Miloš Stamenković
Gigabyte 890GPA-UD3H
Nakon dužeg vremena, AMD je predstavio novi čipset i tom prilikom je izazvana dosta velika količina interesovanja za 890GX. Ipak, za to u velikoj meri zaslužna i Asus M4A89GTD Pro/USB3 matična ploča koja je kombinacijom naprednih i veoma korisnih mogućnosti uspela da zainteresuje dosta korisnika kojima su meta što bolji odnos cene i performansi u nižim cenovnim segmentima. Naravno, nije samo ASUS izašao na tržište se novom 890GX pločom, tako da je sada na redu adekvatni Gigabyte model sa oznakom 890GPA-UD3H. Kako je uvek veoma zanimljivo uporediti direktne konkurentske modele, veoma nas je interesovalo kakav će odnos snaga biti na nakon ove borbe na 890GX frontu. Tokom poslednjih godinu i više dana, nije se mnogo toga novog dešavalo oko AMD čipseta i matičnih ploča. Jednostavno, AMD se potrudio da svi novi modeli procesora rade na istoj AM2+ ili AM3 platformi tako da realno i nije bilo potrebe da se uvodi neki novi čipset u opticaj. Zbog integrisanog memorijskog kontrolera u procesore, same matične ploče i čipseta imaju mnogo manje udela u finalne performanse, što je opet još jedan razlog zbog kojeg AMD posle 790 serije čipsetova nije baš mnogo žurio oko priče sa novim čipsetom.
Iako se generalno može reći da se i dalje moglo „živeti“ sa starim 790 varijantama, početkom godine je AMD predstavio novi čipset sa oznakom 890GX. Definitivno je bilo potrebno nešto novo kako bi se malo osvežila ponuda za AMD platformu. Kada uporedimo novi čipset sa starim, možemo videti da tu ipak nema nekih drastičnih razlika i da su u pitanju uglavnom samo lagane modifikacije već postojećih rešenja primenjenih na 790 seriju čipsetova. Podsetimo se, prvo, još nekih najbitnijih karakteristika i promena koje je AMD uveo kod novog čipseta.
Najbitnije novine
Za AMD je northbridge-southbridge konfiguracija i dalje najprostije i najefikasnije rešenje, tako da se po ovom pitanju nije ništa promenilo iako su to možda neki očekivali. Sam northbridge deo čipa napredovao je u smislu IGP-a, koji sad nosi oznaku Radeon HD4290. Integrisani grafički procesor je sada baziran na RV620 jezgru, što znači DirectX10.1 i AVIVO podršku, 40 shader jedinica sa 64/128 bitnim memorijskim interfejsom. Ipak, iako je skok u oznaci znatno veći u odnosu na 780/785/790 generaciju čipsetova sa integrisanom grafikom, razlika po pitanju performansi u igrama ne bi trebalo da budu srazmerna. Radni takt od 700 MHz je aktuelan i na Radeon HD4290 IGP-u, što znači da se razlike u performansama mogu ostvariti samo na račun upotrebe RV620 jezgra, pa tako treba očekivati rast performansi za oko desetak procenata. Logično, AMD je sa novim 890GX northbridge-om podigao performanse taman toliko da se razlika između onoga što nudi Core i3 još jasnije vidi i oseća. Kako je AMD krenuo sa DirectX 11 generacijom grafičkih karti, možda bi bio dobar “štos” da DirectX 11 podrška bude ispraćena i po pitanju integrisane grafike, ali za sada to nije slučaju. Naravno, AMD-u uvek stoji na raspolaganju opcija pojačavanja IGP-a prepakivanjem nekog od standardnih GPU-ova, pa će novo unapređenje sačekati onaj momenat kada se u kompaniji proceni da je vreme za to. To tada, performanse 890GX i Radeon HD4290 IGP-a će biti najbolje rešenje kada je u pitanju integrisana grafika.
