Nebojša Todorović
How to: (Re)instalacija drajvera za grafičke karte
Pre svega treba znati da je ovaj posao preporučljivo raditi redovno, ukoliko ne postoji automatsko rešenje kao što je AMD uveo u svojim Catalyst-ima od skoro. To je osnovni način na koji možete obezbediti maksimalno iskorišćenje hardvera koji vam se nalazi u računaru. Svakako, ukoliko želite da se malo više udubite u materiju, nije loše pročitati koje novine dolaze sa novom revizijom, pa ukoliko se ne prepoznate u spisku noviteta ili vaša komponenta nije pokrivena novom revizijom, jednostavno uštedite sebi vreme, preskočite aktuelnu verziju i sačekate neku od narednih kada bi vaš uređaj mogao ima benefita.
Pored toga što se koristi za redovan update, instalacija novih ili jednostavno druge verzije drajvera je neophodna i ukoliko menjate grafičku karticu. Bilo da je isti ili drugi proizvođač, ukoliko sve ostavite na Windows-ovom „uninstalleru“ moguć je niz problema koji bi vam mogao zagorčati život. Najbolji način za preventivu toga jeste da obrišete sve „ostatke“ koje je prethodna revizija drajvera ostavila za sobom. Ukoliko se to odradi kvalitetno i temeljno uz pomoć određenih alata i naravno na pravi način, šanse da se javi bilo kakav problem se smanjuju na minimum.
Istina, ovaj način jeste malo duži od konvencionalnog „add/remove“ sistema, ali ukoliko se desi neki problem sama činjenica da biste morali da ponavljate proces skraćene instalacije više puta nam daje za pravo da kažemo da je ovaj metod kraći, jer gotovo nikada nećete morati da ga ponavljate zbog javljanja problema. Dakle, podelićemo ovu operaciju u nekoliko koraka kako bismo imali bolji pregled i kako biste vi imali jasnije uputstvo.
Korak 1. – Detektovanje verzije drajvera i modela grafičke kartice
Za ovaj korak je potreban programčić koji nosi naziv GPU-Z, a možete ga preuzeti sa sledeće strane. Ovaj softver će vam dati do znanja koju grafičku karticu koristite i koja je verzija drajvera koja je trenutno instalirana na vašem PC-u. Ukoliko niste sigurni koju verziju operativnog sistema imate, predlažemo vam da i to proverite i zapamtite, a upravo iz tog razloga je GPU-Z veoma praktičan. Informacija o verziji OS-a se nalazi u istom box-u kao i verzija drajvera. Ovo, svakako, nije „uklesano u kamenu“ i nema potrebe da ovo bude isključivi pristup ukoliko imate neku svoju rutinu na koju ste navikli, jer su vam ove informacije bitne, ali ne i način na koji dolazite do njih. Bilo kakav dijagnostički softver će vam „završiti posao“ dok god informacije koje pruža nisu pogrešne.
Nakon toga, prelazimo na sledeći korak.
Korak 2. – Download nove verzije drajvera, DriverCleaner-a i Ccleaner-a
U drugom koraku treba otići na web stranu NVIDIA-e, odnosno AMD-a i preuzeti odgovarajuću verziju koja odgovara vašem hardveru, a pritom obraćajući pažnju na verziju OS-a za koju su namenjeni drajveri. Dopada nam se to što je rešenje AMD-a koji u slučaju grafičkih kartica namenjenih desktopu nema podeljene drajvere po verzijama, već su drajveri sortirani po operativnim sistemima. Ovo skraćuje pretragu i olakšava život početnicima.
Za download drajvera je potrebno posetiti sledeće strane:
AMD: http://sites.amd.com/us/game/downloads/Pages/downloads.aspx
Nvidia: http://www.nvidia.co.uk/Download/index.aspx?lang=en-uk
Kod oba sajta „support“ stranice su prilično jednostavne i neće se previše mučiti oko nalaženja odgovarajućih fajlova i njihovog preuzimanja.
