Miloš Stamenković
Gigabyte MA785GT-UD3H
Predstavljanjem 785G čipseta u kompaniji AMD su se vodili idejom da omoguće još bolje performanse kad je u pitanju low-cost segment tržišta, u kome, realno, još jedino ima dovoljno konkurentne proizvode. Ovaj čipset je doneo određena poboljšanja po pitanju integrisane grafike u odnosu na stari 780G, ali sa druge strane to nije dovoljno brzo da bi se ugrozile 790G varijante. AMD je išao na veoma pažljivo pozicioniranje 785G čipseta, kako bi sa jedne strane više zainteresovao kupce low-end klase komponenti i računara, ali sa druge strane izbegao da ugrozi sopstvenu „790“ seriju koja i dalje predstavlja vrh kada je u pitanju AM3 platforma. Međutim, sa 785G čipsetom AMD je nekako u tišini provukao jednu veoma bitnu karakteristiku koja se odnosi na overkloking. Ranije se sa čipsetom koji poseduje integrisanu grafiku nije mogao postići neki bolji overkloking rezultat, sa tim da je, logično, priča sa 790G bila mnogo drugačija (bolja) od 780G. Tako se, uglavnom, maksimalna brzina osnovne magistrale – koja se mogla „iscediti“ iz ovih čipsetova – vrtela oko 250 MHz. Sa novim low-cost procesorima, koji imaju nešto niže množioce, moguće je i sa matičnim pločama baziranim na 780G i 790G čipsetom izvući maksimum kroz overkloking, a ako uzmemo da je Phenom II jezgro generalno uvek sposobno za takt od oko 3.8 GHz, jasno je da se sa navedenom brzinom magistrale i množiocem od 13 ili 14, ili još manje, ne može izvući ova brzina.
Iako bi neki mogli reći da većina kupaca low-cost mašina i nije nešto preterano zainteresovana za overkloking, ipak je činjenica da sve veći broj korisnika računara postaje svestan mogućnosti da preko overklokinga značajno ubrza svoj računar, bez obzira kojoj on kategoriji pripada. Uglavnom, AMD sa 785G čipsetom uspeva da napravi kombinaciju veoma dobre integrisane grafike i odličnih overkloking mogućnosti. Prilikom prvog 785G testa pokazalo se da ovaj čipset može da podnese osnovnu brzinu magistrale od 280 MHz pa čak i više od toga, što već postaje dovoljno da se bilo koji Phenom II „bazirani“ procesor dovede do brzine oko 3.8 GHz. Prvi susret sa 785G čipsetom je bio na MSI MicroATX matičnoj ploči, i pri tome smo bili veoma zadovoljni onim što nudi jedna ovakva low-cost ploča zajedno sa novim čipsetom. Ovoga puta je na testu Gigabyte model koji se po svojoj osnovnoj strukturi razlikuje i namenjen je nešto zahtevnijim korisnicima u low-end segmentu.
Matična ploča na testu – Gigabyte MA785GT-UD3H
Gigabyte je sa UltraDurable3 tehnologijom i dotičnom serijom matičnih ploča napravio veliki uspeh na tržištu, jer su ovde ploče stekle veoma dobru reputaciju među svim kategorijama korisnika. Čak je i ekstremna overkloking zajednica bila zadovoljna onim što nude high-end UltraDurable3 modeli. Naravno, sa novom generacijom Intel procesora prezentovana je i nova generacija UltraDurable3 ploča, dok se za AMD platformu i dalje koristi sada već klasičnu UltraDurable3 tehnologiju. Upravo zbog toga Gigabyte i deklariše MA785GT-UD3H ploču kao „UltraDurable3 Classic“. Logično, mnogo truda je uloženo u afirmaciju UltraDurable3 tehnologije, pa se to sada mora koristiti u svim mogućim varijantama. Tako i MA785GT-UD3H ploča upakovana u tradicionalnu UD3 ambalažu kako bi se veoma jasno stavilo do znanja potencijalnim kupcima kojoj kategoriji matične ploča ovaj model pripada.
