MSI GeForce GTX 970 Gaming Series

MSI GeForce GTX 970 Gaming Series

U istom danu, nakon testa GTX980 kartice, donosimo i test GTX970 modela. U pitanju je "realna" kartica koja će se uskoro naći u prodaji, a potpisao ju je MSI - kompanija vrlo popularna kada su najbolje video karte po sredi...

    Sadržaj

      GeForce GTX 750 Ti je prva karta koja je upošljavala grafički procesor koji je bio zasnovan na Maxwell arhitekturi. Reč je o izuzetno efikasnoj grafičkoj karti čiji je glavni adut to što je vratila donji deo srednje klase na mesto što se tiče potrošnje. Ovaj model ne zahteva dodatni 6-pin konektor, a pritom ima konkurentne performanse. Sve to je bilo moguće zahvaljujući Maxwell arhitekturi.
      uvod_001_s_1.jpg
      Nvidia je rešila da sledeći Maxwell GPU ne bude zamena za masivni GK110 iako smo se negde u dubini nadali tome, već za GK104. Stoga, pretpostavljamo da nije teško da pretpostavite da će novi procesor nositi oznaku GM204 (i mi smo prvo pomislili na GM104).
      uvod_006_s_1.jpg
      uvod_007_s_1.jpg
      U skladu sa tim, Nvidia cilja na to da GM204 posluži kao čip za kartice koje će biti spiritualni naslednici GTX 680 i GTX 670 modela. Iako je malo čudno da se posluže ovakvim sistemom i da se ne osvrću na skorije GTX 780 i GTX 770, jasno nam je iz kog razloga to Nvidia radi. Prosto, GTX 780 je imao GK110, a GTX 770 GK104 procesor, pa je u skladu sa tim poređenje dosta nepraktičnije. Dakle, šta novi čip donosi?
      uvod_009_s_1.jpg
      Umesto maksimalnih 2048 Stream procesora, kod GTX 970 on je sveden na 1644, što je sa 24 teksturne jedince manje jedina razlika u odnosu na snažniji GTX 980
      Dosadašnji obrazac u Kepler arhitekturi se oslanjao na jednu kontrolnu logiku na svakih 192 Stream procesora. Ovo je bio sasvim dobar pristup, ali nije koristio maksimalni potencijal CUDA jezgara, jer je tzv. “Control Logic” imao kompleksan posao pre sobom. Da bi se njegov posao uprostio, Nvidia je dodelila jednu kontrolnu logiku na svakih 32 jezgra. Na ovaj način se, laički rečeno, “klok za klok” dobijaju oko 35% bolje performanse što je istinski veliki napredak bez preterano mnogo modifikacija postojeće arhitekture. Na ovaj način, novi GPU uz manje CUDA jezgara dobija bolje performanse od svojih prethodnika u isto vreme smanjujući energetske budžete potrebne za njegov rad.
      uvod_002_s_1.jpg
      Nova jedinica koja čini GPU više nije SMX, već SMM koji je nastao kao skraćenica od Maxwell Stream Multiprocessor koji je promenjen na gore pomenuti način. Konkrento, sama organizacija je veoma slična osim što su sami blokovi fizički manji zbog toga što se sastoje od po 128 Stream procesora umesto dosadašnjih 192. Svaki SMM kao i ranije poseduje PolyMorph Engine 2.0, lokalni keš za insturkcije i sve ostale elemente koji su nasleđeni od Kepler arhitekture.
      uvod_003_s_1.jpg
      GM204 procesor je opremljen sa 16 SMM blokova, pa nije teško izračunati da, ako svaki od njih poseduje 128 CUDA jezgara, njihov ukupan broj iznosi 2048. Dakle, punokrvni GM204 poseduje 2048 Stream procesora, 128 teksturnih i čak 64 ROP jedinice.
      Jedan od najvećih noviteta vezan za memorijski podsistem je kompresija podataka koji su vezani za boje, odnosno Delta Color Compression koji je izuzetno efikasan i smanjuje saobraćaj podataka za oko 25%
      uvod_004_s_1.jpg
      uvod_005_s_1.jpg
      Jedan od najvećih noviteta vezan za memorijski podsistem je kompresija podataka koji su vezani za boje, odnosno Delta Color Compression koji je izuzetno efikasan i smanjuje saobraćaj podataka za oko 25%. U zavisnosti od igre on može biti manje ili više uspešan, ali prema Nvidia-i korisnici mogu da računaju na to da je sada pri istim uslovima (čitaj ista magistrala i brzina čipova) dobija bolji protok za oko 1/4. Drago nam je da vidimo da proizvođači ne insistiraju na povećanju interfejsa što dodatno poskupljuje proizvodnju, već se okreću efektnijem dizajnu.
      arhitektura_gtx970_s.png
