Nebojša Todorović
Test: Gigabyte GeForce GTX 660
Što se GeForce GTX 660 tiče, dobra vest je da početna cena sa kojom se prvih par modela pojavilo nije dugo potrajala. Naime, prvih par modela koji su se našli u domaćim cenovnicima su koštali gotovo kao i GTX 660 Ti sa kojim obična verzija ne može da se ravnopravno takmiči. Kako se pojavljuje sve više verzija različitih proizvođača, situacija se menja na bolje i sada već cenovno GTX 660 može da se takmiči sa Radeonom HD 7870. Da li može i po performansama? Nedavno smo isprobali ASUS TOP verziju kartice. Pogledajmo sada kako se pokazuje Gigabyte sa svojim WindForce 2X kulerom.
Gigabyte je svoj novi model učinio veoma sličnim GTX 660 Ti verziji i zaista je teško primetiti bilo kakvu razliku na prvi pogled. Kartom dominira veliki WindForce 2X kuler koji pripada grupi “parallel-inclined” što znači da su ventilatori postavljeni u položaj pod uglom od nekih 15 stepeni u odnosu na štampanu ploču. Prema proizvođaču, samo ovaj potez omogućava drastično povećanje efikasnosti. U stvarnosti ovo je nemoguće proveriti, a tvrdnja se bazira na drastičnom smanjenju turbulencija vazduha koje se dešavaju ispod kulera.
Kuler karakterišu dva velika ventilatora prečnika 100mm koji su u principu naši favoriti za grafičke karte koje pripadaju klasi iznad 200 evra, jer se tada uveliko koriste ozbiljni GPU-ovi koji zahtevaju efektivno hlađenje. Aluminijumsko rashladno telo čini veliki broj rebara, a baza je od istog materijala. Četiri heatpipe-a su izrađena od bakra, a debljina im je različita. Dopada nam se to što je Gigabyte za razliku od ASUS-a učinio da hladnjak naleže kako na GPU, tako i na naponsku jedinicu, ali i RAM (barem onaj koji se ne nalazi na poleđini PCB-a).
Štampana ploča je lakirana u karakterističnu plavu boju, a na sredini se nalazi GK106 procesor. Ukoliko niste ispratili, radi se o Kepler baziranom čipu izrađenom u 28-nanometarskom proizvodnom procesu. Za razliku od GK104, novi čip poseduje samo tri pet SMX-a što implicira 960 Stream procesora (192 SP-a po SMX-u). Broj teksturnih jedinica iznosi 80, a ROP-a 24 što sugeriše smanjen broj memorijskih kontrolera na tri. GK106 poseduje podršku za sve aktuelne standarde, poput DirectX 11, Shader Model 5.0 i OpenGL 4.2 i ravnopravan je član Kepler porodice u svakom drugom smislu. Njegova prednost je i velika energetska efikasnost, kao i površina. To rezultuje manjim zagrevanjem i potrošnjom energije.
Oko GPU-a se smestilo četiri memorijska čipa, a na poleđini se našlo još toliko. Upotrebljeni su GDDR5 čipovi koji obrazuju 192bitni memorijski interfejs, a potpisao ih je Samsung. Naponska jedinica je izvedena u četiri faze, što je jednostavnije od ASUS-ovog rešenja, ali s obzirom da se ne radi o previše zahtevnoj karti, verujemo da je naponska sekcija više nego adekvatna.
Jedna zanimljiva stvar se otkriva nakon što se Gigabyte-ov GTX 660 okrene na drugu stranu. Iako na prvi pogled ne deluje tako, proizvođač je upotrebio skraćenu štampanu ploču koja je po dimenzijama vrlo slična referentnom GTX-u 670. Čak i po mnogim detaljima, kada se malo bolje zagledate, shvatate da Gigabyte nije mnogo odstupio od referentnog dizajna.
Kada su video izlazi u pitanju, ništa van standardnog nije implementirano. U skladu sa tim, na raspolaganju su vam po jedan single-link i dual-link DVI konektor, kao i DisplayPort 1.2 i HDMI 1.4a punih dimenzija što je, po našem mišljenju, najbolja kombinacija.
Za napajanje je potreban samo jedan 6-pin molex priključak, što će obradovati korisnike sa slabijim napajanjima, ali to i ima smisla s obzirom da je NVIDIA deklarisala GeForce GTX 660 na svega 140 W.
