Sapphire Radeon R7 250X Vapor-X

Sapphire Radeon R7 250X Vapor-X

Radeon R7 250X će svakako biti popularan izbor za ovaj zimski period zbog svoje cene i činjenice da se u okviru Never Settle paketa upada u bronzanu grupu.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Ono što već znamo od ranije jeste da Radeon R7 250X nije ništa drugo do preimenovani Radeon HD 7770 u bukvalnom smislu te reči. Sada je samo pozicioniran niže u smislu oznake i cenovno, jer sada i napredni model kao što je ovaj o kome ćemo danas pisati “podešen” na 99 evra. Pakovanje je uobičajenog izgleda za kartu srednje klase, što znači da je omanjih dimenzija i nešto skromnijeg sadržaja.
      sapphire_r7_250x_001_s.jpg
      sapphire_r7_250x_002_s.jpg
      sapphire_r7_250x_003_s.jpg
      “Unboxing” proces ne traje dugo, jer se uz ovaj model dobija kartica za članstvo u Sapphire Select klubu koji nudi dodatne sadržaje, besplatne igre, programe i razne nagradne igre (u potonjim ne možete učestvovati ukoliko živite na našim prostorima). Pored toga, tu je disk sa drajverima, kratka dokumentacija i konvertor 6-pin u 4-pin molex konektor za one koji imaju starije i/ili slabije napajanje.
      sapphire_r7_250x_004_s.jpg
      Omanja grafička karta deluje utoliko ozbiljnije zbog činjenice da je dominantan odlični Vapor-X kuler. On prekriva štampanu ploču u potpunosti, a čak i prelazi njegove dimenzije. Plastični oklop prekriva rashladni profil, a sve što može da se vidi su dva ventilatora.
      sapphire_r7_250x_005_s.jpg
      sapphire_r7_250x_006_s.jpg
      Njihov prečnik iznosi 80 milimetara, a peraja su izvedena tipično za ovaj model. Pod tim mislimo na specifična zakrivljenja na njihovim krajevima koja povećavaju protok, ali i otpor vazduha čime se dobija manja proizvodnja buke tokom rada. Imajući u vidu da je ovo relativno rasterećen kuler koji je zadužen za Cape Verde čip, od starta nismo ni sumnjali da će temperature biti niske, a kuler tih.
       
