Aleksandar Božović
Gigabyte GA EP45 EXTREME / GA EP45T EXTREME
Nakon par meseci od predstavljanja prvih modela matičnih ploča sa Intel P45 čipsetom, proizvođači su počeli da izbacuju drugu generaciju modela sa unapređenim karakteristikama. Neki od njih su požurili nudeći „na prvu loptu“ modele namenjene entuzijastima i zahtevnim korisnicima ali to se nije pokazalo kao najpametniji potez. Jednostavno, veliki broj problema poznatih kao „dečije bolesti“ je naprosto opsedala ove modele i njihove vlasnike dovodile do ivice strpljenja. Neki su promenili ploče dok su oni iskusniji sačekali malo znajući da će uslediti sledeća generacija modela sa otklonjenim bubicama i nedostacima koji život zagorčavaju. Jedan od takvih proizvođača je i Gigabyte koji je nakon prvih, pilot verzija izbacio dva vrhunska modela namenjena najzahtevnijoj grupi kupaca. Obe ploče nose oznaku Extreme što treba da znači – najbolje moguće od Intel P45 platforme odmah i sada! Na test smo od Gigabyte-a dobili dva skoro identična modela. Jedina razlika je u podršci različitim memorijskim standardima. Ploča Gigabyte EP45 Extreme ima podršku za DDR2 memoriju dok EP45T Extreme model prima isključivo DDR3 memoriju. Bila je ovo još jedna prilika da vidimo koliko je u ovom trenutku napredovala DDR3 memorijska platforma i vredi li prelaziti na novi standard obzirom da je prošlo dovoljno vremena da ova tehnologija „sazri“ i pokaže prednost u odnosu na sada već vremešnu DDR2 memoriju. Ovo ima posebnu težinu obzirom na pad cena DDR3 1333 memorijskih modula. Gigabyte Extreme serija matičnih ploča spadaju u poseban segment proizvoda namenjen kupcima sa najvišim kriterijumima po pitanju zahtevnosti koji idu i u najsitnije detalje. To su ljudi koji žele apsolutni maksimum od matične ploče bilo da su u pitanju kvalitet izrade, mogućnosti ili overkloking potencijal. Jednostavno, ploča mora biti najbolja i to je jedini kriterijum koji može da opiše ovaj tržišni segment. Gigabyte Extreme modeli imaju vrlo jaku konkurenciju.
MSI sa modelom P45 Diamond ne dozvoljava ni najmanju grešku protivniku, masivni i ultra moćni Foxconn Quantum Force, zatim kao žilet oštra DFI Lanparty DK P45 T2RS Plus i naravno ASUS R.O.G. Maximus II Formula kao poslednji najteži nivo na putu do trona. Konkurencija kao da nije bila nikada jača jer se svi nameću u nastojanju da se predstave kao proizvođači najboljih matičnih ploča. Iako realno gledano nikada nije bilo tako malo jakih „igrača“ na tržištu matičnih ploča, konkurencija kao da nije bila nikada žešća nego što je to slučaj u ovom trenutku. Iskreno, nadamo se da ćemo imati prilike da navedenu elitu okupimo na jednom mestu i upriličimo jedan vanserijski „shoot out“ uporedni test a do tada, zadovoljićemo se predstavljanjem pojedinačnih modela iz ove prestižne klase. Pre prelaska na opisivanje modela i mogućnosti skrećemo pažnju da su oba primerka do najsitnijih detalja skoro identična sa jedinom razlikom u podršci različitim memorijskim standardima. Tokom opisivanja ćemo to činiti tako da se opis odnosi na obe ploče sa izuzetkom i akcentom na detalje po kojima se ova dva modela razlikuju. Ukoliko ne naglasimo pojedine detalje i specifičnosti, opis se odnosi na obe ploče.
Pakovanje i oprema
Ovaj put ćemo deo koji se odnosi na spisak opreme, preskočiti. Na test smo dobili pre-produkcijske primerke koji su stigli u skormnim belim kutijama koje se upravo koriste u prilikama ultra svežih, probnih serija najnovijih modela matičnih ploča. To nam svakako nije pokvarilo utisak iščekivanja da što pre ova dva „bisera“ bacimo u vatru i vidimo šta mogu da pruže.