No, čim se dotična ambalaža otvori, postaje jasno da se radi o modelu koji u maloprodaji košta oko 80-tak eura. Tako u MA785GT-UD3H paketu se može naći samo par kablova (po jedan SATA, PATA i FDD), uputstvo, CD sa drajevrima i to je, otprilike sve. Dakle, već prvi korak ukazuje na to da se radi o low-cost modelu. Uglavnom, kada se strane bacite malobrojne delove iz paketa, dolazite do same ploča koja na prvi pogled liči na punokrvnog UltraDurable3 predstavnika. Iako bi se očekivalo da će 785G matične ploče uglavnom biti u MicroATX formatu, sa MA785GT-UD3H Gigabyte se odlučio da ponudi fullATX model. Shodno tome, MA785GT-UD3H poseduje nešto više mogućnosti od prvog 785G modela koji smo testirali. Na tradicionalnom plavom PCB-u se odmah vide dva grafička PCI Express slota, međutim samo jedan je pravi x16 dok drugi može da radi samo u x4 modu. Crossfire režim je tako podržan, ali ovde ipak ne treba očekivati neke performanse, pa je zato mnogo realnije da će korisnici više koristi Hybrid Crossfire varijantu koja je takođe u potpunosti podržana.
Pored toga, sam PCI Express x4 deli svoju magistralu sa dva od tri PCI Express x1 slota što u praksi znači da se sve ovo ne može koristiti u isto vreme, već se korisnik mora opredeliti za ono što mu je neophodnije. Ovo je još jedan razlog zbog kojeg se taj drugi grafički PCI Express slot neće koristi, pa je tako može i reći da njegovo prisustvo na MA785GT-UD3H i nije bilo neophodno. Jedan standardni PCI slot više u odnosu na ponuđena dva bi možda više značio. Ipak, dva PCI i dva PCI Express x1 slota (jedan je blokiran upotrebom grafičke karte) bi trebalo da budu dovoljna za ambicije većine kupaca zainteresovanih ovu ploču. Oko svih ovih slotova se nalazi veliki broj konektora za dodatne USB i firewire bracket-e, čime se ukupni broj USB priključaka podiže na 12, a firewire-a na 3. Očigledno se po ovom pitanju nije štedelo u želji da se i ovde pruži mogućnosti korisnicima da povežu maksimalni broj uređaja. Interesantno da se ti dodatni konektori nalaze tik pored PCI Express x4 slota, što je samo još jedan argument zbog kojeg će se neka grafička karta teško naći na ovom mestu. Na I/O panelu se nalaze ostali USB (šest) i firewire (jedan) konektori, uz jedan PS/2 i LAN priključak. Integrisana mrežno rešenje je Realtek 8111C čip koji podržava 10/100/1000 Mbit režima rada. Pored toga, tu su i konektori vezani za audio funkcije, što znači jedan S/PDIF i šest klasičnih za povezivanje 7.1 sistema zvučnika. Dotični konektori predstavljaju vezu sa Realtek ALC889A čipoom koji predstavlja veoma popularno integrisano rešenje zbog svojih veoma dobrih audio mogućnosti. Na kraju, na I/O panel se nalaze obavezni VGA i DVI konektori, uz sve više obavezniji HDMI priključak.
