MSI 975X Platinum PowerUP & P965 Neo-F

MSI 975X Platinum PowerUP & P965 Neo-F

Core 2 Duo procesori pobudili su zaista veliku pažnju. Prvi kontingenti ovih veoma zanimljivih procesora stigli su i u našu zemlju, ali je problem nastao usled nedostatka matičnih ploča sa podrškom za iste. Nakon, Gigabyte i ASUS modela, predstavićemo vam i MSI ploče sa podrškom za C2D procesore...

    Sadržaj

      Delimir Tasić Ako se sećate priče oko predstavljanja i975X čipseta (X serija spada u performance segment Intel čipsetova…) onda vam je poznato da je ova kontrolerska logika na papiru dosta obećavala, ali je u praksi sve ispalo malo drugačije. Naime, Intel je gromoglasno najavljivao kako će i975X objediniti pod jednu kapu oba Multi GPU rešenja. Tako je i975X trebalo da bude prvi čipset sa podrškom za nVidia SLi i ATI Crossfire multi GPU tehnologije. Ipak, sve se odlagalo u nedogled, tako da je na kraju predstavljen čipset koji je imao karakteristike koje zaostaju za nVidia nForce 4 SLi Intel Edition čipsetom, a o X16 verziji da ne pričamo. Ipak, i975X ploče u praksi su se pokazale kao kompatibilnije sa različitim kombinacijama hardvera i što je posebno važno različitim tipovima DDR2 memorija. Naime, nForce 4 čipset u verziji za Intel procesore pokazao se kao ekstremno osetljiv na kvalitet DDR2 memorije. Izgleda da nVidia nije uspela da do kraja ispegla memorijski kontroler u svojoj kontrolerskoj logici namenjenoj Intel platformi. Ipak, Intel i975X čipset nije imao mogućnosti rada sa dva PCI Express x16 slota tj. u Multi GPU režimu slotovi za grafičke kartice radili su u PCI Express x8 modu, za razliku od nVidia nForce 4 SLI x16 i ATI Crossfire Xpress 3200 čipsetova. Takođe, sa liste mogućnosti otpala je nVidia SLI podrška usled odluke nVidia-e da ne podrži SLI na čipsetovima na kojima ne piše čuveno “nForce”. Ipak, kako je multi GPU podrška stvar drajvera, sasvim je moguće u svetlu skorašnjih AMD-ATI događaja, da se nVidia približi Intel-u i sa SLI proradi na i975X čipsetu. Za sada, i975X podržava ATI Crossfire što je u tom trenutku bilo sasvim logično i ATI-jevoj multi GPU tehnologiji otvorilo je ogromno tržište, koje sami svojom kontrolerskom logikom, za razliku od nVidia-e, nisu mogli da osvoje. Ipak, kako je nVidia dominirala u segmentu AMD procesora koji su do skoro bili najbolji izbor za gaming uspeh nVidia SLI tehnologije nije trebalo da čudi. Danas, kada je Core 2 Duo preuzeo ubedljivo oreol najbržeg desktop mikroprocesora sve se promenilo, ali ovom prilikom nećemo se baviti nagađanjima.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Vratimo se dakle na i975X čipset kome posvećujemo ovaj uvod. Pored, spomenutih mogućnosti, i975X je doneo i podršku za tada još uvek ne predstavljeni Core 2 Duo i Core 2 Extreme spektar procesora, ali je problem nastao usled odluke Intel-a da izmeni modul koji se brine o napajanju procesora. Mnogi proizvođači su koristili naponske jedinice izrađene u skladu sa starom specifikacijom na svojim i975X matičnim pločama što ih automatski čini neupotrebljivim u slučaju Core 2 procesore. Tako npr. Gigabyte trenutno nema i975X matičnu ploču koja je kompatibilna sa Conroe jezgrom iako u ponudi ima čak dva modela bazirana na i975X čipsetu. Da bi ploča bila kompatibilna sa Conroe procesorima mora da zadovoljava Intel Voltage Regulation Module Revision 11 specifikaciju. Sve P965 matične ploče izrađene su nakon objave ove specifikacije i samim tim kompatibilne su sa Core 2 procesorima. Ploče sa i975X čipsetom, ako zadovoljavaju Intel VRM Rev.11 specifikaciju radiće sa Core 2 procesorima u suprotnom, najčešće, će se samo zavrteti ventilator na procesorskom kuleru, a ploča će se nakon par sekundi ugasiti i neće raditi sa Core 2 procesorima. MSI je imao isti problem. Naime, već predstavljeni MSI 975X Platinum model matične ploče koja se u to vreme nije pokazala kao loše rešenje, nije zadovoljavala Intel VRM Rev. 11 specifikaciju, ali je zato MSI predstavio ploču koju ovom prilikom predstavljamo, a koja radi sa Core 2 procesorima. Reč je o modelu MSI 975X Platinum PowerUP Edition. Dakle, model sa oznakom PowerUP se od stare verzije MSI 975X Platinum ploče razlikuje po podršci za Core 2 procesore. Pored ove ploče, za potrebe testa dobili smo i predstavnika jeftine “Neo” serije MSI matičnih ploča zasnovanih na P965 čipsetu. MSI P965 Neo F je klasični mid range proizvod koji ne cilja na zahtevne korisnike, ali će biti sasvim dobar izbor uz neki jeftini Intel Core 2 Duo E6300 procesor.

