Dušan Kovačević
Gigabyte 890FXA-UD7
Razlog za to je svakako želja da se lansiranje nove platforme namenjene entuzijastima uskladi sa predstavljanjem procesora namenjenog istoj publici – Phenom II X6 kodnog imena Thuban je prvi AMD-ov šestojezgarni procesor namenjen desktop tržištu. O karakteristikama samog 890FX čipseta nećemo mnogo pisati, jer su detalji već objašnjeni u uvodnom tekstu o ovoj platformi, pa ćemo samo navesti glavne tehnološke prednosti. Pre svega, budući da je uparen sa SB850 čipom, 890FX poseduje nativnu podršku za SerialATA 6 Gb/s standard, a istakli bi i podršku za IOMMU (Input/Output Memory Menagment Unit) tehnologiju koja se može pokazati kao značajna prednost u slučajevima kada se koristi virtuelizacija. Naravno, najveća razlika u odnosu na ranije predstavljeni 890GX je znatno veći broj PCI Express linija – ukupno 42 omogućavaju potpunu podršku za CrossFireX, odnosno dve grafičke karte u 2×16 ili četiri u 4×8 režimu rada.
O karakteristikama samog 890FX čipseta nećemo mnogo pisati, jer su detalji već objašnjeni u uvodnom tekstu o ovoj platformi, pa ćemo samo navesti glavne tehnološke prednosti. Pre svega, budući da je uparen sa SB850 čipom, 890FX poseduje nativnu podršku za SerialATA 6 Gb/s standard, a istakli bi i podršku za IOMMU (Input/Output Memory Menagment Unit) tehnologiju koja se može pokazati kao značajna prednost u slučajevima kada se koristi virtuelizacija. Naravno, najveća razlika u odnosu na ranije predstavljeni 890GX je znatno veći broj PCI Express linija – ukupno 42 omogućavaju potpunu podršku za CrossFireX, odnosno dve grafičke karte u 2×16 ili četiri u 4×8 režimu rada. Poslednja „važna“ novina je podrška za šestojezgarne Thuban procesore out-of-the-box, ukoliko je to nekome uopšte važan detalj, budući da će ti procesori bez problema raditi i na većini nešto starijih ploča, uz novu verziju BIOS-a.
Matična ploča na testu – Gigabyte 890FXA-UD7
Već pri prvom pogledu na FXA-UD7 može vam se učiniti da postoji nešto čudno vezano za nju, iako je sva prilika da nećete odmah shvatiti šta je u pitanju. Zbog količine integrisanih dodataka u Gigabyte-u su bili prinuđeni da nešto povećaju dimenzije štampane ploče, pa je ona sada dugačka 32.5cm, odnosno dva centimetra više od standardne ATX specifikacije. Iako ove dimenzije još nisu sertifikovane kao standard, već je nazvan XL-ATX Form Factor, a sem Gigabyte-a ploču sličnih dimenzija ponudila je i kompanija EVGA. Naravno, zbog većih dimenzija nema garancija ni da će ploča stati su sva kućišta, pa ne bi bilo loše da pre kupovine proverite da li se vaše nalazi na spisku sertifikovanih modela, koji možete pronaći na ovoj lokaciji. Naravno, verovatnije je da se na spisku ne nalaze svi kompatibilni modeli, i sigurni smo da će on biti proširivan u budućnosti, kako bude dostupno više podataka.
Ukoliko se pitate zašto je bilo neophodno produžiti štampanu ploču za 2cm, odgovor je prilično jednostavan – da bi se dobio prostor za ugradnju ukupno sedam slotova za proširenja. Šest od ovih sedam su grafički PCIe x16 slotovi, od kojih dva poseduju punu propusnost (x16), dva dvostruko manju (x8), a dva po x4. Ova poslednja dva PCIe slota je naravno moguće iskoristiti za druge tipove kartica, posebno što im je iz BIOS-a moguće konfigurisati režim rada (x1-x4). Poslednji, sedmi slot je standardni PCI, koji iako je već prilično zastareo nikako da „odumre“, budući da veliki broj korisnika i dalje poseduje makar jednu ovakvu kartu – TV tuneri su najčešći, ali ne i jedini „krivac“.
Jedna od retkih mana prethodno testiranog modela najviše klase zasnovanog na 890FX platformi, Crosshair IV Formula, bio je raspored grafičkih PCIe podnožja, koji je bio takav da u praksi nije bilo moguće koristiti sva četiri za grafičke karte. Gigabyte je na UD7 modelu uspešno rešio ovaj problem, pa je raspored (slobodno možemo reći) idealan – x16 i x8 podnožja su tako razdvojena da je u bilo kom trenutku moguće iskoristiti svako od njih, i to čak sa kartama sa dual-slot kulerima. Naravno, u tom slučaju ćete ostati uskraćeni za priliku da koristite bilo koje od tri preostala podnožja, ali ukoliko pravite ultimativnu mašinu za gaming, sumnjamo da će vas to previše pogoditi.
