Delimir Tasić
Intel je, kada su čipsetovi u pitanju, dosta kaskao u mestu u poslednje vreme. Iako su nam momci iz Santa Klare podarili zaista odličnu Core 2 arhitekturu, prateća kontrolerska logika je u najmanju ruku bila zastarela, tehnički inferiorna, a nismo nešto preterano oduševljeni sa pouzdanošću matičnih ploča baziranih na P965 i i975X čipsetu. Dosta smo problema imali sa implementacijom RAID-a u ICH7R južnom mostu. ASUS P5B Deluxe koji važi za jednu od najboljih P965 ploča imao je užasnih problema sa zvukom koji su se manifestovali u krčanju i pucketanju itd… Sa druge strane sami čipsetovi ne mogu se baš pohvaliti implementacijom poslednjih tehnoloških dostignuća. Tako je i975X koji važi još uvek za najbolje što u ovom segmentu Intel može da ponudi, ima inferiorni PCI Express kontroler bez mogućnosti rada sa dva PCI Express x16 slota. Posebna priča je implementacija memorijskog kontrolera koji i dalje barata sa izuzetno ograničenim setom raspoloživih memorijskih delioca, a ni jedan ni drugi čipset, usled toga, ne podržavaju zvanično FSB na 1333 MHz. Međutim, P965 i i975X i dalje su najpopularniji čipsetovi kada je Intel platforma u pitanju. Razlozi za to su različiti, ali najbitniji su sledeći. P965 i dalje predstalvlja čipset koji je najviše moguće “kloknuti”, jer nije uopšte retka situacija da sa novim revizijama ovog čipseta FSB prevali i magičnu granicu od 500 MHz. Sa druge strane, i975X još uvek nije nadmašen po pitanju memorijskih performansi što se duguje konzervativno postavljenim strap vrednostima koji dodatno snižavaju latenciju memorije.
Ipak, nVidia je bila prethodnih godina izuzetno agresivna čak i na polju kontrolerske logike za Intel platformu. Sav taj trud krunisan je promocijom nForce 680i SLi čipseta koji je do sada najkompleksnije rešenje za matične ploče na tržištu. Kako smo o ovom čipsetu već pisali u više navrata, požalićemo se samo na visoku cenu matičnih ploča baziranih na njemu… Kako definitivno nismo bili usamljeni u žalbama, nVidia je odlučila da proširi paletu nForce 600 kontrolerske logike za Intel platformu. Tako će u klasi ploča koje koštaju nešto manje od 200 USD zanimljivo biti videti nForce 680i LT SLi rešenje, a u domenu modela čija se cena kreće oko 150 USD nVidia nudi nForce 650i SLi koji se nalazi i na MSI P6N SLI Platinum matičnoj ploči o kojoj ovom prilikom pišemo.
Osnovna razlika između čipseta sa oznakom 680i SLi i 650i SLi leži u implementaciji PCI Express kontrolera. Naime, kao i i975X i 650i SLi nudi 1x PCI Express x16 slot ili 2x PCI Express x8 slotove ukoliko se koristi Multi-GPU SLI režim. Kako velika većina korisnika nema potrebu za SLI režimom i on nije preterano zastupljen na tržištu to nije veliki nedostatak. Dobra strana celokupne familije nForce 600 čipsetova jeste podrška za FSB 1333 MHz što je posledica implementacije naprednog memorijskog kontrolera koji praktično može da radi potpuno asinhrono u odnosu na magistralu. U praksi to znači da u BIOS-u nemate na raspolaganju četiri predefinisane vrednosti memorijskog takta, već možete podešavati takt memorije na bilo koju vrednost u koracima od po 1 MHz do 1500 MHz. Samim tim pri magistrali od 1333 MHz memorija kod nForce 650i SLi čipseta može da radi na 800 MHz koliko iznosi najbrža DDR2 JEDEC specifikacija, što je neophodno da bi se moglo reći da čipset zvanično podržava FSB na 1333 MHz. Ako se za trenutak vratimo na priču o PCI Express kontroleru i spomenemo da nForce 680i SLi podržava ukupno 46 linija, a nForce 650i SLi ”svega” 18 jasno je koliko su novi čipsetovi prostiji za implementaciju i izradu. Posebno bi mogao biti zanimljiv nForce 650i Ultra čipset koji se malo razlikuje od 650i SLi čipseta, ploče zasnovane na njemu biće još jeftinije, ali neće imati SLI multi-GPU mogućnosti što u trenutnom poretku stvari na tržištu i nije neka velika mana. Veoma je zanimljivo i to da je nVidia odlučila da kod nForce 650i SLi čipseta isporučuje južni most, nForce 430i (MCP51) koji donosi podršku za svega četiri SATA II uređaja, ali zauzvrat podržava isto toliko PATA diskova ili optičkih uređaja što će dobrom delu korisničke populacije da se učini kao prednost. Podsetićemo da nForce 590i SLi (MCP55XE) podržava četiri SATA II diska, ali svega jednu IDE granu odnosno dva PATA/ATAPI uređaja.