      MSI 975X Platinum PowerUp Edition
      Zaista se malo toga ovog može reći o modelu iz MSI-ja sa i975X čipsetom i podrškom za Core 2 procesore. Pre svega, spolja gledano razlike su jako male. Tada smo bili napomenuli da testiramo sample primerak koji se razlikuje po izgledu od finalnog proizvoda. Ovom prilikom kuleri na severnom i južnom mostu su pasivni i dimenzijama sasvim su u rangu sa, možemo reći, referentnom Intel D975XBX Bad Axe matičnom pločom takođe zasnovanom na i975X čipsetu. Na hladnjaku koji se nalazi na severnom mostu ispisano je ViiV što znači da ova ploča podržava Intel Instant Off tehnologiju, koja je sastavni deo ViiV specifikacije. Izabran je, kao i kod prethodnog modela, PCB (Printed Circuit Board) crne boje što vizuelno deluje veoma atraktivno. Iako i ASUS i Gigabyte prave high-end ploče sa minimalno osmostepenom naponskom jedinicom, MSI se odlučio za četvorostepenu naponsku jedinicu. Nećemo komentarisati koliko dobra naponska jedinica znači za stabilno napajanje procesora, jer smo postali i sami sebi dosadni po tom pitanju. Reći ćemo ipak da smatramo da je prednost, ako ploča ima filtraciju napona u izvedenu u više faza iako Intel-ova specifikacija kaže da je 4-phase sasvim dovoljno. Uostalom isti taj Intel je naponsku jedinicu D975XBX Bad Axe modela projektovao kao petofazno rešenje. Ipak, upotrebljene su komponente poslednje generacije i po tom pitanju nemamo previše zamerki na MSI 975X Platinum PowerUp Edition matičnu ploču.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Napajanje procesora izvedeno je posredstvom EPS12V priključka što je pohvalno. Za razliku od Bad Axe ploče, kod MSI-ja je upotreba ovog priključka fakultativna, pa možete da u prvu polovinu ovog priključka povežete standardni ATX 12V priključak (P4 konektor…) ukoliko vaše napajanje ne ispunjava EPS12V specifikaciju. Mi smo ploču ipak testirali sa napajanjem koje podržava EPS12V standard. Raspored slotova je veoma dobar, jer se između PCI Express slotova pune dužine nalaze dva PCI Express x1 slota čime se upotrebom grafičke kartice koja ima masivniji hladnjak (npr. ATI Radeon X1900XTX…) ne blokira nijedan od svega dva dostupna PCI slota. Već smo pisali više puta da je narandžasti PCI slot kod MSI ploča tzv. slot predviđen za MSI Dual Net karticu koja na sebi ima Bluetooth i 802.11g podršku. Slabe tačke layouta svakako su pozicije dodatnih naponskih konektora kako spomenutog EPS12V tako i Molex priključka za napajanje grafičkih kartica u Multi GPU režimu. Naime, dodatni 4-pinski Molex priključak na pločama novije generacije služi za napajanje grafičkih kartica tj. slotova ukoliko se koristi Multi GPU režim rada. To je posebno korisno u slučaju npr. ATI Radeon X1600Pro/XT kartica koje nemaju dodatni 6-pinski konektor za napajanje. Ostatak layouta je veoma dobar i generalno gledano veoma smo zadovoljni po tom pitanju.