Nebojša Todorović
Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X
Sapphire je u startu predstavio nekoliko modela sa Tahiti(XT) čipom, ali je Dual-X došao na vrh ponude, namenjen entuzijastima, ali uz činjenicu da nije osetno skuplji od ostalih grafičkih karti zasnovanih na istom čipu. Ovo je odličan pristup, jer iako nekada nije problem da svoj proizvod “nakrcate” najnovijim tehnološkim rešenjima, ostaje uvek činjenica da će mu cena biti daleko iznad mogućnosti kupaca, ali pre svega se uvek postavlja pitanje da li sve te novitete korisnik može primetiti ili je još bolje pitanje koliki je procenat koji će iskoristiti njihov potencijal,
Sapphire je to imao u vidu i praktično je Radeon HD 7970 “doradio” na najpraktičnijim mestima, dok je ono što je već radilo kako treba, ostalo neizmenjeno kako se troškovi ne bi povećavali bez razloga. Kada je pakovanje u pitanju, Sapphire ne zaostaje ni za kim, već se može reći da ćete uz njihove grafičke karte dobiti najbolji propratni paket. Osim osnovnih dodataka kao što su disk sa drajverima, dokumentacija, “DVI to VGA” i molex adaptera tu su i još neki dodaci koji se ne viđaju često, barem kada Sapphire nije u pitanju.
Govorimo o kvalitetnom HDMI kablu dužine gotovo 2 metra, konvertorima kao što su “mini DisplayPort to DVI”, “DisplayPort to DVI” i slično. CrossFire kablić je tu slučaju da se odlučite na “multiGPU”. Sve u svemu, gotovo sve situacije su pokrivene i zaista bismo želeli da vidimo da se i ostali proizvođači odluče na ovakav pristup. Na sve to, uz ovu kartu ćete dobiti i zlatno članstvo u Sapphire Select klubu, što će vam doneti niz benefita u smislu podrške, ali i promocija, besplatnih igara i slično.
Sama karta je prilično velika i dugačka je oko 260mm ukoliko posmatramo kuler, dok je štampana ploča desetak milimetara kraća. Očekivano od ovakve karte, HD 7970 Dual-X zauzima susedni slot na matičnoj ploči, ali imajući u vidu da pojedini modeli određenih proizvođača zauzimaju i po dva dodatna mesta, dvoslotne karte su definitivno postale svojevrstan standard. Kuler je veliki, a prekriva ga poveći plastičan oklop, koji ne zatvara kartu kompletno, već je sa svih strana otvorena. Iskreno, smatramo da bi Sapphire na dizajnu poklopca trebao da poradi malo, jer ima previše “kineski” šmek, koji ne odgovara imidžu ove firme.
Kulerom dominiraju dva velika ventilatora prečnika 90mm, što je odličan recept za nizak nivo proizvedene buke. Ispod silne plastike se krije rashladni profil izrađen od aluminijuma koji poseduje gusto raspoređena rebra, dok je baza izrađena od povećeg komada bakra. Kroz osnovu kulera prolazi ukupno pet heatpipe-ova, a izrađeni su takođe od bakra, mada bi bilo atraktivnije da su niklovani, ali je ovo bilo jeftinije rešenje. Treba pomenuti da su dva heatpipe-a debljine osam, a ostala tri sedam milimetara. Očekivano, deblji idu na same krajeve rashladnog tela, dok su ostala tri usmerena ka sredini kulera.
Iako ne izgleda tako na prvi pogled, ceo masivni kuler je povezan sa kartom putem četiri šrafa. Ukoliko se sećate, prigovarali smo ASUS-u kada je slično rešenje primenio na svoj DirectCU II model. Ipak, ovde se ista zamerka ne može primeniti zbog činjenice da se telo kulera naslanja na hladnjak naponske jedinice, zbog čega je rashladni sistem jako čvrst i nikakvo se krivljenje ne javlja kada na njega izvršite pritisak što je za svaku pohvalu. Nakon što smo u nekoliko poteza skinuli kuler, našli smo prilično uredno odrađen PCB.