      Bitno je da napomenemo činjenicu da je kod GTX 970 modela GM204 čip oslabljen u cilju odgovarajuće segmentacije proizvoda. Interesantno, ali čip je u dosta slabijem izdanju i umesto maksimalnih 2048 Stream procesora, kod GTX 970 on je sveden na 1644. To znači da su ugašena tri SMM bloka. Ujedno to implicira i manji broj teksturnih jedinica kojih sada ima 104, mada to i nije mnogo po našem mišljenju. Odlična vest je da broj ROP jedinica i memorijski podsistem nisu podvrgnuti bilo kakvim redukcijama. Stoga, GTX 970 ima 4 GB GDDR5 memorije, 256-bitni memorijski sistem i svih 64 ROP jedinica. Gledajući dijagram čipa gore, možemo da pretpostavimo da će Nvidia kasnije predstaviti i neki “GTX 970 Ti” koji će imati jedan ili dva SMM-a zaključana i da će time popuniti rupu između ova dva modela.
       Karta nam je stigla u obliku u kom će se naći u prodaji, tako da iako se radi o semplu, on je takav da prenosi identičan osećaj proizvoda koji će se naći na polici u šopu. Pakovanje je tipično za novije MSI proizvode iz gejming serije. Kombinacija crne i crvene boje dominira uz obaveznog kineskog zmaja na prednjoj strani.
      msi_gtx970_gaming_oc_024_s.jpg
      msi_gtx970_gaming_oc_002_s.jpg
      Ono što nam je privuklo pažnju jeste činjenica da je ovo prva grafička karta sa novom generacijom TwinFrozr kulera. Za one koji ne prate događanja u IT-u, TwinFrozr su ekskluzivni kuleri iz MSI-a koje tradicionalno prate fenomenalne performanse što u pogledu efikasnosti, tako i na polju male proizvedene buke. Takođe, sudeći po jednoj od navedenih stavki koju MSI izdvaja je 0dB rad dok karta ne dostigne određenu temperaturu. Dakle, ovaj hibridni mod rada će koristiti sve više grafičkih karti i to je zaista dobra vest za sve one koji ne vole buku.
      msi_gtx970_gaming_oc_001_s.jpg
      msi_gtx970_gaming_oc_003_s.jpg
      Propratno pakovanje je izuzetno skromno, ali ništa više od toga nismo ni očekivali, jer MSI u ovoj kategoriji gleda da uštedi svaki cent na svemu što nema direktno veze sa samom kartom. Uostalom, Nvidia se postarala da kao i kod AMD-a imate nekoliko besplatnih igara što je sasvim ok. Uostalom, bogati propratni paket je rezervisan za Hawk, Lightning i ostale specijalne verzije.
      msi_gtx970_gaming_oc_004_s.jpg
      Sama karta zadržava osnovnu ideju dizajna TwinFrozr kulera, ali imamo utisak da će za TwinFrozr V korisnici sasvim izvesno imati oprečnih mišljenja
      Sama karta zadržava osnovnu ideju dizajna TwinFrozr kulera, ali imamo utisak da će za TwinFrozr V korisnici sasvim izvesno imati oprečnih mišljenja. Crno crvena kombinacija je proveren izbor u domenu grafičkih karti, ali je oklop koji je podeljen na pola po bojama uz pomalo čudan oblik je nešto na šta će biti potrebno da se naviknemo. Ono što nam se ne dopada je upotreba plastike, umesto metala za izradu oklopa što smanjuje osećaj ekskluzivnosti proizvoda.
      msi_gtx970_gaming_oc_005_s.jpg
      U svakom slučaju iako vizuelno možda nije najdopadljiva karta, ne može se oduzeti MSI-u to što je posvetio pažnju detaljima. Dragon Army natpis na prednjem panelu, ili svetleći logo duž gornje ivice su zaista jako simpatični, kao i sličica zmaja na jednom od ventilatora umestu logoa proizvođača.
      msi_gtx970_gaming_oc_009_s.jpg
      msi_gtx970_gaming_oc_016_s.jpg
      msi_gtx970_gaming_oc_023_s.jpg
      [modul]specifikacija=6844[/modul]Realni među nama će reći da slobodno možemo da zanemarimo vizuelni doživljaj ukoliko karta i kuler rade svoj posao na nivou. U tom pogledu TwinFrozr V zaista obećava mnogo. Pre svega, tu su dva ogromna ventilatora čiji je prečnik 100 milimetara.
      msi_gtx970_gaming_oc_007_s.jpg
      Oblik ventilatora je novi za ovu generaciju TwinFrozr hlađenja u smislu da sada nisu krajevi ti koji su uglačani, već prve dve trećine svakog drugog peraja. Svako drugo peraje ima i zadebljanje tu gde je ispolirano. Ovaj tip ventilatora MSI naziva Torx Fan i reč je o novom konceptu koji bi trebao da poveća protok vazduha, a da u isto vreme proizvodi razuman stepen buke. Ventilatori se ne pokreću dok karta ne dostigne oko 50 stepeni Celzijusove skale, što znači da je u periodima normalnog korišćenja PC-a, karta suštinski pasivna.
      Ventilatori se ne pokreću dok karta ne dostigne oko 50 stepeni Celzijusove skale, što znači da je u periodima normalnog korišćenja PC-a, karta suštinski pasivna
       