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Ploča ima ICH7R južni most što znači da podržava sve Intel Matrix RAID režime rada, ali i jedan ATA100 kanal (Intel nikada nije podržao ATA 133 standard…). Za razliku od ploča koje imaju na sebi ICH8(R) južni most (sve P965 ploče) prisustvo jednog Paralel ATA kanala kontrolisanog direktno od strane čipseta zaista je pohvalno. Naime, instalacija raznih Linux distribucija, praktično je nemoguća na P965 pločama usled slabe podrške za JMicron kontrolere. Tokom instalacije sistem bi samo javio da nema medije u drajvu i odbio da nastavi sa daljom instalacijom. Pored gotovo identičnog rasporeda komponenti na novom modelu MSI 975X matične ploče, pridodat je i Dual Core Cell umesto klasičnog Core Cell čipa. Ipak, razlike između ova dva kontrolera minimalne su, a najveća razlika je u nazivu. Ploča kao i većina drugih MSI ploča undervoltuje procesor (probali smo Core 2 Duo E6600) pa slobodno podignite napon za 0.05V. Procesoru to neće škoditi, a povećaćete stabilnost.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Ploča na sebi ima dodatni RAID kontroler kompanije JMicron JMB361 koji obezbeđuje dodatni PATA kanal i još jedan SATA priključak. Naime, kako ICH7 južni most podržava maksimalno četiri SATA uređaja, za razliku od ICH 8 južnog mosta koji ima podršku za šest SATA uređaja, kada se budu pojavili SATA optički uređaji korist od dodatnih kontrolera na pločama sa ICH7 južnim mostovima može biti značajna. VIA VT6308P kontroler brine se o Firewire400 priključcima i ukupno je podržano do dva ovakva porta – jedan na I/O panelu, a drugi na Front panelu kućišta. Tri priključka za ventilatore su još jedna sličnost između PowerUp i starog modela MSI 975X Platinum matične ploče.
      Dakle, ploča spada u prosek po pitanju mogućnosti i tako bi i ostalo da u BIOS-u nije napravljen jedan po nama veoma ozbiljan propust koji se nadamo da će biti u budućnosti otklonjen. Naime, u vreme predstavljanja i975X ploča DDR2-800 podrška bila je neuobičajena stvar, ali danas je sasvim logično koristiti Core 2 Duo procesor i DDR2-800 memoriju, posebno, ako se ima u vidu da skoro sve DDR2-667 memorije rade u DDR2-800 režimu. Ipak, MSI je izostavio odgovarajući delilac koji pri magistrali od 1066 MHz koja je default za Core 2 procesore, daje memorijski takt od 800 MHz (400 MHz realno…). Zaista nesrećna situacija. Takt memorije i FSB-a moguće je podesiti u odnos 1:1 (dakle, sinhrono…), 1:2.5, 1:33, 1:1.66 i 1:2. Nedostaje 1:1.5 da bi memorija radila u DDR2-800 režimu. Tako je pri FSB-u od 1066 MHz memorija radila pri taktu od 356 MHz. Mogućnosti podizanja napona memorije su do 2.4 V; procesora do 1.58 V; PCI Express magistrale do 2.2 V. MSI je ostao dosledan svom principu konzervativnih vrednosti za maksimalni mogući napon na procesoru, pa je to ispoštovano i u slučaju 975X Platinum PowerUP ploče – svega 1.58 V je na granici upotrebljivosti. Ista je situacija bila i sa starijim modelom.