Što se tiče uređaja za skladištenje podataka, na raspolaganju je šest SerialATA II konektora, plus i dalje obavezni ParallelATA priključak. Južni deo PCB-a ostavlja utisak prenaseljenosti sa dosta elemenata, a situacija je slična i na severnom delu. Ipak, ovde se vidi da je uloženo nešto više truda kako bi sve komponente bile postavljenje na optimalan način. Oko 785G northbridg-a se nalazi dosta veliki broj elektrolitskih komponenti koji zajedno sa naponskom jedinicom i zauzimaju najviše prostora na PCB-u. Sama naponska jedinica u konfiguraciji „Phase 4+1“, što je u poslednje vreme rešenje koje se dosta često primenjuje na low-cost pločama za AMD platformu. Naravno, u pitanju je kompromis između cene i mogućnosti, gde se „Phase 4+1“ rešenje pokazalo kao zadovoljavajuća opcija, čak i za poslednju seriju Phenom II BlackEdition procesora sa 140W prohtevima. Što se tiče samih elektrolitskih komponenti, po ovom pitanju se nije odstupalo od UltraDurable3 standarda, pa je tako i MA785GT-UD3H opremljen kondenzatorima i MOSFET-ima visokog kvaliteta za koje Gigabyte garantuje radnim vekom od 50 000 radnih časova. Primenjena naponska jedinica takođe poseduje Gigabyte Energy Saver sistem koji omogućava štednju energije u uslovima kada je sistem u „idle“ režimu rada, što opet produžava životi vek komponenti matične ploče.
Kao i svaka UltraDurable3 ploča, i MA785GT-UD3H poseduje specijalni bakarni sloj na delovima hladnjaka koji dodiruju komponente, a koji ima glavnu funkciju da poboljša hlađenje svih komponenti, i da time omogući veće overkloking domete. Ipak, samo hlađenje čipseta bi moglo biti nešto bolje izvedeno, jer je u oba slučaja primenjeno samo klasično rešenje preko pasivnog hladnjaka. Istina, preko northbridge-a je tak hladnjak nešto veći u odnosu na southbridge, ali pri tome imamo zamerku da oba nisu na baš najbolji način fiksirana za čipove koje bi trebalo da hlade. Zbog toga se može desiti da njihovo efekat bude manji nego što je neophodno, što automatski povlači pojavu nestabilnosti u radu. Da bi se to izbeglo uložen je veliki UltraDurable3 trud, pa je šteta da se sve to kompromituje prostim detaljem kao što je neadekvatno hlađenje čipseta. Tokom rada je primećeno da se oba dela čipseta pristojno zagrevaju, ali nismo imali problem sa stabilnošću. Ipak, u slučaju kada je integrisana grafika aktivna i kada je sistem pod overkloking opterećenjem, logično je očekivati da tu može doći do pregrevanja čipseta. Zbog toga je preporučljivo da se hladnjak na northbridge-u lagano skine i sve ponovo obradi termalnom pastom, kako bi se na kraju osiguralo dobro hlađenje. Za overkloking treba obezbediti i dobro hlađenje procesoru, što na MA785GT-UD3H ploči neće biti problem jer oko soketa ima sasvim dovoljno mesta za montažu bilo kog velikog kulera, uključujući i gotovo sve modele sa našeg velikog cooler testa. Naravno, priča o overklokingu nas neizbežno vodi u BIOS, iako pored AMD OverDrive-a Gigabyte nudi i svoj EasyTune softver za podešavanje sistema iz operativnog sistema. Jednostavno se sve preciznije, sigurnije i tačnije može podesiti iz BIOS-a, ma koliko bilo koja verzija aktuelnog softvera bila dobra.
BIOS
MA785GT-UD3H poseduje standardni Award BIOS u Gigabyte izvedbi, gde neki detalji već postaju dosadni. „CTRL-F1“ kombinacija je i dalje neophodna kako bi se otvorile sve opcije, što je stvar čija neophodnost se može dovesti u pitanje. Osnovna ideja je da se manje iskusni korisnici zaštite na taj način što im neke opcije neće biti vidljive, pa na taj način neće moći da podese nešto što bi značajnije poremetilo ceo sistem. Naravno, sve ovo ima smisla, ali uklanjanjem ovih opcija sa „prvog pogleda“ može zbuniti iskusne korisnike koji do sada nisu koristili Gigabyte matične ploče, a pored toga ova stvar vrlo brzo počne da iritira. U vreme kada je overkloking postala standardna stvar, ostaje pitanje koliko ima smisla na ovaj način štiti korisnike, jer su tu i drugi sistemi. Tako svaka opcija koja se tiče napona određene komponenti promenom boje veoma lako ukazuje na rizik od dotične vrednosti, što je automatski i dovoljno upozorenje za korisnika koji nije siguran u ono što radi ili pokušava da podesi. Oni koji ipak imaju malo bolju predstavu stvarima koje treba podešavati pri overklokingu će biti veoma zadovoljni rasponom opcija koje Gigabyte nudi na MA785GT-UD3H ploči. Iako bi se dalo očekivati da ploča „low-end“ segmenta ima umerene overkloking mogućnosti, to ovde nije slučaj. „M.I.T“ sekcija je standardno zadužena za sve overkloking opcija, na raspolaganju je apsolutno sve što bi se moglo očekivati od vrhunske ploče za AMD platformu.
Možete menjati množilac za HT magistralu, osnovni klok PCI Express magistrale, kao i množilac radnog takt procesora. Pored toga, tu je mogućnost promene takt osnovne magistrale, što je direktno povezano za odabirom memorijskog množioca. MA785GT-UD3H podržava rada DDD3 memorije do 1660 MHz, sa tim da je uz overkloking moguće dostići i mnogo veće brzine. Po specifikaciji to iznosi do 1800 MHz za DDR3 memoriju, ali je u praksi moguće izvući i više. Prvo što smo isprobali je maksimalni takt osnovne magistrale, jer je upravo ovaj detalj i najveća prepreka pri overkloking „ne BlacEdition“ procesora. Kod generacija ploča sa 780G čipsetom, ta granica je bila na brizni od 250 MHz, a ni pojava 790 serije čipsetova to nije mnogo pomakla napred. Samo su high-end modeli bili u stanju da se približe brzini od 300 MHz.
Test sistem
Matične ploče
MSI 785GM-E65
Gigabyte MA785GT-UD3H
Procesor i
kuler
AMD Athlon II X4 630
Cooler Master V8
Memorija
3 x 1 GB DDR3 1666 Patriot
Grafička karta
ASUS EN9600GT TOP
(Windows Vista 32-bit)
Hard disk
500GB SATA2 Western Digital WD5001ABYS RE2
Opički uređaj
DVD-RW Pioneer 215D SATA
Napajanje
CoolerMaster Real Power Pro 1000W
Monitor
Samsung SyncMaster 960BF
SiSoft Sandra 2008 Pro
Cinebench 10 & DivX transcoding test
WinRAR, Fritz Chess i Nuclearus benchmark
FutureMark 3DMark 06 i Vantage
Igrački testovi
U praksi
Već prvi susret sa MSI 785G pločom je pokazao da novi čipset ima dosta veće potencijale po pitanju overklokinga. Shodno tome, očekivali smo dosta od Gigabyte UltraDurable3 ploče, a MA785GT-UD3H nije razočarao. Sa minimalnim zahvatima po BIOS opcijama uspeli smo da ostvarimo stabilan rad na 300 MHz, što je vrednost koja je do skoro bila teško zamisliva, pogotovu za entry level klasu ploča. Sa povećanjem radnih napona čipseta, MA785GT-UD3H je uspešno radila i na 315 MHz što je veoma impresivan rezultat od kojeg vam u ovom momentu jednostavno ne treba više. Tako se čak i sa procesorom kojem je množilac 12 ili 13, bez problema može dostići brzina procesora od oko 3.8 GHz. Naravno, da bi dotični procesor stabilno radio na ovoj brzini, napon se može podići i mnogo više od preporučenih vrednosti. Maksimalni preporučeni radni napon pri overklokingu Phenom II generacije procesora je 1.55 V, dok se na MA785GT-UD3H može ići i na 1.7 V ako se nekim slučajem nađe neki ozbiljniji sistem za hlađenje. Što se memorije tiče, napon može ići čak do 2.225 V, što je i više nego dovoljno za sve aktuelne memorijske module. Čak i high-end DDR3 moduli na 2000 MHz rade na naponu od 2.0V, pa se čak i ovi moduli mogu dodano „zagrejati“ ako se za to ukaže potreba. Dobra memorija će vam i biti potrebna za dobar overkloking, jer je minimalni množilac za memoriju 4, što znači da će osnovni takt magistrale od 300 MHz zahtevati memoriju koja radi na 1200 MHz. Naravno, da bi se memorija lakše odobrovoljila za rad na većem taktu tu je i neizbežna sekcija za podešavanje tajminga, pa se preko ovih opcija memoriji može pomoći da radi ne nešto većem taktu. Naša testiranja DDR3 memorije su pokazala da „oštrina“ tajminga ne donosi toliko mnogo, u poređenju sa većim radnim takom procesora koji je se može ostvariti u slučaju procesora sa fiksnim množiocem. Ostatak opcija predstavlja standardno podešavanja osnovnih parametara, kao što su funkcije integrisane grafičke karte, audio i ostalih dodatnih komponenti.
Zaključak
Kada uporedimo performanse dve matične ploče bazirane na 785G čipsetu koje smo do sada imali na testu, možemo konstatovati da su naša predviđanja bila tačna. MSI je veoma brzo izbacio model 785GM-E65, pa je logično da BIOS na toj ploči još nije bio dovoljno „ispeglan“ da pružio maksimalne performanse. Sa druge strane, Gigabyte je imao malo više vremena pa nam je ne test stigla ploča sa BIOS-om na koji nemamo skoro nikakve zamerke. Postoji nekoliko sitnica, tu i tamo, za koje smo želeli da budu malo drugačije, ali ništa bitno što bi značajnije uticalo na veoma dobre performanse i overkloking mogućnosti i, na kraju, ništa što bi pokvarilo naš ukupan utisak o ovom proizvodu. Shodno tome, kroz rezultate svih testova se može videti da je Gigabyte MA785GT-UD3H nešto brži od MSI 785GM-E65. Naravno, ne treba smetnuti sa uma da se ovde ipak radi o pločama iz dve različite cenovne kategorije, gde je MSI 785GM-E65 ploča MicroATX formata, dok je Gigabyte MA785GT-UD3H ipak Full ATX izdanje. Takođe, razlike o kojima pričamo su toliko male, da nije realno da se bilo koji kupac isključivo na osnovu ovog parametra opredeli za jednu od te dve ploče. Ako je overkloking ipak ona stvar koje može da presudi, onda Gigabyte MA785GT-UD3H ima konkretnu prednost. Po ovom pitanju, prednost koju testirani model ostvaruje je vidljiva i u odnosu na veliku većinu ploča baziranih na „790 seriji“ čipsetova, pa se zbog toga ova Gigabyte ploča može preporučiti ne samo onim koji traže dobro low-cost rešenje, već i onima koji žele da putem overklokinga izvuku najviše moguće performanse za uložen novac.
Gigabyte MA785GT-UD3H – Benchmark Highly Recommended
Tako je kombinacija sa Gigabyte MA785GT-UD3H matičnom pločom (koja košta oko 80-tak eura) i nekim od novih Athlon II X4 procesora (sa cenom od oko 100 eura), vrlo primamljiva jer se može dobiti veoma dobar i brz sistem za veoma skromnu krajnju cenu. Ako ovde dodamo i trenutno najbolje integrisano grafičko rešenje, za 200-ak eura (kad se uračuna i cena memorije) mogu se imati sve core komponente da bi računar normalno radio i smatramo da, trenutno, bolje kombinacije u ovom cenovnom rangu – nema. Upravo je to adut kompanije AMD, ali i kompanije Gigabyte, koji je sa modelom MA785GT-UD3H napravio pun pogodak. S obzirom na to da MSI 785GM-E65 i Gigabyte MA785GT-UD3H koštaju gotovo u euro isto, ako nemate neki specifični razlog zbog kog vam odgovara samo MicroATX matična ploča, naša preporuka, u ovom momentu je MA785GT-UD3H kao trenutno krajnje optimalno rešenje za AMD platformu.
Matičnu ploču na test ustupila kompanija Gigabyte