Miloš Stamenković Nakon procesa laganog ulaska u mainstream vode, prvi modeli koje je Iwill predstavio su bila dual AMD rešenja, kao i još neki modeli bazirani na i850/E čipsetu. Nakon toga, odmah nakon pojave i845G čipseta, Iwill je upotrebio ovaj čipset i napravio celu seriju matičnih ploča pod nazivom P4G. Ploča koju danas predstavljamo sastavni je deo pomenute Iwill P4G serije i nosi oznaku P4GS.
Iako je i845G već poprilično star čipset i sve se o njemu manje-više zna, posvetićemo mu par redova, jer se nakon izvesnog vremena pauze, Intel ponovo vraća integrisanju svojih grafičkih rešenje u čipsetove namenjene Pentium 4 procesorima. Sticajem okolnosti, na Benchmark sajtu do sada nije predstavljena nijedna ploča iz ovog serijala sa integrisanim grafičkim rešenjem; upravo zbog posetilaca kao što su sistem integratori želimo da rezultate jedne ovakve ploče i predstavimo, pokažemo šta se i koliko može od nje očekivati.
Sam i845G čipset je na prvi pogled isti kao i i845D, sa dodatkom integrisane grafike, ali i845G u odnosu na svog prethodnika ima i po neki sopstveni novitet. Kao najvažniji nameće se podrška za 133MHz FSB (533MHz QuadPumped), čime se omogućava korišćenje Pentium 4 procesora koji koriste baš ovu magistralu. i845G je bio prvi čipset kojim je Intel prestavio novu ICH4 Hub implementaciju, koja kao najvažniju funkciju donosi podršku za USB 2.0. ATA133 podrške standardno nema jer Intel i dalje ne želi da podrži ovaj standard, iz razloga što se dotična kompanija polako okreće ka Serial ATA standardu. Podrška za Hyper Threading procesore je takođe prisutna, što u ovom momentu i nije tako bitno jer i845G čipset ne prestavlja adekvatnu platformu za najnoviji 3.06 GHz Pentium 4 procesor.
Početak Intelovog bavljenja grafičkim čipovima vezuje se za vreme nVidia početaka i Voodoo vladavine. Grafički čip koji je tada bio napravljen zvao se i740, i bio je jedini 64-bitni čip naspram 128-bitnim rešenjima u Voodoo3 i TNT rešenjima. Iako realno slabiji proizvod, ovaj čip je ipak uspevao da iz sebe izvuče pristojan nivo performansi, i obezbedi svom korisniku komotno igranje tadašnjih igara. Dosta dobri drajveri obezbeđivali su i740 kvalitetnu Direct3D i OpenGL podršku, pa je tako finalna revizija ovih drajvera radila veoma dobro i stabilno. Pored toga, dosta niska cena grafičkih karti baziranih na i740 čipsetu uticala je da se ovi proizvodi nađu u dosta velikom broju konfiguracija. Na žalost, Intel nije osetio potrebu da dalje razvija i740 (kasnije se pojavila samo jedna revizija, ali bez ikakvog uspeha), pa su tako Intel grafički čipovi sada samo vezani za ona rešenja koja se ugrađuju u čipsetove. Intel Extreme Graphic je naziv integrisanog grafičkog podsistema u i845G čipsetu, i predstavlja daljeg naslednika i740. Intel je uz priličnu količinu buke najavljivao da će Extreme Graphic u i845G čipsetu nuditi nivo performansi koji je približan nVidia GeForce4 MX440 kartama, ali od toga ipak nije bilo ništa. Extreme Graphic u i845G čipsetu je sporiji i od GeForce2 MX400 karti, tako da integrisano grafičko rešenje i845G čipseta predstavlja ekstremno razočaranje, jer nema ni govora o brzini GeForce4 MX440 karti. U drajverima ne postoje nikakve opcija za bilo kakva podešavanja, tako da je to još jedan minus na račun dotične integrisane grafike. Iako su preko drajvera podržane neke funkcije DirectX 8 API-ja, sve to radi vrlo sporo, tako da je za kakvu-takvu upotrebu u igrama obavezno spustiti se na 640×480 16bit mod rada što je danas praktično i neupotrebljivo.