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Sve u svemu, nismo preterano zadovoljni sa MSI 975X Platinum PowerUp Edition matičnom pločom. FSB je moguće podići do 350 MHz što je opet ispod overklok rezultata koji smo postigli sa ASUS P5W DH pločom koja je prošla sve testove pri FSB-u od 380 MHz. Dakle, sa MSI pločom ove vrednosti ni teoretski nije moguće postići, a mi smo izvukli svega 305 MHz sa Core 2 Duo E6600 procesorom. Valja napomenuti kada su rezultati testova u pitanju i da ploča overklokuje default magistralu na 267 MHz što se odrazilo i na rezultate testova. Nadamo se da će neki budući BIOS otkloniti probleme sa memorijskim deliocima što će popraviti opšti utisak. Ipak, gledajući rezultate testova dolazi do izražaja bolji radi i975X čipseta sa memorijom, pa iako je memorija radila na 40-tak MHz nižem taktu, niže latencije kao posledica boljih internih optimizacija memorijskog kontrolera učinile su svoje i MSI 975X Platinum PowerUP ploča često je bila ispred jake konkurencije koju smo joj suprostavili ovom prilikom.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      MSI P965 Neo-F MSI je model P965 Neo-F predvideo kao relativno jeftino rešenje za Core 2 Duo procesore. Ipak, cena ploče nije toliko niska kao što se to očekuje, prevashodno zbog toga što svaki novi čipset kompanije Intel ima prilično visoku cenu u početku. Kao što to obično biva kroz mesec-dva cena će biti mnogo povoljnija, ali to nije razlog da već sada osmotrimo kakve je kompromise MSI morao da napravi kako bi ploču približio što je moguće širem krugu korisnika. Pre svega, matična ploča izrađena je na štampanoj ploči dimenzija manjih od pune ATX specifikacije, a već smo u prošlosti imali prilike da viđamo MSI ploče iz Neo serije ovog formata. Crveni PCB u MSI-jevom portfoliju proizvoda označava srednju i nižu klasu, pa je takav slučaj i sa P965 Neo-F modelom – izrađen je na štampanoj ploči koja je prelakirana crvenom bojom.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Raspored komponenti je mogao biti i bolji i tu posebno mislimo na poziciju ATX 2.03 konektora, ali i ATX 12V priključka. Dakle, ploča nema na sebi EPS12V konektor, ali podržava Core 2 Duo procesore koji rade na magistrali od 1066 MHz. Podržana je i EIST tehnologija koja se zajedno sa C1E halt state opcijom može isključiti iz BIOS-a. Kvalitet izrade je u rangu ploča niže klase i nema govora o nadmetanju po tom pitanju sa prethodno prikazanim P965 modelima koji su doduše pripadali apsolutnoj high-end klasi. Kao i velika većina ploča sa Intel čipsetom i MSI P965 Neo F ima samo pasivne hladnjake, a svojom masivnošću posebno se izdvaja onaj na northbridgeu koji je po dimenzijama u rangu hladnjaka sa Intel D975XBX matične ploče. RAID mogućnosti su izostale usled toga što se na ploči nalazi ICH8 južni most, a ne ICH8R koji podrazumeva Intel Matrix RAID podršku. Na ploči se nalazi slabija verzija uobičajenog JMicron JMB kontrolera sa oznakom JMB361 koji obezbeđuje jedan ATA133 kanal i jedan SATA II priključak.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Dakle, ova revizija kontrolera za razliku od modela JMB363 nema RAID mogućnosti. Ipak, iako je reč o ploči iz low end segmenta, dodatni kontroler bio je obavezan, usled potpunog odsustva IDE podrške u ICH8 južnom mostu. Mišljenja smo da je Intel pomalo poranio sa uskraćivanjem IDE podrške, ali isto tako je to kad-tad moralo da se desi kako bi se dalekoistočni proizvođači naterali da ponude tržištu SATA optičke uređaje i time IDE u potpunosti presele u istoriju. Nadamo se da će se to desiti što pre, jer podrška za IDE kanal preko dodatnog kontrolera nije baš najsrećnije rešenje. Kod ICH7 južnog mosta je drugačija situacija, jer je samo jedna IDE grana kontrolisana od strane dodatnog kontrolera. Za audio podršku koja poštuje Intel Azalia, ali ne i Intel HD Audio specifikaciju, zadužen je Realtek ALC883 7.1 AC97 codec, a PCI gigabitni LAN obezbeđen je kroz Realtek RTL8110SC PHY čip.