Druga veoma bitna karakteristika 890GX čipseta vezana je za southbridge, a dotična modifikacija se odnosi na trenutni hit u vidu implementacija Serial ATA 6 Gb/s i USB 3.0 standarda. Krajem prošle godine vodeći proizvođači ploča su se maksimalno potrudili da na prvenstveno P55 čipset primene ove nove standarde, ali kao što smo mogli da vidimo prilikom testiranja, bilo je tu problema koji se tiču maksimalne propusne moći, odnosno “latency” povećanja u slučaju upotrebe PLX čipa za dupliranje broja PCI Express linija. Uzrok za ove probleme je nedovoljan broj PCI Express linija kod P55 čipseta, koji pored toga nema internu SerialATA 6 Gb/s i USB 3.0 podršku. AMD se kod 890GX čipseta i SB850 southbridge-a potrudio da izbegne ove probleme, pa je tako SerialATA 6 Gb/s podrška integrisana direktno u SB850 southbridge. Naravno, ovo znači da nema potrebe za bilo kakvim dodatnim čipovima, kao i da nema nikakvih problema da se ostvari maksimalna propusna moć deklarisana za SerialATA 6 Gb/s standard. Pored toga, SB850 nije ograničen sa dva, već poseduje ukupno šest SerialATA 6 Gb/s priključka, što je najviše bez obzira na platformu. Istina da hard diskova za ovako nešto još nema, ali se SSD uređaji veoma blizu momenta kada će biti u stanju da iskoriste dodatni protok koji obezbeđuje SerialATA 6 Gb/s. Pored ovoga, SB850 podržava 14 USB 2.0 portova, što znači da USB 3.0 standard nije podržan direktno od strane čipseta, što znači da će proizvođači ploča morati i na 890GX da koriste uobičajeni NEC čip za obezbeđivanje USB 3.0 podrške.
Ipak, AMD je kod 890GX northbridge ostavio dovoljno PCI Express linija da se preko njega direktno može povezati dotični NEC čip i na taj način ostvariti puna USB 3.0 brzina. Kada smo već kod PCI Express linija, 890GX podržava rad u PCI Express x16 režimu za jedan slot, odnosno 2×8 režim u slučaju upotrebe dve grafičke karte u Crossfire režimu. Pored toga, 890GX northbridge poseduje još ukupno šest PCI Express x1 linija koji se mogu koristi za razne svrhe, kao na primer već pomenuti USB 3.0 čip. Sam northbridge i southbridge su povezani novom generacijom Alink Express veze koja sada radi na brzini od 2 GB/s. U stvari, Alink Express su u stvari samo četiri PCI Express linije koje su na prethodnik verzijama AMD čipseta radile na brizni od 2.5 GHz, što je bila specifikacija Alink Express-a II. Sa Alink Express III specifikacijom koja debituje sa 890GX čipsetom AMD je duplirao brzinu, i dalje se koriste četiri PCI Express linije, tako da sada svaka radi na 5 GHz. Ovim je ostvarena propusna moć od 2 GB/s, što je bilo neophodno za ostvarivanje normalnog rade i pune brzine SerialATA 6 Gb/s standarda koji je implementiran u southbridge. Takođe, bitan detalj za SB850 southbridge je da on sada u sebi poseduje PCI Express kontroler (dve PCI Express x1 linije), što je do sada bila ekskluzivna funkcija northbridge-a. Naravno, ovo znači da se i preko SB850 mogu povezati neki dodatni čipovi radi proširivanja mogućnosti ploče. Naravno, ovde dve PCI Express x1 linije su potpuno slobodne, jer SB850 već poseduje posebne kanale za USB 2.0, gigabitni LAN i audio čipove. Što se tiče veze norhtbridge-a sa procesorom, na snazi je i dalje HyperTransport 3.0 standard koji je korišćen i na prethodnim verzijama AMD čipsetova. Naravno, DSUB, DVI, HDMI i DisplayPort izlazi se podrazumevaju kao funkcije IGP-a u norhtbridge-u.
