Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G test – dosta rezervnog OC potencijala

Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G test – dosta rezervnog OC potencijala

Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G je grafička karta sa taman toliko jakog hardvera u sebi da pomiri naše porive za vrhunskim performansama i kontrolisano velikim izdatkom novca. Prava mera gejming hardvera u jakoj srednjoj klasi.

    Sadržaj
      Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G test – dosta rezervnog OC potencijala

      Pozitivne ocene

      • Odličan Windforce 3 sistem hlađenja
      • Niske prosečne radne temperature grafičkog procesora
      • Tiha u radu
      • Dobra rezerva snage čeka da bude iskorišćena u OC režimu
      • Performanse u OC režimu

      Negativne ocene

      • Mala cenovna razlika u odnosu na Radeon RX 7800 XT

      Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G raspolaže sa respektivnom dozom OC performansi, koje samo čekaju da budu iskorišćene. U tim situacijama zna da iznenadi čak i jači, te neznatno skuplji Radeon RX 7800 XT.

      Kada krene spirala želja, performansi i novca koji treba izbrojati za gejming grafičke kartu, čini nam se da nema granice. Ipak, u poslednje vreme se pojavila jedna za koju možemo reći da se preporučila u najboljem mogućem svetlu. Taman je na granici posle koje kažemo da je nešto skupo. Balansirajući na toj osetljivoj niti spremnosti da izdvojimo toliko novca za jednu dobru i brzu grafičku kartu koja će nas poslužiti i u budućnosti, te realnosti u kojoj nam je potreban novca za neke možda bitnije egzistencijalne stvari. Ipak, sreća i zadovoljstvo nemaju cenu. Zbog toga danas testiramo Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G, grafičke karticu sa kojom će te se sigurno nauživati i ljudski igrati preko praznika, a svakako i dalje.

      Radeon RX 7700 XT smo već upoznali u ranijem testu. Uglavnom, fama koja vlada u vezi ove karte je kako je bolje izdvojiti još 50 € i kupiti jači Radeon RX 7800 XT. Logika nalaže da je takav redosled stvari. Međutim od preporučene maloprodajne cene proizvođača do onih realnih u prodavnici je dug put i velika razlika. Sa druge strane nekome, a takvih je danas dosta, sa Full HD monitorima je RX 7800 XT čist overkill.

      Obzirom da se tih kataloških 50 USD u praksi zna pretvoriti u realnih 60, 70 pa čak i 80 evra razlike, počnete da razmišljate. Skoro da dođete do iznosa jednog M.2 SSD uređaja kapaciteta 2 TB, a koji je jednako bitan za komforan gejming. Nekome je ta razlika potreban skok do Ryzen X3D V-Cache procesora koji će napraviti veću razliku u 1080p frejmrejtu. Uglavnom, ne ubeđujemo vas već glasno razmišljamo. Dosta je razloga da se uzme u razmatranje Radeon RX 7700 XT.

      Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G – karakteristike  

      Kada prvi put dohvatite u ruke kutiju ovog Gigabyte Radeon RX 7700 XT gejmera, ne možete se oteti utisku – uh kolika je, pa ovo je ozbiljna grafičke karta. Tako i jeste. Ogroman hladnjak govori u prilog činjenici da je ne uzimate niti odbacujete olako, tek tako. Masivan aluminijumski hladnjak koji daleko prevazilazi dimenzije štampane ploče zapravo definiše impozantne gabarite ove kartice. Isti je kao i onaj na RX 7800 XT modelu.

      Njegovom središnjom zonom ga prepliće čak sedam kompozitnih toplotnih cevi za ujednačen prenos toplote koje se spajaju u poziciji bakarne ploče hladnjaka gde on naleže direktno na površinu grafičkog procesora. Dodajte tome oklop sa još tri ventilatora prečnika 9 centimetara sa dvostrukim kugličnim ležajevima koji se podmazuju nano-grafenskim uljem i širokim propelerima koji vam sa svoje strane daju naznaku postojanja velikog hladnjaka jer treba stvoriti visok vazdušni pritisak u među zoni masivnih  rebara. Tu je i “Screen Cooling” prorez na velikim metalnim leđima za dodatno efikasno provetravanje.

      Jednom rečju nije sve ovo slučajno tu. Uloga Windforce 3 rashladnog sistema je da obezbedi rad grafičkog procesora na daleko višim frekvencijama od onih koje je predvideo AMD. Uostalom zato nosi u nazivu Gejming OC.

      Prijavi se na nedeljni Benchmark newsletter
      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Kada već pričamo o tome recimo da svo vreme dok se igrate ovaj Gigabyte Radeon radi daleko brže od tih referentnih 2171 MHz, koliko je AMD predvideo tačnije 99% efektivnog radnog kloka je iznad ove “Base” vrednosti. Takođe, daleko prevazilazi i vrednost realno očekivane gejming frekvencije za koju proizvođač tvrdi da iznosi 2276 MHz. U našem slučaju, tokom testiranja Windoforce 3 je omogućavao da kartica provede preko 95% vremena tokom igranja iznad ove vrednosti.

      Zapravo većinu vremena tokom igranja na 1080p i 1440p rezolucijama, ovaj Gigabyte radi u zoni od 2370-2521 MHz. To je približnije vrednostima “boost” nivoa koji navodi proizvođač, a što se u našem slučaju ispostavilo kao realna gejming frekvencija tokom igranja. Da stvar bude još bolja 20% vremena naša karta nakon celodnevnog testiranja, radila je u zoni frekvencija od 2520-2620 MHz. Zaista sjajan rezultat i dokaz koliko je dizajn koji kombinuje “Ultra durable” štampanu ploču, elektronske komponente i Windforce 3 kuler, na ovom RX 7700 XT Gejming OC modelu, zaista efikasan u radu i gejmingu.

      Praktično to znači da karta ima veliku realnu overkloking rezervu i da je obilato koristi tako što firmver i prateći senzori vide rezervu i konstantno guraju grafički procesor ka višim radnim vrednostima. Što je najelpše to se ne dešava pod pritiskom pretnje od pregrevanja jer je tokom čitavog testa, a što ćete videti našto kasnije u delu sa grafikonima performansi, grafičke karta bila gotovo tek jedva mlaka.

      Karta je opremljena sa 12 GB lokalne GDDR6 memorije koja sa procesorom komunicira preko magistrale širine 192-bita. Komunikaciju sa sistemom ostvaruje preko PCIe x16 interfejsa i za to koristi 16 PCIe putanja 4. generacije.

      Kartica se napaja uz pomoć dva klasična 8-pinska PCIe konektora koji upošljavaju i kontrolne LED diode ukoliko ima ikakvih problema sa napajanjem povezanih grana sa ispravljača. Ukrasni RGB Fusion detalj se nalazi u vidu svetlećeg Gigabyte logoa sa gornje strane oklopa hladnjaka i vidno je da je ovde gejming aspekt pre svega prisutan u vidu vrhunskih radnih performansi, a daleko manje u vidu atraktivno blještećeg RGB osvetljenja koje je tek diskretno.

      Dimenzije grafičke karte mere čak 30 centimetara u dužinu, 13 cm u visinu, dok je široka 56 mm. Signal na ekran daje preko dva para DisplayPort 2.1 i HDMI 2.1 konektora. Znači, četiri monitora istovremeno se mogu koristiti na ovom Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC modelu.

      Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G – performanse

      Test system:

      MBASRock X670E Taichi
      CPUAMD Ryzen 9 7900X 12-core
      CoolerNZXT Kraken X73
      RAM2x 16 GB G.Skill Trident Z5 Neo DDR5-6000 CL30
      GPUGigabyte Radeon RX 7700 XT GAMING OC 16G
      SSD1 TB Lexar NM620 M.2 PCIe Gen3 x4
      PSUCooler Master MWE Gold 1250 V2
      OSWindows 10/Windows 11 2H22
      DriversAdrenalin 23.12.1
      AMD Chipset ver. 5.08.02.027
      Test sistem:

      Gaming Performanse

      Performanse u aplikacijama:

      Radeon RX 7700 XT Gaming OC 12G – ponašanje u radu

      Jedan od najvažnijih argumenata za nabavku Gigabyte Radeon RX 7700 XT modela u Gaming OC varijanti jeste njegova velika rezerva snage. Naime, pored prisutnog mikroprekidača kojim vam je omogućeno da birate Performance ili Silent režim rada, ova grafičke karta dozvoljava da je žestoko overklokujete. To činite iz Adrenalin softvera.

      Dakle nije sve rekla ukoliko je samo vozite u Performance BIOS profile, ima tu još neiskorišćene snage. Kada joj obezbedite iole pristojno provetravanje i hlađenje u kućištu. Iznenadićete se koliko još može da pruži. Inače overkloking margina kod ovog Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC modela je znatno veća nego kod nedavno testiranog Radeon RX 7800 XT. Obzirom da je procesor kompleksniji u smislu većeg broja jezgara, logično se i teže overklokuje. U praksi se to svodi na samo par procenata ubrzanja.

      Kod Radeon RX 7700 XT Gaming OC modela je drugačija priča. Njegova memorija je u startu podešena za rad na nižim frekvencijama pa intervencijom kao u našem slučaju sa 300 MHz većom efektivnom radnom frekvencijom podižete radni takt na nivo iznad onog na kome radi memorija jačeg RX 7800 XT modela, praktično na nivo protoka podataka od 20.5 Gbps.

      Dodajte tome i efekat povećanja frekvencije grafičkog procesora i ukupan efekat je sve samo ne bezazlen. Jer kartica u igrama bržeg tempa i “on-line” naslovima kao što je CoD Warzone pokazuje značajno ubrzanje prestižući RX 7800 XT i čak beležeći veći frejmrejt od jačeg brata. U zahtevnijim “AAA” naslovima takođe beleži “boost” od 8-10% na nivou prosečnih vrednosti fps-a. Tek tada postaje jasno zašto je tako mala razlika u ceni, jer dobro naštimovan Radeon RX 7700 XT je na pedalj od jačeg RX 7800 XT modela.

      Sve to ima svoju cenu u većoj potrošnji što je i logično, pa u nekim se trenucima izjednačava sa potrošnjom jačeg RX 7800 modela dostižući granicu od 290 W potrošnje. Ali to je i očekivano kao i povećanje broja obrtaja ventilatora, ali čak i u tim situacijama ostaje veoma tiha i neprimetna u radu.

      Temperatura se nije značajnije povećala, pa čak i pri ovako velikoj potrošnji Gigabyte Gaming OC Radeon RX 7700 XT većinu vremena ostaje “cool”.

      Opasno dobra karta za sve one sa Full HD i QHD monitorima

      Nakon svih utisaka u radu koje smo mogli da osetimo i isprobamo ostajemo prezadovoljni utiskom koji je ostavio Gigabyte Radeon RX 7700 XT Gaming OC. On je poput lake konjice koja seče svojom oštricom dodatnih OC performansi. Lako ubrzava i trpi OC maltretiranja.

      Ukoliko imate strpljenja i makar malo znanja, zaista je veliko pitanje vredi li dati i tih 60-80 evra za jači RX 7800 XT. Bez obzira da li imate Full HD ili QHD monitor, jer jednostavno ova karta briljira u radu. Naravno oni koji ne znaju ili ih mrzi da se bave podešavanjem uvek će dati prednost RX 7800 XT modelu, ali ovaj Gigabyte na delu pokazuje koliko zapravo RX 7700 XT ima skrivenog potencijala, ja bih rekao kao da je namerno malo prigušena i što ima logičnog objašnjenja radi boljeg pozicioniranja jačeg RX 7800 XT modela. Tako i mora obzirom na cenu od 500 i u nekim slučajevima više evra. Zbog toga od sveg srca zaslužuje preporuku kao dobra kupovina.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi