Gigabyte GA-M59SLI-S5

Gigabyte GA-M59SLI-S5

Kompanija Gigabyte u poslednje vreme, kada su matične ploče u pitanju, par puta nas je iznenadila. Nakon odličnih ploča sa P965 čipsetom, dobili smo na test i model za AM2 platformu na kome kuca nForce 590 SLi čipset...

    Sadržaj

      Delimir Tasić
      AMD socket AM2 platforma iako u proteklom periodu ne preterano zanimljiva, iz više razloga, izgleda da će se u budućnosti vratiti na scenu. Naime, AMD je polu-zvanično potvrdio da će novi K8L procesori biti u mogućnosti da rade i na AM2 pločama koje su trenutno raspoložive na tržištu, ali će im performanse biti slabije usled nemogućnosti iskorišćenja Hyper Transport 3.0 linka. Međutim, mišljenja smo da po pitanju performansi odsustvo Hyper Transport 3.0 podrške neće previše oštetiti buduće srećne vlasnike procesora sa K8L jezgrom. Ipak, sasvim izvesno da neki budući projekti koje AMD sprema za desktop neće biti mogući be Hyper Transport 3.0 linka, ali ostavimo tu priču po strani. Ono što je važno jeste da će K8L biti, sasvim izvesno, kompatibilan sa AM2 pločama.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      AM2 platforma, imajući u vidu tajming u kome je predstavljena, doživela je solidan uspeh. Naši poslednji interni testovi AM2 ploča pokazali su da je platforma u velikoj meri sazrela, a da su proizvođači matičnih ploča većinu bubica koje su mučile inicijalne verzije BIOS-a AM2 ploča uveliko ispeglali i da priča da je socket 939 platforma daleko bolja od nove DDR2 zasnovane platforme bolja, sve manje ”pije vodu”. Iako, AM2 procesori nisu više toliko atraktivni i sasvim sigurno K8 jezgro se ubrzano sprema za penziju, ne može se reći da je AM2 totalno neatraktivna platforma. Naime, cenovno AMD je uspeo da se pozicionira tako da je u svakoj klasi za par desetina evropskih novčanih jedinica povoljniji od famoznih Intel Core 2 Duo procesora, a kada se tome doda i da su ploče sa AM2 podnožjem daleko jeftinije od modela koji donose podršku za Core 2 procesore, onda je sasvim jasno da AM2 ima itekako ”svoje mesto pod suncem”. Pored toga, podrška od strane proizvođača kontrolerske logike je veoma dobra, kada je socket AM2 platforma u pitanju, pa tako nVidia nudi za ovo ležište svoju veoma uspešnu nForce 5 seriju čipsetova koje karakterišu izuzetne performanse, ali i solidan set mogućnosti kao što je ”puna” SLI multi-GPU podrška izvedena kroz dva PCI Express x16 slota. Kompanija Gigabyte je u proteklom periodu u sveopštoj Core 2 maniji skrenula pažnju na sebe kroz GA-965P-DS3 i GA-965P-DS4 matične ploče. Reč je o u jednom trenutku najpovoljnijim pločama sa podrškom za Core 2 Duo procesore na tržištu koje je istovremeno krasio veoma stabilan rad i solidan overklok potencijal. Model, koji ovom prilikom imamo na testu spada u nešto višu kategoriju i u punoj meri opravdava reputaciju koju Gigabyte ima na tržištu kao proizvođač veoma kvalitetnih matičnih ploča.

