Petar Gredelj
Tradicionalno već, velike kompanije imaju običaj da okupe novinare kada je reč o značajnim novitetima u njihovoj ponudi. Proizvođačima core komponenti (matičnih ploča, video kartica) ovaj zadatak ponekad je znatno teži jer u biti predstavljaju proizvode vrlo slične konkurentima: njihov tehnološki razvoj i napredak ipak prvenstveno zavisi od onoga što pripreme Intel, AMD, nVidia…upr avo ono što na raspolaganju ima i konkurencija Pa ipak, Gigabyte je odlučio da svoje novitete na polju unapređenja mogućnosti matičnih ploča predstavi evropskim novinarima prethodne nedelje u Rimu.
Po prvi put smo imali prilike da se nađemo na nekom od skupova u organizaciji čuvenog proizvođača i svakako da ovaj događaj predstavlja veoma prijatno iskustvo. Interesantna je situacija u kojoj se danas nalazi Gigabyte i slobodno se može reći da je oni znalački koriste. Ako pogledamo u veliku trojku koju sačinjavaju ASUS, Gigabyte i MSI, jasno je uočljivo da upravo Gigabyte ima najveći fokus na core komponentama – poznato je da se konkurencija u prethodnim godinama prilično usredsredila na neke druge oblasti (prenosni računari, monitori, mrežna oprema, itd).
Svakako, sve su to velika imena koja prave vrhunske proizvode, no moramo priznati da je upravo ta potpuna koncentrisanost prvenstveno na matične ploče Gigabyte-u donela u poslednjih godinu-dve dana puno razloga za zadovoljstvo. Modeli ovog proizvođača su u prethodnom periodu ovenčani slavom, postizanjem brojnih rekorda i osvajanjem mnoštva prestižnih nagrada najpoznatijih medija.
Stoga je marketing odeljenje ove kompanije odlučilo da evropskim novinarima zvanično predstavi novitete koje smo već imali prilike da vidimo na našim testovima. Gigabyte 333 Technology Launch Seminar održan je od 23. do 25. novembra u “večnom gradu”.
Ekskluzivni rimski hotel Grand Baglioni čiji je uzgred budi rečeno redovni gost najslavniji Džems Bond ikada –glumac Šon Koneri, ili ništa manje čuvena glumica Odri Hepbern, bio je mesto na kome smo se ovih dana družili sa prijateljima iz kompanije Gigabyte, odnosno mesto na kome smo se mogli upoznati sa novitetima koje nam je priredio čuveni proizvođač. Na samom krovu ovog zdanja aristrokratskog izgleda, hotela sa pet zvezdica u srcu Via Venetto, jedne od najekskluzivnijih ulica Rima (preko puta američke ambasade), odakle se pruža predivan pogled na najčuveniji grad sveta, imali smo prilike da se upoznamo sa Gigabyte-ovom 3-3-3 formacijom.
Našim čitaocima je sasvim sigurno već dobro poznato šta ove trojke u imenu znače, ali za one manje upućene reći ćemo da “tri trojke” označavaju USB 3.0 podršku, 3 puta više “snage” za USB uređaje, odnosno podršku za SATA 3 hard diskove. Prvi i treći u ovom nizu predstavljaju novitete koje iščekujemo prilično dugo a te tehnologije više nisu stvar budućnosti već naše sutrašnjice. Sve ove mogućnosti Gigabyte je premijerno prikazao na matičnim pločama koje trenutno uživaju najveću popularnost, a to su svakako modeli sa P55 čipsetom.
Da bi ste lakše prepoznali modele iz GA ponude koje poseduju navedene mogućnosti, reći ćemo da nakon oznake čipseta ovakvi modeli nose sufiks A u svom imenu. To je samo početak, jer GA planira vrlo brzo da i svoje modele matičnih ploča za AMD platformu opremi ovim osobinama, a naravno, neće biti zaboravljen ni (još uvek) čipset namenjen entuzijastima – sada već veteran, X58. Krenimo redom…onako kako nam je u izlaganju preneo gospodin Jackson Hsu ispred kompanije Gigabyte- USB 3.0 standard je standard koji iščekujemo već niz godina. Naravno, ova tranzicija neće nastupiti preko noći, ali najvažnije je da je USB 3.0 prestao da bude tehnologija na papiru: neće se desiti sutra, ali možemo vrlo brzo očekivati da sve više USB uređaja u mesecima pred nama donose podršku za novi standard visokih brzina. USB 3.o je od svog prethodnika (makar na papiru) brži čak deset puta! I dok je maksimalni teoretski transfer preko kontrolera prethodne generacije iznosio 480 mb/s, tako sada novi kontroleri nude mogućnosti transfera do juče nezamislivih 5 gbps! Prvi je na tržište USB 3.0 kontrolera izašao čuveni proizvođač poluprovodnika, japanski NEC – za čije se rešenje naravno opredelio i sam Gigabyte. Osim bržeg protoka, novu generaciju USB kontrolera karakterišei bidirekcioni transfer podataka između USB uređaja i PC računara. Umesto Hald Duplex vrste transfera, sada na scenu stupa takozvani Dual Simplex koj iznatno poboljšava performanse i efikasnost prenosa podataka.
Svakako da će ove blagodeti prvi koristiti eksterni USB hard diskovi čiju najezdu novih modela uskoro možemo očekivati. Za ovu priliku Gigabyte je specijalno iz Akihabara ulice u Tokiju obezebedio ultra novi model kompanije Buffalo, čiji je zadatak bio da nam na delu prikaže ono što nove tehnologije nude u pogledu brzine; priključen na standardni USB 2.0 port maksimalni transfer je iznosio oko 45 MB/s što i jeste maksimalni transfer koji prethodna generacija USB standarda može da isporuči. Međutim, povezan na USB 3.0 port ovaj externi hard disk ostvario je transfer od 144 MB/s što već na samom startu znači da ćete primera radi, neki uobičajeni backup svojih podataka moći uraditi čak tri puta brže! Da ne govorimo o daljem tehnološkom razvoju samih hard diskova, ostvarivanju još većih brzina transfera podataka, što će novi USB 3.0 standard biti u stanju da podrži bez po muke. Naravno, očekujmo i nove generacije drugih vrsta uređaja odnosno povećanja brzine transfera podataka između takvih uređaja i PC-ja (primera radi, digitalne kamere i daleko brži prenos filmova snimljenih u HD formatu)
– 3x USB Power je druga „jaka trojka“ u novoj ponudi Gigabyte-a. Svaka nova tehnologija, svaki napredak u brzini, po pravilu donose i neželjene efekte koji se u ovom slučaju ogledaju u povećanoj potrošnji energije. Za velike potrošače, često je bilo potrebno obezbediti napajanje iz dva USB porta (pomoću (ne)popularne „račve“) budući da samo jedan USB port određenim uređajima nije bio u stanju da obezbedi dovoljnu količinu struje. Gigabyte i po tom pitanju ima rešenje koje se ogleda u nižoj impedansi po svakom USB portu, posebnim automatskim osiguračima za SVAKI od USB portova i najvažnije – obezbeđivanjem dovoljne količine struje po svakom portu
– SATA 3 podrška je treća osobina u ovom nizu i u košarkaškom žargonu reći ćemo da je ovo NBA tojka, sa 7.25 metara. Svakako osobina koja će na prvu loptu izazvati najviše interesovanja, budući da ćemo od nje imati najbržu korist. Nova generacija SATA 3 diskova kuca na vrata i ovaj feature je ono što ćemo koliko sutra biti u prilici da iskoristimo. Maksimalni propusni opseg prethodne SATA2 generacije koji je iznosio 3 Gbps za razliku od 6 Gbps koliko podržava novi standard, predstavljao je ozbiljnu prepreku za proizvođače hard diskova koji su odnedavno u priličnom problemu. Pojava SSD diskova ozbiljno je narušila njihove pozicije na tržištu i njihov tehnološki razvoj koji objektivno nije u stanju da parira brzinom transfera najnovijim tehnologijama. Priča o kojoj bi se mogla raspredati predugačka diskusija a Benchmark već za sutra najavljuje mnogo više priče na ovu temu u posebnom testu koji će se baviti hard diskovima.
