Pozitivne ocene
- Snažna VRM jedinica
- Balans cena / performanse
- Wi-Fi 7 i 5 Gbps LAN konekcija
- Jednostavna instalacija – EZ M.2 Clip
- AI optimizacija
- Vrlo dobre OC mogućnosti
Negativne ocene
- Specifičan konektor za Wi-Fi antenu koji odgovara samo MSI modelima
U doba tehnološke evolucije, proizvođači matičnih ploča se suočavaju sa izazovom dizajniranja pristupačnih modela sa naprednim karakteristikama, zadovoljavajući potrebe sve zahtevnijih mejnstrim korisnika.
Kao po nekom pravilu, svaki put kada izađe nova generacija desktop PC procesora, proizvođači matičnih ploča predstavljaju sve moćnije, veće i u nekim detaljima impresivne ploče koje na žalost su sve češće nedostupno skupe za većinu korisnika. I dok svi znaju da naprave specijalno moćne flegšip modele za one specifične, ali malobrojne korisnike dotle se najveća konkurentska borba zapravo vodi u srednjoj klasi gde je konkurencija po pravilu najintezivnija.
U stvari kao da je postala prava umetnost napraviti i ponuditi matičnu ploču koja će vam ponuditi onaj idealni balans mogućnosti i što prihvatljivije cene, pri tome izvući suštu vrednost tj esenciju nove tehnologije iz najaktuelnije procesorske platforme. Danas je to praktično prava umetnost ili kategorija matičnih ploča sa cenom od oko 300 evra. Ovo su definitivno najpopularnije ploče za koje vlada i najveće zanimanje.
Sa druge strane, proizvođači se zbog činjenice da su ploče postale neverovatno kompleksne, trude da ponude što više brzih neophodnih uređaja i dodatne opreme, pažljivo birajući kompromisne detalje jer u suprotnom i najmanji propust u dizajnu bi lako mogao biti uvod u grešku i katastrofu jer se u ovoj klasi one ne praštaju, a onda bi čitava jedna serija proizvoda koja iz generacije u generaciju gradi svoj imidž, izašla na loš glas. Zbog toga je u ovoj klasi, pravo umeće napraviti dobru matičnu ploču koju će mejnstrim korisnici voleti i poželeti da kupe. Polje u kome uspevaju samo najbolji.
Zato vam danas predstavljamo MSI Z890 Tomahawk WiFi, ploču za najnoviju generaciju Intel Arrow Lake procesora, koja već nekoliko generacija uživa u poverenju grupe korisnika koji iako nemaju limitless budžet itekako domeravaju svaki dinar koji troše prilikom kupovine. Možda jesu srednja klasa, ali nikako manje važni zbog svog broja i oštrog oka kritike koje ne prašta ni ni najmanju grešku.
mejnstrim kupac je postao zahtevan
Intel Arrow Lake generacija centralnih procesora za desktop računare je nasledila kontraverznu 13. i 14 generaciju Core procesora, koji su usled nekih propusta, ali rekao bih više zbog opšte lose atmosfere i krize u koju je upao Intel, izašli na loš glas. Iskreno više kao neki orkestrirani anti-marketing, nego realni nedostaci, jer i sam koristim u rotacijama par Raptor Lake procesora, ali ne bih mogao da se požalim na neke katastrofalno loše karakteristike koje bi me eventualno odbile od nabavke i korišćenja računare sa ovom generacijom Intel platforme. Osim, realno problema sa pregrevanjem u nameri da postignete visoke vrednosti radne frekvencije.
Elem, nova Arrow Lake -S platforma, iako dočekana na nož osude zbog neznatno lošijih gejming performansi, po mom ličnom iskustvu ima dosta kvaliteta i dobrih strana da bi je tek tako lako otpisali i to samo zato što drugi horski mrače i kritikuju, valjda im je to posao jer u današnje vreme nema sredine – ili vas uzdižu u zvezde ili zakopavaju u blato gubitništva, treće ne postoji.