Pre svega, memorijski čipovi i naponska jedinica su pasivno hlađeni, a ventilatori dodatno pomažu spuštanju njihove temperature. Osim toga, naponska jedinica koristi oklopljene zavojnice, a filtracija napona se odvija putem sedam faza što znači da nikakve izmene u ovom domenu nisu napravljene u odnosu na referentni model. Iako ovo možda ne izgleda baš kao najsrećnije rešenje, imajte u vidu da iz našeg iskustva, na vazdušnom hlađenju svaki Radeon HD 7970 ima sličnu overklok marginu, tako da je komplikovanje naponske jedinice ne bi bilo u potpunosti opravdano. Treba pomenuti i to da kartica koristi CHiL čip za regulaciju napona grafičkog procesora i memorije.
Na sredini PCB-a se nalazi TahitiXT čip izrađen u 28nm litografiji sa svih 2048 Stream procesora. On poseduje i 128 teksturnih, kao i 32 ROP jedinice što je karakteristično za punokrvni Tahiti grafički procesor. Oko njega je raspoređeno dvanaest memorijskih čipova koji formiraju 384-bitnu magistralu. Sapphire je iskoristio GDDR5 čipove koji odgovaraju referentnim specifikacijama, a ubrzao ih je u manjoj meri o čemu ćemo pričati kasnije.
Kao što ste verovatno pretpostavili i sami do sada Dual-X oznaka se odnosi na dva ventilatora po kojima će ova kartica definitivno biti prepoznatljiva, jer su izuzetno tihi, ali postoji još jedan razlog za ovaj naziv kartice. Sapphire je prepoznao dobru priliku da iskoristi činjenicu da Radeon HD 7970 poseduje dva BIOS-a od kojih je jedan zaštićen. Najbolji način da se za ovakav jedan model iskoristi drugi BIOS je zapravo da se kod njega povećaju taktovi i da se prilagodi overklokerima. Da nas ne biste pogrešno shvatili karta je overklokovana fabrički sa oba BIOS-a, ali razlike ipak postoje.
BIOS 1 podešava kartu na 950MHz za GPU i 1425MHz za memoriju (efektivno 5,7GHz), a ujedno ima i dosta blaži profil za automatski rad ventilatora i predstavlja tiše rešenje za one koji to preferiraju i nemaju veliku želju da izvlače i poslednji megaherc iz svoje karte. Za one koji to žele namenjen je BIOS 2 do kog dolazite jednostavno putem prekidača koji poseduje dve pozicije. Drugi BIOS, osim što povećava taktove na 1000MHz / 1450MHz (5,8GHz), donosi i agresivniji rad ventilatora koji će se truditi nešto više da kartu održi na nižim temperaturama. Da ne bi bilo sve ovako jednostavno, drugi BIOS omogućava i veće maksimalne vrednosti za taktove što je lep dodatak.
Kada govorimo o video izlazima, Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X poseduje dva mini DisplayPort-a, kao i po jedan HDMI i DVI. Imajte u vidu da uz veliki broj različitih adaptera možete napraviti dosta kombinacija kako biste zadovoljili sopstvene potrebe, što je prednost u odnosu na ostale proizvođače.
Za napajanje će vam biti potrebna po jedan šestopinski i osmopinski molex što je u skladu sa referentnom verzijom. Imajući u vidu da je potrošnja referentnog modela deklarisana na 250W, a da Sapphire može da troši nešto više, može se reći da dva osmopinska konektora definitivno nisu potrebna u ovom slučaju. Hajde da vidimo kako se karta ponaša u testovima. Mi smo je testirali koristeći BIOS 2 koji ima nešto više taktove, jer se pokazalo da se neprimetno više greje i da praktično nije bučnija.
