MSI Z77 MPower

MSI Z77 MPower

Izgleda da je "zatišje pred buru", bar kad su novi Intel čipsetovi u pitanju vreme koje su proizvođači matičnih ploča iskoristili na pravi način. Naime do Haswell arhitekture ćemo se načekati, a Intel je već predstavio sve što ima na polju čipsetova i skoro sve kada su procesori bazirani na Ivy Bridge arhitekturi u pitanju. U međuvremenu, proizvođači se trude da dominiraju na polju matičnih ploča, pa nam j

    Sadržaj

      Zoran Petrović Nakon osveženja top ponude kod svih velikih proizvođača i MSI nam je spremio lepo iznenađenje. Već po kutiji i velikom “OC” logou na prednjoj i zadnjoj strani vam je jasno da u pitanju nije običan proizvod. Radi se o modelu koji pripada njihovoj elitnoj Big Bang porodici, što u startu znači veliki broj izuzetnih karakteristika. Big Bang porodica je veoma slična ASUS ROG seriji matičnih ploča i predstavlja modele specijalno kreirane za entuzijaste i gejmere, u skladu sa veoma visokim standardima koje jedna ovakva ploča treba da ispunjava.

      Trenutno je Big Bang porodica podeljena u dve grane – XPower i MPower. Dok na samom vrhu sede pripadnici elitne XPower serije namenjeni prevashodno ekstremnim uslovima korišćenja i obaranju svetskih rekorda, dotle su MPower nešto pristupačniji modeli dizajnirani prema igračima i ozbiljnim overklokerima koji žele da svoj hardver “iscede” do krajnjih granica. Očekivano, trenutno postoje dva modela, X79 bazirani Big Bang-XPower II i naš, Z77 MPower koji predstavljaju najnoviju generaciju ove MSI elitne serije.

      Ono po čemu se MPower prepoznaje je rigorozni OC test, nakon kojeg ploča dobija OC sertifikat prema kojem se garantuje da je matična ploča bez ikakvih problema izdržala 24-časovnu Prime95 torturu sa vodeno hlađenim overklokovanim procesorom. Pre nego što se fokusiramo na konkretan model, podsetimo se malo šta nam donosi Intel Z77 Express čipset.

      Z77 čipset Sedmu seriju Intel čipsetova predvodi Z77, kao direktni naslednik do sada aktuelnog LGA1155 rešenja u vidu Z68. Pored najjačeg Z77 čipseta, Intel u ponudi ima Z75 i H77 varijante koje se međusobno razlikuju tek ponekim, istina bitnim karakteristikama. Iako je sama razlika broja u oznaci dosta veća, nova generacija čipsetova u realnosti donosi tek minimum noviteta.

      Intel je konačno rešio da kroz čipset u potpunosti podrži USB 3.0 standard, pa tako Z77, Z75 i H77 po prvi put imaju „nativnu“ USB 3.0 podršku za maksimalno četiri porta. Naravno, kao i ranije, proizvođači matičnih ploča imaju izbor da broj USB 3.0 portova prošire dodavanjem dodatnih kontrolera, ali sada bar za osnovnu USB 3.0 podršku nije potrebno implementirati neki od standardnih NEC, Etron ili ASMedia USB 3.0 rešenja. Druga bitna stvar se može nazvati kao „već donekle viđena“, a radi se zvaničnoj PCI Express 3.0 podršci. Već prethodna generacija matičnih ploča je imala PCI Express 3.0 podršku, istina nezvaničnu, ali to nije bilo od neke koristi jer jednostavno nije bilo ni procesora ni grafičkih karti sa podrškom za novi standard.