Elem, novi Intel procesori su morali zbog svega prethodnog čak da promene i naziv pa su sada postali Intel Core Ultra procesori (tačnije oni iz serije 2: 245K, 265K, 285K) i MSI Z890 Tomahawk WiFi je upravo ploča za njih. Spremna da izvuče maksimum iz Intel Lion Cove i Skymont arhitekture procesorskih jezgara.
No krenimo redom korak po korak… MSI Z890 Tomahawk WiFi ima paklenu konkurenciju u ovom segment ploča jake srednje klase sa cenovnim okvirom od 300 evra. Tu su pre svega moćni Gigabyte Z890 Arosu Elite WiFI7, zatim ASRock PG Z890 Lightning WiFi ASUS TUF Gaming i slične, dakle pravo poprište borbe za svakog korisnika. U toj borbi Z890 Tomahawk WiFi ima svoje jače i slabije strane, pa pogledajmo šta ima da ponudi.
Pre svega, MSI Tomahawk serija ima dobar ugled kod korisnika i dosta kupaca sa starijim modelima iz ove serije gleda u pravcu iste ploče. Tomahawk nudi sjajan balans mogućnosti i pristupačne cene, krenuo je možda više iz neke perspektive budžet ploče, ali danas je postao sinonim za onu jaku iz srednje klase, koja će zadovoljiti naveći broj korisnika iz ovog segmenta. Dakle gejmera i onih umereno zahtevnih entuzijasta koji tačno znaju šta žele, možda i najteži kupci -plaćaju manje, a žele sve i što više.
MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi – karakteristike
Novi Z890 Tomahawk WiFi stiže u krajnje običnom pakovanju ni traga od luksuza i razmetanja ali je zato sve što treba u pakovanju. Od specijalne Wi-Fi 7 antene sa specifičnim konektorima koji su u poslednje vreme omiljena poslastica proizvođača koji kao da hoće da vas spreče da koristite WiFi antene između rešenja različitih marki, što iskreno ne odobravam ali priznajem da jeste bolje i zgodnije rešenje od onih konektora navrtki koji tokom učestale upotrebe znaju da popuste pa morate da dotežete kontra podloške, čemu većina korisnika nije baš vična.
Takođe, pohvalio bih prisustvo USB fleš memorije sa svim potrebnim drajverima, tako jedna cenovno beznačajna sitnica, a preko potrebna u slučaju Windows 11 instalacije i potrebe učitavanja drajvera za Wi-Fi 7 adaptere, pa posle sve jednostavno možete da povlačite preko interneta od potrebnih Windows ažuriranja do drajvera za specifične uređaje. Umesto da odmah udarite u zid jer ne možete na internet po preko potrebni softver za inicijalnu instalaciju i konfigurisanje sistema zbog čega korisnici postaju jako frustrirani i kivni na ploče pojedinih proizvođača ovde ste u startu lišeni takvog maltretiranja jer sve potrebno za početak je tu na ovom flešiću.
Još jedan zgodan detalj u pakovanju je EZ M.2 Clip II odvijač ukoliko koristite neki od različitih formata M.2 SSD uređaja. Mahom danas je to M2 2280 standard ali možete pronaći i one manje ili veće kada ovaj alat postaje neophodan da bi ste pravilno instalirali manji M.2 2242 ili 2260 SSD karticu ili veći M.2 22110. Realno je da ga retko ili nikad nećete koristiti, ali ako zatreba, a meni se par puta to upravo desilo sa M.2 2242 SSD-ovima iz mini PC-a i laptop računara, onda postaje bukvalno neophodan.
