PowerColor Radeon HD 7790 1 GB

PowerColor Radeon HD 7790 1 GB

AMD je predstavio Radeon HD 7790 kao delimičnu zamenu za HD 7850 1 GB koji je bio izuzetno popularan model. Zapravo, Radeon HD 7850 1 GB je i dalje popularan, s tim da se zalihe smanjuju iz dana u dan zbog činjenice da mu je proizvodnja obustavljena. Tu je Radeon HD 7790 trebao da uskoči, ali s obzirom na slabije hardverske specifikacije završio je u nižoj cenovnoj klasi koja je pre toga bila rezervisana za Radeon HD 7770, a jedan od razloga za to je glavni konkurent

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: PowerColor Radeon HD 7790 1 GB (Cena: oko 13.000 RSD)

      Na test nam je stigao model potpisan od strane kompanije PowerColor. Reč je o modelu koji svakom korisniku ograničenog budžeta može biti interesantan. Reč je o overklokovanoj grafičkoj karti sa “custom” kulerom i veoma konkurentnom cenom. Interesantno je da se cena HD 7790 modela smanjila u manjoj meri. Uz činjenicu da je cena evra porasla, sada ovakvu kartu možemo priuštiti sebi po ceni od oko 115 evra što je zaista čini zanimljivijom nego radnije. Pakovanje je interesantno dizajnirano i dosta govori o proizvodu koji se našao unutra.

      Propratni paket je izuzetno skroman i podrazumeva samo tri osnovna elementa. Dokumentacija, DVI to VGA konvertor i disk sa drajverima. Skromnije od ovoga nije moguće, a ni pristojno što se nas tiče iako smo mislili da nam je MSI spustio standarde.
       

      Kompletan spisak opreme je sledeći:

      – Disk sa drajverima
      – DVI to VGA konvertor
      – Uputstvo

      PowerColor Radeon HD 7790 1 GB – Karta

      PowerColor nam je priredio vrlo atraktivnu kartu, koju karakterišu dva ventilatora prečnika 80mm sa velikim brojem peraja. Pored toga, upotrebljena je neočekivano kvalitetna plastika sa gumenim detaljima. Uz sve to kombinacija crvene i crne booje je, po našem mišljenju, jako dobro uklopljena. Kompletna vizuelna komponenta karte je za svaku pohvalu.

      Dva velika ventilatora definitivno obećavaju tih i efikasan rad, ali tu je i još nekoliko indikacija da se radi o dobro rešenom kuleru. Pre svega, ispod oklopa se krije pozamašno rashladno telo izrađeno od aluminijuma, kroz koji prolazi jedan dugački heatpipe. Da, dobro ste pročitali, upotrebljen je samo jedan heatpipe, ali PowerColor tvrdi da njegov “S” oblik pokriva kompletan rashladni profil.

       

      On ostvaruje neposredan kontakt sa bazom kulera i prenosi toplotu na periferne delove hladnjaka. Ova tehnologija je praktično ista kao i ASUS-ov DirectCU, s tim da kod ASUS-a do sada nismo viđali rešenje sa usamljenim heatpipe-om. Još jedan zanimljiv detalj predstavljaju i dva specifično oblikovana otvora na štampanoj ploči koja proizvođač naziva Aerodynamics kit. Ideja je da ova dva otvora regulišu protok vazduha i povećaju efikasnost hlađenja. Čini nam se da to može imati blagotvoran uticaj isključivo na periferne komponente, ali ne i na sam GPU, ali PowerColor nije precizirao sistem rada svoje tehnologije.
       

       

      PowerColor Radeon HD 7790 1 GB – Nastavak

      Poleđina karte otkriva pomenuti Aerodynamics kit, kao i crnu štampanu ploču. Crni lak definitivno doprinosi atraktivnost karte, a a moramo priznati da je PCB poprilično dugačak za jedan Radeon HD 7790. Ipak, vidljivo je da je produžetak napravljen baš zbog otvora za protok vazduha, pa osim naponskog konektora na njemu nema drugih elemenata.

      Ispod kulera krije se Bonaire grafički procesor, koji je AMD segmentirao između Cape Verde (HD 7770) i Pitcairna (HD 7850). Bonaire karakteriše izrada u 28-nanometarskom proizvodnom procesu, mala površina i sjajna energetska efikasnost. Nije ni slabašan, jer se oslanja na 896 Stream procesora koje prati 56 teksturnih i 16 ROP jedinica. Iako možda ne deluje mnogo, imajte u vidu da je Bonaire praktično isti potrošač kao i Cape Verde, a da donosi 40% veći broj Stream procesora i isto toliko više teksturnih jedinica. Sve to sa potorošnjom koja skače za manje od 10 odsto.

      Memorijski podsistem je možda najveća prepreka da Radeon HD 7790 postigne uspeh HD 7850 1 GB. Naime, radi ušteda u izradi koristi se memorijski interfejs “širine” 128 bita. I pored implementacije brzih GDDR5 čipova, ostvareni protok je ispod 100 GB/s. Sa druge strane 1 GB video memorije je sasvim dovoljan kapacitet za klasu u kojoj se nalazi. Dvostruko veći kapacitet bi možda uticao na minimalne vrednosti u frejmrejtu, ali bi isto tako povećao i cenu što budžetskim modelima nikada ne ide na ruku.
       