WindForce 2X kuler na grafičkoj karti je dovoljan razlog da pretpostavite da je reč ove fabrički overklokovanom modelu. Ukoliko ste to pomislili, bili ste u pravu. Sa propisanih 980MHz za nominalnu frekvenciju, Gigabyte je podigao ovu vrednost na 1033MHz. Ovo je rezultovalo uvećanjem Boost-a na 1098MHz, što je nešto manje od ASUS-ovog predstavnika, ali ne toliko da bi moglo da pravi razliku, Sa druge strane, žao nam je što memorija nije dobila ubrzanje, jer zbog uže magistrale dodatna frekvencija svakako može da pomogne.
Sve u svemu, Gigabyte nam je ponudi veoma zanimljiv proizvod koji ćemo provući kroz našu standardnu bateriju testova, a nakon toga ćemo doneti i zaključak.
Rezultati – 3DMark, Unigine Heaven 3.0
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: MSI N660GTX-Ti Power Edition
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: ForceWare 305.37
Rezultati – Crysis, Sniper Elite
Rezultati – Metro 2033, AvP, F1, Dirt Showdown
Utisci u radu i zaključak
WindForce 2X je pokazao poslovično dobar rad, bilo da govorimo o ostvarenim temperaturama tokom rada ili niskom stepenu buke. Suštinski, ne može se reći da je inferioran u odnosu na DirectCU II kada je u pitanju maksimalna temperatura. Sa 64 stepena pri opterećenju, praktično Gigabyte-ov model je izjednačen sa ASUS-ovim. Doduše, da bi održao istu temperaturu potrebna mu je veća brzina ventilatora, što utiče na proizvedenu buku. To ne treba da vas obeshrabri, jer su razlike minimalne zahvaljujući velikim ventilatorima. Razlog za veće “naprezanje” kulera radi obezbeđenja niskih temperatura je verovatno u rashladnom profilu koji je nešto lakši i tanjim heatpipe-ovima. I pored toga, WindForce 2X bismo ocenlili kao odličan.
Jednu stvar treba napomenuti, a to je da pri maksimalnom ubrzanju ventilatora kuler ume da zavibrira. Razlog za to je meka plastika od koje je napravljen nosač ventilatora. To se u realnim okolnostima ne dešava, jer razlog za maksimalno ubrzavanje ventilatora ne postoji. Ipak, u slučaju da se bavite overklokom i istražujete maksimalne taktove karte, savetujemo vam da to jednostavno rešite, tako što ćete napraviti neki vid absorbera (sunđer, gumice) i postaviti ih na tačke gde plastika dodiruje aluminijumska rebra hladnjaka. Što se frekvencija tiče, kao i kod drugih GeForce karti, tokom rada GPU prelazi deklarisanu Boost vrednost i gotovo sve vreme “kuca”na 1124MHz.
Gigabyte je napravio odličan proizvod, a kao i uvek nameće se pitanje cene. S obzirom da obično bude jeftiniji nego ASUS verujemo da možemo očekivati cenu od oko 250 evra. Kao takva, Gigabyte GTX 660 WindForce 2X se kotira prilično dobro i ne može da ode bez nagrade. Globalno gledano, konkurencija zaista ima i dalje puno toga da ponudi. Treba imati u vidu da su svi testirani modeli iz NVIDIA-e fabrički overklokovani, dok su ove Radeon karte sa ovog testa podešene na referentne vrednosti. I pored toga, Radeon HD 7870 se nosi odlično čak i sa “Ti” modelom, dok je često ispred obične GTX 660 verzije. Osim toga, Radeon HD 7870 se može naći po povoljnijoj ceni, a uostalom AMD najavljuje dodatno obaranje cena gotovo celog svog lineup-a.
NVIDIA nažalost nije donela revoluciju i pored velikog zakašnjenja sa ovom klasom, ali je makar po pitanju performansi potpuno konkurentna. U domenu cene tek treba da postane, mada verujemo da će u tom segmentu imati velikih poteškoća. Može se reći da je šansa za veliki “bum” na tržištu propuštena i da je, imajući u vidu zakašnjenje, GTX 660 (Ti) odlična kupovina samo za poklonike NVIDIA proizvoda, a u globalu samo solidan izbor.
Prednosti:
– Tih i efikasan kuler
– Fabrički OC
Nedostaci:
– Plastični oklop kulera sklon vibracijama