      S5 serija

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Iako je na našim prostorima 4S mnogo poznatije nego 5S, odmah na početku ćemo razjasniti šta znači sufiks kod GA-M59SLI-S5 ploče. Gigabyte je imao na umu ovog puta: Silent-Pipe, SLi, Speed, Smart i Safe. Naravno, nećemo se upuštati u tumačenje svakog ”S” ponaosob, ali ćemo navesti da je prateće pakovanje koje stiže uz, ovom prilikom testiranu ploču, u rangu mid-range proizvoda. Dakle, nećete kao u slučaju quad modela Gigabyte ploča zateći i baterijsku lampu i otvarač za konzerve u kutiji, već samo set neophodne opreme. Po Gigabyte-u neophodnu opremu čine: SATA/ATA/FDD kablovi; ilustrovana uputstva; CD sa drajverima; univerzalni USB+Firewire bracket. Na pretećem CD-u nalaze se drajveri sa samu ploču, ali i set Gigabyte korisničkih programa, koji omogućavaju automatski apdejt drajvera, FLASH BIOS-a iz Windows-a, ubacivanje logotipa u BIOS, overklok iz Windows-a itd…

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Dakle, unutar bele kutije nećete zateći ništa što bi vas moglo iznenaditi, ali ono što je najbitnije svakako je ploča, a Gigabyte po tom pitanju, za razliku od prateće opreme, nije pravio previše kompromisa…

      NForce 590 SLi na Gigabyte način
      Gigabyte M59SLi-S5 na prvi pogled deluje kao ploča iz najviše klase. To i nije daleko od istine kada je Gigabyte-ov portfolio proizvoda za AM2 platformu u pitanju. Sasvim razumljivo, AM2 platforma je izgubila, nakon promocije Core 2 procesora, ekskluzivitet koji je imala i proizvođači većinom najraskošnije serije ploča prave isključivo za Intel platformu. Bilo kako bilo, Gigabyte GA-M59SLi-S5 ploča je daleko od neatraktivnog proizvoda. Dominantna plava boja ukombinovana sa sada već tradicionalnom bojom PCI slotova i ostalih plastični elemenata na ploči ostavljaju izuzetan vizuelni utisak.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Pločom dominira bakarni heat-pipe sistem koji hladi čipset (nForce 590 SLi se sastoji od MCP i SPP čipova – dakle nije u pitanju tzv. single chip rešenje), ali i naponsku jedinicu. Ovakvo rešenje imali smo prvi put prilike da uočimo na ASUS pločama. Za razliku od ASUS-a, Gigabyte ne isporučuje u paketu dodatni ventilator koji bi služio za hlađenje heat-pipe sistema u uslovima overkloka. Reč je o veoma kvalitetno izrađenom rashladnom sistemu. Kako je naponska jedinica izvedena u vidu četvorostepene filtracije napona, svi MOSFET tranzistori koji učestvuju u napajanju procesora hlađeni su velikom pasivnim hladnjakom koji je sa dve toplotne cevi povezan sa hladnjakom velikih gabarita na severnom mostu i dalje ka bakarnom hladnjaku koji je montiran na južni most. Za izradu naponske jedinice korišćeni su veoma kvalitetni elektroliti i keramički oklopljene prigušnice što su komponente koje smo imali prilike da vidimo na najskupljim matičnim pločama do sada.