Dobro projektovana VRM jedinica podržava kompletnu Core Ultra 200S seriju
Z890 Tomahawk WiFi ima prilično jaku VRM jedinicu sa 16 faza za rad procesorskih jezgara izvedenu u Duet Power 8+8 dizajnu, plus jednu dodatnu za sistemski kontroler i još jednu fazu za integrisano grafičko jezgro. To konkretno znači da je ploča sposobna da primi i radi sa trenutno kompletnom linijom LGA1851 Arrow Lake procesora od Core Ultra 245, preko Core Ultra 7 265K do trenutno najjačih Core Ultra 9 285K modela procesora.
VRM jedinica se hladi sa dva Frozr aluminijumska blok hladnjaka sa dizajnom izduženih rebara čiji je zadatak da iskoriste i najslabija strujanja vazduha unutar kućište za preko potrebno oslobađanje toplote. Ispod svakog hladnjaka nalazi se termalne podloge sa karakteristikom toplotne provodljivosti od 7W/mK koji prenose toplotu sa MOSFET tranzistora na hladnjak.
Ploča je opremljena BaseCLK generatorom, pa osim rada u tzv default režimu na fabričkim podešavanjima procesora, omogućava i overkloking i to na onaj zahtevniji način podizanjem frekvencije na sistemskoj magistrali ukoliko to vaše komponente izdrže, pre svih SSD i memorija.
Ploča je izrađena u tehnici šestolojne štampane ploče sa dodatnim slojevima koji sadrže dve unce bakra, što omogućava bolji kvalitet električnih signala za stabilan rad procesora i memorije, posebno u overklokovanom radnom režimu tj u Turbo Boost modu i frekvencija većih od fabrički deklarisanih vrednosti.
Procesor dobija napajanje putem pomoću para 8 pinskih EPS +12V konektora, koji obezbeđuju do 300 W za procesor. Intelovi Arrow Lake “Core Ultra 200S” Desktop procesori troše do 250 W e prema specifikacijama Intela, ali u tzv Unlimtied PL modovima znaju pri intezivnom opterećenju da odu do granice od 300 W. Zanimljiva je pozicija ovih konektora za napajanje koji su pomereni unazad prema RAM slotovima i definitivno su pristupačniji za vođenje kabastih energetskih kablova.
Puno opcija za konfigurisanje i proširenje sistema
Ploča raspolaže jednim PCI Express x16 slotom pune širine magistrale sa 16 linija PCIe 5.0 specifikacija i namenjena je pre svega radu trenutne i buduće generacije grafičkih karti. Ovaj slot je pod direktnom kontrolom sistemskog kontrolera u samom centralnom procesoru.
Preostala dva fizička PCIe x16 slota su pod kontrolom čipseta i povezani su PCIe 4.0 x4 magistralom sa ostatkom sistema. Ovaj Tomahawk koristi metalno ojačanje primarnog PCIe x16 slota sa EZ PCIe mehanizmom za lakšu instalaciju i demontažu velikih grafičkih kartica u već sklopljenom računaru. Ne znam da li ste imali prilike da se susretnete i koristite ovaj mehanizam ali je neverovatno olakšica koristiti ga, nego tražiti zavučeni i nedostupni jezičak za oslobađanje grafičke kartice iz slota.
Ploča takođe ima veliki izbor dostupnih M.2 slotova za SSD uređaje, od kojih su svi pokriveni namenskim M.2 Shield Frozr hladnjacima. Praktično postoje tri seta M.2 hladnjaka, od kojih je jedan produžene veličine i pokriva dve M.2 pozicije.
Pre ugradnje, potrebno je ukloniti plastičnu nalepnicu sa termalnih podloga radi pravilnog prenosa toplote. Hladnjaci koriste EZ M.2 Shield Frozr II dizajn, koji omogućava instalaciju bez alata. Dovoljno je pritisnuti ovaj jezičak i ukloniti hladnjak, dok se prilikom instalacije pravilno zauzimanje pozicije hladnjaka oseća famoznim klikom mehanizma pod rukom.
