanih čipsetova kao i promena filozofije u pravcu da se korisnicima ne nude „beskorisna“ integrisana grafička jezgra, započinju sa lansiranjem AMD 690G čipseta koji je u to vreme bio nadmoćan u poređenju sa konkurencijiom. Prekretnica u AMD filozofiji, kada su u pitanju najjeftinije ploče označila je i potrebu drugog velikog proizvođača grafičkih procesora i integrisanih sistemskih kontrolera da odgovori adekvatnim proizvodima koji su do pojave ATI-jevih čipsetova predstavljali značajan deo prihoda. Nastojanje ATI-ja sa jedne i kompanije nVIDIA sa druge strane da budu lideri na ovom delu tržišta, dovelo je do situacije da AMD platforma ima daleko kvalitetnija integrisana rešenja od Intel konkurencije. Kako smo pre nekoliko dana imali prilike da vam predstavimo najnoviju generaciju Intel integrisanih čipsetova sada smo u prilici da povučemo paralelu i predstavimo nove proizvode u obilku integrisanih nVIDIA 8300/8200 čipsetova. Uporedili smo ih sa trenutno najpopularnijim AMD 780G čipsetom. Ne treba zaboraviti i tek predstavljeni AMD 790GX koji je na vrhu hijerarhije integrisanih sistemskih kontrolera.Tipičan predstavnik novog talasa integrisanih matičnih ploča sa nVIDIA mGPU integrisanim čipsetovima je ASUS M3N78-PRO. Ovo je ploča bazirana na GeForce 8300 čipsetu i u na nekoliko narednih strana ćemo izneti utiske o ovom modelu i radu samog GeForce 8300 kontrolera.
Specifikacije i arhitektura GeForce 8300/8200 čipseta
Prvo da pojasnimo oznake nVIDIA čipsetova. Pre su se svi čipsetovi pripadili nFORCE porodici. Onda su počeli češće da koriste zbunjujuće oznake tipa MCP63, MCP73 itd. Konačno, metodologija označavanja čipsetova je donekle sistematizovana ili nam se bar tako čini. Integrisani čipsetovi nose oznaku mGPU tj. u konkretnom slučaju se radi o GeForce 8300 mGPU čipsetu. Tako se označava ploča sa grafičkim jezgrom „motherboard GPU“ i zbog toga se pojavila skraćenica mGPU. Grafičko jezgro koje sadrže je identično po arhitekturi i razlika je samo u radnom taktu. To je u suštini derivat GeForce 8400GS grafičkog procesora koga možete sresti na zasebnim PCI-Express grafičkim karticama. GeForce 8300 je kompatibilan sa DirectX 10 API-jem i podržava Shader Model 4.0. GPU deo poseduje 16 stream procesora koji rade na taktu od 1500MHz dok ostatak GPU radi na 500MHz. Ovo je osnovna razlika između 8300 i 8200 modela čiji stream procesori rade na 1200MHz. Podizanjem radne frekvencije stream procesora u slučaju GF 8300 modela se išlo na direktnu konkurenciju AMD 780G integrisanom kontroleru. Sve ostalo kod GeForce 8300 i 8200 čipseta je identično.
