Gigabyte RTX 3080 Ti Gaming OC (Video)

Gigabyte RTX 3080 Ti Gaming OC (Video)

Kako bi krunisala uspešnu priču o RTX 30 serijalu grafičkih karti, Nvidia je nedavno predstavila GeForce RTX 3080 Ti i tim potezom ustoličila novog gejming šampiona u klasi PC računara. Jeste da je tu i dalje RTX 3090 koji figurira kao kruna u liniji Ampere grafičkih karti, ali s obzirom da je RTX 3080 Ti dobio paket pojačanja, a po ceni koja je neznatno veća od običnog RTX 3080 modela, jasno je zašto je nova karta, krunisani kralj PC gejminga. Bez dileme!

    Sadržaj

      Nije tajna ako kažemo da Nvidia sa svojom GeForce RTX 30 serijom dominira gejming tržištem. I ne samo gejmingom, jer ogromna armija kreativnih profesionalaca koristi CUDA tehnologiju u svrhu poslova na optimizovanim aplikacijama.  
       
      Kako bi krunisala uspešnu priču o RTX 30 serijalu grafičkih karti, Nvidia je nedavno predstavila GeForce RTX 3080 Ti i tim potezom ustoličila novog gejming šampiona u klasi PC računara. Jeste da je tu i dalje RTX 3090 koji figurira kao kruna u liniji Ampere grafičkih karti, ali obzirom da je RTX 3080 Ti dobio paket pojačanja, a po ceni koja je neznatno veća od običnog RTX 3080 modela, jasno je zašto je nova karta, krunisani kralj PC gejminga. 
       

       
      Zapravo GeForce RTX 3080 Ti je testament Nvidia Ampere arhitekturi u smislu zaostavštine korisnicima kroz vrhunske performanse i mogućnosti.  Obzirom da je konkurencija u najnovijoj seriji prošla skoro neopaženo i daleko od očiju korisnika, dotle je Nvidia pokušavala da im se dodatno približi kroz specijalne verzije firmwera i blokadu kopanja kripto valuta, te na kraju razdvajanje linija karti za kopanje i gejming. Sve to, uz nešto bolju dobavljivost i svakako brutalno dobre performanse pojačane Ray Tracing tehnologijom i DLSS 2.0 ubrzanjem je uticalo da Nvidia GeForce Ampere modeli postanu sinonim grafičke karte za vrhunski gejming i rad. O samoj arhitekturi Nvidia Ampere grafičkih procesora sve već znate i o njoj smo već nekoliko puta govorili i pisali na Benchmark-u. Da vidimo šta je to što najnoviji GeForce RTX 3080 Ti čini jednom od najmoćnijih gejming grafičkih karti današnjice. 
       

       
      Performanse pre svega, a to je postignuto ugradnjom jače verzije Ampere GA102 grafičkog procesora sa skoro 20% boljim specifikacijama u pogledu CUDA šejdera, Tensor jezgara i naravno Ray Tracing procesora. Pored toga dobila je dodatna 2GB memorije, pa sada ima ukupno  12 GB GDDR6X memorije zbog čega je proširena magistrala na 384-bita i time se distancirala od običnog RTX 3080 modela. Ali ova karta zapravo nije zamena za RTX 3080, već Ge Force RTX 2080 Ti od koga ima duplo više CUDA šejdera, više novih RT i Tenzor procesora, više brže memorije što utiče na osetno bolje performanse u zahtevnim Ray Tracing igrama i tamo gde je u upotrebi mašinska inteligencija. 
       

       
      Gigabyte se potrudio da ionako impresivne specifikacije, dodatno ubrza – pre svega u vidu ugradnje adekvatnog kulera, koji će omogućiti da ovaj Ampere procesor, radi što duže u “boost modu” koji prevazilazi granicu od Nvidia savetovanih 1665MHz. Ogromni trodelni hladnjak koji zauzima 2.5 PCI pozicije,  sa svojih 6- “hitpajpova” i tri ventilatora, sa glomaznim telom od aluminijumskih rebara i WindScreen otvorom – dobro radi posao i ispunjava zamisao Gigabyte-ovih inženjera. Kartica je definitivno ubrzana preko Nvidia postavljenih specifikacija, pa ovaj RTX 3080 Ti Gaming OC radi još brže nego što brojke nagoveštavaju. 
       

       
      Međutim, pored brzine, posebnu pažnju smo posvetili delu kvaliteta efekata i grafičkih detalja u Ray Tracing naslovima, a za tu demonstraciju nam je poslužila jedna popularna igra koja je u najnovijem ažuriranju dobila Ray Tracing i najnoviju DLSS podršku – Doom Eternal.  
       
      Nvidia je već poslovično dobra na polju razvoja veštačke inteligencije, a to je kroz prisustvo Tensor jezgara druge generacije, dobro kapitalizovala i u igrama kroz DLSS 2.0 verziju ubrzanja. U pitanju je tehnika skaliranja koja uz upotrebu algoritma veštačke inteligencije od više renderovanih kadrova u nižoj rezoluciji, sklapa finalni koji vam prikazuje u visokoj rezoluciji – rezultat su bolje performanse i oštrija slika sa preciznijom definicijom piksela, a što je bila glavna mana DLSS tehnologije u prvom izdanju. DLSS u novim igrama deluje zaista odlično i predstavlja onaj ključni razlog zbog koga su RTX 30 modeli brži i zbog čega ih korisnici radije biraju nego konkurenciju. Nvidia demonstira svoju superiornost na ovom polju, time što DLSS dobija sve veću podršku od gejming developera i postaje sve prisutnija u trenutno najaktuelnijim igrama kako za DirectX 12 tako i Vulkan naslove. 
       