i845G čipset, tj. Iwill P4GS matična ploča u našem slučaju, na sebi ne poseduje dodatnu memoriju koja je posvećena samo grafičkom adapteru. Tako se u svrhe grafičke karte od sistemske memorije mora «pozajmiti» određena količina memorije. Na samom startu sistema, BIOS po defaultu odvaja 1MB sistemske memorije za potrebe grafičke karte u DOS okruženju, dok se startovanjem operativnog sistema i drajvera odvaja dodatno podešena količina memorije. Na raspolaganju su vrednosti 4, 8 i 16MB kao osnovne memorije, a pored toga tu su i klasične opcije za izdvajanje određenog AGP Apperture Size-a. Sve ovo treba imati u vidu, jer pri korišćenju integrisane grafike sa samo 256MB memorije rad u modernim operativnim sistemima može postati dosta neudoban. Pored brzine u 3D režimima rada, treba pomenuti i 2D komponentu koja na integrisanoj grafici i845G čipseta nije na nivou iole boljih grafičkih karti, iako po specifikaciji Extreme graphic poseduje 350MHz RAMDAC. Tako se može reći da ukupna upotrebna vrednost i845G grafike nije baš velika, ali poklonu ne treba baš gledati u zube. Za kraj priče o integrisanoj grafici napominjemo da se njenim korišćenjem smanjuje ukupni memorijski protok, jer i845G nema nikakvo slično rešenje kao npr. nForce čipseti. Tako performanse memorije padaju za 25 procenata u odnosu na performanse sistema kada se koristi neki eksterni grafički adapter.
Kompanija Iwill je uvek imala svoj stil, kao i pristup dizajniranju svojih matičnih ploča, kao i prateće ambalaže. Tako je P4GS smeštena u veoma atraktivno pakovanje koje će sigurno na prvi pogled privući oko potencionalnog kupca. U plastičnom sigurnosnom pakovanju nalazi se matična ploča, uz standardni propratni paket kablova, uputstva i tako dalje. Međutim, u P4G kompletu se može dobiti i dodatni F1 panel koji objedinjuje više funkcija i donekle podseća na slična rešenja koja smo ranije imali priliku da vidimo kod drugih proizvođača matičnih ploča.
Dotični F1 panel je ne previše atraktivnog dizajna (mogao je biti malo lepši), a vrši funkcije memory card čitača uz podržane Memory Stick, Compact Flash (1 i 2) i Secure Digital standarde. Pored toga, na F1 panelu se nalaze dodatna dva USB porta, kao i konektori za slušalice i mikrofon. U svakom slučaju, na modelima drugih proizvođača viđali smo mnogo srećnija rešenja.
Sama P4GS matična ploča je nešto drugačijeg dizajna od standardnog koji smo do sada imali prilike da vidimo. Čim se pogleda PCB (koji je standarde braon boje), mogu se primetiti dva IDE konektora skroz na dnu ploče, odnosno ispod pet PCI slotova.
Iako je ova pozicija dosta čudna za IDE konektore, funkcionalsnot nije poremećena. Radi se o konektorima koje kontroliše Promise PDC20275 kontroler, koji je takođe malo čudno pozicioniran (sa leve strane IDE konektora), i nudi standardne RAID funkcije. Interesantno da se tik uz pomenute konketore nalaze i dva FAN priključka za dodatne kulere, kojima je Iwill možda namenio funkcije hlađenja hard diskova vezanim u neku RAID vezu. Pored toga, na PCB-u se mogu videti dva prazna mesta za dodatna dva IDE konektora, dok slično važi za Serial ATA konektore. Tako se na ploči nalazi samo jedan Serial ATA priključak, dok su tri preostala mesta na PCB-u ostala upražnjena. Kao Serial ATA kontroler upotrebljeno je odgovarajuće Marvell rešenje.
LAN podrška, naravno, postoji, a ona je izvedena preko standardnog 10/100 Realtek RTL8100B kontrolera. Za integrisani zvuk takođe se brine Realtek-ov čip, a radi se takođe standardnom ALC650 AC’97 kodeku. I/O panel je standardnog oblika, sa tim da je jedan 9pinski seriski port zamenjen odgovarajućim VGA konektorom za integrisanu grafiku. Tu se nalaze i tri USB konektora, dok se dodatna dva nalaze na F1 panelu. Naponska jedinica je urađena čisto i klasično, uredno po Intelovoj specifikaciji. 3-Phase switiching modul sa standardnim MOSFET-ima druge generacije, uz dva kompleta 3300mF i 2200mF kondenzatora. Interesantno da northbridge poseduje samo pasivno hlađenje i pored toga što se u severnom mostu nalazi i integrisani grafički adapter. Međutim, testiranje je pokazalo da se northbridge značajnije ne zagreva, što uz male overkloking mogućnosti ove ploče omogućava pasivnom hladnjaku da valjano radi svoj posao.