      sapphire_r7_250x_019_s.jpg
      Rashladno telo je sačinjeno od aluminijumskih rebara kroz koje prolazi dva bakarna heatpipe-a, a treba naglasiti da je okosnica Vapor-X kulera i “vapor chamber” koji funkcioniše poput heatpipe-a velike površine i time povećava efikasnost transfera toplote od izvora (GPU) na ostatak rashladnog tela. Treba naglasiti da “vapor chamber” prekriva i memorijske čipove što je odlična vest, jer to znači da i memorija ima aktivno hlađenje.
       sapphire_r7_250x_008_s.jpg
      sapphire_r7_250x_010_s.jpg
      Sapphire se odlučio na ugradnju čipova potpisanih od strane kompanije Hynix. Imajući u vidu da se u ovoj klasi vendori neretko odlučuju na jeftijniju i slabije overklokabilnu Elpidu ovo je svakako plus u našim očima. U pitanju su GDDR5 memorijski čipovi kako je AMD i propisao, a ovaj R7 250X raspolaže sa ukupno 1 GB memorije. Ona je povezana sa GPU-om putem 128-bitnog interfejsa. Dakle, u odnosu na Radeon HD 7770 apsolutno nema nikakve promene.  
      sapphire_r7_250x_015_s.jpg
      Poleđina ne otkriva gotovo ništa, osim jednostavnog sistema montaže za kuler. Štampana ploča je hladno plave boje u tradicionalnom Sapphire maniru. Dok je kod, recimo, PowerColor modela CrossFireX konektor izbačen kao deo uštede, Sapphire se nije odlučio na ovaj potez. CrossFireX konektor je tu i korisnicima ostaje opcija da dodaju još jednu kartu po želji kako bi povećali performanse. Naponska jedinica je prebačena na prednji deo i izvedena je u svega dve faze, ali su upotrebljene kvalitetne zavojnice i pristojna elektronika, tako da nema razloga za brigu.
      sapphire_r7_250x_013_s.jpg
      sapphire_r7_250x_014_s.jpg
      Na zadnjem delu se nalazi 6-pin molex konektor za dodatno napajanje koji je neophodan za ovaj Radeon. Kako Cape Verde ima potrošnju koja je oko 100 W, jasno je da nije sve moglo da se obezbedi putem PCI-Express magistrale. Moramo da primetimo da nam se pozicija molexa ne dopada previše, jer je “štipaljka” nedostupna prilikom skidanja zbog kulera i njegovog oklopa. Ništa strašno, ali će biti situacija kada bi moglo da vam zasmeta.
      sapphire_r7_250x_020_s.jpg
      sapphire_r7_250x_018_s.jpg
      Iako pripada budžetski orijentisanom segmentu, ovaj model je dobio izuzetan set video konekcija koji može da posrami i skuplje grafičke karte. Tu su dva DVI, i po jedan HDMI i DisplayPort u punoj veličini što će olakšati život mnogim korisnicima koji ne žele da kupuju adaptere za mini i micro verzije priključaka.  
      sapphire_r7_250x_010_s.jpg  
      sapphire_r7_250x_011_s.jpg
      Na Radeonu R7 250X Cape Verde čip se nalazi u svojoj “XT” varijanti. To je “punokrvna” varijanta, što znači da poseduje svih 640 Stream procesora, 40 teksturnih jedinica i 16 ROP-a. Iako ga je AMD svojevremeno promovisao kao naslednika Junipera, ovaj zadatak mu je teško pao iz dva razloga. Prvi je to što nije opravdao očekivanja, s obzirom da nije brži od prethodnika u većoj meri, ali i zbog činjenice da je u startu cenovno pozicioniran više nego što je to trebalo.
      gpuz_default_sapphire_r7_250x_vaporx.gif
      asic_quality_sapphire_r7_250x_vaporx.png
      Sada, u klasi od 100 evra apsolutno je na svom terenu, tako da je sasvim izvesno da će na tržištu poput našeg R7 250X biti vrlo popularan. Taktovi su viši od onoga što je AMD propisao. Sapphire je podigao frekvenciju GPU-a na 1100 MHz, dok memorija radi na efektivnih 5.2 GHz što je za primetnih 700 MHz više od propisane vrednosti.
      [modul]specifikacija=5488[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97-Deluxe RAM: 2 x 8 GB Kingston HyperX Beast 2133 MHz SDD: Crucial MX100 512 GB Napajanje: PC Power & Cooling Silencer Mk III 750 W Drajveri: AMD Catalyst 14.6 Beta
       
      [modul]test=378[/modul]
       [modul]test=379[/modul][modul]test=380[/modul][modul]test=381[/modul]Rezultati jasno govore da se ova karta nalazi u kategoriji koja joj prema performansama pripada i u tom aspektu ne nudi ništa više od onoga koliko plaćate. Ovo je dobra vest, jer je Radeon HD 7770 na predstavljanju bio primetno lošije pozicioniran.
      sapphire_r7_250x_016_s.jpg
      Pritom, Sapphire Radeon R7 250X nudi jako puno u svojoj kategoriji. Ovo je najbolje hlađeni R7 250X na tržištu, a pritom i najbrži. Temperature su niskih 58 stepeni pri najvećim opterećenjima, a to je postignuto uz minimalno “zaletanje” ventilatora od 22% od maksimalne bryine. Dakle, karta je tiha i hladna uz dovoljno snage ispod haube da potera i modernije naslove uz određene kompromise u detaljima.
       temps_sapphire_r7_250x_vaporx.png
      Pritom, Sapphire ne pokušava da uglavi bilo kakav nepotreban dodatak kao što je dodatna memorija na primer i ne igra se sa marketinškim trikovima. Dobijate istinski ubrzanu kartu koja svoj OC sufiks opravdava u potpunosti. Pritom, tu nije kraj, jer ova karta ima još rezerve i bez problema smo je podesili na visokih 1190 MHz za GPU i efektivnih 6000 MHz za GPU.
       gpuz_oc_sapphire_r7_250x_vaporx.gif
      Sve ovo nas navodi na zaključak da je reč o odličnom izboru u kategoriji od 100 evra i tek izlaskom iz ovog budžeta za nekih 30 do 40 evra možete da napravite znatno bolju kupovinu. Ukoliko ste pak kratki za neku sumu, pričekajte praznični period, jer ukoliko se ovaj model nađe na nekom popustu od barem 10ak procenata, dobijate veoma atraktivnu ulaznicu u 1080p gejming.
       
      Prednosti:
      – Vapor-X kuler- Visoko overklokovana fabrički- Overklok potencijal
      Nedostaci:
      – Cena bi mogla da bude malo niža

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test