Naravno, u ploču je moguće smestiti sve AM3 procesore, a naponska jedinica je izvedena u 10 faza (8+2) kao i na svim prethodnim modelima više klase ove kompanije namenjenih AMD procesorima, pa je obezbeđena i podrška za procesore deklarisane na TDP od 140W. Koliki je ovo kontrast u odnosu na vrhunske P55 ili X58 modele koji poseduju i 24 faze možete i sami primetiti. Kako je ovo svakako model namenjen entuzijastima, implementirana je opcija pod imenom Precision OV, koja je namenjena finoj kontroli napona za CPU, NB i memoriju. Kako je u pitanju hardversko rešenje, omogućava daleko precizniju kontrolu napona tokom overkloka i finija podešavanja, u koracima od po 20mV. Ploča poseduje ukupno četiri DDR3 memorijska podnožja, sa podrškom za memorijske module deklarisane na 1866MHz. Naravno, plus smešteno iza ove brojke govori da je sva prilika da problema ni sa još bržim modulima neće biti.
O kvalitetu izrade jedne ovakve vrhunske ploče ne treba posebno govoriti – sve što trenutno spada u vrhunsku klasu elektronskih komponenti Gigabyte je iskoristio u proizvodnji. Tu su Ultra Durable 3 tehnologija izrade, sa dve unce nakra za najvažnije slojeve štampane ploče za bolje električne karakteristike i hlađenje, oklopljeni kondenzatori japanske proizvodnje, kao i visoko kvalitetni MOSFET-ovi i prigušnice sa feritnim jezgrom. Dodatnu sigurnost svim potencijalnim korisnicima svakako donosi i Dual-BIOS opcija, koju Gigabyte koristi već nekoliko godina unazad. Kako veliki broj entuzijasta ionako drži otvorena kućišta na stolu, na UD7 modelu izvedeni su prekidači za uključivanje i resetovanje sistema, kao i CLR CMOS taster za resetovanje postavki BIOS-a. Ploča poseduje ukupno 8 SATA priključaka, koji su očekivano zarotirani za 90° kako ne bi ometali instalaciju dužih grafičkih kartca. Šest od njih su povezani na SB850 southbridge i podržavaju RAID režime 0, 1, 5, 10 i JBOD, dok su dva preostala realizovana preko Gigabyte SATA2 čipa, koji omogućava i jedan IDE kanal. Na ploču je integrisan i JMicron JMB362 kontrolerski čip, koji omogućava implementaciju ukupno dva eSATA/USB Combo konektora na zadnji panel, koji takođe podržavaju RAID. U današnje vreme svi od ploče visoke klase očekuju i USB 3.0 podršku, pa je i 890FXA-UD7 poseduje, zahvaljujući integrisanom čipu kompanije NEC, koji je i do sada bio isključivi „krivac“ za ovu opciju na matičnim pločama.
Zadnji panel je očekivano pretrpan opcijama. Jednom kombinovanom PS2 portu priključena su i dva standardna USB-a, za tastaturu i miša, dva već pomenuta eSATA/USB Combo konektora, dva FireWire priključka, kao i 7.1 audio kodek i dva gigabitna mrežna konektora sa Intelligent LAN port auto-switching, zasnovana na Realtek-ovim rešenjima. Jedna od unikatnih mogućnosti koje Gigabyte nudi na nekim svojim modelima novije generacije je USB3x Power Boost. Stadnardni USB 2.0 konektori isporučuju oko 500mA za napajanje periferijskih uređaja, dok je u slučaju USB 3.0 generacije ta vrednost nešto povećana, i iznosi 900mA. Iako je ova struja više nego dovoljna za rad većine uređaja, neki od njih mogu praviti problem, poput eksternih hard diskova. Zahvaljujući implementaciji ove tehnologije USB konektori na podržanim Gigabyte-ovim pločama isporučuju i do tri puta više struje (1500mA za USB 2.0 i 2700mA za USB 3.0), što u praksi znači da je šansa da računar postane nestabilan usled priključenja velikog potrošača na USB magistralu minimalna. Još jedna prednost, koju Gigabyte vidno navodi na samom pakovanju je i mogućnost punjenja Apple-ovog iPad tablet računara – korisnicima koji ga poseduju verovatno će se dopasti mogućnost da ga pune sa USB porta čak i ukoliko računar nije uključen, kao i sa ubrzanjem do 40%.