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Raspored slotova je izuzetno dobar. PCI 2.2 slotovi neće biti blokirani čak ni ako koristite SLi režim rada. Ploča na sebi ima tri PCI Express slota pune dužine, a pretpostavljamo da se treći slot u budućnosti može, kao na nForce 680i pločama, iskoristiti za dodavanje specijalne kartice koja bi procesirala fiziku u igrama. Tu su i dva PCI Express x1 slota koji konačno dobijaju svoju svrhu zahvaljujući prvim PCI Express TV tjuner i audio karticama. Kada već spominjemo zvuk, napomenućemo da se na Gigabyte M59SLI-S5 ploči nalazi Realtek ALC888DD AC97 codec koji ima DTS sertifikat i podržava osmokanalnu reprodukciju. Pored toga tu je i Texas Instruments Firewire kontroler, što znači da ploča podržava i prenos podataka putem IEEE1394a protokola. Nažalost nije podržan još brži IEEE1394b standard. Za Gigabitni LAN brine se Marvell 88E1116 PHY čip koji je sa čipsetom povezan preko PCI Express magistrale na ploči.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Raspored komponenti na samoj ploči je jako dobar, mada imamo par zamerki. Pre svega pozicija dodatnog Molex konektora je jako loša i nalazi se pri dnu ploče nedaleko od PCI slota. Zamislite da morate da priključite ovaj konektor koliku biste gužvu kablova napravili u kućištu. Srećom, upotreba ovog priključka ograničena je na SLI multi-gpu sisteme, pa čak ni tada nije neophodna. Sve veći broj proizvođača AM2 ploča odlučuje se da na iste implementira novi tip konektora za napajanje procesora koji je preuzet iz serverske arene. Reč je o EPS 12V priključku koji ima osam pinova.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Prostora oko procesorskog ležišta ima dovoljno za montažu većine kulera, jer je plastični mehanizam koji služi za fiksiranje kulera dovoljno udaljen u odnosu na hladnjak koji se nalazi na severnom mostu. Priključak za procesorski kuler ima četiri pina, dok se na ploči nalaze još dva uobičajena tro-pinska priključka za ventilatore. Iako priključak koji je označen kao ”CPU Fan” broji četiri nožice, na njega se sasvim normalno može povezati i ventilator koji koristi tri kontakta, a i sistem za varijaciju broja obrtaja iz BIOS-a radiće sa oba tipa kulera.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Napomenućemo da se na ploči nalazi i JMicron SATA kontroler koji je označen kao Gigabyte SATA 2 RAID kontroler. Reč je o čipu pomoću kojeg su obezbeđena dva dodatna SATA II porta koja su obojena u ljubičasto, za razliku od SATA II portova koje kontroliše nForce SPP i koji su narandžaste boje. Zanimljivo je da se na I/O panelu ne nalazi dodatni SATA II priključak, iako je dodatni JMicron kontroler bio idealan za implementaciju jednog ili dva eSATA porta. Naime, šest SATA priključaka, koliko obezbeđuje nForce SPP sasvim je dovoljno za većinu korisnika, pa će oni mahom dodatni RAID kontroler držati isključenim. Da im je omogućeno da preko ovog kontrolera koriste blagodeti eSATA veze sasvim izvesno je da bi ovaj dodatni kontroler doneo više koristi. Kada smo već spomenuli I/O panel ploče navešćemo i da je, pomalo neuobičajeno, na njemu implementiran 4-pinski IEEE1394 port, iako je uobičajeno da se na samoj ploči nalazi 6-pinski Firewire. Gigabyte je odlučio da ”zameni mesta” ovim portovima, pa se tako 6-pinski Firewire port nalazi na spominjanom multi-funkcionalnom bracketu. Sve u svemu, Gigabyte se dosta potrudio prilikom projektovanja i same izrade GA-M59SLI-S5 ploče. Skoro sve komponente su na idealnim pozicijama, kvalitet elektronskih komponenti je na veoma visokom nivou, a i što da ne – ploča izgleda veoma atraktivno…