Oba modela poseduju hardversku podršku za dekodiranje Blue Ray H D video materijala. Potreban vam je pre svega AMD Phenom procesor kako biste u potpunosti uživali u HD reprodukciji zbog brže Hyper Transport magistrale koja mora da progura veliku količinu podataka. Problem nije u samom dekodiranju video materijala već u kalkulaciji HDCP ključeva koje i dalje vrši CPU. Oba nVIDIA mGPU čipseta su izvedena u “single” čip dizajnu što konkretno znači da na ploči posedujete jedan sistemski kontroler visokog stepena integracije. Uprkos činjenici da objedinjuje mnoštvo uređaja u sebi, mGPU 8300 i 8200 su izrađeni u 80nm tehnologiji što vam garantuje prilično toplote tokom rada. nVIDIA sistemski kontroleri poseduju podršku za novu specifikaciju tj. PCI-e 2.0 magistralu kao i podršku za čak 12 USB portova. Složenost nVIDIA rešenja se ogleda u činjenici da integriše i Gigabit-ni mrežni kontroler kao i 6 SATA-300 priključaka sa podrškom za RAID 5 nivo povezivanja diskova. Nije izostala podrška za IDE uređaje, tako da su na ovim pločama obavezno nalazi jedan UDMA66 kanal za dva IDE uređaja. Sekcija za kontrolu rada hard diskova poseduje podršku za NCQ napredni sistem rada koji podiže performanse rada u kritičnim scenarijima. Posebna karakteristika nVIDIA čipsetova jeste “Hybrid SLI” režim rada koji se zasniva na dva moda: “Hybrid Power” i “GeForce Boost”. Suština prvog jeste ušteda energije kada se u sistemu nalazi zasebna PCI-Express grafička kartica i kada je sistem u režimu rada koji ne zahteva 3D snagu zasebne grafičke kartice on je jednostavno isključuje. “GeForce Boost” radi sa karticama zasnovanim na 8400GS i 8500GT grafičkim procesorima. Kada se u sistemu nađe jedna ovakva kartica, 3D posao se deli između integrisanog grafičkog jezgra i procesora na VGA kartici. Benefit od ove tehnologije je diskutabilan zbog slabašne arhitekture G86 procesora i mogućnosti da se nosi sa najnovijim igricama. Tipičan predstavnik novog talasa integrisanih matičnih ploča sa nVIDIA mGPU integrisanim čipsetovima je ASUS M3N78-PRO. Ovo je ploča bazirana na GeForce 8300 čipsetu i u sledećih par pasusa iznećemo utiske o ovom modelu i radu GeForce 8300 kontrolera.
Pakovanje i oprema
Ploča je karakteristični predstavnik ASUS proizvoda u srednjem tržišnom segmentu. To je ploča koja će vam pružiti maksimum mogućnosti za razumnu svotu novca i predstavlja upravo onu magičnu granicu gde se zaustavlja nastojanje da dobijete optimum mogućnosti i performansi za uloženi novac. Ploča stiže u lepo dizajniranom pakovanju bez suvišnih horor “sience fiction” motiva a metallic zelena kutija će je jasno izdvojiti od proizvoda iz donjeg tržišnog segmenta. Mnogobrojne tehničke skraćenice će vam olakšati identifikaciju mogućnosti kojima ploča raspolaže te ćete vrlo brzo odlučiti da li je upravo ovo model koji vam treba. U kutiji ćete osim matične ploče pronaći svu neophodnu opremu za kompletiranje sistema: 3xSATA, 2xSATA naponska kablića, VGA header, ATX adapter za zadnju sekciju konektora na ploči, komplet ASUS Q-konektora, adapter sa HDMI na DVI priključak. Ne zaboravimo tradicionalno detaljno uputstvo kao i DVD sa pratićim drajverima i utility programima. Spisak opreme je odgovarajući cenovnom rangu matične ploče bez dodatnih sitnica koje bi nepotrebno povećale cenu proizvoda.
Kvalitet, dizajn, raspored komponenti i BIOS
ASUS M3N78 PRO je kao što smo rekli integrisana ploča novog talasa. Uprkos činjenici da je do sada u najvećem broju slučajeva reč “integrisana” označavala da se radi o mATX pločama, ovaj ASUS dolazi u verziji pune dužine ATX formata. Ploča poseduje robusnu jedinicu za napajanje što smo i očekivali obzirom da nas je na samom pakovanju sačekala upadljiva oznaka 140W CPU što znači da je sposobna da primi trenutno najjaču verziju AMD Phenom procesora sa potrošnjom od 140W. VRM modul je izveden u vidu 5-fazne jedinice sa po četri tranzistora po fazi. Nezaobilazni detalji koji bi trebalo da ostave utisak o kvalitetu VRM jedinice je i prisustvo polimerskih kondezatora i oklopljenih prigušnica. Upotrebljene su komponente manje poznatih dalekoistočnih proizvođača tako da utisak nije ubedljiv kao na skupljim modelima ali ipak dovoljan da bez straha ubacite Phenom X4 procesor. Četri memorijska DDR2 podnožja omogućavaju ploči da primi maksimalnih 16GB sistemske RAM memorije.
