Delimir Tasić nVidia nForce 4 čipset Promocija prvog nForce čipseta jasno je stavila do znanja da nVidia ima ozbiljne aspiracije na tržištu kontrolerske logike. Iako nije ispraćen sa ovacijama, prvi nForce je bio i ostao upamćen kao čipset koji je doneo odličnu integrisanu grafiku i dvokanalni memorijski kontroler. Nakon toga je usledila nForce2 revizija sa svojim brojnim podvarijantama, a danas je to u svojoj 250 GB verziji najbolji čipset za Socket A platformu.
Tržište K8 procesora je od početka postavilo nešto više standarde, jer nije bilo reč o „low-cost“ rešenjima kao što je to svojevremeno bio slučaj sa Athlon XP procesorima. Prestavljanjem nForce3 150 čipseta, nVidia je ostala u senci konkurencije iz kompanije VIA, jer je K8T800 čipset mogao da radi sa 800 MHz HT linkom za razliku od nForce3 150 čipseta kod koga je brzina HT magistrale ostala limitirana na 600 MHz. Problem je bio velik, jer su Athlon 64 procesori bili predviđeni za rad na 800 MHz HT linku, a kasnije su promovisani i procesori sa 1000 MHz HT linkom. Problem je bio što nVidia nije uspela da na vreme „ispegla“ svoju kontrolersku logiku koja je za razliku od K8T800 čipseta predstavljala tzv. sinlge chip rešenje. Veliki „come-back“ usledio je sa nForce 3 250 i nForce 3 250 Ultra čipsetovima koji su, svaki u svojoj klasi, povratili ugled nVidia-e na polju kontrolerske logike. nVidia je kao jedan od najznačajnijih proizvođača grafičkih procesora veoma zainteresovana za uspeh nove PCI Express magistrale (u daljem tesktu PCIEx), pa je među prvima, nedugo nakog Intel-ove promocije i915/925 kontrolerske logike najavila nForce4 čiji je glavni „feature“ podrška za PCIEx magistralu. Ipak, ATi je uspeo da sa svojim Radeon Xpress 200(P) čipsetom pretekne nVidia-u na tržištu PCIEx čipsetova za K8 platformu, a kada su u pitanju integrisana K8 rešenja ta razlika biće još veća, pošto nVidia za sada čipset za K8 platformu sa integrisanom grafikom ima samo u najavi.
PCIEx magistrala u slučaju nForce 4 čipseta sastoji se od ukupno 20 linija kojima se može komunicirati sa uređajima na ploči. Rešenje kanadske kompanije ATi, oličeno u Radeon Xpress 200P čipsetu, odlikuje PCI Express kontroler sa 22 komunikacione linije. Dve “dodatne” linije ATi je iskoristio za komunikaciju između severnog i južnog mosta, nalik VIA V-LINK, SiS MuTIOL ili Intle Hub LINK vezama, dok nForce 4 kao kontrolerska logika sadržana u jednom čipu nema potrebu za takvom vezom. Dvadeset PCI Express linija je raspodeljeno između grafičkog slota kome je dodeljeno, kao što se iz naziva sugeriše, 16 linija, dok je od preostale četiri veze, po jedna rezervisana za PCIEx x1 slotove kojih samim tim može biti maksimalno četiri. Ipak, nForce 4 SLI čipset po pitanju raspodele veza za grafičke slotove je morao biti izmenjen. Naime, kako je ukupan broj PCI Express linija ostao nepromenjen, a ploče sa SLI čipsetom imaju na sebi dva PCIEx slota za grafičku karticu, pribeglo se deljenju 16 linija koje su kod nForce4 Ultra čipseta predviđene za grafički slot. Tako, svaki od slotova za grafičku karticu na nForce 4 SLI ima na raspolaganju po osam PCI Express linija za komunikaciju ukoliko je aktiviran SLI režim. Zanimljivo je da se nVidia, kao i ATi, odlučila da kada je firewire podrška u pitanju u potpunosti oslonila na externa rešenja u vidu dodatnih čipova. Postoje ukupno tri verzije nForce 4 čipseta od čega su dva već ponuđena tržištu (nForce 4 Ultra i SLI) dok se običan nForce 4 čipset kao PCIEx rešenje za Socket 754 procesore koji rade sa 800 MHz HT linkom uskoro očekuje.
Osnovna verzija, dakle, nosi naziv nForce 4 i u pitanju je “value” rešenje za Athlon 64 i Sempron procesore. Kako nema mogućnost rada sa 1000 MHz HyperTransport magistralom logično je da ćemo ovaj čipset uglavnom biti u prilici da vidimo na Socket 754 pločama iz već spomenutih razloga. Nedostatak nForce 4 čipseta je brzina HT magistrale od 800 MHz, ali i odsustvo dual SATA kontrolera što maksimalni propusni opseg SATA magistrale svodi na uobičajenih 150 MB/s bez podrške za SATA2 protokol. Iako je prisutan nVidia Firewall 2.0, nVidia kod nForce 4 čipseta nije ponudila nove Active Armor tehnologije na GB LAN konekciji.
nForce 4 Ultra čipset je po svojim karakteristikama ipak pravi naslednik nForce 3 250 Ultra čipseta. Overklok potencijal krije se u mogućnosti podizanja brzine HT magistrale iznad inicijalnih 1000 MHz. Pored veće brzine HT linka, prednosti se ogledaju i u unapređenom SATA kontroleru koji je u stanju da radi sa SATA diskovima predviđenim za propusni opseg od 300 MB/s, podrškom za rad sa SATA2 diskovima, ali i Native Command Queue opcijom koja će biti obavezna kod SATA2 diskova novije generacije.
nForce 4 SLI čipset je predviđen za najzahtevnije. Naime, reč je o SLI rešenju koje omogućava upotrebu dve grafičke kartice na jednoj matičnoj ploči posredstvom dva PCIEx sa po osam linija. Same grafičke kartice se posredstvom posebnog „mostića“ međusobno povezuju čime se ustvari omogućava SLI režim. Za SLI režim rada potrebno da i GPU obezbeđuje podršku za ovu tehologiju, a nVidia je SLI mogućnostima opremila svoje GeForce 6800 Ultra, GeForce 6800 i GeForce 6600GT čipove. Pri tome je potrebno da svaka od grafičkih kartica koje se koriste u SLI režimu bude identična što podrazumeva isti BIOS, takt čipa i jezgra i naravno identična grafička jezgra na karticama uz jednaku količinu memorije. Dakle, nije izvodljivo kombinovati 6800 i 6600 serije adaptera. Za razliku od 3dfx rešenja iz prošlosti koje je predviđalo da svaki od adaptera obrađuje pola slike koja je podeljena po linijama, nVidia je problematici pristupila na nešto drugačiji način. Obezbeđena su dva rendering režima: Alternate Frame Rendering i Split Frame Rendering. Dok AFR režim omogućava grafičkim karticama da renderuju različite frejmove (npr. parne i neparne) ne deleći ih, SFR režim radi sličnu stvar kao 3dfx SLI, raspodeljujući posao oko renderinga svakog pojedinačnog frejma između dve kartice na ploči. Prilikom odabira odgovarajućeg režima renderinga na scenu stupaju ForceWare drajveri koji su trenutno optimizovani za stotinak aktuelnih 3D naslova obezbeđujući u njima optimalne performanse u SLI režimu. nForce4, nForce4 Ultra, nForce4 SLI
Chipset
nForce4
nForce4 Ultra
nForce4 SLI
Platfroma
S754
S939/S940
S939/S940
HT link
800 MHz
1000 MHz
1000 MHz
PCI Express
20 linija (16,1,1,1,1)
20 linija (16,1,1,1,1)
20 linija (2×8/16,1,1,1,1)
PCI
Max. 5x 32 Bit PCI
Max. 5x 32 Bit PCI
Max. 5x 32 Bit PCI
USB 2.0
10 Ports
10 Ports
10 Ports
IEEE1394
Externi kontroeler
Externi kontroeler
Externi kontroeler
ATA
2x ATA33/66/100/133
2x ATA33/66/100/133
2x ATA33/66/100/133
SATA
4 x SATA150
4 x SATA300 (SATA2)
4 x SATA300 (SATA2)
RAID
SATA i ATA (CrossRAID)
SATA i ATA (CrossRAID)
SATA i ATA (CrossRAID)
LAN
GB Lan
GB Lan
GB Lan
Active Armor
Ne
Da
Da
nV Firewall 2
Da
Da
Da
nTune
Da
Da
Da
nVidia Firewall poznat je sa nForce3 čipseta, a ovom prilikom kod čipseta sa sufiksom Ultra i SLI bezbednosna tehnologija je proširena i na Gigabitnu LAN konekciju i nazvana nVidia Active Armor. Po tvrdnjama kompanije nVidia, softverski Firewall oduzima do 70% procesorskog vremena, pa je u uslovima sve većeg bezbednosnog rizika na Mreži od krucijalnog značaja imati hardverski firewall. Cross RAID sistem iz nForce 3 čipseta dodatno je napredovao pa pored toga što je omogućeno kombinovanje ATA100/133 i SATA uređaja u RAID 0, 1 ili 0+1 niz, novi kontroler inkorporira dva nezavisna SATA kontrolera povećavajući na taj način propusni opseg SATA veze na 300 MB/s i podržavajući budući SATA2 protokol. Naslednik nVidia System Utility aplikacije stigao je u obliku nTune softvera koji bi ovog puta trebalo da obezbedi daleko više opcija za podešavanje sistema, ali i bolju hardversku podršku.