Matična ploča na testu – Gigabyte 890GPA-UD3H
Shodno modernim standardima kada su u pitanju ploče koje ne pripadaju high-end segmentu trišta, ambalažu možete momentalno baciti u ćošak, naravno nakon što se matična ploča oslobodi kartonskih okova. Po potrebi, kasnije možete pogledati u kutiju ako vam zatreba SerialATA kabl, eventualno želite neku dodatnu informaciju kroz uputstvo i slične stvari. Kada pogledamo raspored komponenti na Gigabyte 890GPA-UD3H možemo videti da je u osnovni veoma sličan raspored onome na Asus M4A89GTD Pro/USB3, što znači da nije bilo previše eksperimentisanja u odnosu na referentni AMD dizajn. Prvo što privlači pažnju je detalji koji se odnosi na slotove, gde Gigabyte 890GPA-UD3H poseduje jedan PCI Express x1 slot više. Kako se dotični slot nalazi na iznad primarnog grafičkog PCI Express slota, to znači da se isti može uvek upotrebiti. Ispod se nalaze još i dva PCI Express x1 slota, sa tim da će jedan biti sigurno blokiran ukoliko se koristi neka moderna grafička karta. Naravno, Gigabyte 890GPA-UD3H poseduje još jedan grafički PCI Express slot, sa tim da specifikacija čipseta omogućava Crossfire režim samo u 2×8 modu.
Na kraju, tu su i dva klasična PCI slota, gde će opet jedan biti blokiran ukoliko se koriste dve grafičke karte. Ipak, kod ove klase matičnih ploča je mala verovatnoća da se biti korišćen neki Crossfire režim, pa se prek ove mane može lakše preći. Kada pažnju skrenemo na prostor oko procesorskog soketa, možemo primetiti par interesantnih detalja. Prvi se odnosi na upotrebu dosta masivnog pasivnog heatpipe sistema za hlađenje koji se prostire preko MOSFET-a naponske jedinice i 890GX northbridge-a. Dotični sistem veoma dobro radi svoj posao, ali se u radu pokazao i kao neophodnim, jer se Gigabyte 890GPA-UD3H ploča pod punim opterećenjem malo više zagrevala od svog glavnog konkurenta. Ispod samog hladnjaka koji ja zadužen za hlađenje naponske jedinice nalazi se rešenje u 4+1 konfiguraciji, što je i malo iznenađenje. Istina da je 4+1 PWM u potpunosti u skladu sa AMD specifikacijom, ali smo ipak očekivali da na ovoj ploči vidimo neku moćniju i veću naponsku jedinicu po kojima je Gigabyte čuven. Ipak, u pitanju je sasvim solidna naponska jedinica gde je glavni kontrolni čip Intersil ISL6324a koji je Dual PWM hibridni kontroler, što u sklopu primenjene konfiguracije daje već pomenut „4+1 Phase“ uz zadovoljavanje AMD 140W specifikacije.
Drugi deo čipseta poseduje samo običan mali pasivni hladnjak, što bi trebalo da ukazuje na činjenicu da se SB850 southbridge malo zagreva i da mu nije neophodno neko jače hlađenje, bez obzira što je SerialATA 6 Gb/s podržan od strane samog soutbridge-a. Tako Gigabyte 890GPA-UD3H ukupno poseduje 6 SerialATA 6 Gb/s portova, plus još dva SerialATA II porta preko dodatnog kontrolera. Na skroz južnoj ivici ploče sa nalazi niz konektora za USB i Firewire bracekete, pa je korisniku ostavljena opcija da proširi broj raspokoživih portova ukoliko se pokaže da ono što se nalazi na I/O panelu nije dovoljno. Dakle, sa samom panelu imamo nešto manji broj standardnih USB konektora, jer najveći deo sada zauzimaju konektori vezani za integrisanu grafičku kartu u 890GX northbridge-u. Na raspolaganju su DSUB, DVI i HDMI izlazi, a tu je i jedan S/PDIF izlaz za potrebe integrisane zvučne karte. Naravno, šest standardnih priključaka za Realtek ALC892 čip je tu, a isto važi i za Realtek RTL8111D kontroler (10/100/1000 Mbit) preko kojeg je obezbeđena gigabitna LAN podrška. Što se USB portova tiče, tu je samo 6, gde su dva od tih šest ofarbani plavom bojom, što znači da su u pitanju USB 3.0 portovi. Za veći broj USB priljučaka se po potrebi mogu iskoristiti bracketi na ploči, čime su ukupan broj USB 2.0 portova može povećati na 14. Naravno, USB 3.0 ostaju na dva i to preko sada već standardnog NEC kontrolera, a pošto dotični čip i podržava samo dva porta, bez još jednog čipa nije moguće imati više USB 3.0 portova.