      Iako je PCI Express 3.0 doneo duplo veći protok magistrale, još uvek nema grafičkih karti kojima je PCI Express 2.0 usko grlo, pa bar dok ne vidimo nove “dvoglave” AMD ili NVIDIA grafičke karte, ne možemo pričati o PCI Express 3.0 standardu kao nečemu što je bitno da imate u svojoj mašini. S druge strane, PCI Express 3.0 ne može da škodi, a kako se sada implementira kroz čipset, eto vama fine investicije za budućnost. U međuvremenu, stvar koja može da napravi razliku je multi GPU setap u vidu Crossfire ili SLI kombinacija, jer je x8/x8/x8 mod kod PCI Express 3.0 po propusnoj moći ekvivalent x16/x16/x16 setapu kod PCI Express 2.0 portova, pa će u ovim slučajevima dodatna količina protoka podataka značiti.

      Od ostalih stvari treba napomenuti da je SRT tehnologija (SSD keširanje) ponovo tu, odnosno zvanično je podržana na Z77 i H77, dok Z75 neće imati aktiviranu ovu opciju. Broj podržanih SerialATA 6 Gb/s portova je ostao isti, dakle dva, i to u kompletnoj ponudi svih varijanti čipsetova. I to je generalno to kada su u pitanju noviteti koja donosi Z77, nema ih mnogo, što je i logično jer je sve manje posla koje ostaju čip(set)u da obavlja, sve je već odavno preseljeno u samo jezgro procesora. U redu, kod čipsetova je takva situacija, a da vidimo kako stoje stvari po pitanju matičnih ploča.MSI OC sertifikat
      Iako crni PCB ovog modela ne deluje prenatrpan komponentama moramo pohvaliti MSI oko rasporeda komponenata, jer sve deluje “pod konac”, sa strateški raspoređenim konektorima i elementima. Pored OC, tu je i Military Class III sertifikat koji garantuje korišćenje najkvalitetnijih komponenata odgovornih za vrhunske rezultate. Pored standardne trojke: Hi-c CAP, SFC i Solid CAP Military Class III obuhvata i DrMOS II, novu generaciju DrMOS 3 u 1 MOSFET-ova, koji u poređenju sa tradicionalnim rešenjima pružaju bolju efikasnost, niže temperature, brži rad i stabilniju isporuku struje naponskoj jedinici.

      Ne treba trošiti reči na svaku od pojedinačnih komponenata, a dovoljno je reći da svaka od njih predstavlja sam vrh komponenata kada je ovaj proizvođač u pitanju. Kada je Military Class III sertifikat u pitanju napomenućemo i to da je cela ploča opremljena pomenutim komponentama, a ne samo naponska jedinica i bitni delovi. Time se garantuju dugovečnost i vrhunske performanse ovog modela na duge staze.

      Naponska jedinica, kao najbitnije element svake ozbiljne matične ploče opremljena je sa 16 (8+8) faza namenjenim isključivo isporuci što stabilnijeg napajanja procesoru. Memorija i čipset su dobili svoje zasebne elemente za filtriranje struje, pa se MSI ozbiljno pobrinuo za “sveto trojstvo” svake matične ploče – CPU, RAM i NB. Dok su mikroprekidači direktno povezani sa isporukom napajanja RAM-u “goli”, dotle je svih 16 faza namenjenih procesoru prekriveno velikim rashladnim profilom baziranim na Twin Frozr IV hlađenju. Tri velika rashladna tela su povezana polupresovanom debelom vrućom cevkom, koja čini srce rashladnog sistema same matične ploče.
       

      MSI Z77 MPOWER

      Soket

      LGA 1155

      Čipset

      Intel Z77 Express

      Memorijski slotovi

      4x DIMM DDR3 1066-3000 (3200) MHz (2133+ MHz zahteva 22nm CPU)

      Slotovi za proširenje

      3x PCIE 3.0 x16, 4x PCIE 3.0 x1

      SATA

      Intel Z77: 2x SATA 6 Gb/s, 4x SATA 3 Gb/s

      USB

      Intel Z77: 8x USB 3.0 (2+6), 4x USB 3.0 (2+2) +  Renesas uDP72020: 6x USB 3.0 (nazad)

      WiFi i Bluetooth

      Wi-Fi 802.11 b/g/n i Bluetooth 3.0+HS

       
      Za dodatno napajanje se brine i 8-pinski 12V konektor, smešten tik iza zadnjeg I/O dela. Kao i kod drugih modela sa masivnim rashladnim elementima i ovoj matičnoj ploči zameramo blizinu DIMM slotova i CPU soketa, što može da uzrokuje nemogućnost montiranja određenih kulera ukoliko su vam popunjena sva četiri memorijska slota ili koristite memorije sa rashladnim profilima.