Glavni M.2 Shield Frozr hladnjak je većih dimenzija i pruža bolje hlađenje za brže Gen5 M.2 SSD modele koji se po pravilu i više greju. Z890 čipset matične ploče je takođe prekriven jednim hladnjakom koji pored funkcionalne ima i estetsku ulogu jer se na njemu nalazi MAG amblem koji označava pripadnost gejming seriji MSI matičnih ploča.
Bitno je pomenuti u ovom delu priče da su prva dva M.2 slota pod kontrolom centralnog procesora pri čemu ovaj potonji radi u 4x PCIe specifikacijama 4. generacije, a preostala dva M.2 slota sa istim specifikacijama magistrale su pod kontrolom Intel Z890 čipseta.
Kada smo već kod priče o diskovima i čipsetu, spomenimo da pored M.2 SSD opcija za skladištenje podataka, ploča raspolaže i sa četiri SATA III porta koji rade brzinom do 6 GB/s. SATA portovi nalaze se tik pored poklopca hladnjaka za SSD
Sjajno pogođene LAN i WiFi opcije
Za razliku od drugih gejming modela matičnih ploča, Z890 Tomahawk ne poseduje zone sa LED RGB efektima, ali ima mnoštvo tačnije tri ARGB konektora i jedan klasični RGB za one koji žele da instaliraju i sinhronizuju dodatne RGB trake ili neke druge uređaje za podešavanje i prilagođeno osvetljenje. Dakle, ovaj Tomahawk pre svega neguje mračni gejming imidž sa eventualnom opcijom diskretnog ili drečavog RGB osvetljenja i tako se potpuno prilagođava vašim željama i ukusu.
Dolazimo i do vrlo važnog dela opcija za mrežno povezivanje, bez koga se ne može ni zamisliti savremeni desktop računar, posebno gejming. U tom delu je MSI Z890 Tomahawk WiFi prilično jak posebno u odmeravanju sa konkurencijom. Poseduje za ovu klasu već standardom opcijom trenutno najbrže i najnovije Wi-Fi 7 specifikacije u vidu 802.11be standarda, sa dodatnom širinom kanala u opsegu od 320 MHz i naravno Bluetooth tehnologijom u verziji 5.4 standarda.
Drugi deo čini žičana LAN 5 Gbps konekcija, dok konkurencija u ovoj klasi nudi uobičajeno duplo sporije 2.5 GbE rešenje. Još jedan važan detalj je da ovaj Tomahawk u oba slučaja dakle i kod WiFi i LAN-a koristi Intel Killer E5000 i BE1750 gejming kombinaciju kontrolera sa malim kašnjenjem i velike propusne moći prilikom transfera podataka sa mogućnošću određivanja prioriteta mrežnog saobraćaja, što je itekako korisno kod gejminga. Za tu svrhu služi Intel Killer Suite softverski alat koji stiže na onom, pomenutom USB flešiću.
A, za gejming je jednako bitan i dobar zvuk. Kako to nalaže trend novih ploča sve više se prelazi na digitalnu vezu izlaznog audio signala. Z890 Tomahawk WiFi koristi koristi 7.1-kanalni HD audio dizajn sa Realtek ALC1220P CODEC-om. Ovo rešenje daje zvuk pomoću konektora na zadnjem panelu u vidu jednog analognog linijskog izlaza i ulaza, kao i dodatnog SPDIF optičkog digitalnog izlaza.
Na ploči se nalazi veliki izbor konektora, uključujući EZ DEBUG LED indikator kao i četri osnovne LED dijagnostičke diode za CPU, RAM, VGA i Boot proceduru provere prilikom inicijalnog podizanja sistema.