Za sada ni jedan čipset ne podržava direktno USB 3.0 standard, što za sada i nije tolika „frka“, jer je USB 3.0 kompatibilnih uređaja još uvek relativno malo. Ipak, u poslednje vreme je broj USB 3.0 eksternih diskova sve veći, pa se pored toga očekuje da će i zahtevnost korisnika za USB 3.0 portovima biti veća. Do tada se ipak svi moraju zadvoljiti sa dva koji su trenutno na raspolaganju na svim mogućim matičnim pločama, bez obzira da li se radi AMD ili Intel platformi. Što se firewire-a tiče, tu je Texas Instruments TSB43AB23 čip koji omogućava rad sa ukupno 5 firewire portova, gde je jedan na I/O panelu, dok se ostalo može upotrebiti dodavanjem bracket-a na ploču. Ako se vratimo malo „severnije“, videćemo da nam je ostalo da napomenemo da Gigabyte 890GPA-UD3H poseduje ukupno četiri DDR3 memorijska slota, za maskimalnih 16 GB memorije. Ipak, sama blizina prva dva slota procesorskom soketu može predstavljati mali problem kod montaže nekih modela kulera, pa tu treba obratiti panju da li telo kulera može da se okrene u povoljniji položaj i tako normalno stane. Situacija je ista na adekvatnom Asus 890GX modelu, tako da se po ovom pitanju treba samo malo više koncentrisati pri izboru kulera.
BIOS
Priču o memoriji možemo nastaviti ulaskom u BIOS, gde su na raspolaganju standardni memorijski množioci koji omogućavaju rad DDR3 memorije do brzine od 1600 MHz. Naravno, taktovi preko 1600 MHz su mogući, ali klasično preko overklokinga osnovnog takta magistrale. Ovo neće biti nikakav problem na Gigabyte 890GPA-UD3H ploči, jer se bez problema ostvaruju radni taktovi do 250 MHz za brzinu osnovne magistrale, i to bez ikakve korekcije radnih napona – kada je čipset u pitanju. Logično, napon procesora i memorijskog kontrolera se moraju malo korigovati, ali ni to nije nikakav problem, jer Gigabyte 890GPA-UD3H poseduje apsolutno sve opcije koje su potrebne za ozbiljan overkloking. U stvari, Gigabyte 890GPA-UD3H poseduje skoro sve opcije koje su potrebne za overkloking.
Dakle, Gigabyte se kod ovog modela nije odlučio da implementira opcija otključavanja jezgara kod određenih modela AMD procesora. Samo otključavanje određenih modela procesora, kao na primer Phenom II X2 550 je postala veoma popularna overkloking operacija, jer sa za mizernu cenu dobija quadcore procesor čije performanse mogu da budu na nivou i Phenom II X4 965. Asus je kod svog 890GX upravo sa jednostavnom „core unlocker“ funkcijom podigao dosta pozitivne buke i povećano broj interesenata za AMD platformu. Na žalost, Gigabyte nije to uradio na 890GPA-UD3H, tako da ovaj model ostaj oslabljen u borbi na tržištu. Pored toga, Gigabyte 890GPA-UD3H ne poseduje ni jedan jedini taster na ploči, tipa „power“ ili „reset“, ili još bolje „CLR CMOS“, što u današnje vreme smatramo gotovo obaveznim detaljima za svaku ozbiljniju ploču kada su detalji u pitanju. Dobra stvar koju poseduje BIOS na Gigabyte 890GPA-UD3H je mogućnost overklokinga integrisanog grafičkog procesora, sa tim da nije moguće menjati radni napon. Pored toga, moguće i overklokovati sideport memoriju i sa nominalnog takta od 1333 MHz podići je na dosta veći nivo, što se kroz testiranje pokazalo kao moguće, ali samo do granice od 1430 MHz. Ostatak stvari vezanih za BIOS je standardan, tako da možemo krenuti dalje.