      Kada su mogućnosti proširenja u pitanju ovaj model raspolaže sa tri PCI Express 3.0 x16 slota, ali je njihova propusna moć za sada i dalje misterija. Naime, dok se drugi proizvođači zdušno trude da na sajtu, uputstvu, i kutiji matične ploče napišu sve detalje modela, dotle MSI gomilu informacija krije “kao zmija noge”. Sve što možete pročitati u uputstvu, na sajtu ili kutiji je da se radi o tri PCI Express 3.0 x16 slota, te da ploča podržava SLI, Crossfire i Virtu. Na kutiji piše da je podržan rad dve ili više diskretnih grafika, i to je najopširnije objašnjenje koje smo uspeli da dobijemo. Pretpostavljamo da prvi ili drugi slot rade u x16 modu, te da treći deli svoj bandwidth sa nekim portom, te da je moguće pravljenje x8/x8/x8 ili x8/x8/x4 kombinacija. No kako se MSI nije potrudio da malo bolje objasni ovu, nekima vrlo bitnu informaciju, nećemo se ni mi preterano truditi. Naime, SLI i Crossfire će vam, s obzirom da se radi o PCI Express slotovima treće generacije, raditi odlično, bez obzira koju grafiku da “ubodete”, dok ćete za dalje informacije morati da upitate neku od MSI kancelarija.

      Pored integrisanih SATA portova u sam čipset MSI nije dodavao nikakve kontrolere, pa vam je na raspolaganju “samo” šest SATA slotova, od kojih dva rade po SATA 6 Gb/s standardu. Kada je USB u pitanju, od šest USB 3.0 portova na zadnjem panelu četiri obezbeđuje Renesas kontroler, dok se za ostala dva brine Intel čipset, preko kojeg je izveden i dodatni konektor na samoj ploči kako biste iskoristili USB 3.0 portova na kućištu, ukoliko takve imate. Za dodatne periferije kroz čipset su obezbeđena i dva USB 2.0 porta koje možete koristiti za miša i tastaturu, jer ne zahtevaju drajvere pod većinom operativnih sistema.

      S obzirom na to da je u pitanju matična ploča namenjena naprednim korisnicima i overklokerima, MSI je odlučio da implementira veliki broj mehanizama, tehnologija, tastera i sličnih dodataka kako bi taj posao maksimalno olakšao. Pored standardnih Power, Reset i OC Genie tastera na ploči ćete pronaći i GO2BIOS taster koji forsira odlazak sistema u BIOS pri sledećem boot-ovanju, bilo da ste u OS-u, BIOS-u ili je računar ugašen. MSI je implementirao dva čipa sa BIOS sekcijom, tako da jedan možete koristiti za OC, a drugi kao “bezbednu” varijantu za svakodnevnu upotrebu, pri čemu je proces prebacivanja izveden preko hardverskog prekidača koji je smešten u donjem desnom delu ploče, tik pored samih BIOS čipova.

      Takođe DEBUG alfanumerički panel pomaže prilikom pronalaženja grešaka u radu, a može se koristiti i za očitavanje temperature sistema/procesora. Primetili smo da je pozicija pomenutog panela nesretno rešena, jer se nalazi uz samu desnu ivicu, pa je moguće da ga malo veća grafika i njeni kablovi zaklone i onemoguće da pratite podatke na njemu. Pored panela i 24-pinskog konektora, MSI nas je iznenadio i dodatnim 6-pinskim konektorom za dodatno kvalitetno napajanje grafičkih karti, čime se obezbeđuje više struje kroz PCI Express slotove, pojačavajući tako isporuku struje ka grafikama, a samim tim i bolje OC mogućnosti. Neizostavne su i V-Check merne tačke, smeštene uz samu ivicu, pomoću kojih se u realnom vremenu kontrolišu naponi na najbitnijim komponentama sistema.

      Kao i svaka ozbiljna overklokerska ploča, taster koji će vam najviše trebati ovoga puta je izveden na zadnju stranu, a radi se o Clear CMOS dugmetu, pa je moguće “očistiti” BIOS postavke i bez otvaranja kućišta. S druge strane, zahvaljujući M-Flash opciji moguće je snimiti sve BIOS podatke na fleš disk i koristiti ih za bekap, upgrade ili kao mobilni BIOS čip sa koga možete podići vaš PC ukoliko se za tim ukaže potreba.Evo i rezultata koje ostvaruje Z77 Mpower matična ploča kompanije MSI. Poređenja i ilustracije radi, direktno smo poredili ovu ploču sa Gigabyte Z77X-UP7 pločom, koja je nedavno na našem testu dobila Editor’s Choice nagradu. U ovom segmentu testiranja smo koristili Core i7-2600K procesor. Kao što znate, mi rezultate prikazujemo na automatskom overkloku, odnosno setovanjima koja svaki korisnik može da ostvari pomoću par klikova mišem i koja su apsolutno bezbedna za korišćenje. To za sobom povlači da rezultati zavise od proizvođačevih sposobnosti (ili hrabrosti) da isporuči bolje taktove. Smatramo da je ovakvo poređenje fer, jer u krajnjoj liniji, to je ono što korisnik dobija i što može da ostvari u potpuno bezbednoj varijanti, koju i sami proizvođači implementiraju na matične ploče. Setovanja na Z77 Mpower ploči su bila CPU na 4222,27 MHz i RAM na 1875,33 MHz, dok su na Z77X-UP7 ploči CPU na 4340,05 MHz i RAM na 1927,58 MHz. Više o rezultatima i komentare vezane sa njih možete naći u sekciji o BIOSu i overklokingu. Evo kako to u praksi izgleda…
















       Podrška za rad memorije na 3000 MHz je došla kao najprijatnije iznenađenje sa ovom matičnom pločom, jer i najbolji konkurentski modeli mogu da izguraju maksimalnih 2400 odnosno 2800 MHz sa svojim top modelima MSI je podršku za maksimalne memorijske frekvencije odneo dalje. Najbolji primer je specifikacija memorije na sajtu gde piše: “Support four DDR3 DIMMs 1066/1333/1600/1866*/2000*/2133*(OC), 2200*/2400*/2600*/2667*/2800*/3000*(OC, 22nm CPU required)DRAM (32GB Max)” što je ujedno i najduži spisak pobrojanih frekvencija sa kojim smo se dosad susreli. Jasno je da ove frekvencije ne znače mnogo ukoliko nemate vrhunsku memoriju sposobnu da ide do ovih frekvencija, uparenu sa raspoloženim procesorom, a sve to u paketu sa odličnim hlađenjem. Upravo zbog toga nam je MSI u paketu sa pločom spakovao i dual channel kit, za ovo podneblje manje poznatog tajvanskog proizvođača memorija Avexir.

      Iako smo bili malo zatečeni sve nam je bilo jasno kada smo pročitali oznaku i shvatili da se radi o RAM-u deklarisanom na visokih 2400 MHz. Stoga pored tabele sa rezultatima u kojoj smo, zbog verodostojnosti poređenja koristili našu memoriju imate i zasebnu tabelu sa rezultatima postignutim u testovima memorije sa pomenutim Avexir RAM-om. Iako je 2400 MHz prilično visoko, uz malo igranja smo uspeli da memoriju poteramo na 2600 MHz, a nismo želeli da dodatno podižemo magistralu kako ne bismo uticali na takt procesora i time izgubili referentni takt za poređenje.



      Sa 2600 MHz najveći broj aplikacija je uspeo da iskoristi veliki tadni takt, pa su rezultati doneli priličan napredak u odnosu na XMP profil na 2400 MHz. Ono što predstavlja problem su visoke latencije na koje morate da računate kada jurite ovako visoke taktove, pa smo primera radi memoriju izvrteli i na 1333 MHZ sa cl9 podešavanjima, što su pojedine aplikacije poput 7-Zip i x264 video kompresije umele itekako da iskoriste. Naravno, sa 2600 MHz, što je skoro duplo više, radni takt je dovoljno visok da ni “oštre” latencije ne igraju veliku ulogu, bilo da se radi o sintetičkim ili realnim aplikacijama.


      Ono što je evidentno je da je rad sa memorijom veoma bitan deo ove ploče, pa da će ozbiljni overklokeri biti veoma srećni kada vide šta ova ploča može da pruži. U našem slučaju problem je bio pre svega do memorije, koja nije htela da “ide” više od 2700 MHz (uz podizanje FSB-a), za šta su pre svega zaslužni čipovi koji se koriste i koji već neko vreme “udaraju u plafon” što je evidentan znak da uskoro možemo očekivati prelazak na DDR4.


       
       UEFI BIOS ovog modela nije doživeo preterano velika unapređenja u odnosu na ostatak Z77 ponude i modele koje smo skoro testirali. Radi se o prilično intuitivnom interfejsu sa veoma velikim brojem opcija namenjenih ozbiljnim overklokerima. Očigledan primer je podešavanje takta magistrale u koracima od po 1 KHz, što je verovatno više nego što će bilo kome ikada zatrebati. 


      Moguće je jednostavno pristupiti uređaju za boot preko ikonica koje se nalaze na samom vrhu, a informacije o trenutnom stanju sistema i temperaturama se sve vreme ispisuju na vrhu. Naravno moguće je pravljenje OC profila, kao i podešavanje Eco modova rada, kako biste štedeli energiju kontrolišući  faze napajanja procesora, LED na matičnoj ploči i ostale parametre. Zahvaljujući Click BIOS II softveru BIOS/UEFI sekciji je moguće prići i iz operativnog sistema i aktivno podešavati parametre, čime se omogućava realno praćenje rada sistema i mogućnost provere stabilnosti direktnim opterećenjem sistema sa aplikacijama koje testiraju stabilnost.


      Takođe, zahvaljujući implementiranim bežičnim konekcijama – Bluetooth i WiFi, ukoliko posedujete iPhone ili iPad moguće je kontrolisati parametre rada sistema, odnosno overklokovati preko aplikacije koja se zove Command Center i koju je moguće skinuti preko iTunes. Malo smo se razočarali jer za sad ne postoji verzija za Android, pa evo poruke MSI-ju da malo poradi i na tom planu.




      Kada je automatski overklok u pitanju, kao i ostali proizvođači, MSI se potrudio da stvari učini što lakšim za korisnike koji ne žele previše da razmišljaju, već samo žele da podignu taktove sistema. Bilo iz operativnog sistema, bilo pritiskom na hardverski OC Genie taster matična ploča će automatski poterati sistem do svojih granica i poslednji stabilan takt odrediti kao OC. U našem slučaju, “otključani” Core i7 2600K je stigao do 4,222 GHz sa minimalnim povećanjem magistrale na 100,5 MHz, što je dosta manje od 103,3 koliki je maksimalni OC koji je postigla Gigabyte Z77X-UP7 ploča.

      Ovo za posledicu ima nešto niži radni takt, kako CPU-a tako i memorije u odnosu na automatski OC kod Gigabyte ploče, koju smo koristili kao poređenje. Iako Gigabyte i MSI ploča pripadaju veoma različitim cenovnim kategorijama poređenje je izvršeno kako bismo utvrdili efikasnost njihovih OC algoritama. 

      Naime, u oba slučaja su korišćene identične komponente i identično hlađenje, na identičnoj verziji OS-a. Na ovaj način se eliminišu sve moguće varijable, kako bismo utvrdili koliko je “pametan” sistem automatskog overkloka u stvarnosti pametan i efikasan. 4,222 GHz za CPU i 1875 MHz za RAM kod MSI Z77 MPower naspram 4,340 MHz za CPU i 1927 MHz za RAM kod Gigabyte Z77X-UP7 je osetna razlika, što se videlo u samim testovima. Na default vrednostima rezultati su gotovo identični, a zaključujemo da sistem overkloka koji ima MSI i dalje malo zaostaje za konkurencijom po pitanju efikasnosti algoritma.Kada uzmete stvari u svoje ruke, bez problema ćete preskočiti 4,2 GHz i granice sistema potražiti u znatno višim vrednostima, gde će vam ograničenje pre predstavljati CPU, RAM i hlađenje nego sama matična ploča.

      Pored navedenih tehnologija uz ovu ploču stiže i velika količina nadasve korisnog softvera. MSI nas je već navikao na implementirani Linux Winki OS koji je dogurao do svoje treće generacije i koji omogućava instant boot-ovanje i brzi pristup okruženju koje omogućava veliki broj funkcija povezanih sa internetom kao što su surfovanje, mail, instant messaging, ali i druge mogućnosti poput pregleda slika, video materijala i slično.

      Prisutna je i Super Charger tehnologija koja omogućava brže punjenje mobilnih uređaja preko USB porta, a koje nije ograničeno samo na iOS uređaje. Takođe, MSI je u BIOS implementirao 3TB+ Infinity tehnologiju koja omogućava podršku za hard diskove kapaciteta preko 3 TB, kao i korišćenje istih kao boot disk prilikom instalacije 64-bitnih operativnih sistema. Za sam kraj, evo još malo slika BIOSa…


       
      Kako se radi o samom vrhu MSI ponude matičnih ploča sa Z77 čipsetom cena po kojoj se nudi ovaj model je lepo odmerena. U pitanju je napredni overklokerski model koji nije prenatrpan dodatnim kontrolerskim čipovima koji većina korisnika nikada neće ni koristiti a koji lepo podižu ukupnu cenu uređaja. MSI se odlučio da po pristupačnoj ceni korisnicima ponudi kvalitetan model koji ima vrhunske komponente tamo gde je to bitno. Uskraćujući korisnike za dva LAN porta dodatnih 20 USB 3.0 i 15 SATA 6 Gb/s MSI se fokusirao na najbolje komponente za naponske i overklok sekcije. Kontrolerski čipovi su tu na delovima koji se brinu o kvalitetnom snabdevanju vitalnih elemenata strujom, kao i omogućavanju bolje OC margine.

      Na ovaj način su overklokeri dobili ne preterano skup model krojen po meri naprednih korisnika koji vole overklok, a ne moraju da izdvajaju pravo bogatstvo kako bi dobili vrhunske performanse. Uostalom podrška za rad memorije na 3000 (3200) MHz nije nešto što se viđa svaki dan, a posebno kod modela ove cenovne kategorije. Radi se o definitivno zaokruženoj celini kada su OC mogućnosti u pitanju, pa će korisnicima koji raspolažu nekim od Ivy Bridge K procesorima ovaj model verovatno predstavljati rešenje jednačine CPU + RAM + ??? = vrhunske performanse.

      Prednosti: – Odličan OC potencijal – Podrška za RAM do 3000 (3200) MHz – OS i iOS BIOS kontrola – Cena Mane: – Mala količina informacija o modelu na sajtu i u uputstvima – Najosnovnija dodatna oprema  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test