Napajanje memorije obezbeđeno je klasičnom “single phase” napajačkom jedinicom kao što je slučaj i sa napajanjem GeForce mGPU 8300 čipseta. Ovo vam govorimo iz razloga da ne očekujete čudo od overkloking rezultata ali se istovremeno nadamo da nećemo biti uskraćeni za neki solidan O.C. poduhvat. Pošto je čipset proizveden u obliku samo jednog čipa, prostora na ploči ima dosta tako da se ASUS odlučio za jedan prilično masivan aluminijumski hladnjak. Na prvi pogled izaziva osećaj nepoverenja jer je baza hladnjaka prilično debela a i sama rebra su masivna što baš i nije dobar preduslov efikasne disipacije toplote. Ove sumnje su se u praksi i obistinile jer se čipset prilično grejao uprkos velikom ali očigledno neefikasnom hladnjaku. Skoro upola manji i tanji hladnjak na AMD 780G ploči je obavio identičan posao ali sa napomenom da je AMD 780G proizveden u naprednijem tehnološkom postupku. Jedna činjenica nas je izrazito nervirala tokom rada na ASUS M3N78-PRO ploči a to je pozicija 24-pinskog ATX konektora za napajanje. Postavljen je na najnezgodnijem mestu, iznad čipseta u prostoru između zadnje sekcije ATX konektora i hladnjaka GeForce 8300 kontrolera. Rutiranje naponskog kabla na način koji bi omogućio nesmetani dotok svežeg vazduha a koji je itekako potreban čipsetu, nije moguć. Mislili smo da je ova praksa pitanje prošlosti ali izgleda da je neko uvek spreman da nas demantuje. Kada su u pitanju hard diskovi, ploča vam na raspolaganje stavlja 6 SATA-2 priključaka i jedan IDE kanal za povezivanje dva uređaja. Proširenje sistema neće biti problem za ovu ploču jer poseduje jedan PCI Express x16 slot, zatim jedan PCIe x1 i 3 klasična 32-bit PCI slota.
Sasvim dovoljno čak imajući i u vidu činjenicu da ukoliko koristite VGA karticu zadnje generacije koje poseduju moćniji GPU, hladnjak kartice će blokirati korišćenje jednog PCI slota. Od integrisanih uređaja, ploča ima Realtek Gigabitni LAN, HD audio codec koji je takođe potpisao Realtek a mesta se našlo i za 1394 Firewire kontroler koji ima jedan eksterni port na ATX sekciji konektora kao i dodatni priključak za još jedan uređaj. Nije se zaboravilo ni na nešto starije uređaje tako da svoj priključak imaju FDD i uređaji koji se kače na serijski port. USB portova ima u izobilju. Šest USB priključaka je dostupno na zadnjoj ATX sekciji a ploča poseduje i još tri interna konektora na koje je moguće, pomoću odgovarajućih adaptera, prikačiti još 6 USB uređaja. Zanimljiv detalj na M3N78 PRO ploči jeste način na koji je izveden VGA konektor. On se ne nalazi na očekivanoj poziciji sa ostatkom ATX konektora gde je pozicioniran samo HDMI priključak dok se klasični D-SUB kači preko internog 16-pinskog “slim” konektora koji je jedva uočljiv. Konačno, dolazimo i do BIOS-a gde očekivano srećemo dobro poznati Award Phoenix BIOS prilagođen na ASUS način. Klasična ASUS navigacija nam omogućava da se brzo krećemo kroz osnovne menije. Overkloking opcije nisu izostavljene, mada nisu tako detaljne kao na modelima namenjenim entuzijastima, ipak su dovoljne da pristojno ubrzate svoj procesor.
Zameramo totalni izostanak menija za podešavanje memorijskih latencija i sub latencija. U prvi mah se čini da se nalaze u nekom skrivenom podmeniju međutim, nakon detaljne pretrage zaključujemo da je ASUS izostavio ovaj deo smatrajući da ciljnoj grupi korisnika M3N78 PRO ploče ovo može samo da zasmeta. U okviru BIOS opcija nalazi se i deo za konfigurisanje UMA memorije koju dodeljujete integrisanom grafičkom procesoru i u slučaju GeForce mGPU 8300 čipseta omogućeno je da dodelite maksimalnih 512MB sistemske memorije. Kada već govorimo o integrisanom grafičkom kontroleru i BIOS-u važno je spomenuti da je neophodno konfigurisati prioritet portova preko kojih se emituje video signal. Ukoliko računar povezujete na TV ili monitor sa HDMI ulazom neophodno je postaviti adekvatna podešavanja i u BIOS-u jer je u suprotnom moguće da ne dobijete sliku na željenom ekranu. Ponašanje u radu i instalacija sistema
ASUS M3N78-PRO je prilično predvidiva ploča u radu. Instalacija operativnog sistema je prošla očekivano lako dok je instalacija integrisanih uređaja zahtevala malo manuelnog rada. Mrežni adapter i već uobičajeni ACPI ATK011 nisu bili prepoznati od strane VISTA operativnog sistema i zahtevali su naknadnu instalaciju drajvera koji su bili priloženi na pratećem DVD-u. Mnogo više problema smo imali sa instalacijom odgovarajućeg drajvera za GeForce 8300 grafičko jezgro. Zabunu unosi i sama nVIDIA sa svojom nomenklaturom čipsetova. Da li je u pitanju nFORCE ili GeForce serija i koja serija drajvera podržava PureVideo HD je kombinacija koja vas može prilično zbuniti. Instalacija starije verzije drajvera može dovesti do određenih problema prilikom reprodukcije Blue Ray naslova.