      msi_gtx970_gaming_oc_009_s.jpg
      Ispod oklopa se nalazi rashladno telo izrađeno od gusto naređanih aluminijumskih rebara kroz koje prolazi četiri heatpipe-a prečnika 7 milimetara. Svi su načinjeni od bakra, a u završnoj fazi obrade presvučeni slojem nikla. Treba da se primeti da je povećana površina rashladnog tela, a da pritom MSI i dalje ne teži da zauzme i treći slot što je pohvalno.
      msi_gtx970_gaming_oc_013_s.jpg
      msi_gtx970_gaming_oc_014_s.jpg
      Kao i referentni model i MSI GTX 970 Gaming Series koristi Samsung GDDR5 memoriju koja formira 256-bitnu magistralu. Odabrani su čipovi sa oznakom K4G41325FC-HC28 koji su deklarisani na 7000 MHz pri naponu od 1.5 V. Ukupni kapacitet je isti kao i kod GTX 980 modela, odnosno 4 GB.
      msi_gtx970_gaming_oc_010_s.jpg
      Kao što smo i očekivali i GeForce GTX 970 poseduje podršku za Tri-Way SLI što znači da ima dva SLI konektora duž gornje ivice štampane ploče.
      msi_gtx970_gaming_oc_021_s.jpg
      Dok je za GTX 980 u referentnom izdanju potrebno spremiti samo dva 6-pin konektora, MSI se odlučio na kombinaciju 8-pin i 6-pin PCIe priključka. Razloga za to je da se korisnicima ne stvori usko grlo, ukoliko žele da se pozabave ekstremnijim overklokom. Realno gledano, ne verujemo da u praksi može da bude mnogo razlike, dok se karta hladi vazdušnim putem, ali će entuzijasti svakako blagonaklono gledati na ovu odluku.
      Dok je za GTX 980 u referentnom izdanju potrebno spremiti samo dva 6-pin konektora, MSI se odlučio na kombinaciju 8-pin i 6-pin PCIe priključka
      msi_gtx970_gaming_oc_011_s.jpg
      Na polju video izlaza imamo uobičajen i verovatno najbolji scenario. To su jedan Display Port pune veličine, jedan HDMI i dva DVI izlaza. Standardno i praktično, jer nema potrebe za adapterima i konvertorima.
      msi_gtx970_gaming_oc_015_s.jpg
      Što se specifikacija tiče, MSI je overklokovao svoj model kako bi opravdao sufiks koji glasi “OC Edition”. Logično. U svakom slučaju takt GPU-a iznosi nominalnih 1140 MHz, što implicira Boost frekvenciju od 1279 MHz. Zaista je impresivno do koje mere je Nvidia optimizovala svoje čipove, koji se ozbiljno približavaju vrednosti od 1.5 GHz i kao što se pokazalo u slučaju GTX-a 980, vrlo se lako overklokuju do te granice.
      gpuz_default_2.gif
      asic_quality_2.png
      Činjenica da nije mnogo izgubio na polju teksturnih jedinica kojih ima 104, a da uopšte ništa drugo nije menjano u odnosu na GTX 980, jasno je da je slabiji model itekako snažan. Nažalost, naš primerak je prikazao ASIC Quality od tek nešto više od 60% što ga ne stavlja među najbolje. Ipak, to ne mora ništa da znači, tako da ostaje da proverimo šta ovaj pripadnik gejming serije može i ume.