Ploča na testu MSI je u proteklom periodu mnogo više pažnje posvećivao AMD platformi i po običaju matične ploče za AMD platformu koje su dolazile iz ove kompanije nailazile su na solidan tržišno odziv. U poslednje vreme MSI je pobrao dosta pozitivnih kritika za svoj model zasnovan na AMD 690G čipsetu koji trenutno predstavlja najkompletniju matičnu ploču sa integrisanom grafikom za AM2 procesore. Ponuda ploča sa nForce 600 čipsetovima nije velika i čini nam se da je MSI napravio dobar potez modelom P6N SLI Platinum.
Mi smo na testu ovom prilikom imali sempl primerak (uzorak), pa ne možemo sa sigurnošću da tvrdimo šta će se naći u propratnom paketu kada se proizvod bude mogao kupiti u maloprodajama u našoj zemlji. Ambalaža u kojoj dolazi testirani model ni dimenzijama, a ni dizajnom ne svrstava ovaj proizvod u high-end klasu što očigledno nije ni bio cilj. Unutar kutije nalazi se sledeća oprema…
– Korisničko uputstvo i poster za instalaciju – Disk sa drajverima i pratećim softverom – Rounded IDE kablovi – Rounded FDD kabl (na sajtu kompanije stoji da je u pitanju opcioni dodatak) – MSI dijagnostički bracket sa USB portovima – Firewire 400 bracket – Šest serial ATA kablova – Adapteri za napajanje SATA diskova – Specijalni eSATA kabl sa žabicama dugačak 50 cm – SLi mostić i bracket za fiksiranje istog – Dodatni ventilator za hlađenje čipseta
Dakle, MSI je kako propratnim paketom tako i samim izgledom ambalaže P6N SLI Platinum ploču jasno pozicionirao u srednju klasu proizvoda u kojoj je istini za volju konkurencija veoma jaka. Ipak, trenutno ponuda ploča sa nForce 650i SLI čipsetom nije velika što je posledica složene procedure pribavljanja sertifikata za proizvodnju ovog tipa ploča koji izdaje nVidia.