      BIOS
      Pre nego što vam prezentiramo rezultate, navešćemo da smo ploču uspeli da sa test primerkom AMD Athlon 64 X2 5000+ procesora (Brisbane, 65nm jezgro) overklokujemo na 280 MHz. To je solidan rezultat i sasvim sigurno ploča može i više, ali nas je test primerak procesora ograničavao, jer je i ASUS M2N32-WS koji koristimo kao referencu takođe ”išao” nešto slabije sa spomenutim primerkom procesora. Ipak, već je 300 MHz takta klok generatora na AM2 pločama rezultat vredan pažnje, pa samim tim ni u kom slučaju ne bismo smeli biti nezadovoljni rezultatom koji smo postigli sa ne previše muke (čitaj: podizanja napona).

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Uobičajeno, i kod ove Gigabyte ploče do svih opcija za podešavanje sistem dolazi se nakon pritiska na CTRL+F1 prilikom prikazivanja početnog ekrana BIOS-a. Nakon toga ukazaće vam se sve naporedne overklok opcije.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Pre svega, omogućeno je, u okviru Advanced Chipset Features sekcije, fino podešavanje propusne moći HT magistrale, ali i podešavanja HT množioca. Nažalost, kao i u većini slučajeva, nisu omogućeni tzv. polovični HT množioci već samo njihove celobrojne vrednosti (1x, 2x, 3x, 4x i 5x). Takt klok generatora na ploči moguće je podići do optimističnih 500 MHz, mada je to nemoguće u praksi iskoristiti čak i uz opasno podizanje napona na samoj ploči. Na narednim slikama možete videti do kojih granica je moguće podići sve vitalne napone u okviru BIOS-a Gigabyte GA-M59SLI-S5 ploče.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Kao i kod većine nForce 590 SLi ploča podržan je overklok grafičke kartice direktno iz BIOS-a ploče, ali i podrška za automatsko overklokovanje memorije kroz opciju SLi Memory. Ipak, ručno je moguće odabrati takt memorije do DDR2-800 režima, a brži režimi su nažalost izostali, pa će za njihovo ostvarenje biti potrebno overklokovati ploču. Svi bitni parametri za podešavanje memorijskih opcija su implementirani, mada za sada najbogatiju sekciju po ovom pitanju ima ASUS.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Na kraju tu je i monitoring sekcija koja se odlikuje mogućnostima automatskog usporavanja brzine obrtaja procesorskog kulera što je u našem slučaju rezultovalo Cooler Master Susurro kulerom čiji se ventilator okreće brzinom od 900 obrtaja u minuti i praktično ne generiše nikakvu buku.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Specifikacija

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Test sistem

      Procesor

      AMD Athlon 64 X2 5000+ (Brisbane, 2600 MHz, 2x 512K L2, 1000 MHz HT, socket AM2)

      Kuler

      ASUS Silent Square

      Matične ploče

      ASUS M2N32-WS Gigabyte M59SLI-S5

      Memorije

      2x 1024 MB Kingmax Mars DDR2-800 (5-5-5-15, 2T)

      Grafička kartica

      ATI Radeon X1950 Pro

      Hard disk

      WD Caviar WD800

      Optički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Cooler Master RealPower Pro 850W

      Monitor

      Benq 241WZ TFT-LCD (ustupio Kimtec)

      Rezultati testova 1

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Rezultati testova 2

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Rezultati testova 3

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Konačni sud Gigabyte GA-M59SLI-S5 ploča je po mnogim pitanjima veoma uspešna realizacija najmoćnije nVidia-ine kontrolerske logike za AM2 platformu. Iako se uz ploču ne isporučuje Bog-zna-kako bogat prateći paket, najbitnije je da proizvođač nije ”osakatio” samu matičnu ploču. Performanse na fabrički podešenim taktovima su izuzetne, čak nešto brže od inače sjajne ASUS M2N32-WS ploče. Dodajmo na to i apsolutno besprekornu stabilnost i solidan F6 BIOS koji je u trenutku pisanja ovog teksta bio najnoviji dostupan za download. Pored dobrih performansi testiranu ploču odlikovao je i solidan overklok potencijal, koji svakako zavisi od primerka do primerka ploče, ali sasvim sigurno stoji rame uz rame sa najboljim proizvodima svoje klase.

      karakteristike, statistike, gigabyte ga-m59sli-s5 maticne ploce

      Gigabyte GA-M59SLI-S5 – Benchmark Highly Recommended Award

      Kvalitet izrade je na veoma visokom nivou, a odlučno rešen SilentPipe sistem hlađenja vitalnih komponenti sa samoj ploči daje joj notu ekskluzivnosti, a što da ne i obezbeđuje nečujan rad. Ako se ima u vidu da su kuleri na čipsetovima malo-po-malo postajali sve bučniji, onda ne treba da čudi naše oduševljenje pasivnim rashladnim sistemom baziranom na sistemu toplotnih cevi. Sve u svemu model GA-M59SLI-S5 toplo preporučujemo ukoliko vam je AMD platforma pri srcu i želite da svoj sistem obogatite nekim moćnijim AM2 procesorom iz koga ćete izvući maksimum. Matičnu ploču za potrebe testa ustupio CT Computers.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test