       

      Što se tiče konekcija, iskorišćen je provereni paket video izlaza za koje je AMD predvideo za srednju klasu. Tu su dva DVI konektora od kojih je jedan Single, a drugi Dual-link. To znači da je jedan ograničen na rezoluciju od 1920×1200, a drugi 2560×1600 pri osveženju od 60 Hz. Pored ova dva video izlaza, tu su i po jedan HDMI 1.4a i DisplayPort pune veličine, pa nećete morati da posežete za adapterima.


       

      Pored ovih video izlaza, ova karta se na ploču vezuje putem PCI-Express 3.0 interfejsa, a osim što se napaja putem njega, potrebno je obezbediti i jedan 6-pin molex. S obzirom na to da HD 7790 nije posebno zahtevniji od onoga što mu PCI-Express pruža, sve su šanse da pojedini proizvođači ponude posebne verzije koje neće zahtevati dodatno napajanje. Tu je i CrossFireX konektor, pa uz odgovarajuću matičnu ploču uvek možete dodati još jednu kartu ukoliko zafali snage.


       

      Što se frekvencija tiče, agresivni dizajn kom je PowerColor pristupio nam je obećavao visoke “out of the box” taktove. Ipak, toga nije bilo, već je jezgro ubrzano sa 1000 na “svega” 1075 MHz. Ovo je svega 7.5 procenata, što i nije impresivno, posebno kada se uzme u obzir da memorija radi na propisanim vrednostima od strane AMD-a. To je 1500 MHz, odnosno efektivnih 6 GHz, s obzirom da se radi o GDDR5 čipovima. Sve u svemu, ništa što nismo videli, jer je i nedavno testirani primerak iz Sapphire-a radio na identičnim taktovima.

       

       

       

       
      Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4500 MHz, Matična ploča: ASUS P8Z77-V (Intel PZ77), RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: MSI GeForce GTX 650 Ti Boost 1 GB; PowerColor Radeon HD 7790 TurboDuo; AMD Radeon HD 7850 Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri:  ForceWare 314.22, AMD Catalyst 13.4

       
       [modul]test=203[/modul] 
       [modul]test=204[/modul] 
       
        
       
       
      [modul]test=205[/modul] [modul]test=206[/modul] 
       
       
       
       
       
        Utisci u radu i zaključak Testiranje je pokazalo da je PowerColor znao šta radi sa svojim kulerom kada se odlučio na samo jedan heat pipe. Iskreno, bili smo skeptični da se ne radi samo o uštedi. Ipak, dizajn kulera je u suštini prilično dobar. Maksimalna temperatura GPU-a tokom testiranja je iznosila 63 stepena Celzijusove skale. Iako je ovo 6 stepeni više od onoga što je postigao Sapphire-ov Dual-X kuler, treba imati u vidu da je TurboDuo kuler radio na 200 obrtaja u minuti manje u najgorem scenariju. Ovo govori samo da je profil za automatsku kontrolu broja obrtaja “opušteniji”, ali ne i da je kuler lošiji ili neefikasniji. Zapravo, dopada nam se izuzetno nizak stepen buke koji karakteriše TurboDuo.  

       
      I u domenu overkloka PowerColor TurboDuo ima čime da se pohvali. Limit za GPU smo dostigli tek pri 1230 MHz što je novi rekord na našem sajtu, jer se Sapphire zaustavio na 1200, a ASUS na 1210 MHz. Naravno, sve su ovo nijanse i ugrubo svi modeli ostvaruju skok od oko 10 procenata u performansama. Memoriju nisu krasile ambicije jezgra, pa smo dobili solidnih 1700 MHz, odnosno efektivnih 6.8 GHz. Nije nikakav novi rekord, ali je i dalje jako dobar rezultat.  

      Radeon HD 7790 u ovakvom izdanju sa cenom od 13.000 dinara zaista ima mnogo više smisla. Konkurencija je oštra i zaista sa izjednačenom cenom, kakva je bila u samom startu, pored HD 7850 1 GB i GTX 650 Ti Boost, HD 7790 nije imao mnogo šanse. Naravno, rezultati se nisu menjali i dalje je za one koji su u stanju da dodaju još koju crvenu novčanicu u budžet bolji izbor neki od druga dva, slično pozicionirana, modela.
       
      Sa druge strane, ukoliko prednost dajete niskoj potrošnji, nečujnom radu i veoma malom zagrevanju prednost, model kao što je PowerColor HD 7790 svakako zavređuje vašu pažnju, jer sve to dobijate po krajnje povoljnoj ceni. Svakako, sa Radeonom HD 7790 se ne odričete performansi, jer su one sasvim solidne i Bonaire čip nije nemoćan. Ipak, ukoliko stremite ka dobijanju maksimuma za uloženi novac, bolje pojurite HD 7850 1 GB dok ga još ima na lagerima ili alternativno GTX 650 Ti Boost 1 GB.
       
       
       
      Prednosti: – Dobre OC mogućnosti – Tih i efikasan kuler – Cena
      Nedostaci: – Skromna oprema Grafičku kartu na test ustupio Emmi.  

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test