Kvalitet, dizajn, raspored komponenti i BIOS
Iako u „white box“ pakovanju, u Gigabyte-u nisu propustili priliku da nas prilično „uznemire“ jednim zasebnim hladnjakom u obliku grafičke kartice koji se montira svojom bazom na hladnjak northbridge-a kako bi se na što efikasniji način povećala disipaciona površina i time što pre oslobodila toplota koju emituje Intel P45 sistemski kontroler. Nesvakidašnje rešenje koje naprosto mami da mu ugradite jedan ventilator velikog prečnika i time još više podignete nivo efikasnosti hibridnog rashladnog rešenja koje osim spomenutog poseduje i mogućnost istovremenog hlađenja sistemskog kontrolera putem vodenog bloka i odgovorajaćeg sistema vodenog hlađenja. Kombinovano vazdušno hlađenje putem velikih površina i korišćenje vodenog bloka treba da obezbedi preduslove za vanserijske overkloking rezultate. Kompletan pasivni sistem hlađenja kao i vodeni blok su izrađeni od visoko polirane fine legure bakra.
Listovi hladnjaka su naglašeno tanki čime se pospešuje emitovanje toplote u okolinu . Dizajn haldnjaka sistemskog kontrolera i tranzistora u VRM modulu je tako osmišljen da koristi cirkulaciju vazduha unutar kućišta i izbaci topa vazduh preko rebara koja se protežu do zadnje sekcije ATX konektra koji se nalaze na zadnjem delu računara. Neobično ali kako se to pokazalo tokom rada, vanserijski efektno rashladno rešenje koje je bilo na visini zadatka tokom vrlo zahtevnih overkloking testova. Kao što vidite počeli smo sa nešto promenjenim redosledom predstavljanja kvaliteta Gigabyte Extreme matičnih ploča ali to svakako ne znači da VRM ili VRD jedinica kako to Gigabyte voli da zove, nije kvalitetna. Naprotiv, Gigabyte je jedan od prvih koji je predstavio i na svoje ploče implementirao VRM 11.1 specifikaciju napajanja centralnih procesora. Masivna jedinica za napajanje je izvedena u 12-to faznom dizajnu. Njene glavne karakteristike su upotreba Low RDS(on) MOSFET trnazistora, koji su osetno brži, imaju nižu radnu temperaturu i po dimenzijma su daleko manji od klasičnih MOSFET tranzistora. Tu su i kompletno oklopljene prigušnice sa feritnim jezgrom koje zbog malog gubitka energije bolje peglaju naponski signal. Utisak zaokružuju i aluminijum polimerski kondezatori koji nemaju tečni elektrolit tj. kiselinu već čvrsti materijal, polimer te je vek trajanja značajno duži u poređenju sa klasičnim elektrolitima. Njihova uloga je da fino peglaju liniju napona tako što skladište ili odvode višak elektriciteta.
Gigabyte koristi drugu generaciju Ultra Durable (2) kondezatora koji značajno brže oslobađaju punjenje te su idealni za napajanje procesora koji rade na visokim frekvencijama. Upotrebljeni su japanski proizvodi renomirane firme Nippon chemi con (NCC) PS serija. Prilikom izrade GA Extreme P45 modela upotrebljeni su isključivo ovi proizvodi čime se potencira besprekoran kvalitet izrade. Razlika između testiranih modela je u tome što su na DDR3 modelu delom upotrebljeni Sanyo OSCON Ultra Low ESR polimerski kondezatori. Razlike nema jer se u oba slučaja radi o komponentama koje predstavljaju najbolje što se trenutno može pronaći na tržištu. U kombinaciji sa Intersil mikrokontrolerom koji upravlja VRM modulom za napajanjem i odgovarajućom aplikacijom moguće je kontrolisati broj aktivnih faza u VRM modulu. Na taj način se dinamički kontroliše rad jedinice za napajanje i vrši ušteda energije. Pametna logika će prepoznati kada je sistem u stanju smanjenog opterećenja i jednostavno isključiti određeni deo VRM modula. Isto tako kada se sistem optereti, logika će uključiti dodatne module kako bi isporučio potrebnu količinu energije centralnom procesoru. S ve funkcioniše besprekorno naročito sa 45nm Intel Core 2 Duo i Core 2 Quad serijom procesora koje poseduju “Power Status Indicator (PSI)” signal i na taj način mogu da iskoriste prednosti intiligentnih VRM modula kakav je Gigabyte primenio na GA EP45 EXTREME i GA EP45T EXTREME modelima.