Raskošna ponuda USB i ostalih konekcija
Što se tiče ponude mid-board konektora Z890 Tomahawk WiFi, nudi jedan konektor za ventilator glavnog rashladnog rešenja kao i jedan dodatni, hibridni za istu svrhu i povezivanje pumpe vodenog hlađenja, pored dotičnih koji su locirani u blizini procesorskog ležišta tu je i dodatnih 6 konektora za napajanje ventilatora: tri su na donjoj ivici matične ploče jedan bočno pri vrhu, jedan na prednjoj ivici ispod ATX sekcije tj ispred pozicije primarnog M.2 SSD slota ako koriste aktivni sistem hlađenja dakle vrlo mudro i smišljeno i jedan na gornjoj ivici bliže ATX sekciji sa očitom mišlju napajanja zadnjeg ventilatora na kućištu. Mudar i koristan raspored, bolji definitivno od konkurentskih modela u ovoj klasi koje smo do sada imali prilike da vidimo.
Kada je u pitanju ponuda USB konektora, ploča ima jedan USB-C 3.2 2×2 konektor za prednji panel, zatim tu su dva midboard USB 2.0 konektora na donjoj ivici ploče i pored njih još jedan USB 3.2 Gen2 midboard konektor.
MSI takođe nudi namenski 8-pinski PEG konektor za PCIe slotove, koji obezbeđuje dodatno napajanje i smanjuje opterećenje na glavnom ATX konektoru, ukoliko koristite dodatnu grafičku kartu koja se napaja samo preko slota ili dodatne kartice sa M.2 SSD „storage“ rešenjima. Na kraju tu je i namenski konektor za zasebne Thunderbolt 5 kartice.
ATX sekcija Z890 Tomahawk WiFi modela nudi sledeće konekcije – prvo nailazimo na HDMI 2.1 port, zatim sledi par USB4 konekcija sa Thunderbolt 4 podrškom i 40 Gbps transferom, pored njih je još jedan USB-C 3.2 sa specifikacijama druge generacije, dakle 10 Gbps transferom, dok se iznad njega nalazi vertikala sa tri USB-A 3.2 konektora Gen2 specifikacija (10 Gbps). Sledi par USB-A 3.2 Gen1 (5 Gbps) konektora, a odmah ispod njih se nalaze veoma korisni Flash BIOS i ClearCMOS mikro tasteri za backup flešovanje BIOS-a i reset BIOS postavki na fabričke vrednosti. Inače moram ovde istaći da je ploču skoro nemoguće blokirati agresivnim OC podešavanjima u BIOS-u jer se nakon par pokušaja automatski vraća na default BIOS podešavanja, upozoravajući vas da je potrebno ući u BIOS i korigovati određena podešavanja.
Nakon toga sledi 5G LAN port još jedan par USB-A 3.2 Gen1 konektora, zatim pozicija konektora za WiFi antenu i pomenuta audio sekcija. Veoma, veoma izdašna i pre svega vrlo korisna ponuda konekcija. Savršeno za ciljanu grupu korisnika, kojima su mahom neophodni brzi USB portovi.
Click BIOS X iznenađenje
Na kraju sledi jedno iznenađenje, a tiče se potpuno novog dizajna ClickBIOS X interfejsa. Neću se ponavljati da su tu prisutne sve neophodne opcije podešavanja ali su ovog puta promenjene boje i način ispisa opcija u odnosu na prethodnu generaciju Z790 Tomahawk ploča, U prvo vreme sam bio malo zbunjen jer mi je sve delovalo neočekivano nelogično za jednu MSI ploču, ali nakon 10 minuta ulazite u štos i lako učite raspored opcija u glavnim i podmenijima ukoliko volite ručno da štelujete i podešavate karakteristike sistema.
Na izboru vam je EZ Mode za početnike i Advanced Mode za one iskusnije i vičnije overkloking podešavanjima. Naravno tu je i opcija AI podešavanja kada sistem veštačke inteligencije ispituje i podešava mogućnosti ugrađenih osnovnih komponenti nudeći najbolje vrednosti. Ja sam naravno još uvek ljubitelj manuelnog podešavanja koje je još uvek neophodno da bi ispitali maksimalne domete komponenti, ali svakako nisam protivnik AI opcija koje su dobrodošle početnicima i onima koji ne vole da se petljaju sa komplikovanim podešavanjima.