Kao manu layouta možemo navesti malo rastojanje između kartice u AGP slotu i memorijskih podnožja, što može malo otežati baratanje se memorijskim modulima dok je kartica u slotu. Treba pomenuti i unikatni Iwill sistem za pričvršćivanje karte u AGP slotu koji izgleda simpatično, ali zna da oteža skidanje velikih grafičkih karti kao što je na primer neki od GeForce4 Ti4600 modela.
Puštanje P4GS ploče u pogon otkriva nam standardni Award BIOS, sa svojim takođe standardnim mogućnostima. BIOS je lišen gotovo svih overklokerskih opcija, što znači da nema mogućnosti za promene napona procesora, AGP-a i čipseta. Ni napon memorije se ne može podešavati iz BIOS-a, ali za to barem postoji set jumpera na ploči preko kojih je moguće podići napon memorije do 2.9V. Kako je u startu jasno da Iwill sa ovom pločom nije imao overklokerske ambicije, zato je i ostavljena samo mogućnost podešavanja napona memorije. Naravno, neki poseban rezon za ovo postoji, kao na primer što bolje iskorišćavanje raznih modula slabijeg kvaliteta, jer je ploča u stanju da upotrebi DDR333 module. FSB kroz BIOS se može maksimalno podići na 165MHz u slučaju korišćenja Pentium 4 procesora koji koriste 133MHz FSB, dok se u slučaju Celerona i 100MHz FSB Pentiuma 4 magistrala može podići do 132MHz. Od opcija za podešavanje memorije, sve bitnije su prisutne, tako da se svaki modul može prilagoditi za maksimalne performanse. Tu je i ”Turbo” opcija čija funkcija nije dokumentovana, ali ona najverovatnije uključuje 1T Command i time dodatno povećava memorijske performanse. Kako što smo već rekli, overkloking mogućnosti su male, ali smo ipak naš test procesor, Celeron 2GHz na Iwill P4GS matičnoj ploči uspeli da podignemo na takt od 2.66GHz, što u suštini i nije tako loše. Test setup – Windows XP Professional
CPU
– Intel Celeron 2GHz
Maticna ploca
– IWill P4GS – ABIT BE7
Memorija
– 256MB DDR333 Samsung original
Video-karta
– GeForce4 Ti4400
Hard-diskovi
– Maxtor DiamondMax+9
Hladjenje
– Intel Box
Popularna SiSoft Sandra 2003 nam predstavlja veoma približne rezultate obe testirane ploče. U nekim testovima se ipak može primetiti minimalni
zaostatak Iwill P4GS, ali ima slučajeva kada je P4GS malo brži od Abita BE7. Treba pomenuti da Iwill P4GS ne overklokuje sistemsku magistralu za razliku od mase drugih sličnih ploča. Čak je FSB vrednost za koji delić megaherca manji od idealne
vrednosti…
U ZD paketu testova se Iwill P4GS takođe veoma dobro pokazao, minimalno zaostajući za BE7 pločom i i845PE čipsetom.
Testiranje 3D performansi demonstrirao je isti trend kao prethodni testovi. U 3Dmarku 2001SE jednom je bio brži Abit, a drugi put Iwill pa se ovde borba
završila nerešenim rezultatom. Ipak, BE7 je u Quake-u uspeo da malo primetnije nadmaši P4GS, pokazujući ipak svoje kvalitete. Komentar testa Kada se na Iwill P4GS montira dobra eksterna grafička karta, ova ploča pruža sasvim konkurentne performanse. Tako se u poređenju sa Abit BE7 pločom sa i845PE čipsetom Iwill P4GS pokazao u dobrom svetlu, minimalno zaostajući za navedenim Abitovim modelom. Sa druge strane, integrisanu grafiku u i845G čipsetu treba koristiti samo u krajnjem slučaju kada ništa drugo nije dostupno, jer zbog osetno manjeg memorijskog protoka performanse u svim aplikacijama dodatno opadaju. Iwill se sa P4GS modelom pokazao u prilično dobrom svetlu, možemo reći da smo sasvim zadovoljni prvim susretom sa nekom od Iwill matičnih ploča. I u budućnosti ćemo sa zadovoljstvom testirati buduće nove modele ove kompanije jer smatramo da se radi o proizvođaču vrlo dobre reputacije koji zaslužuje da mu se posveti solidna količina pažnje. Verujemo da će se i neko od domaćih distributera kompjuterske opreme prihvatiti distribucije ovih matičnih ploča jer ubeđeni smo u to, Iwill zna i ume mnogo bolje od mnogih ovde prisutnih!
Maticnu plocu za potrebe testa ustupio “Iwill”