      [modul]specifikacija=6844[/modul][modul]test=312[/modul] [modul]test=313[/modul] [modul]test=314[/modul] [modul]test=315[/modul] U pogledu performansi, GeForce GTX 970 zaista privlači pažnju. Ova grafička karta razmenjuje udarce sa R9 290X i u zavisnosti od naslova, negde postiže bolje rezultate, a negde ne. Ipak, podsetimo se, Nvidia planira da krene agresivno sa cenom od samog početka, pa je preporučeni iznos za GTX 970 oko 325 EUR što je sasvim razumno.
      afterburner_default_s_1.png
      MSI je svoj deo posla odradio odlično. Pre svega, karta je praktično 0dB sve dok ne krenete u neko igranje ili gledanje nekog zahtevnog video materijala. Sufr, office, gledanje slika i ostale uobičajene aktivnosti će biti propraćene apsolutnom tišinom, a GPU neće preći oko 45 stepeni Celzijusove skale.
      temps_default_3.png
      Tokom testiranja i dugotrajnog opterećenja ventilator je očekivano bio primoran da interveniše kako temperatura GPU-a ne bi otišla nebu pod oblake. Ipak, uz vrlo mali broj obrtaja koji je iznosi svega 1100 o/min, temperatura je kontrolisana odlično. Maksimalnih 66 stepeni je zaista fenomenalan rezultat i tu nema dileme o kvalitetu TwinFrozr kulera. Peta generacija TwinFrozra je bolja nego ikad, jer je karta tiha, hladna i ima hibridni režim rada gde je dobar deo vremena potpuno pasivna.
      gpuz_oc_2.gif
      Sa overklokom nismo imali sreće, kao što je to bi slučaj sa GTX-om 980. Jednostavno, Afterburner nije još uvek spreman u verziji koja u potpunosti podržava novu generaciju GeForce kartica. U slučaju ovog modela temperaturni i “power” limiti su vrlo ograničeni. Stoga, GPU smo podigli za 140 MHz, što je rezultovalo taktom od nominalnih 1280 MHz, ali je u praksi to oko 1450 MHz kada se u priču uključi mehanizam za automatski overklok. Memorija se pokazala poslovično dobro i lako je dostigla odličnih 1965, donsono efektivnih 7860 MHz povećavajući protok na 251.5 GB/s.
      msi_gtx_970_oc_screenshot_s.png
      Dobici nisu veliki kao kod jačeg modela, što zbog nižih taktova koje smo ostvarili, što zbog činjenice da GM204 u ovom izdanju ima 1644 SP-a i 104 teksturne jedinice, pa svakako odradi manje zadataka po taktu. Ipak, nije da nema razlike, jer ona iznosi oko 10%, ali to nije nikakav legendarni rezultat koji će ostati zapamćen u istoriji.
      Karta ima odličan odnos performansi i projektovane cene
       
      Da sumiramo, MSI GeForce GTX 970 Gaming Series OC poseduje fenomenalno hlađenje koje je pasivno sve dok ne zaigrate neku igru. Pritom, ima jako dobar odnos performansi i projektovane cene. Kako nam prenosi lokalna kancelarija, očekivana cena ovog modela na srpskom tržištu će biti 38.999 dinara. Pri svemu tome, ima potrošnju koja je znatno manja od GTX-a 770, Radeona R9 290 i Radeona R9 290X sa kojima je u klasi. Čak postoji mogućnost i da će sa novi Afterburnerom i drajverima izaći iz okvira mediokritetnog overklok potencijala. Sedi, pišemo pet minus.
      award_7.JPG
      Prednosti:– TwinFrozr V kuler- Pasivno hlađenje do 50 stepeni- Performanse u klasi- Potencijalno povoljna cena
      Nedostaci:– Nezavidne OC mogućnosti

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test