Ova opcija se može uključiti direktno iz BIOS-a ili pratećeg MSI Control Center softvera u kome se nalaze razni korisni alati za kontrolu i podešavanje ugrađenih ventilatora ili MysticLight RGB osvetljenja, monitoring očitavanja i praćenja radnih parametara sistema itd.
MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi – performanse
CPU | Intel Core Ultra 9 285K |
MB | MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi |
Cooler | NZXT Kraken X73 |
RAM | 2×16 GB DDR5-6800@ 7000MHz CL34 G.Skill Trident Z5 NEO |
GPU | Radeon RX 7900 XT 20 GB |
SSD | 2 TB M.2 2280 PCIe x4 Gen4 Lexar NM 790 |
PSU | Cooler Master V850i Gold 850 W |
OS | Windows 11 24H2 |
Drivers | AMD Adrenalin 24.10 Intel Chipset Driver 10.1.19627.8423 |
Gejming performanse:
Dolazimo do dela u kome analiziramo performanse testirane ploče. MSI Z890 Tomahawk Wi-Fi kada je u pitanju rad na fabričkim ili unlimitied vrednostima ona je na nivou konkurentskih, u ovom slučaju Gigabyte Z890 Aorus modela. To je realno i očekivano stanje stvari.
Razlikuje se po tome što su fabrička boost unlimitied podešavanja za nijansu konzervativnija i guraju procesor do bezbednijih i nešto konzervativnijih maksimalni 5.4 GHz za najbrža jezgra. Sa druge strane omogućuje dobre OC rezultate kada krenete ručno da podižete vrednost multiplikatora frekvencije prvo na 55, zatim 56, sledi pokušaj na 57 i konačnih 58 tj 5800 MHz, a što je odličan rezultat.
Znam da ćete reći kako je kritikovani Raptor Lake mogao na 6-6.2 GHz, ali imajte u vidu onu vrlo važnu činjenicu. Prethodni Intel Core 13. i 14. generacije je koristio Intel 4 verziju silicijuma za svoja jezgra iz sopstvene proizvodnje, poznatom po tome što postiže vrlo visoke frekvencije uz jednako visoku potrošnju. To je bila dosadašnja glavna prednost dosadašnje Intel arhitekture.
Sa Arrow Lake-S serijom se stvari menjaju jer Intel po prvi put koristi čiplet arhitekturu i TSMC N3B silicijum kao i AMD konkurenicja, pa otuda i nešto niže radne frekvencije procesorskih jezgara i automatski pad gejming performansi i frejmrejta. Zato je sada AMD u većoj prednosti jer je od ranije prilagodio svoj pristup TSMC tehnologiji izrade procesora i odabrao drugačiji put podizanja gejming performansi. Otuda nikada veća prednost na strani AMD-a kada su u pitanju gejming performanse posebno u slučaju 9000 X3D serije procesora.
Ipak, nemojte da podcenite ni Arrow Lake performanse, jer u „default“ režimu one jesu slabije, nekih 18% u odnosu na 7800X3D i 9000X seriju tj celih 26% u slučaju najnovijeg Ryzen 7 9800X3D procesora i primeru Cyberpunk 2077 igre, a što je zaista dosta da ne kažem odlučujuće u slučaju izbora gejming PC platforme.
Međutim pažljivim podešavanjem BIOS-a, korišćenjem brže memorije i njenim blagim zatezanjem u Gear 2 režimu rada, dakle napominjem bez obećanih BIOS optimizacija i famoznih Platform Power Management PPM profila, već samo uz ručno podešavanje onog što vam je u ovom trenutku dostupno kroz BIOS, možete vidno unaprediti gejming performanse.