Sistem za hlađenje, BIOS i overklok
Kao što i priliči jednom modelu ovakve klase namenjenom pre svega overklokerski nastrojenoj populaciji, i FXA-UD7 se isporučuje sa vodenim blokom za hlađenje northbridge čipa, a kao opcija se u paketu isporučuje i Hybrid Silent-Pipe rešenje velikih dimenzija, ukoliko se ipak opredelite za klasičan način hlađenja vazduhom.
Ovo je prva matična ploča za AMD platformu ove kompanije koja kao opciju ima Hybrid Silent-Pipe, jer su sve prethodne bile namenje Intelovim procesorima. Ukoliko već posedujete vodeno hlađenje, nema dileme da ćete ga i iskoristiti ukoliko za to imate uslova (tj. dovoljno kapaciteta da hladite i NB čip svojim sistemom). Ipak, da ni vazdušna opcija nije loša dokazuje dobro osmišljena konstrukcija. Pre svega, aluminijumski hladnjaci koji pokrivaju naponsku sekciju za procesor, northbridge i southbridge čipove, međusobno su povezani jednim heatpipe-om, što omogućava da se veća količina toplote prenosi sa jednog na drugo mesto celog sistema. Kada još na sredinu cele konstrukcije montirate ovaj veoma masivni pasivni hladnjak, koji uz to ima i otvore za odavanje toplote, jasno je da će se velika količina toplote sa svih kritičnih mesta sistema pasivno prenositi na zadnju stranu kućišta i izbacivati napolje. Prema navodima same kompanije, ovaj sistem je sposoban da obori temperaturu u unutrašnjosti kućišta i za 30%, iako će to naravno pre svega zavisiti od formiranog vazdušnog tunela za usmereno strujanje hladnijeg vazduha. Veoma je važna i činjenica da je Hybrid Silent-Pipe tako konstruisan da ostavlja više nego dovoljno prostora za montiranje gabaritnijih hladnjaka za procesor.
Svakako da nije iznenađenje da ploča namenjena entuzijastima i overklokerima poseduje ovoliki broj opcija u BIOS-u, i sumnjamo da će vam nešto „zafaliti“. Naravno, za razliku od prve verzije ploče sa 890GX čipsetom istog proizvođača, koja nije imala mogućnost otključavanja isključenih delova procesora, ova to ima. Rešenje je realizovano hardverski, putem Core Boost tehnologije, i sve što treba da uradite je da promenite jednu opciju u BIOS-u. Naš pokušaj je bio uspešan, i umesto Phenom II X3 720BE procesora bili smo u prilici da se poigramo sa Phenom II X4 B20 procesorom.
Test sistem
Procesor
AMD Phenom II X3 720BE
Cooler
CoolerMaster V8
Matične ploče
Gigabyte 890FXA-UD7
Gigabyte 890GPA-UD3P
Memorija
TakeMS DDR3 1333 2xGB
Grafička karta
Gigabyte GeForce GTX260 Super OverClock 896MB
Monitor
Prestigio P7240W
Napajanje
ThermalTake ToughPower 850W
HDD
Seagate SATA2 500GB
OS
Windows 7 Ultimate 64bit
Drajveri
Forceware 197.45
Overklok
Iako se nismo previše trudili, bez problema smo dostigli 3712MHz sa našim procesorom, uz potpunu stabilnost tokom rada, što je svakako sasvim solidan rezultat. U svakom slučaju, Gigabyte 890FXA-UD7 će vam omogućiti da izvučete maksimum iz praktično svih aktuelnih procesora kompanije AMD.
Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro
Rezultati – drugi sintetički i aplikacioni testovi
Rezultati – 3D testovi i igre
Zaključak
Stanje na tržištu matičnih ploča, iako ne direktan, svakako može biti veoma dobar pokazatelj stanja na tržištu centralnih procesora. Pre samo par godina, u vreme totalne dominacije Intel Core 2 arhitekture, broj vrhunskih matičnih ploča namenjenih AMD procesorima mogao se izbrojati na prste jedne ruke, a njihove cene su i tada bile daleko niže od slično opremljenih namenjenih Intel platformi. Predstavljanje modela kao što su nedavno testirani model ASUS Crosshair IV Formula ili ovom prilikom predstavljena matična ploča kompanije Gigabyte, mogu ukazati na poboljšavanje trenutnog stanja na tržištu po kompaniju AMD, iako to naravno ne znači da je AMD konkurentan sa Intel-om kada su sirove performanse u pitanju, posebno u višim tržišnim segmentima na koje i cilja 890FXA-UD7 – jednostavno, zaostatak Phenom II generacije procesora daleko je manji nego što je to bio slučaj sa prvom, a celokupna platforma može veoma mnogo da ponudi, posebno ukoliko se kao faktor uračuna i cena.