Test sistem
Matične ploče
Gigabyte 890GPA-UD3H
ASUS M4A89GTD/Pro USB3
Procesor i
kuler
AMD Phenom II X4 970 BE
Cooler Master TX3
Memorija
2 x 1 GB DDR3 1666 Kingston HyperX
Grafička karta
AMD Radeon HD4890
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje i test bench
CoolerMaster UCP 1100W
Professional Test Bench by CoolerMaster
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
Rezultati – SiSoft Sandra 2008 Pro
Rezultati – drugi sintetički testovi
Rezultati – FutureMark 3D Mark 06 i Vantage
Rezultati – 3D testovi: SpecVIEW Perf 10
Rezultati – 3D testovi: igre
Zaključak
Poređenje performansi matičnih ploča iste kategorije i sa istim čipsetom sa sobom logično povlači i minimalnu, ili možda još bolje rečeno gotovo nepostojeću razliku u performansama. Naravno, određene razlike uvek postoje, ali one u realnom ili bilo kakvom drugom radu daleko od toga da su bitne i primetne, ali nam sa druge strane služe da vidimo koliko je određen model sam proizvođač „netegnuo“ i koliko je kapi vode iz suve drenovine više uspeo da izvuče u odnosu na konkurentske modele. Istu situaciju smo očekivali i sa ovim poređenjem, a to smo i dobili, ali je stvar ipak za nijansu drugačija. Gigabyte 890GPA-UD3H se kroz celu bateriju testova pokazala kao za nijansu brže rešenje, iako je su memorijska podešavanja za oba modela bila ista, kao i sve ostale vitalne stvari u BIOS-u koje se tiču performansi. Pošto nas je ASUS sa M4A89GTD Pro/USB3 modelom oduševio, očekivali smo da ovaj model bude još malo jači po pitanju performansi. Očigledno da se Gigabyte potrudio da sa 890GPA-UD3H modelom izvuče maksimum, pa kada su u pitanju verzije BIOS-a koje su bile dostupne tokom testiranja, možemo reći da je 890GPA-UD3H bila nešto kompletnije rešenje. Kada je overkloking u pitanju, razlike između modela praktično i nema. Sa obe ploče smo uspeli da izvučemo bukvalno iste radne taktove na Phenom II X4 965 Black Editon procesoru, tako da su po ovom pitanju stvari izjednačene. U momentu kada se u jednačinu uključuje i cena, stvari se ne menjaju mnogo, jer je 890GPA-UD3H tek nekih 15 do 20 eura jeftinija u odnosu na M4A89GTD Pro/USB3.
Međutim, ASUS sa M4A89GTD Pro/USB3 modelom nudi ploču koja ima nekoliko bitnih i prilično konkretnih funkcija više i koja generalno ostavlja utisak skuplje i luksuznije ploče. Gigabyte se definitivno potrudio da kroz performanse malo nadomesti ono što nedostaje, ali to ipak za korisnike koji želje da iskoriste „core unlocker“ opciju nije dovoljno. Shodno tome, izbor između ova dva modele može da se svede i na to koji procesor želite da kupite. Ukoliko ste oko bacili na neki od Phenom II X4 procesora, u tom slučaju možete uštedeti koji euro sa Gigabyte 890GPA-UD3H modelom. Ova ploča će vam tada omogućiti da izvučete maksimum iz dotičnog procesora i da jednostavno ne primetite neke detalje koji nedostaju. Sa druge strane, ukoliko želite jeftiniju varijantu procesora, potrebno je da „platite na ćupriji“ i uložite u skuplju ploču. Tako ćete ASUS M4A89GTD Pro/USB3 platiti nešto više, ali i imati opciju da uštedite kupovinom nekog jeftinijeg procesora (Phenom II X2 550 se nameće kao najinteresantniji izbor). I pored ovih činjenica, ukoliko bez obzira na odabrani procesor želite trenutno najbolju AMD 890GX matičnu ploču, naš izbor je i dalje ASUS sa M4A89GTD Pro/USB3. Gigabyte rešenje je samo nešto racionalnije…
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte