Sapphire Radeon HD6850 i HD6870

Sapphire Radeon HD6850 i HD6870

Ubrzo nakon što je kompanija Sapphire najavila dve nove grafičke kartice bazirane na Barts grafičkom procesoru, ova dva proizvoda AMD-ovog premium partnera su se pojavila kod nas na testu. U pitanju su dva Radeon modela sa oznakom HD6850 i HD6870 od kojih prva koristi popularno Vapor-X hlađenje, dok nam je druga bila nešto zanimljivija. Radi se o Radeon HD6870 Dirt 3 Edition koji poseduje veoma dopadljiv kuler sa dva velika ventilatora. Prema rečima Sapphire-a

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Sapphire Radeon HD6850 Vapor-X

      U karakterističnom Sapphire pakovanju, nalazi se osnovni propratni paket koji podrazumeva disk sa drajverima, uputstvo, CrossFireX mostić, “DVI to VGA” adapter i dva molex adaptera. Uz sve nabrojano stiže i vrlo koristan dodatak u vidu HDMI 1.4 kabla dužine 1.8 metara, što je svakako lep gest kompanije Sapphire.

      Karticom dominira veliki kuler koji je prekriven crnom plastikom, uz nekoliko detalja bele i srebrne boje, a ispod tog plastičnog poklopca se krije aluminijumski rashladni profil sa gusto raspoređenim rebrima kroz koji prolazi dva bakarna heatpipe-a. Kako ova kartica nosi Vapor-X oznaku, možete i sami pretpostaviti da poseduje bazu izrađenu od bakra koja funkcioniše kao veliki heatpipe, čime se povećava efikasnost prenosa toplote sa površine grafičkog čipa na telo kulera. Ovaj sistem koriste i referentne verzije najsnažnijih AMD i NVIDIA modela, a naziva se “vapor chamber”.

      Ovaj kuler poseduje jedan ventilator sa 11 peraja umesto uobičajenih devet, što bi trebalo da poveća protok vazduha. Osim toga, zahvaljujući specifičnom obliku na kraju peraja, omogućeno je pokrivanje šireg prostora oko kulera, pa je u teoriji hlađenje efikasnije. Nakon skidanja kulera, dolazi se do štampane ploče plave boje, što je uobičajeno kada su Sapphire grafičke kartice u pitanju.

       

       

      Na njoj se nalazi Barts GPU koji je izrađen u 40nm litografiji sa 960 Stream procesora, odnosno dva bloka od po 80 SP-a manje u odnosu na potpuno ispravan čip koji se koristi za Radeon HD6870 modele. Pored toga, ovaj GPU poseduje i 48 teksturnih i 32 ROP jedinice, a kao i svi ostali modeli iz HD6000 serije i Barts ima podršku za DirectX 11, ShaderModel 5.0, OpenGL 4.1 kao i hardversku akceleraciju video materijala. Oko GPU-a je raspoređeno osam GDDR5 memorijskih čipova koji obrazuju 256bitnu magistralu.

      Memorijski čipovi rade na taktu od 1100MHz što je efektivnih 4,4GHz i predstavlja povećanu vrednost u odnosu na propisanih 4GHz koje je kao referentnu vrednost zadao AMD. Grafički čip je takođe doživeo povećanje takta sa referentnih 775MHz na tek nešto viših 800MHz što jeste povećanje, ali ne u meri koja bi mogla da se primeti u realnom radu. Uz dobar kuler, ova kartica se lako nosi sa povećanim vrednostima, pa je stabilna u radu, ali nešto bučnija nego što bismo želeli, mada treba naglasiti da je ipak osetno tiša od referentnog rešenja koje koristi turbinski tip ventilatora.

       

       

      Kada govorimo o priključcima, Radeon HD6850 Vapor-X zahteva dva 6pin molex konektora za rad, a s obzirom na maksimalnu potrošnju od oko 127W trebalo bi obezbediti i pristojno napajanje. Što se tiče video izlaza, možemo reći da je izbor dovoljno bogat da bi bilo ko imao prigovor na tu temu. Na raspolaganju su vam po dva DVI i mini DisplayPort-a i jedan HDMI. Treba napomenuti i da je drug DVI konektor SingleLink i ograničen na 1920×1200 rezoluciju, dok je drugi klasičan DualLink.

       

      Sapphire Radeon HD6870 Dirt 3 Edition

       

      Drugi model koji nam se našao na testu je stigao u gotovo identičnom pakovanju, što će reći CD sa drajverima, CrossFireX mostić, kratko uputstvo, “DVI to VGA” i dva molex adaptera. Ipak, osim podužeg HDMI kabla u ovom slučaju, kao što je i očekivano dobijate i punu verziju igre Dirt 3 koju preko isporučenog koda preuzimate preko Steam servisa što je vrlo praktično.

      Kartica je prilično atraktivnijeg dizajna i izgleda u odnosu na Vapor-X model, jer je kompletno crna i uz vrlo oštre linije odlično kombinuje sjajnu i mat završnu obradu. Uz to, dva ventilatora prečnika 90 milimetara su vrlo uverljiva i ulivaju poverenje u performanse kulera. Ispod plastičnog “oklopa” se nalazi aluminijumsko rashladno telo, sa dva veoma debela heatpipe-a (oko 8mm) izrađena od bakra. Dve “toplotne cevi” prolaze kroz bazu, ali za razliku od Vapor-X rešenja baza je klasičnog tipa, što znači “obična” bakarna pločica. Naravno, to nikako nije mana, jer je osim u tom aspektu, kuler na HD6870 u svakom drugom smislu bolje rešen. Naravno, kao i kod prethodnog modela i HD6870 Dirt 3 Edition zauzima susedni slot.