Kada su performanse u pitanju, tu nema previše iznenađenja – integracija memorijskog kontrolera u centralni procesor je veoma efikasno izbrisala sve potencijalne dobitke koje su nekada donosili čipsetovi najviše klase. Ni renome proizvođača više ne igra preveliku ulogu, jer je vreme kada su matične ploče sa poznatim imenom na kutiji bile merljivo brže od onih koje to nisu, čak i ukoliko je u pitanju identičan čipset, ostalo daleko za nama. Postavlja se onda pitanje zašto bi neko bio spreman da izdvoji nešto više od 200 evra za matičnu ploču kao što je Gigabyte 890FXA-UD7.
Gigabyte 890FXA-UD7 – Benchmark Highly Recommended Award
Pre svega, a to ste verovatno već i shvatili ukoliko ste pročitali ostatak teksta, ovo nije ploča za svakoga. Sama činjenica da je u pitanju model koji se isporučuje sa fabrički ugrađenim vodenim hlađenjem northbridge čipa ukazuje da su ciljna publika overklokeri ili ozbiljni igrači, ali u svakom slučaju korisnici koji nemaju problema sa budžetom prilikom izbora novog hardvera. Iole kvalitetniji NB waterblock će ionako koštati par desetina evra, pa bi i to trebalo imati u vidu kada se razmatra cena.
Svakako najveća prednost ove ploče je sjajan layout. Ovo je (koliko nam je poznato) trenutno jedina ploča namenjena AMD platformi koja će igračima omogućiti upotrebu četiri Radeon grafičke karte sa velikim, dual slot hladnjacima, i uz to im omogućiti da rade u x8 režimu. Sama ta činjenica je dovoljna da je izdvoji u zasebnu kategoriju, a ni kada su ostale opcije u pitanju ovoj ploči se nema šta posebno zameriti – sve je jednostavno na svom mestu. BIOS je odličan, a posebno bi ozdvojili ogroman broj mogućnosti za podešavanje memorijskih parametara, pa smo sigurni da će potencijalni overklokeri zadovoljno provesti dosta vremena proveravajući (i podešavajući) svaki od njih. Implementacija opcije za aktiviranje zaključanih delova procesora je svakako veoma važan napredak u odnosu na model istog proizvođača sa 890GX čipsetom, posebno ukoliko se prisetimo činjenice da je između ostalog i iz tog razloga ASUS pokupio većinu nagrada u uporednim testovima. Mogućnost punjenja uređaja preko USB magistrale nije nešto što će značiti većem broju korisnika, ali ukoliko imate potrebu za time, opcija je svakako veoma korisna.
Mana nema mnogo (cenu nećemo ni računati kao nedostatak, iako je ovo verovatno najskuplja ploča sa 890FX čipsetom), ali moramo pomenuti da veće dimenzije i nekompatibilnost sa mnogim kućištima moraju igrati bitnu ulogu u konačnoj oceni. Takođe, iako Hybrid Silent-Pipe potencijalno može da donese veoma mnogo u pogledu hlađenja prostim povećanjem disipacione površine, morate biti pažljivi prilikom montiranja, budući da će se u tom slučaju nalaziti veoma blizu grafičke kartice smeštene u primarni PCIe x16 slot. Jednostavno, moraćete sve veoma dobro da učvrstite kako bi se osigurali od eventualnog nepoželjnog kontakta tokom rada, kao i da obezbedite što bolji protok vazduha kroz kućište.
Iako smo sasvim svesni da je nemoguće dodeliti Best Buy nagradu proizvodu koji košta više od 200 evra, posebno na našem tržištu, neke unikatne mogućnosti koje ova ploča poseduje svakako joj moraju doneti preporuku. Ukoliko sastavljate vrhunski kućni računar zasnovan na AMD platformi, razmišljate o vodenom hlađenju i imate potrebu za korišćenjem najmanje dve grafičke kartice (a da ne pričamo o četiri), Gigabyte 890FXA-UD7 se jednostavno mora naći u najužem izboru, ako ne i na samom vrhu liste za kupovinu. Na kraju krajeva, zadovoljstvo koje može proisteći iz posedovanja jednog ovakvog parčeta hardvera ponekad i nema cenu, zar ne?
Gigabyte matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.
AMD procesore na test ustupio AMD.