Rezultati 1. deo
Test konfiguracija:
CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
VGA: Sapphire Radeon HD 7970 Dual-X, MSI Radeon HD 7970 Lightning
Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
Drajveri: AMD Catalyst 12.3
Rezultati 2. deo
Utisci o radu
Tokom korišćenja ove karte smo bili prilično zadovoljni u većini aspekata. Kuler je izuzetno tih, o bilo kom BIOS-u da govorimo, jer se karta na obe default frekvencije jako malo zagreva što je za svaku pohvalu. Očigledno je da se radi o veoma efikasnom kuleru koji nema nikakvih problema da se izbori sa Tahiti-jem. Stoga, agresivniji profil rada ventilatora ne treba da vas plaši, jer se primetne razlike javljaju samo kada ostavite automatski profil za ventilatore prilikom overkloka i povećanja napona. Čak ni tada buka koju oni stvaraju nije velika i u nešto kvalitetnijem kućištu praktično i nećete primećivati razliku. U regularnom radu, do nekih 70 procenata od maksimalnog broja obrtaja, može se reći, da nećete obraćati pažnju na njen rad. Kao što možete videti na grafikonu, tokom rada, maksimalni broj obrtaja nije prelazio 59%.
Temperatura GPU-a u idle režimu je vrlo niska i praktično ista sa većinom modela koji koriste neki od nereferentnih kulera. Sa druge strane, činjenica da uz vrlo tih rad ventilatora i više taktove od referentnih nije prešla 62 stepena je za svaku pohvalu i ovo je dovoljna činjenica koja govori u prilog odličnog Sapphire-ovog kulera, koji obavlja svoju funkciju na najbolji mogući način – efikasno i tiho.
Što se overkloka tiče, na drugom BIOS-u su maksimalne vrednosti za GPU otključane na 1500MHz, a isto važi i za napon GPU-a koji je moguće dovesti do maksimalnih 1,5V, a memoriju do 1,7V, mada vam pri vazdušnom hlađenju to neće biti od prevelikog značaja. Mi smo na 1,25V našli “sweetspot” na kom smo ostvarili 1225MHz što je odličan rezultat, imajući u vidu da nismo imali mnogo bolje iskustvo i sa dosta skupljim modelima konkurentskih kompanija. Uostalom između 1200 i 1300MHz je definitivno maksimum kada je vazduhom hlađen Tahiti čip u pitanju. Na sve to, memorija je solidno bila raspoložena za overklok i sa 1,63V smo dobili stabilnih 1560MHz, što je efektivno 6,25GHz čime smo došli do bandwidith-a koji je tik ispod 300GB/s.
Dobitak od oko 15 procenata koji smo ostvarili na ovaj način je za svaku pohvalu, a najbolje od svega je to što i pored svega karta nije bila drastično bučnija, iako je temperatura dostizala i 77 stepeni celzijusa što nije zanemarljivo, ali nismo iskusili nikakve probleme.
Zaključak
Sapphire Radeon HD 7970 je odličan proizvod koji svoju nešto veću cenu u odnosu na modele zasnovane na referentnom dizajnu opravdava u potpunosti, pre svega kulerom koji je izuzetno tih i efikasan. Ne treba zaboraviti ni prednost koja se odnosi na odličnu propratnu opremu, jer vas ni jedan drugi proizvođač neće prijatno iznenaditi na isti način. Na sve to, overklok potencijal ove karte je više nego dobar i blago izlazi iz okvira prosečnog, što je odlična vest za entuzijaste. Najveći problem će se naći u NVIDIA-inom GTX-u 680 koji je jeftiniji, mada i on muči svoju muku sa slabom dostupnošću, ali je to već neka druga priča. Ukoliko se AMD odluči na radikalno smanjenje cene u nekom narednom periodu, to će biti pravi potez. Osim cene, imamo samo reči pohvale za novi Sapphire HD 7970 3GB Dual-X.
Cena: oko 55.000 dinara
Prednosti:
– Propratni paket
– Efikasan i tih kuler
– Odlično rešen dual-BIOS sistem
Mane:
– Ništa posebno