Specifikacija
MSI nije želeo mnogo da eksperimentiše implementacijom dodatnih kontrolera, pa je najveći deo mogućnosti koje donosi testirani model ploče posledica upravo podrške od strane severnog i južnog mosta. Kao što smo već napomenuli četiri SATA II priključka kontrolisana su od strane nForce 430i SPP čipa, a eSATA konekciju brine se Silicon Image Sil3531 kontroler koji je sa ostatkom sistema povezan preko PCI Express interfejsa što smanjuje latenciju pristupa podacima. Sledeći na listi ”egzotičnih čipova” jeste VIA VT6308P koji obezbeđuje Firewire podršku, ali samo uz propusnu moć od 400 MBps. Dakle, ništa od IEEE1394b specifikacije ovog puta…
Sam VIA 6308P kontrolera predstavlja rešenje koje se na pločama uz sitnije modifikacije ugrađuje poslednje dve godine, pa ne treba da čudi da je na sistem povezan posredstvom PCI magistrale i da ne koristi blagodeti modernijeg PCI Express busa. Audio codec koji je implementiran na MSI P6N SLI Platinum ploči dolazi iz Realtek-a i u pitanju je čip sa oznakom ALC888. Reč je o modernom 7.1 rešenju koje smo viđali na matičnim pločama drugih proizvođača. Iako je kvalitet zvuka manje-više prihvatljiv, po forumima smo imali prilike da čitamo dosta o lošoj podršci za EAX 2.0 specifikaciju u pojedinim igrama što je karakteristika ovog AC97 rešenja nezavisno od implementacije na matičnoj ploči. Za oko nam je zapao Finetek F71882FG kontroler koji obezbeđuje FDD, PS/2, COM i LPT portove.
Uobičajeno rešenje za ove namene do sada je uglavnom bio neki od Winbond kontrolera, ali je MSI očigledno odlučio da poverenje da drugom rešenju koje nije preterano afirmisano na tržištu. Na kraju tu je i MSI Dual CoreCell čip koji se brine o monitoring temperature; kontroli brzine obrtaja ventilatora na ploči, ali i donosi nekoliko predefinisanih vrednosti za overklok u okviru MSI Core Cell sekcije BIOS-a. U principu ne radi se ni o čemu novom, što već nismo imali prilike da praktično nebrojeno puta vidimo na matičnim pločama ove kompanije.
U nastavku vam prenosimo detaljnu specifikaciju koju smo preuzeli sa sajta kompanije MSI… CPU
• Supports Socket 775 for Intel® Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4, P4EE, Pentium D, Pentium XE processors. • Supports FSB 1333/1066/800/533MHz. (FSB 1333MHz is ready for new Core 2 processors) • Supports EIST technology. • Supports Intel® Hyper-Threading technology.
Chipset
• NVIDIA® nForce 650i SLI (C55) Chipset • NVIDIA® nForce 430i (MCP51) Chipset
Main Memory
• Supports dual channel DDR2 533/667/800, using four 240-pin/1.8V DDR2 DIMMs. • Supports a maximum memory size up to 8GB
Slots
• Two PCI Express x16 slots (supports PCI Express Bus specification v1.0a compliant) – these two slots can support SLI technology with PCIE x8 mode. – the second PCI Express x 16 slot (PCI_E4) is a special design that supports PCI Express x 8 mode only. – the second PCI Express x 16 slot (PCI_E4) only supports to install graphics card in SLI mode. • One PCI Express x1 slot (support PCI Express Bus specification v1.0a compliant) • Three 32-bit v2.3 Master PCI bus slots (support 3.3v/5v PCI bus interface)
On-Board IDE
• An IDE controller on the NVIDIA® nForce430i chipset provides IDE HDD/CD-ROM with PIO, Bus Master and Ultra DMA133/100/66 operation modes. – Can connect up to 4 IDE devices.
On-Board SATA
• nForce 430i supports 4 SATA II ports (SATA 1 to 4). – Transfer rate is up to 300 MB/s. – 1 eSATA port by Sil3531 (back panel)
NV RAID
• Supports up to 4 SATA Hard drives – RAID 0, 1, 0+1, 5 or JBOD is supported – Supports up to 4 drives for RAID function.
Audio
• Chip integrated by Realtek® ALC888 – Flexible 8-channel audio with jack sensing – Compliant with Azalia 1.0 spec.