Jedini valjan savet koji vam možemo uputiti do momenta sistematizacije nomenklature drajvera od strane nVIDIA-e je da pokušate sa više varijanti i vidite koja vam najbolje odgovara. Mi smo probali nekoliko varijanti Forceware 171, 175 i 177 verzija kao i poslednju zvaničnu verziju 18.11 nFORCE drajvera i ubedljivo najbolje ponašanje, ploča je pokazala sa beta verzijom Forceware 177.11 drajvera. Kada jednom prebrodite probleme sa instalacijom uređaja bićete prilično zadovoljni brzinskim odzivom sistema na pokretanje određenih aplikacija. Prilično brzo i tečno kretanje kroz prozore je novi nivo kvaliteta rada kada su u pitanju integrisane platforme. VISTA vrlo prijatno klizi čak i u Aero okruženju. Međutim, ne dajte da vas to zavara jer onog trenutka kada pokrenete 3D igricu, činjenica da je ovo ipak inegrisana grafika, doći će do punog izražaja. Šta to konkretno znači? Pokrenućete svaku novu igricu ali bilo kakvo iole ozbiljno igranje, jednostavno, zaboravite! Čak i sa “punim” GeForce 8400GS grafičkim procesorom niste imali nikakve šanse kada je u pitanju normalan framerate u novim 3D igricama. Pošto je mGPU 8300 derivat tj. proizvod izveden iz gore spomenutog 8400GS grafičkog procesora bilo kakvo uživanje u igricama jednostavno, nije moguće. Taj problem ćete rešiti jedino nabavkom zasebne grafičke kartice sa GPU-om novije generacije. Na početku, tokom predstavljanja matične ploče, spomenuli smo da se čipset prilikom pokretanja 3D aplikacija intezivno greje, zbog toga treba obratiti pažnju prilikom konfigurisanja sistema u smislu broja i pozicija dodatnih ventilatora. Činjenica da se temperatura na površini hladnjaka u toku igranja penje na 70 stepeni i da nakon samo 30 sekundi jedan 12cm ventilator na slabašnih 800rpm skida istu na ispod 55 stepeni dovoljno govori u prilog činjenici opravdanosti brižljivog planiranja dovođenja svežeg i odovđenja toplog vazduha iz sistema. Ovo još više dobija na značaju ukoliko planirate HTPC sistem. Za razliku od čipseta, procesor se zahvaljujući efikasnoj jedinici za napajanje neznatno grejao uprkos činjenici da smo koristili pasivni ali ipak vrlo efikasni Scythe Infintiy hladnjak.
