Pozitivne ocene
- veliki kapacitet od 8 TB
- kompaktan portabl dizajn za nošenje
- otporan i siguran
- AES 256-bitna hardverska enkripcija u izdržljivom kućištu
- jednostavna upotreba
- plug-and-play kompatibilnost
- radi bez dodatnih drajvera na Windows, Mac OS i Android uređajima.
Negativne ocene
- brzinska ograničenja USB-C 32. Gen1 interfejsa od 5 Gbps
- visoka cena
- nema IP sertifikaciju o izdržljivosti
Samsung T5 EVO 8 TB je eksterni SSD koji kombinuje veliki kapacitet sa praktičnim dizajnom, kompatibilnošću i AES-256 šifrovanjem, idealan za profesionalce, kreativce i gejmere kojima je potreban siguran i brz uređaj za skladištenje ogromnih količina podataka …
Samsung T5 EVO sa kapacitetom od 8 TB je eksterni SSD uređaj natprosečno velikog kapaciteta. Savršen je kao zamena i brže rešenje u odnosu na eksterne hard diskove, posebno u situacijama kada radite sa velikim medija fajlovima, video zapisima ili imate veliki bazu igara koje negde treba smestiti, ali vam ne treba brzina dragocenog prostora sistemskog diska, već nešto dovoljno brza za igranje ali mnogo većeg kapaciteta. Idealan kao dopuna za gejming računare ili konzole, uređaji koji uobičajeno kubure sa nedovoljno prostora.
Samsung T5 EVO 8 TB – karakteristike
Takođe, njegov veliki kapacitet će znati da cene profesionalci koji rade sa ogromnim količinama podataka. Kreativci koji se bave video produkcijom i montažom, IT administratori koji rade na migraciji sistema, i korisnici koji žele dugoročno rešenje za backup podataka, naći će u ovom uređaju vrednog saradnika. Njegov veliki kapacitet omogućava skladištenje čitavih arhiva bez potrebe za komplikovanim rešenjima poput NAS uređaja ili skupih cloud storage usluga, a pri tome sve podatke imate pri ruci i opciono su AES-256 šifrovani ukoliko to želite.
Dizajn
Samsung T5 EVO 8 TB je praktičnog i krajnje jednostavnog dizajna. Oblika poput proteinske čokoladice sa dimenzijama od 9.5 cm u dužinu, 4 cm u širinu i debeo oko 1.7 cm, je zapravo prilično zgodan portabl uređaj memorija koja staje u svačiju ruku i džep. Kućište je u osnovi napravljeno od anodiziranog aluminijuma radi boljeg prenosa toplote, dok je spoljašnjost presvučena tankim slojem brušene gume kako bi bio bolji za držanje i ne bi iskliznuo iz ruke.
Takođe tu je i jedna stilizovana široka zakačka koja izlazi iz osnove metalnog kućišta. Na spoljnoj bočnoj strani ovalnog oblika čije su ivice zaštićene gumenim prepustom, nalazi se USB-C 3.2 Gen1 priključak za vezu sa računarom ili drugim uređajima. Vodite računa da USB-C na koji ga priključuje isporučuje struju dovoljne snage za rad ovog SSD-a. On nije preterano zahtevan poput drugih SSD uređaja ali ipak povedite računa sa starijim laptop modelima i prvim USB-C priključcima koji su znali da povremeno gube USB-C uređaja upravo zbog ovog detalja u vezi konstantne isporuke dovoljne količine energije na portovima.
Kompatibilnost
Inače, Samsung T5 EVO je pravi multidisciplinarni memorijski uređaj koji ima odličnu unakrsnu kompatibilnost sa različitim uređajima počev od klasičnih Windows PC, preko Apple Mac računarima, Android uređajima i naravno sa gejming konzolama. Nešto sporiji USB-C 3.2 sa Gen1 specifikacijama možda ne donosi spektakularnu brzinu, kao drugi modeli ali sa druge strane obezbeđuje bolju kompatibilnost sa širokim spektrom uređaja koji rade na različitim softverskim platformama.
Uz sve to je i otporan na udarce, zajedno sa mogućnošću preživljavanja padova sa visine do dva metra, čini ga potencijalno čini zgodnim izborom za terenski rad.
Tehničke specifikacije
Samsung T5 Evo eksterni SSD u kapacitetu od 8 TB predstavlja izuzetno moćno rešenje kao spoljna memorija za čuvanje podataka, pre svega korisnicima sa potrebom za velikim prostorom. Ipak, u ovko malom portabl uređaju imate na raspolaganju 8 TB tačnije XX TB nakon formatiranja u Windows 11 OS-u. Mnogi se žale na preveliki gubitak prostora ali to treba da „zahvale“ Microsoftu.
Ovaj model koristi 3D NAND QLC fleš memoriju koja upisuje 4 bita informacija po jednoj memorijskoj ćeliji. Dakle očito je da je akcenat na većem kapacitetu i usput iole razumnoj ceni jednog takvog rešenja, nego u brzini i ultimativnoj dugovečnosti uređaja. Usled toga je i nešto sporiji prilikom operacija upisa u odnosu na brže interne NVMe modele koji koriste TLC NAND, ali mu u prevazilaženju tog nedostatka pomaže Samsung Magician softver i njegova TurboWrite funkcija. Softver je naravno besplatan za preuzimanje sa Samsung web stranice.