       
      A, upravo to koristi novi Doom Eternal. Jedna od legendarnih “first person shooter” igara, brzog ritma koja je ionako atraktivne efekte je pomerila za stepenicu više. Ne znate gde ćete pre da pogledate kada akcija krene. Razlika je vidljiva i to tamo gde je najbitnije  – u detaljima. Sve je još efektnije i življe. Svetlo daje novu dinamiku igri. Refleksija  u RT modu čini da metalne površine i objekti deluju realistično i ne samo to – dok se kapi vode slivaju sa stakla, krajičkom oka ne možete, a da ne primetite koliko čitavo okruženje i ambijent igre izgledaju dobro. Jednostavno, nesvakidašnje uživanje u totalnoj akciji i definitivno nešto što morate da doživite i vidite iz prvog lica!  
       
      Sa druge strane i pored toga što “bolesno” dobro izgleda, igra zbog DLSS ubrzanja isporučuje dovoljan broj frejmova za besprekornu glatku animaciju. Otuda se brzi monitori na 144, 240 i najnoviji na 360Hz podrazumevaju za kompletan užitak u ovoj igri – verujte nam da smo probali na nekoliko monitora i da dobar i brz ekran pravi onu ključnu razliku u osećaju na koji ćete doživeti poboljšani Doom Eternal. Ko kaže da nije moguće igrati na 4K sa RayTracing efektima i fps-om 144 kadrova u sekundi… RTX 3080 Ti je prava karta za taj izazov. 
       

       
      Da bi to sve prikazao, ovaj Gigabyte RTX 3080 Ti koristi brze HDMI 2.1 portove sa propustom od 48 Gbps i HDR podrškom za 4K rezoluciju i 120Hz osvežavanje, ukoliko planirate da se igrate na velikim ekranima televizora. Za one sa monitorima i takmičarskim ambicijama tu je DisplayPort podrška i G-Sync sinhronizacija. 
       
      Kartica se napaja sa dva 8-pinska PCI-e konektora za preporučenih 350W potrošnje zbog čega se savetuje upotreba napajanja od 750W. Mi smo međutim, kod ove brze Gigabyte verzije izmerili 365W  i to samo za grafičku kartu, koja je u trenucima pokretanja grafički zahtevnih igara u ultra visokim rezolucijama, pravila u pikovima duplo veće opterećenje od čak 690W, kada već kupujete RTX 3080 Ti, obezbedite mu podjednako dobro napajanje.  
       
      Ako ste pomislili da se zbog ovolike potrošnje natprosečno greje, u Gigabyte su uradili dobar posao. Temperatrura se u zavisnosti od zahtevnosti igre i njenog grafičkog “endžina”  kretala maksimalno do 64-69 stepeni shodno potrošnji od 305-365W. Zato iskreno preporučujem da okruženje i boravak sa računarom koji u sebi ima ovu kartu – klimatizujete. Vama prijatnije, karta od 5-10 stepeni hladnija i  logično brža. 
       
      Test sistem:
       
      TestSystem.jpg  

      Performanse:
      [modul]test=1099[/modul]
      Šta posle svega ovog reći, RTX 3080 Ti je nešto najbolje što možete imati u svom računaru, kada je vrhunski gejming u pitanju. Iskreno, čudim se kada neko kaže da je ova kartica preplaćena u odnosu na druge modele i ono što pruža. Istina je da se pozicionira među apsolutno najboljim i najbržim i tu se svaka diskusija završava. A što se tiče cena one su u padu i neki nove vesti govore da će se tržište grafičkih karti normalizovati već za početak Back to School sezone.
       
       
       
      RTX 3080 Ti po svojoj prirodi traži da maksimalno ubrzate ostatak svog hardvera u sistemu i tako smanjite mogućnost pojave uskog grla, što se pre svega odnosi na centralni procesor, RAM i vrhunsku ploču. VIdeli ste iz naših kadrova da je naš Ryzen 7 5800X imao specijalni PBO 2 tretman i da je većinu vremena provodio u ritmu visokih frekvencija 4800-4950MHz, a neretko je ulazio tokom gejminga i u crvenu zonu preko 5GHz. Tako jednostavno mora da bi se GeForce RTX 3080 Ti razmahao i pokazao svoju moć i performanse. A kada to uspete, zadovoljstvu nema kraja!
       

      Prednosti:
      –   Vrhunske performanse-   Moguć 4K gejming na 100 i više fps-a-   DLSS 2.0 dobija sve veću podršku u igrama-   VRAM 12 GB GDDR6X-   HDMI 2.1-   Odlično hlađenje-   Superiorne CUDA performanse u optimizovanim aplikacijama
      Nedostaci:
      –   Veliki energetski zahtevi-   Trenutna cena
      CENA: oko 1600€

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test