Da bi se ova funkcija koristila neophodno je uključiti ovu opciju u BIOS-u matične ploče na šta će vas blagonaklono upozoriti software ukoliko to niste učinili. Utisak o vrhunskom kvalitetu izrade se nastavlja činjenicom da su napajanja čipseta i sistemske memorije izvedena u formi dvofaznog napajanja. To znači preciznije napajanje i doziranje istog u koracima od 20mV tokom overkloking sesija čime se smanjuje radna temperatura i povećava overkloking potencijal. Fino štelovanje kroz veći broj opcija vrednosti radnog napona direktno utiče na spomenute karakteristike. Rad čipseta i sistemske memorije su pod kontrolom logike koja onemogućava prekomerno “doziranje” napona i eventualno oštećenje uređaja a pri tome vam omogućuje maksimalno iskorišćenje brzinskih rezervi uz maksimalnu sigurnost. Ukoliko preterate sa naponom, logika reaguje i ploča se neće “podići” a preko LED dignostičkog sistema će vas upozoriti kada ste preterali sa naponom. Kao dodatna kontrolna logika nalaze se i tri mikro LED diode koje različitim bojama (zelena, žuta i crvena) vas obaveštavaju o visini trenutnog napona na glavnim podsistemima. Nešto slično smo već videli kod nekih ASUS modela i svakako zaslužuje pohvale. Kada smo već kod sistema upozorenja koji koriste LED diode spomenimo i “OC Alert” LED deo koji se satoji od 5 plavih LED dioda koje označavaju stepen overklokinga centralnog procesora a tu su i dve zeleno-žute diode za praćenje temperature CPU-a i sistemskog kotrolera. Na prvi pogled vam se može učiniti preteranim ovoliki broj LED dioda ali verujte da se brzo naviknete i nakon 20-ak minuta rada vidite kolika je korist jer samo jednim pogledom imate pregled stanja glavnih parametara i odmah vidite šta treba podesti što je u slučajevima extremnog overklokinga i čestog resetovanja BIOS-a vrlo korisna opcija. Takođe želimo da pohvalimo i implementaciju “reset, ClearCMOS i power” tastera koji će olakšati život overklokingu orijentisanim korisnicima. Oba Extreme modela poseduju već dobro poznate DualBIOS sisteme za brz oporavak sadržaja BIOS-a koji su specijalitet i prepoznatljiva opcija elitnih Gigabyte modela matičnih ploča.
Ploče poseduju 3x PCI Express x16 slota od kojih jedan radi u punom x16 režimu, drugi je x8 i treći x4. Prva dva se koriste za CrossFireX sistem sa dve ATI kartice kada se automatski postavljaju u dva x8 režim rada. Takođe tu su i tri klasična 32-bit PCI slota kao i jedan PCI Express x1 konektor. Mrežni deo poseduje dva Gigabitna mrežna kontrolera (Realtek 8111C) koji podržavaju “Teaming” fukciju kada rade kao jedna konekcija sa dupliranim transferom (2 Gigabit-a). Da bi se iskoristila ova funkcija neophodno je da switch ili router na koji su prikačene konekcije, podržava 802.3ad i LAPC funkcije agregiranja linkova. Integrisano HD audio rešenje u obliku Realtek ALC889A codec-a poseduje DOLBY Home Theater licencu tako da ćete sa sigurnošću uživati u kvalitetnom zvuku tokom reprodukcije DVD i BluRay diskova. Četri memorijska podnožja biće spremni da iskoriste sve benefite pada cene DDR2 memorije i primi maksimalnih 16GB DDR2 RAM-a ili 8GB nešto skuplje DDR3 memorije. Sekcija za hard diskove poseduje 6 SATA2 konektora i jednu IDE granu na koju je moguće priključiti dva uređaja. Mesta se našlo i za FDD konektor za čiju kontrolu je zadužen ITE IT8720 multi I-O kontroler. Skriveno pozicioniran ispod drugog PCI Express x16 konektora koji ne koristi sve PCI Express linije komunikacije, kontrolu Firewire konekcija (tri) vrši Texas Instrument TSB43AB23 kontroler. Na raspolaganju vam je i pregršt USB priključaka. Ukupno 12 raspolživih, 8 na zadnjoj ATX sekciji i još 4 porta preko priloženih eksternih “Bracket” konektora. Pohvaljujemo prisustvo oba PS/2 konektora za tastaturu i miša što pre svega koristi ljudima koji dosta eksperimentišu sa komponentama dok za krajnje korisnike ova opcija je nebitna. Na zadnjem ATX panelu pronalazimo CLRCmos taster, optički i koaksijalni S/PDIF audio out konektor, dve LAN konekcije i mini banana priključke za HD audio sekciju. BIOS na obe ploče je identičan osim razlika vezanih za podešavanje različitih memorijskih standarda. Award-Phoenix BIOS je stari poznanik ovoga puta sa nešto drugačijom navigacijom ali sa prilično detaljnim opcijama za deo koji se odnosi na overkloking.
GA EP45 EXTREME (DDR2)
GA EP45T EXTREME (DDR3)
Vrlo detaljan je i deo koji se bavi podešavanjem dela za upravljanje potrošnjom energije od strane centralnog procesora sa posebnom podrškom za Core 2 Quad procesore. Na kraju ostaje utisak da su oba Gigabyte Extreme modela zaista vanserijski kvalitetni modeli koji sa pravom nose epitet najboljeg što Gigabyte trenutno može da ponudi svojim vernim poklonicima.
Ponašanje u radu i instalacija sistema
U skladu sa očekivanjim koja su utemeljena na osnovu vrhunskog kvaliteta izrade, ploča je sa lakoćom prošla instalaciju Microsoft Vista operativnog sistema i pratećih drajvera. Tokom rada impresionira efikasnost primenjenog hibridnog rashladnog rešenja iako nismo koristili vodeni sistem hlađenja. Temperatura hladnjaka i samog čipseta je bila i više nego optimalna, ispod 33 C što je rezultat vredan pomena i hvale. Tokom rada smo poželeli da instaliramo i dodatne ventilatore i tako se pripremimo za overkloking deo testova. Ovde primećujemo mali nedostatak konektora ispred zadnje ATX sekcije konektora koji bi poslužili za napajanje ventilatora sa zadnje strane kućišta i eventualno dodatnog hladnjaka u obliku kartice koji dolazi kao standardni deo opreme uz matičnu ploču. Ploča inače poseduje 3 dodatna konektora za ventilatore ukoliko ne računamo onaj za CPU haldnjak. Pozicija konektora za napajanje su idealne! Sistem obaveštavanja i LED diagnostike je funkcionisao besprekorno tokom višesatnog testiranja u „default” režimu. Oba modela raspolažu popriličnom težinom zbog izuzetno masivnog rashladnog rešenja koje je dodatno učvršćeno jednom dodatnom aluminijumskom “koskom” sa donje strane matične ploče. Možda je Gigabyte namerno ciljao sportski nastrojene korisnike i vozače koji na sličan način dodatno učvršćuju karoseriju sportskih automobila. Ovaj detalj je samo još više podigao overkloking očekivanja od serije testova koji su usledili.
Test sistem
Specifikacija
CPU
Intel Core 2 Duo E8600, 3,33GHz, 6MB, E0
Cooler
Cooler Master Mars
RAM
2x1GB DDR3 1333OCZ Gold
2×1 DDR2 Crucial Ballistix 1066
MB
Gigabyte EP45 Extreme
Gigabyte EP45T Extreme
VGA
ASUS EN9600GT, 512MB GDDR3
HDD
Western Digital Caviar SE16 500GB SATA2
ODD
DVD-RW OPTIARC 7303S SATA
Blu-Ray OPTIARC DH-401S
Power supply
CoolerMaster RealPower Pro 600W
Display
17″, CRT, LG Flatron 795 FT Plus
OS
Winowds VISTA Ultimate x86 + SP1
Drivers
Forceware 177.11 Beta, Intel 9.0.0.1007
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 – default benchmark
WinRAR i Adobe Photoshop CS3
FutureMark PCMark Vantage
FutureMark 3DMark 2006 i igrački testovi
Overkloking
Prva od dva testirana modela na overkloking testu se našla GA EP45 Extreme ploča koja koristi DDR2 memorijski standard. Usledili su pokušaji sa pronalaženjem maksimalne frekvencije procesora tako što smo ostavili vrednost množioca na 10x i počeli da povećavamo vrednost FSB magistrale. Vrednost napona procesorskog jezgra smo ostavili na “Auto” i prepustili automatici na ploči da šteluje vrednost napona. Prilikom manuelnog definisanja vrednosti napona primetili smo da ploča prilično “undervolt-uje”, čak za 0,5V što je prilično veliko odstupanje. Elem, na ovaj način smo uspeli da postignemo 4.45GHz uz vrednost FSB magistrale od 445MHz i multiplikator 10x. Nije loše ali uz prilično veliki napon od 1.41V za CPU jezgro. Sledi pronalazak maksimalne vrednosti FSB-a. Smanjujemo multiplikator, podižemo napon sistemskog kontrolera (1.65V) i DDR2 RAM memorije (2.2V) Dostižemo maksimalno stabilnih FSB=495MHz, što uz množilac 9x daje stabilni radni takt od 4.45GHz! Ovako overklokovan sistem je prilikom igranja Crysis-a “trošio” skoro 250W električne energije.