Za razliku od prethodno testiranog T9 modela koji je imao ultra brzi USB-C 3.2 2×2 interfejs sa brzinom prenosa od 20 Gbps, ovaj T5 EVO SSD koristi USB 3.2 Gen1, 5 Gbps interfejs. Ovde je akcenat na velikom prostoru po iole pristupačnoj ceni kome treba veliki prostor a takvih je više od onih koji bi platili papreno skupih 8 TB na 20 Gbps interfejsu, jer bi se time značajno smanjio krug potencijalnih korisnika. Uostalom za njih je namenjen Samsung T9 model, ali koji ne postoji u verziji od 8 TB već maksimalnih 4 TB. Uglavnom iako je ovo niža specifikacija u poređenju sa USB 3.2 Gen 2 standardom, brzina T5 EVO modela je i dalje dovoljno visoka za svakodnevne zadatke i obradu velikih datoteka. Uzgred mu je i oblik praktičniji od bržeg brata.
Samsung T5 EVO, model od 8 TB pruža ogromnu količinu prostora, idealnu za korisnike koji rade sa 4K/8K video zapisima, velikim bazama podataka ili obimnim bekap potrebama. Brzine čitanja i pisanja su, prema Samsung specifikacijama, u proseku oko 540 MB/s, što odgovara brzini klasičnih 2.5“ SATA SSD modela a koji su većini korisnika sasvim zadovoljavajućih brzinskih specifikacija.
U stvarnoj upotrebi i svakodnevnom radu
Od navedenih radnih scenarija probali smo Samsung T5 EVO kao eksterno memorijsko rešenje gde smo prebacili i držali kompletnu bazu Steam igara i kao stvoren je za taj posao. Em većini gejmera i ne treba ništa brže od brzine klasičnog SATA SSD-a, em vam centralizuje igre koje biste držali na tri i više NVMe SSD-a kapaciteta 2 TB kao u našem slučaju, a što je situacija koja prilično komplikuje stvari. Ovako je sve na jednom posebnom mestu van prostora sistemskog diska – čisto i praktično rešenje.
Dobre strane su nesumnjivo ogromni raspoloživi prostor od 8 TB dovoljan da sasvim komforno preusmerite i najveće današnje AAA gejming naslove koji zauzimaju preko 100 GB prostora na disku. Sve te igre koje sada držite na jednom mestu, a uzgred samo da napomenemo da Steam podržava ovakvo rešenje sa lakoćom, možete poneti sa sobom bilo gde bez ikakve muke.
Sa druge strane postoji taj manji problem performansi koji je više kao crv u glavi tehnomana i činjenice da kada se približavate maksimalnom kapacitetu posle određenog vremena performanse definitvno degradiraju što je u neku ruku i očekivano kod ovakve vrste uređaja. Ipak komfor koji pruža ovako veliki kapacitet i činjenica da sve držite na jednom mestu su razlog koji prevazilazi probleme sa brzinom.
Druga potencijalna upotreba ovako velikog eksternog SSD-a jeste da instalirate Windows operativni sistem i prateće aplikacije. Time dobijate sopstveno prilagođeno radno okruženje gde god se zateknete i koje možete poneti bilo gde i koristiti na različitim uređajima tj računarima na koje samo priključite svoj Samsung T5 EVO i posle par minuta počnete da radite. Pri tome sa 8 TB raspoloživog prostora ste spremni i za najkomplikovanije situacije koje zahtevaju veliki prostor na disku.
Potencijalni problemi upotrebe na ovaj način se mogu isprečiti kroz činjenicu da pojedini računari, mahom starije generacije mogu imati ograničenja u vezi sa „butovanjem“ sa eksterne USB jedinice. Ovi sadašnji mahom noviji računari, nemaju tih problema.
Još jedan problem može biti ograničena brzina USB-C 3.2 Gen1 interfejsa ali ako nemate problema sa performansama klasičnog 2.5“ SATA SSD-a, kao velika većina korisnika onda zaboravite na ovaj problem. Veća je briga činjenica da dugotrajno korišćenje kao primarnog sistemskog diska može uticati na dugovečnost SSD-a zbog čestih operacija upisa podataka Windows sistema što dugoročno degradira SSD uređaj obzirom na prisustvo QLC fleš memorije.
Samsung T5 EVO 8 TB – performanse
Samsung T5 EVO 8 TB – zaključak
Samsung T5 Evo od 8 TB je fantastičan izbor za korisnike koji zahtevaju veliki skladišni prostor, sigurnost i pouzdanost. Međutim, ograničenost brzine USB 3.2 Gen 1 interfejsa može predstavljati problem za one koji traže najbrže moguće prenose podataka. Takođe tu je i faktor visoke cene od čak 500 € koju treba imati na umu kod ovako specifičnih uređaja sa ogromnim kapacitetom.
Uprkos tome, odličan kvalitet izrade, sigurnosne funkcije i prenosivost čine ovaj SSD vrednim ulaganja, posebno za profesionalce, eventualno gejmere koji iz njega mogu izvući možda i najveću korist kao ovi prethodni tj grupa korisnika sa specifičnim zahtevima.