Test sistem
Specifikacija
CPU
AMD Phenom X4 9550 2.2GHz
Cooler
Cooler Master Mars
RAM
2×1 DDR2 Crucial Ballistix 1066
MB
ASUS M3N78-PRO (GeForce mGPU 8300)
MSI K9A2GM (AMD 780G)
GA-MA790GP-DS4H (AMD 790GX)
VGA
ASUS EN9600GT, 512MB GDDR3
HDD
Western Digital Caviar SE16 500GB SATA2
ODD
DVD-RW OPTIARC 7303S SATA
Blu-Ray OPTIARC DH-401S
Power supply
Enhance 460W
Display
17″, CRT, LG Flatron 795 FT Plus
OS
Winowds VISTA Ultimate x86 + SP1
Drivers
ForceWare 177.11 beta, ATI Catalyst 8.8
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 – default benchmark
WinRAR i Adobe Photoshop CS3
FutureMark PCMark Vantage
FutureMark 3DMark 2006 i igrački testovi
Testovi potrošnje i temperature
Performanse
Performanse sistema sa integrisanim grafičkim procesorima iz generacije u generaciju pokazuju napredak. Čitajući specifikacije i opise tehničkih rešenja koje lansiraju proizvođači sistemskih kontrolera može vam se učiniti da je to upravo ono što smo čekali svih ovih godina. Realnost je ipak sasvim drugačija. Iako brži od prethodnih generacija integrisanih kontrolera, najnoviji čipsetovi ne uspevaju da uhvate korak sa najnovijim igricama i naprednim „3D Engine-ima“. Razlog leži u činjenici da upravo proizvođači grafičkih kartica i najnovijih GPU zveri proizvode integrisana grafička rešenja i da svakako ne žele da se odreknu slatkog kolača koje im donose moćni GPU-ovi i industrija zabave. Takav je slučaj i sa GeForce mGPU 8300 čipsetom i ASUS M3N78 PRO pločom. Ukoliko je posmatrate kao osnovu sistema koji će sadržati posebnu grafičku karticu, ploča zaslužuje pohvale. Ovo isto važi za slučaj da je koristite kao osnovu za HTPC sistem. Filmove ćete sa užitkom gledati obzirom na dobru podršku i HW akceleraciju high definition video formata ali pokretanje igrica izazvaće vrstu osećanja i želju da vaš daljinski upravljač ili remote tastaturu nasilno ugradite u vaše mutimedijalno kućište. Ukoliko nakon ovih redova i dalje insistirate na direktnom poređenju integrisanih čipsetova, recimo da je nVIDIA sa najjačim predstavnikom integrisanih čipsetova u obliku GeForce mGPU 8300 uspela da dostigne ali ne i pretekne AMD 780G čipset. Veća potrošnja energije, grejanje čipseta usled tehnički inferiornijeg proizvodnog procesa i većeg stepena integracije, veće opterećenje CPU-a prilikom reprodukcije Blue Ray naslova su razlozi zbog kojih nVIDIA u ovom trenutku ipak zaostaje za najnovijom generacijom AMD integrisanih rešenja. Razlika je još uočljivija kada GeForce mGPU 8300 poredite sa AMD 790GX čipsetom, koji zahvaljujući „sideport“ DDR3 memoriji i mogućnosti dodatnog ubrzanja takta grafičkog jezgra, suprerioran u odnosu na nVIDIA rešenje. AMD je takođe bolji i u pogledu kvaliteta reprodukcije HD video fajlova. Osetno bolja redukcija šuma i manje procesorsko zauzeće su razlozi zbog kojih i u ovoj disciplini prednost dajemo AMD logici.
Overkloking
Overkloking iskustva su prilično pozitivna sa M3N78-PRO pločom. Phenom X4 9550 procesor smo sa standardnih 2,2GHz uspeli da podignemo na 2860MHz (260×11) uz potpunu stabilnost sistema tokom nekoliko dana testiranja i igranja. Sistem je pokretao Vistu i na brzini preko 3GHz (275×11) ali stabilnost sistema nije bila zadovoljavajućem nivou. Dobitci ovako ubrzanog sistema su daleko od spektakularnih. To je posledica pre svega integrisane grafike koja je u velikoj meri umanjila značaj ubrzanja procesora u 3D igrama ali je sa druge strane evidentan benefit u rendering aplikacijma koje su pokazale ubrzanje od 30 sec. što je nekih 25% brzinskog dobitka. Zanimljiva je i činjenica da je Photoshop CS3 koji inače ne preferira nVIDIA sistemsku logiku, pokazao degradaciju performansi kod O.C. sistema.
Zaključak
nVIDIA je tržištu ponudila upravo ono što je i htela – čipset koji korektno radi u standardnom okruženju 3D nezahtevnih aplikacija i koji samo jednim delom nagoveštava mogućnosti naprednih GPU rešenja kada su u pitanju igrice i zabavni softver. Ko želi nešto više i bolje, moraće da dokupi grafičku karticu, a tako je oduvek i bilo. Međutim, ključna novina se i ogleda u podršci za HD video formate na nivou inegrisanog grafičkog jezgra, a veliki plus za kućne korisnike su i ForceWare drajveri koji se bolje snalaze sa multi-view kombinacijama i nestandardnim rezolucijama od Catalyst-a. Cena matičnih ploča kakva je ASUS M3N78-PRO bi trebala da bude na nivou neintegrisanih ploča iz ove klase da bi dobile prednost i preporuku za kupovinu. Ruku na srce, integrisana grafička rešenje i ne vrede više jer se cena zasebnih grafičkih kartica iz ovog ranga opasno bliži ciframa koje se mogu opisati kao „smešne“.
Matičnu ploču na test ustupio ASUS.