LAN
– Supports 10/100/1000 Fast Ethernet by Realtek® RTL8211BL
IEEE1394
• VIA® VT 6308P chipset – Transfer rate is up to 400Mbps
Internal I/O Connectors
– ATX 24-Pin power connector – 8-pin ATX 12V power connector – CPU / Systemx3 FAN connectors – 1 x MSI D-Bracket 2 Connector – CD-in connector – Front panel audio connector – Front panel connector – 1 x IEEE1394 connector – 2 x USB 2.0 connector support additional 4 ports – 1 x Floppy disk drive connector – 4 x serial ATA connectors – 1 x serial port connector – SPDIF-out connector for HDMI – 2 x ATA133 HD connectors – Chassis intrusion switch connector – Clear CMOS button
Back Panel I/O Ports
– 1 x Parallel port – 1 x PS/2 Keyboard – 1 x PS/2 Mouse – 1 x eSATA port – 1 x Optical SPDIF put / 1 x Coaxial SPDIF out – 1 x 5 in 1 Audio jack – 1 x IEEE1394 port – 4 x USB 2.0 ports – 1 x RJ45 LAN Jack
BIOS
• The mainboard BIOS provides “Plug & Play” BIOS which detects the peripheral devices and expansion cards of the board automatically. • The mainboard provides a Desktop Management Interface(DMI) function which records your mainboard specifications.
Dimension
• 30.5cm(L) x 24.5cm(W) ATX Form Factor
Mounting
• 9 mounting holes.
Raspored komponenti
Moramo priznati da priča o rasporedu komponenti (layout) nije preterano zanimljiva kada su najnoviji modeli ploča u pitanju. Naime, velika većina proizvođača sledi referentne šeme iz Intel-a, nVidia-e ili AMD-a, tako da mnogo prostora za inovacije i nema. Ako se tome u prilog doda i činjenica da je životni ciklus proizvoda sve kraći, proizvođačima se ne isplati da investiraju preterano i izmišljaju ”toplu vodu”. MSI je odlučio da sledi primer svojih glavnih rivala i dodatno je usavršio heat-pipe rashladni sistem na svojim pločama. Čak i nVidia-ina referentna specifikacija za nForce 680i SLI ploče podrazumeva upotrebu ovakvog rešenja pa proizvođačima koji nameravaju da ostanu u vrhu ne preostaje ništa drugo nego da i sami ovladaju naprednim rashladnim rešenjima. Sistem se u slučaju MSI P6N SLI Platinum ploče sastoji od tri elementa.
Maleni hladnjak postavljen je na nForce 430i SPP južni most i povezan je toplotnom cevi sa znatno masivnijim hladnjakom na nForce 650i SLI severnom mostu. Toplotna cev se odatle produžuje ka naponskoj jedinici na kojoj je takođe veoma kvalitetno izrađen bakarni hladnjak. Sela konstrukcija pričvršćena je za ploču veoma kvalitetno, a kontaktna površina između hladnjaka i površina koje se na ovaj način hlade čini nam se kao korektna.
U normalnoj upotrebi apsolutno nije neophodno montirati dodatni ventilator za čipset koji dolazi u propratnom paketu. MSI preporučuje montažu dodatnog ventilatora samo u slučaju overkloka, a za ostale primene sasvim će dovoljno biti strujanje vazduha koje generiše procesorski kuler. dodatni razlog zašto bi trebalo po svak cenu izbeći montažu dodatnog ventilatora, osim ako to baš nije neophodno, leži u činjenici da je u pitanju fan koji se vrti brzinom od 8500 RPM, mada kako su u pitanju male dimenzije lopatica buka koju on generiše nije velika, ali se čuje. Oko procesorskog ležišta implementirana je četvorostepena naponska jedinica što ne deluje kao veliko dostignuće, ako se ima u vidu da Gigabyte na high-end modelima nudi filtraciju napona u 12 faza, a ASUS čak i u srednjoj klasi u koju spada i P6N SLI Platinum obezbeđuje osmofaznu naponsku filtraciju. Bilo kako bilo, MSI je ovog puta implementirao vrhunske komponente.