Da bi se uhvatili u koštac sa sve ozbiljnjim konkurentima, proizvođačima tradicionalnih hard diskova ostaju aduti za koje se oni grčevito hvataju:
– SSD je mnogo skuplji
– tradicionalni HDD-ovi nude mnogo veće kapacitete
– dva brza hard diska u RAID 0 režimu mogu da brzinom transfera pariraju SSD diskovima, pa i da budu brži od njih. Da bi ovaj adut u punoj meri bio iskorišćen potrebno je da propusni opseg SATA kontrolera na matičnim pločama omogući maksimalni potencijal ovakve RAID 0 kombinacije diskova – prethodna generacija kontrolera je to zaustavljala na nekih 300 MB/s
Uglavnom su svi proizvođači po ovom pitanju posegli za rešenjem u vidu novog SATA 3 kontrolera kompanije Marvell: međutim, Gigabyte je i ovde ponudio ekskluzivno rešenje u vidu SE9128 kontrolera za razliku od drugih koji su pribegli SE9123 čipu – kako Gigabyte tvrdi a u to ćemo se (ili nećemo) uveriti u narednim testovima na našem sajtu, rešenje kojem su oni pribegli nudi bolje karakteristike. Ono što je jako bitno napomenuti jeste da Marvelov kontroler u startu nudi „native“ povezivanje hard diskova u RAID 0 režim; realno gledano, cela priča bez ovog podatka i ne bi imala previše smisla.
Šta je ono što je posebno karakteristično za Gigabyte u celoj ovoj priči oko SATA3 inovacija? Na prvom mestu svakako podatak da je ovaj proizvođač PRVI izašao na tržište sa gotovim rešenjem na čemu su zajednički radili sa kompanijama Marvell i Seagate koji je izbacio prvi SATA 3 disk. Druga, možda još važnija osobina jeste da će Gigabyte jedini ponuditi ove kontrolere na svim svojim matičnim pločama; dakle, SATA3 u slučaju Gigabyte-a neće biti privilegija modela samo iz one najviše i najskuplje klase – GA spušta SATA3 u mase i na tome im svakako moramo čestitati. Svi modeli Gigabyte ploča, pa i oni iz mainstream kategorije, biće opremljeni (naravno, ukoliko kupac to želi) SATA kontrolerima najnovije generacije.
Ovo je lakše reći nego ostvariti u praksi, budući da nije dovoljno samo postaviti kontroler na ploču i završiti posao; uzgred budi rečeno, kontroler košta i povećava cenu same matične ploče. Gigabyte je da bi ovo ostvario pribegao ekskluzivnom rešenju (oko koga se na Bench forumu kroz prizmu nekih objavljenih testova već lome koplja) gde se SATA 3 kontroler povezuje direktno preko PCI-E Gen.2 kontrolera koji nudi dovoljno veliki propusni opseg – za razliku od rešenja drugih proizvođača koji između kontrolera i čipseta postavljaju takozvani „bridge“ čip. Sa tehničke strane gledano, razlika u performansama ova dva rešenja možda jeste diskutabilna no to će sutra pokazati testovi; ono što je međutim prednost Gigabyte-a jeste to što će ovakvim rešenjem bez bridge-a, biti u situaciji da SATA3 mogućnosti spuste u mainstream a da to kupca ne košta extra količinu novca. Sam bridge košta oko 10 dolara po komadu i bez dileme poskupljuje matične ploče u odnosu na osnovne modele. Gigabyte ovde vidi svoju šansu da bude prepoznat kao tehnološki lider i u tom smislu ponudiće, kao što je već rečeno, SATA 3 mogućnosti kod skoro svih svojih modela.