       

       

      Ispod kulera, na plavom PCB-u se nalazi Barts jezgro u svom punom izdanju sa 1120 Stream procesora, a zahvaljujući tome što ima dva dodatna ispravna bloka, ovo jezgro prednjači i u broju teksturnih jedinica kojih ima 56. Broj ROP-a je identičan kao i kod GPU-a na HD6850 i iznosi 32. Kako su u suštini isti čipovi, dodatna hardverska snaga u kombinaciji sa većim radnim frekvencijama daju HD6870 solidnu prednost čime i opravdava nešto veću cenu u odnosu na slabiji model.

       

      Kada govorimo o taktovima Sapphire je i ovaj model overklokovao na fabričkom nivou, pa je frekvencija jezgra povećana sa referentnih 900MHz, na 920MHz što nije veliko povećanje, ali se može reći da je GPU na ovoj kartici već “nategnut” blizu svog maksimuma. Memorija je GDDR5 tipa i ima je u količini od 1GB, što je sasvim dovoljno za karticu ove klase sa 256bitnom memorijskom magistralom. Njen radni takt je podignut na efektivnih 4,2GHz, a vrlo nam je zanimljiva odluka da memoriju ove kartice overklokuje u manjoj meri od HD6850. Ovo je verovatno posledica toga što je Vapor-X model iz posebne serije i u skladu sa tim ima i u većoj meri podignutu frekvenciju.

       

       

      U pogledu video izlaza, ovaj model ima potpuno identičan set konektora kao i prethodno opisana kartica – po dva mini DisplayPort i DVI priključka, kao i jedan HDMI 1.4. Uz pomoć SLS (Single Large Surface) tehnologije možete napraviti konfiguraciju od 4 monitora u jedan desktop. Ovo ostvarujete koristeći dva DVI ili DVI i HDMI i dva DisplayPort konektora. Za napajanje kartice, potrebna su dva 6pin molex-a.

       

      U radu kartica se pokazala kao izuzetno tiha, što nam se jako dopalo. Iako testiramo na otvorenom setup-u, kuler se bukvalno jedva čuo, pa ga je nadjačavalo čak i napajanje sa 12cm ventilatorom čak i tokom najdužih sesija igranja. Razlog za ovo su, pre svega, veliki ventilatori koji rade na prilično malom broju obrtaja, ali i veoma pametan profil koji kontroliše njihovu brzinu tokom rada. Jednostavno, prelazi su vrlo dobri i kartica ni u jednom momentu ne ubrza naglo, a maksimalna temperatura tokom testiranja je bila 73 stepena. Ovo možda zvuči kao puno, ali imajte u vidu blagi overklok i činjenicu da to nikako ne izlazi iz granica dozvoljeno i daleko je od alarmantnog. Imajući sve to u vidu za ovo hlađenje, zaista imamo samo reči hvale.

       

       

       

       

      Rezultati:

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,

      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),

      RAM: 2x2GB Kingston HyperX Genesis 1600MHz

      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB

      VGA: MSI N560GTX Ti Hawk, ASUS GTX460 DirectCU

      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W

      Drajveri: AMD Catalyst 11.8

      Zahvaljujemo kompaniji ASUS na matičnoj ploči ustupljenoj za potrebe testiranja.

      Zahvaljujemo kompaniji MSI na ustupljenoj grafičkoj karti za potrebe testiranja.

       

      Zaključak

      Radeon HD6850 Vapor-X se pokazao kao prilično dobra kartica i sa cenom od oko 140 evra predstavlja prilično dobru kupovinu. Visoki taktovi i kuler bolji od referentnog rešenja su zaista primamljivi, pa se može reći da je ispunila očekivanja. Ipak, moramo priznati da je zbog drugog Sapphire-ovog proizvoda sa ovog testa, pomalo završila u senci.

       

       

      Nakon kompletnog testiranja moramo priznati da nam se Sapphire Radeon HD6870 1GB Dirt 3 Edition izuzetno dopao i iako su obe kartice sa ovog testa veoma dobre, “Dirt 3 edicija” nas je prosto osvojila. Veliki ventilatori, izuzetno tiho i dopadljivo rešenje je formula za pobedu. Činjenica da tokom rada, ovaj model nije prešao 47 procenata od maksimalnog broja obrtaja je omogućila neverovatno nizak nivo buke. Pored ove kartice, referentni model deluje kao nerafinisano “bučno čudo”.

       

       

      Ostaje samo pitanje cene, koje se neminovno na kraju postavlja, a ukoliko bude u rangu Vapor-X rešenja, ova kartica će biti apsolutni pobednik. Ipak, i bez te informacije nam nije teško da preporučimo Sapphire Radeon HD6870 1GB Dirt 3 Edition koji pored svega navedenog dolazi i sa HDMI kablom i punom verzijom trećeg dela igre Dirt. Ukratko, ovo je kartica kakvu bi i potpisnik redova vrlo rado smestio u svoj računar. Bolju ponudu od ove ćete teško naći.

       

      Iako ne znamo egzaktnu finalnu cenu, smatramo da je Radeon HD6870 Dirt 3 Edition u svakom slučaju odlična kupovina zbog svojih karakteristika i mogućnosti, odnosno da se radi o karti koja puno daje korisniku. Ova kartica će pružiti puno za uložen novac bez obzira da li će cena ići gore-dole za koju desetinu evra u odnosu na onu koju mi očekujemo, a poznavajući agresivnu cenovnu politiku kompanije Sapphire, ne treba se čuditi ako ova kartica bude među najpovoljnijim rešenjima u svojoj klasi. Prosto, HD6870 Dirt3 Edition je, po našem mišljenju, najbolji Radeon HD6870.
       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test