Pokušali smo sa dodatnim podizanjem napona na čipsetu ali bez uspeha. Maksimalno „uhvaćeni“ FSB klok je iznosio 540MHz uz veliku nestabilnost sistema. Sve do FSB=495 je rezultovalo nestabilnošću neprihvatljivom za bilo kakav iole ozbiljan rad. Automatika koja sprečava prekomerno forsiranje napona na čipsetu reaguje na 1.79V i odbija da podigne ploču. Efikasnost „recovery“ moda su prilično diskutabilne jer kada spomenuta automatika reaguje neophodno je da isključite sistem na napajanju i ispraznite kondezatore kako bi se ploča ponovo probudila. Ovakva oživljavanja vas u 80% slučajeva uvode u ClearCMOS proceduru a samo u retkim slučajevima vas vraćaju u korekciju nepravilno definisanih parametara. Nastojanje da „O.C. BIOS recovery“ proceduru izjednači sa ClearCMOS operacijom ne služi na čast Gigabyte-u i modelima sa Extreme sufkisom. Iskreno, ovo nas je dovodilo do ivice strpljenja i predstavlja veliku zamerku testiranom modelu. Sa druge strane još jednom nas je impresionirao hibridni kuler na čipsetu. Bio je prilično hladnjikav čak i kada smo eksperimentisali sa naponima preko 1.7V sa temperaturom od samo 36 stepeni. Svaka čast – ubedljivo najbolji kuler na pločama koje smo do sada testirali! Još jednom napominjemo da za ovakav rezultat po pitanju temperature rada je svakako zaslužan vanseriski kvalitet i dizajn primenjenog pasivnog rešenja ali ne treba zaboraviti i da je kvalitet primenjenog dela za napajanje čipseta takođe vrhunski određen i da u velikoj meri doprinosi ovakvim rezultatima.
Gigabyte EP45 Extreme model se reklamira sa velikom MEM1333+ “nalepnicom” koja sugeriše da ploča može da postigne prilično velike brzine na memorijskoj magistrali. Tome doprinosi i prilično visoki radni takt memorijskog kontrolera i shodno tome veliki izbor memorijskih delioca. Koristeći već dokazani Ballistix 1066 koji radi i na brzinama preko 1333MHz isprobali smo tvrdnje Gigabyte-a. Rezultati nisu vanserijski ali su svakako dobri. Možda ne onako dobri kako se očekuje od vrhunskih modela. Inače rad sa memorijsama na visokim vrednostima memorijske magistrale predstavlja glavni problem Extreme DDR2 ploče o čemu svedoče i dve verzije BIOS-a koje upravo pokušavaju da reše taj problem. Mi smo uz malo muke ipak dosegli 1333MHz ali je sistem bio na rilično klecavim nogama. Podigao se u modu bez AERO okruženja uz prilično nepredvidivo ponašanje. Kada sve sumiramo nije baš u Extreme atmosferi, relativno mala vrednost FSB-a i solidni rezultati sa memorijom nisu bili baš sjajan uvod u overkloking testove sa GA EP45T Extreme modelom koji koristi DDR3 memoriju. Skeptičnost očekivanja su bila pojačana skromnim mogućnostima OCZ1333 Gold referetnih memorija sa kojim testiramo DDR3 platformu… Međutim, na naše prilično iznenađenje EP45T Extreme DDR3 model je pokazao pravo lice Extreme modela. Totalno različit i za klasu bolji po pitanju overkloking potencijala u poređenju sa DDR2 modelom. Briljirao je u svakom delu testova i daleko iza sebe ostavio DDR2 model. To je odmah stavio do znanja i bez problema podigao iz BIOS-a Vistu na FSB=550 x 7. Po pitanju krajnje brzine procesora, ploča može malo toga da uradi kada nađete „plafon“ frekvenciju ali kombinacija parametara kojom dolazite do granične frekvencije procesora je upravo zadatak matične