Korišćeni su polimerski elektroliti koji imaju dvostruko duži životni vek od običnih. Zanimljivo je da P6N SLI Platinum uopšte ne koristi klasične elektrolite, već su duž celog PCB-a implementirani isključivo polimerski elektroliti što je i razlog nešto više cene ovog modela. Za one koji smatraju da ovaj nivo kvaliteta nije opravdanje za nešto višu cenu, tu je model MSI P6N SLI, bez Platinum sufiksa. Sve u svemu, veoma smo zadovoljni kvalitetom izrade testirane ploče. Na raspored komponenti uglavnom nemamo zamerki.
Pohvalili bismo više nego dovoljan razmak između PCI Express slotova za grafičke kartice, ali smo pomalo iznenađeni implementacijom arhaičnog SLI prekidača koji nismo videli još od vremena nForce 4 matičnih ploča za S939 platformu. Ipak, korisnici ne menjaju često položaj ovog prekidača, pa to ne može biti veliki nedostatak. Napomenućemo i to da kada se SLI prekidač postavi u tzv. non-SLI položaj, drugi PCI Express slot pune dužine nije funkcionalan tj. ka njemu ne vodi nijedna PCI Express linija. Na raspolaganju je još jedan PCI Express x1 slot, a veoma pohvalno je to što se na ploči nalaze tri PCI slota.
Kod BIOS čipa nalazi se uobičajeni MSI-jev prekidač koji je odavno u slučaju ovog proizvođača zamenio džamper. Na kraju uputićemo zamerku na položaj EPS 12V konektora koji je smešten na krajnje nezgodnu poziciju, ispod toplotne cevi, što otežava povezivanje kabla. Ipak, to je uslovilo i nešto više prostora za montažu kulera najvećih gabarita…
BIOS
Nažalost, u trenutku pisanja ovog teksta na sajtu proizvođača nije bila dostupna nijedna zvanična verzija BIOS-a. To znači da smo tokom testiranja koristili tzv. razvojnu verziju BIOS-a koja je pokazala nekoliko nedostataka. Dok čitate ovaj članak na zvaničnom sajtu kompanije MSI za podršku korisnicima nalazi se ažurirana verzija BIOS-a koja nosi oznaku 1.1. BIOS je za potrebe MSI-ja izradio AMI i reč je o uobičajenom BIOS-u sa Core Cell sekcijom. Verzija koja je stigla na ploči nosila je oznaku 1.01. Najveća zamerka odnosi se pre svega na nemogućnost obaranja procesorskog multiplikatora, iako u BIOS-u ta opcija postoji.
Jednostavno, obaranjem množioca na bilo koju vrednost ispod inicijalne ne bi se ništa dešavalo i sistem bi se podigao sa fabričkom vrednošću delioca. MSI je implementirao tehnologiju koja u slučaju neuspešnog overkloka resetuje vrednosti u BIOS-u na podrazumevane i ona radi uobičajeno – može se desiti da ćete morati i dalje da resetujete sadržaj BIOS-a ukoliko dosta preterate sa overklokom. FSB je sa BIOS-om 1.01 moguće podesiti maksimalno do 625 MHz. Zasmetalo nam je što BIOS ispisuje isključivo quad pumped (x4) vrednosti, pa smo koristili i digitron da bismo znali na koju vrednost smo zapravo podesili FSB.
Prema informacijama sa MSI foruma, nova verzija BIOS-a, koja se pojavila, nakon što smo završili sa testiranjem ploče, omogućava podešavanje FSB-a na vrednost višu od 700 MHz. Napon procesora moguće je podići za 0.3875V iznad nominalnog (korak 0.125V). Napon memorije moguće je podesiti na maksimalnih 2.8V. Omogućena je i regulacija napona čipseta, ali i HT linka. Sve napredna podešavanja nalaze se u okviru Core Cell sekcije.