Prvo i osnovno kao i kod prethodne Intel Core generacije, potpuno isključite energetski efikasna E-jezgra i ostavite samo uključena brza jezgra tj svih osam i time im dajte dodatnog prostora da se razmahnu i ubrzaju, zatim im blago povećajte multiplikator, a automatika Tomahawk-a će ispratiti te zahteve adekvatnim podizanjem radnog napona. Tako ćete unaprediti gejming performanse prvo na osnovnom boost taktu za čitavih 10%, zatim za dodatnih 2% (5.7GHz) i još 1% (5.8 GHz) do konačnih 13% (355 fps) u odnosu na početnih 314 fps-a u 1920×1080 rezoluciji na ultra detaljima i sa FSR 3+FG skaliranjem. Zaostatak za AMD-om je prepolovljen.
Slično je i sa Adobe zahtevnim aplikacijama (Premiere Pro) gde smo ionako visoke performanse gde se inače Arrow Lake mnogo konkurentnije ponaša, unapredili za 20%. Dakle, kao što vidite Arrow Lake je itekako sposoban i krije lepu rezervu performansi koju treba iskoristiti i koja je na dohvat ruke sa pločama poput Z890 Tomahawk WiFi modela. Jednom rečju uopšte nije tako loš kao što mnogi na internetu pokušavaju da ga predstave.
MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi – utisci u radu i zaključak
Kada analiziramo ponašanje u radu tačnije tokom gejminga, Z890 Tomahawk WiFi se generalno ponaša slično kao konkurencija u ovom rangu, zapravo razlike su u detaljima. Prilikom analize podataka, primećujemo da kada su uključena samo jezgra visokih performansi, Tomahawk drži frekvenciju jezgara na 5.5 GHz. Pri takvom tempu i gejming opterećenju procesor troši maksimalno 130 W električne energije za 10-ak više, ali više brine skokoviti pad i rast potrošnje u rasponu od 20 W. Temperatura procesora se kretala maksimalno ko 60-og podeoka na Celzijus skali.
Tranzistori u VRM modulu su hladniji od konkurencije, baš kao i sam čipset na ploči u sigurnoj zoni radnih temperatura. Jednom rečju rad Z890 Tomahawk WiFi ploče je dobar što možete videti iz prikazanih grafikona zahtevnog gejming scenarija. Utisak je da se ploča ne napreže i ima dovoljno rezerve dok iz procesora izvlači njegov zadati maksimum i to u „Unleashed“ režimu rada.
Posebno ističemo dobru saradnju tokom overkloking pokušaja jer njeno ponašanje tokom tih stresnih situacija je prilično predvidivo i dopušta vam da pažljivim podešavanjem procesora i RAM-a dovedete do samog maksimuma, pri čemu vas ne kažnjava katastrofalnim greškama ili narušavanjem integriteta Windows 11 sistema. Ukoliko preterate, samo će vas vratiti u BIOS za dodatnu korekciju.
Pri tome će vas nagraditi prilično lepim skokom performansi između 10-20% bez ikakvih negativnih efekata po stabilnost sistema.
Na samom kraju ostajemo prilično zadovoljni onim što je Z890 Tomahawk WiFi prikazao na testu. Kako u toku samog rada i zahtevnog testiranja, tako i raskošnim opcijama brzih konekcija, naprednim karakteristikama mrežne sekcije i svim ostalim detaljima koje smo vam prethodno opisali.
MSI je sa Z890 Tomahawk WiFi modelom odlično odgovorio na zahtev Intel Arrow Lake procesora u pogledu jedne jako dobre matične ploče iz srednje cenovne klase koja će zadovoljiti različite profile korisnika od onih umereno do onih sa visokim zahtevima ali koji ne bi da plate visoku cenu. Zaključi bismo konstatacijom da je u pitanju matična ploča premijum karakteristika po ceni mejnstrim modela!