Drugi deo ovog koraka je preuzimanje DriverCleaner-a i Ccleaner-a koji će očistiti ostatke koje regularni postupak uninstall-a ostavlja iza sebe. Ovaj program je razvijen od strane Phyxion-a, jako dugo se koristi za ove potrebe i veoma je popularan. Aktuelna verzija je 3.0.0 i ona donosi poboljšanja u svim sferama, a DS možete koristiti i za čišćenje svih bitnijih drajvera i ne samo onih namenjenim grafičkim karticama. Ovo ga čini veoma univerzalnim i jako upotrebljivim.
DriverCleaner možete preuzeti sa http://phyxion.net/Driver-Sweeper/Driver-Sweeper/, dok je Ccleaner dostupan na stranici http://www.filehippo.com/download_ccleaner.
Ovaj program pored sređivanja registry baze, ima još niz drugih funkcija koje vam mogu biti interesantne. Ima svoj Uninstaller, može modifikovati „startup“ aplikacije, System Restore i još mnogo toga, pa ga zaista vredi imati instaliranog. Potrebno je napomenuti da su oba programska alata potpuno besplatna, doduše Ccleaner je freeware u svojoj osnovnoj varijanti, ali to na naše potrebe nema nikakvog uticaja. Nakon preuzimanja, odmah instalirajte, jer će vam biti neophodni u četvrtoj fazi. Takođe, ukoliko iz nekog razloga ne želite koristit DriverSweeper, postoji alternativa koja je vrlo popularna, a u pitanju je DriverCleaner, koji je veoma sličan DriverSweeper-u i možete ga preuzeti sa sledeće adrese: http://www.drivercleaner.net/
Korak 3. – Uninstall starih drajvera
Da biste ovo uradili, potrebno je otići u ControlPanel Windows-a i izabrati opciju „Programs and Features“ ili „Add or Remove Programs“ u zavisnosti od verzije Windows-a. Nakon toga nađite i odaberite NVIDIA Drivers odnosno u slučaju Radeon kartica ATI Uninstall Utility i u oba slučaja izaberite kompletan „uninstall“ drajvera. Nakon toga restartujte kompjuter, ali uradite boot iz „safe moda“ tako što pre podizanja Windows-a pritisnete taster „F8“ kako biste došli do menija iz kog je „safe mod“ dostupan.
Kada uđete u Safe Mod sledi četvrti korak.
Korak 4. – Dubinsko čišćenje
Kao što smo već rekli, po pravilu nakon brisanja drajvera ostaju takozvani „repovi“ odnosno skriveni fajlovi koji mogu poremetiti svežu instalaciju i napraviti potencijalne probleme. Ovo važi bilo da koristite istu grafičku karticu ili da ste prešli na neki drugi model. Stoga, iz „safe mod-a“ je potrebno pokrenuti DriverSweeper i izabrati odgovarajući drajver koji ste koristili i koji je potrebno očistiti, a kada je NVIDIA u pitanju izaberite ujedno i PhysX drajvere.
Kada on odradi svoj deo posla i ponudi restart računara, slobodno ga preskočite i vratite se na desktop da biste pokrenuli i Ccleaner. Kada ga pokrenete izaberite tab pod imenom „Registry“ i pokrenite „Scan for Issues“, a zatim „Fix selected issues…“.
To je praktično poslednji korak, pre instalacije novih drajvera, dakle samo restartujte PC. Naravno, ovog puta nemojte boot-ovati u Safe Mod-u već na regularan način i nakon toga dolazite do poslednje tačke iliti petog koraka.
Korak 5. – Instaliranje nove verzije
Za kraj, ostaje vam samo da instalirate nove drajvere koje ste preuzeli u prvom koraku i da u slučaju NVIDIA grafičke kartice izaberete „Perform clean install“. U zavisnosti od toga da li birate kraću i bržu ili „custom“ instalaciju izaberite komponente drajvera koje su vam potrebne, a to je već stvar potreba i navika koje ste stvorili kao korisnik. Nakon toga će biti potrebno da još jednom restartujete računar i to je sve.
Ostaje samo da uživate u poboljšanjima koje donose nove verzije i da nastavite da na redovnoj bazi radite update-ove kako bi vam ova procedura prešla u rutinu. Ovaj postupak se može primeniti i na instalaciju chipset drajvera, drajvera za zvučne kartice itd. Postupak je identičan kako za Desktop, tako i za prenosne računare.
Nakon toga, prelazimo na slede