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Dakle, po pitanju dodatnih mogućnosti MSI P965 Neo-F ploča se ne izdvaja, ali ništa ne manjka. Mogli bismo reći da je u pitanju dobro odmeren proizvod sa pažljivo napravljenim kompromisima. Ipak, idemo dalje i ulazimo u BIOS. E, tu kao i kod svih ostalih P965 ploča koje smo do sada testirali dolazimo do prvih krupnijih zamerki čak i ukoliko imamo u vidu da je reč o low-end ili mid-range proizvodu. Naime, prvo iznenađenje bile su opcije za podešavanje “integrisane” grafike. Kako je ipak reč o ploči sa P965, a ne G965 ili Q965 čipsetom, onda sve to deluje kao da je uflešovan pogrešan BIOS (što, naravno, nije izvodljivo). Znači, još jedno BETA BIOS iskustvo. Zaista je u ovakvim situacijama teško dati pravi su o proizvodu. Sa jedne strane, za sve nepravilnosti u radu može se mirne duše okriviti famozni “BETA BIOS”, ali ko garantuje da će proizvođač otkloniti te nedostatke u budućnosti? Tu dolazi do izražaja renome pojedinih proizvođača, a MSI po tom pitanju ne stoji loše.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Dakle, pošto smo podesili nepostojeću Intel GMA X3000 ili GMA 3000 grafiku, prešli smo na “overklok sekciju”. Namerno smo stavili znake navoda, jer MSI nije predvideo da se ova ploča preterano overklokuje, pa tako manjka opcija za podešavanje napona na procesoru. Najviši takt FSB-a koji smo postigli sa MSI P965 Neo-F pločom bio je 305 MHz što je manje-više u ovoj klasi korektna vrednost. Ne kažemo da smo preterano oduševljeni, ali nismo ni razočarani. Još jedna nekonzistentnost MSI BIOS-a jeste i odsustvo opcije za isključivanje Vanderpool tehnologije, mada to nije previše važno. Važno je da je moguće podesiti najbitnije memorijske parametre kao što su CAS, TRCD, TRP i TRAS, ali nema mogućnosti rada sa DDR2-1066 memorijom iako ostali, do sada testirani, modeli omogućavaju nezvanični rad sa ovim memorijskim standardom. Za razliku od MSI 975X Platinum PowerUP modela, obezbeđena je podrška za DDR2-800 memoriju. Zanimljiva je i opcija iskorišćenja Intel-ove tehnologije za kontrolu brzine obrtaja ventilatora koju MSI zove CPU Fan Smart. Naime, targetira se temperatura koju je moguće definisati u BIOS-u i u zavisnosti od odstupanja realne od tergetirane temperature procesora menjaće se i brzina obrtaja ventilatora na procesorkom kuleru. Ovo rešenje kao i na ostalim 975X i P965 pločama sasvim zadovoljavajuće radi i naš test kuler varirao je svoju brzinu od 1100 RPM do 1570 RPM. Omogućeno je usled prisustva EIST tehnologije u Core 2 Duo procesorima i ručno obaranje množioca iz BIOS-a do vrednosti 6, a napon memorije moguće je podići do 2.4V. Maksimalni dozvoljeni FSB iznosi 333 MHz što je u rangu klase kojoj MSI P965-Neo F pripada.

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Ne možemo reći da smo imali nekih ozbiljnijih problema sa testiranom MSI pločom. Čim smo povezali test sistem sve je proradilo iz prvog pokušaja, a sistem je kroz celu bateriju testova bio besprekorno stabilan. Sa te strane idu pohvale proizvođaču, pa možemo reći da je generalno u pitanju dobar izbor za korisnike koji ne pucaju previsoko i kupuju neki Pentium 4, Pentium D ili neki sporiji Core 2 Duo kao što je E6300 ili E6400. Pre nego što vam prezentiramo rezultate testova napomenućemo i to da je MSI P965 Neo-F jedan od retkih modela koji obara takt magistrale po defaultu za 0.5 MHz, pa to treba imati u vidu kod tumačenja rezultata.

      Test sistem

      Procesor

      Intel Core 2 Duo E6600 (Conroe, 2.4 GHz, 4 MB L2, LGA775)

      Kuler

      ASUS Silent Square

      Matične ploče

      Gigabyte 965P-DQ6 ASUS P5W DH Deluxe MSI 975X Platinum PowerUP Edition MSI P965 Neo-F

      Memorije

      Corsair DDR2-800 XMS2-6400 (CAS4 5-5-15 @ 800 MHz)

      Grafička kartica

      ATI Radeon X1900XTX

      Hard disk

      Western Digital WD800JD (SATA, 7200 RPM, 8 MB)

      Optički uređaj

      Pioneer 111D

      Napajanje

      Cooler Master iGreen Power 500W

      Monitor

      Benq FP93GX TFT-LCD (ustupio Kimtec)

      Rezultati testova 1

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Rezultati testova 2

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      Rezultati testova 3

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploce

      MSI i Conroe karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploceNe možemo reći da su kada je reč o ovom prilikom testiranim pločama u pitanju najbolji modeli sa podrškom za Core 2 Duo procesore. Ozbiljna primedba na model sa 975X čipsetom diskvalifikuje ga iz konkurencije sa modelima kao što je ASUS P5W DH ili Intel D975XBX Bad Axe koje su po mišljenju naše redakcije trenutno dva najbolja modela matičnih ploča sa i975X čipsetom (bar dok se kod nas ne pojave ABit i DFI modeli od kojih isto dosta očekujemo…). MSI je napravio par propusta i kod modela sa P965 čipsetom, ali sud o konkurentnosti u segmentu P965 ploča možemo doneti tek pošto probamo i MSI P965 Platinum koji bi trebalo da bude u istoj klasi sa ASUS P5B Deluxe ili Gigabyte 965P-DQ6 pločama koje smo već prikazali na našem sajtu. MSI P965 Neo F i pored toga ne predstavlja uopšte loš izbor za sistem od koga se ne očekuju neke vrhunske performanse pri čemu se iza fraze “vrhunske performanse” skriva ustvari overklok potencijal. karakteristike, statistike, msi 975x platinum powerup i p965 neo-f maticne ploceRezultati testova nedvosmisleno ukazuju da je MSI napravio ploču koja dobro radi, ali ostaje par zadataka koje je potrebno ispuniti pre nego što ploča dospe u masovniju prodaju. Po našim informacijama, ovaj model je već dostupan kod domaćeg distributera MSI proizvoda. Ipak, kupovina P965 ploče ove klase ima smisla samo ukoliko želite da nabavite jeftiniji Core 2 Duo procesor, jer za slične novce moguće je kupiti mnogo bolje modele i945P ploča, koje nemaju podršku za Core 2 Duo procesore. Izbor, ukoliko vam je ograničen budžet, je težak. Kupiti lošiju P965 ploču sa podrškom za dolazeće Core 2 procesore ili se odlučiti za solidnu i945P ploču. Smatramo da je Core 2 Duo odličan procesor i da je prava šteta uskratiti mogućnost nadogradnje na njega izborom ploče sa kontrolerskom logikom starije generacije.

      Matičnu ploču za potrebe testa ustupio MSI. Benq FP93GX TFT-LCD monitor za potrebe test konfiguracije ustupio Kimtec.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test