ploče. Krajnji domet procesora je bio tek nešto iznad frekvencije koju smo postigli sa DDR2 modelom, 4.5GHz. Međutim, ploča je to ostvarila uz značajno bolju kombinaciju: FSB=563MHz, multi=8. Sistem je bio izuzetno brz i oštar. Bilo je pravo zadovoljstvo osetiti vanserisjki brzo podizanje VISTE i ulazak u desktop. Još jedna stvar koju želimo da napomenemo u vezi oba Gigabyte Extreme modela jeste besprekorna saradnja sa SetFSB utility programom koja je prava stvar za ove matične ploče kada je u pitanju pronalaženje krajnjih dometa FSB-a i CPU-a. Kao i kod prethodnog modela i ovde je ploča često i nepotrebno pravila ClearCMOS vratolomije. U takvim situacijama SetFSB je pravi alat bez koga bi overkloking sesija i pronalaženje idealnih prarmetara bila značajno otežana. Uz malo eksperimantisanja postigli smo FSB=640MHz.
Naravno, sistem je bio skoro neupotrebljiv ali je svakako dobar indikator da ploča raspolaže mnogo većim potencijalom nego DDR2 model. Kod oba Extreme modela nervira automatika koju ponekada nije moguće kontrolisati. Manuelno podešavanje Command Rate funkcije EP45T Extreme model jednostavno ignoriše bez obzira koju mu vrednost podesite u BIOS-u. Kada krenete sa ektremnijim setovanjima ploča zna da se „zaglupi“ do te mere da ne reaguje na reset taster!?! BIOS „recovery“ mod je nešto na čemu u Gigabyte-u definitivno moraju da mnogo rade jer je ploča prilikom overklokinga često zna da uđe u „pali-gasi“ petlju u vrlo kratkim vremenskim intervalima koji ubijaju ostatak komponenti. Kao i kod prethodnog modela i ovde imresionira način na koji ploča održava nisku temperaturu čipseta. EP45T Extreme model je zahtevao samo 1.48V da bi postigao FSB=640MHz i pri tome je temperatura „northbridge-a“ jedva dosegla 32 stepena C. Na kraju ostajemo sa utiskom potpunog zadovoljstva jer je GA EP45T Extreme ispunio pa i u nekim detaljima prevazišao naša očekivanja kada je overkloking u pitanju.
Zaključak
Gigabyte se sa dva Extreme modela bazirana na Intel P45 čipsetu sasvim otvoreno nametnuo overkloking populaciji kao i korisnicima koji vole da eksperimentišu sa podizanjem brzine sistema preko deklarisanih vrednosti i da istovremeno ponudi prilično visok nivo stabilnosti u radu. Kao i svaki model namenjen entuzijastima i GA EP45/T Extreme modeli zahtevaju određeno vreme privikavanja kako bi stekli osećaj kada i gde ploču treba ubrzati. Kada jednom nađete idealnu kombinaciju parametara, sistem impresionira stabilnošću jer je vanserijski nivo kvaliteta izrade dodatni faktor koji utiče na ovu važnu karakteristiku. Generalni utisak je da je ploča bazirana na DDR3 memoriji značajno bolja u overkloking modu. Ima daleko veći OC potencijal i da smo imali bolji izbor DDR3 modula rezultati i razlika u korist EP45T Extreme modela bi bila još veća i uočljivija. Bez obzira da li je uzrok bio slučajan izbor ili varijacija na nivou izabranog primerka matične ploče, ostaje utisak da vam proizvođači jasno žele da poruče da je vreme extremnih overkloking DDR2 platformi, kada je u pitanju Intel, definitvno prošlo. DDR3 je pravi izbor ako želite vrhunske overkloking rezultate te zbog toga dajemo bezrezervu preporuku za nabavku Gigabyte EP45T Extreme modela.
Gigabyte EP45T Extreme –
– Benchmark Highly Recommended
Matičnu ploču na test ustupio Gigabyte.