Odlazak na skupove ovakvog tipa veoma često novinarima pruža priliku da dožive ono što nam u svakodnevnom životu baš i nije uobičajeno. Naši domaćini iz Gigabyte-a su se svojski potrudili da ovaj skup ne zapamtimo samo po upoznavanju sa novim tehnologijama, već i po uživanju koje samo veliki gradovi kao što je Rim mogu da pruže. Uz pomoć italijanskog event team-a omogućeno nam je da Rim i delić Italije dotaknemo i iz neke druge perspektive…
Svako ko je pohodio u svom životu mesto gde je nastalo Rimsko carstvo, verovatno bi na „must see“ listu stavio poznate antičke lokacije, Koloseum, Panteon, Fontanu Di Trevi, Piazza Navona ili Spagna trg, naravno, Vatikan. No ovog puta našli smo se u prilici da posetimo antički spomenik, muzej Ara Pacis – i od strane kustosa saznamo kako je antički Rim nastao i kako ga je osmislio prvi Rimski car Augustus. Spomenik sećanju na ratove koje je Rimsko carstvo vodilo na prostoru današnje Francuske i Španije, spomenik Augustusovoj ideji, spomenik podignutom na tadašnjem polju boga Marsa – boga ratova. Divna prilika za onoga ko se prethodno već upoznao sa ovim divnim gradom, da u svojoj glavi poveže slike – kako je to i na kom mestu izgledalo nekada, a kako danas izgleda. Poseban kuriozitet koji treba pomenuti jeste da je ovaj spomenik sa tadašnje lokacije pod krov muzeja premestio niko drugi do Benito Musolini u sklopu obeležavanja dve hiljade godina od rođenja prvog rimskog imperatora – Augustusa. Divna priča, sjajno upoznavanje sa istorijom, na način koji u najboljem slučaju možda dotakne tek svaki pedeseti posetilac Rima.
Nakon toga usledio je jednočasovni put van Rima – poseta imanju porodice Casale. Za one kojima nije poznato, Rim je glavni grad pokrajine Lazio (nama verovatno poznatije po fudbalskom klubu) i u tom regionu jedna od poznatih delatnosti svakako je proizvodnja vina. Imanje porodice Casale datira vekovima unazad i u regionu je poznata po sjajnim vinima i odličnom maslinovom ulju. Veliko imanje u čijem sklopu se nalazi dvadesetak hektara vinograda i maslinjaka pretvoreno je u neku vrstu turističke atrakcije čiji smo klijenti i sami bili ovom prilikom.
Nakon degustacije vina koje je ipak kudikamo lošije nego recimo u Toskani, usledila je podela na timove čiji je zadatak bio prepoznavanje aroma kojima se vino aromatizuje. Puno smeha i dobre zabave…Usledio je povratak u Rim i kratki „foto sešn“ Koloseuma, a nakon toga i večera u jednom od ekskluzivnih rimskih restorana. Verujem da će mnogi podeliti moje mišljenje da nema hrane kao u Italiji, a kada se još nađete na ovakvom mestu koje je ipak za klijentelu sa dubljim džepom, uživanje je jednostavno zagarantovano
Sve u svemu, jedan od onih skupova koji ostavljaju poseban trag u sećanjima: tehnologije dođu i prođu, setimo ih se ili ne za koju godinu kada su već višestruko nadmašene. Pa ipak, doživljaje pamtimo i asociramo ih sa imenom domaćina: Gigabyte se pokazao u zaista sjajnom svetlu i od sveg srca im se u ime Benchmark sajta zahvaljujem na pozivu i prilici da budemo deo ovakvih dešavanja. Naravno, posebna zahvalnost ide na adresu beogradske kancelarije poznatog proizvođača…
P.S. Italian english – wireless for all 🙂