Pored Core Cell sekcije tu su i napredna podešavanja u okviru kojih je teoretski moguće isključiti C1E, dok se EIST isključuje iz Core Cell sekcije. Međutim iako smo obe opcije isključili i podesili u Windows-u always on profil, procesor je i dalje varirao svoj takt što nas upućuje na pomisao da ove opcije u BIOS-u 1.01 nisu radile. tokom testiranja koristili so RightMark CPU Utility da bismo isključili EIST. Ploča u potpunosti podržava procesore sa FSB-om na 1333 MHz, a mi smo probali model Core 2 Duo E6850 koji je besprekorno radio na ploči sa testa. Ipak, zarad uporedivosti sa starijim modelima ploča koje smo prethodno testirali, za same testove koristili smo Core 2 Duo E6600.
Overklok rezultatom nismo bili previše zadovoljni. Naime, maksimalno smo ”izvukli” FSB od 380 MHz što nije nego preterano veliko dostignuće, ali se nadamo da će novije revizije BIOS-a otkloniti (ili već jesu) ovaj problem. Bili bismo zadovoljni sa FSB-om od 500 MHz, što bi uz relativno povoljnu cenu ove ploče i velikim brojem dodatnih mogućnosti značilo da ovaj model nudi dobar odnose po pitanju performansi i cene. Nažalost, nova revizija BIOS-a se pojavila prekasno, kada smo ploču već poslali nazad iz našeg test laba. Bilo kako bilo, ne može se reći da MSI nije uradio solidan posao sa modelom P6N SLI Platinum.
Test sistem
Procesor
Intel Core 2 Duo E6600 (2.4 GHz, 4 MB L2 cache, 1067 MHz FSB, LGA775)
Kuler
Cooler Master Eclipse
Matične ploče
MSI P6N SLI Platinum Gigabyte GA-N680-SLI-DQ6 Intel D975XBX2 – “Bad Axe 2” ASUS Striker Extreme
Memorije
2x 1024 MB Kingmax Mars DDR2-800 (5-5-5-15, 2T)
Grafička kartica
ATI Radeon X1950 Pro
Hard disk
WD Caviar WD800
Optički uređaj
Pioneer 111D
Napajanje
Cooler Master RealPower Pro 850W
Monitor
Benq 241WZ TFT-LCD (ustupio Kimtec)
Rezultati testova
Rezultati testova, nastavak
Rezultati testova, nastavak 2
Rezime
Moramo reći da poklonici Intel platforme pored P35 čipseta koji će se pojaviti kroz mesec dana, imaju već sada na raspolaganju solidan čipset. NForce 680i SLI nije bio previše atraktivno rešenje za širi krug korisnika, jer su ploče bazirane na njemu ipak koštale oko 300 USD. Sada u rangu cene od 150 USD (MSI ploča je nešto skuplja, ali ne znamo cenu na domaćem tržištu još uvek, prim. aut.) na raspolaganju nam je nVidia nForce 650i SLI čipset koji donosi najbitnije funkcije neophodne naprednijim korisnicima. MSI-jeva implementacije novog čipseta u vidu modela P6N SLI Platinum može se okarakterisati kao solidna matična ploča. Ipak, iako su performanse sasvim solidne, primetno je u Business Winstone testovima, da nForce 430i SPP ipak ima inferiorne performanse sa SATA diskovima kada se uporedi sa nForce 680i SLI čipsetom i njegovim nForce 590i SPP-om. Najbitnije je da je MSI odradio odličan posao po pitanju izrade, a za sitnije nedostatke u BIOS-u smo sigurni da će biti otklonjeni možda već dok čitate ovaj članak. Ne treba potceniti ni zvaničnu podršku za FSB na 1333 MHz pošto će se uskoro pojaviti Intel-ovi procesori kao što su E6750 i E6850 koji će imati veoma povoljnu cenu, a sa jednom ovakvom pločom moći ćete nesmetano da ih koristite.
Prednosti:
– Veoma visok kvalitet izrade – Zvanična podrška za FSB na 1333 MHz i Quad-Core procesore – SLI podrška – Dobre performanse
Nedostaci:
– Bagovit BIOS (slab O/C i nemogućnost obaranja množioca) – Naponska jedinica izvedena u svega četiri faze Ploču za potrebe testa ustupio MSI.