Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8 GB

Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8 GB

Radeon RX 480 i 470 su se pokazale kao izuzetno popularne grafičke karte, s obzirom da nude odlične performanse za 1080p i 1440p gejming, dok su u isto vreme relativno pristupačne. Ovog puta smo imali priliku da isprobamo Sapphire Radeon RX 480 sa Nitro kulerom koji je pored brzog GPU-a opremljen i sa respektabilnih 8 GB brze GDDR5 memorije.

    Sadržaj

      Nebojša Todorović 
      Sapphire nas sve više navikava na svoj dizajn koji je postao uveliko standardizovan, tako da njihove karte postaju prepoznatljive. Naime, pogledajte samo izgled Radeona RX 470 u Nitro izdanji i verujemo da ćete teško primetiti razlike i da će jedino najsitniji detalji moći da vam ukažu na to o kojoj karti je reč.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_004_s.jpg
      Prvo što se ugleda jeste veliki rashladni sistem sa dva aktivna elementa, odnosno ventilatora. Naravno, oni nose istaknut logo na svom centralnom delu, a oko njih se nalazi “tačkasti” plastični oklop koji praktično prekriva svaki deo karte, ostavljajući tek po neki otvoreni deo kako bi vazduh imao gde da izlazi.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_007_s.jpg
      Ventilatori imaju prečnik od 95 milimetara što je odlična vest, jer gotovo da samo po sebi garantuje da će stepen buke biti niži u odnosu na verzije sa manjim ventilatorima. Prema rečima proizvođača, dizajn peraja je unapređen tako da se smanjuje buka uz povećan protok vazduha. Pored unapređenog oblika tu su i novi dvostruki kuglični ležajevi koji povećavaju životni vek do 85%. Takođe, sada postoji Fan Check sistem koji omogućava da proverite stanje ventilatora i po potrebi naručite novi.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_018_s.jpg
      sapphire_modularni_ventilator_1.JPG
      Takođe, ventialtori sada koriste konektor na samoj bazi i uklanjaju se putem jednog šrafa, tako da je zamena izuzetno jedostavna i u teoriji možete vrlo lako da nabavite zamenski ventilator. Intelligent Fan Control III tehnologija i dalje tu i sada u trećoj generaciji. Reč je o sistemu koji gasi ventilatore u slučaju da je dovoljno pasivno hlađenje grafičke karte.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_012_s.jpg
      Kao i do sada, sam hladnjak je sastavljen od aluminijumskih rebara kroz koje prolaze dva heatpipe-a. Njihovo zadužeje je da obavljaju transfer toplote od izvora (GPU) do udaljenih delova rashladnog tela i da pritom ravnomerno rasporede toplotu. Heatpipe-ovi su izrađeni od barka, a Sapphire ovog puta nije preskočio da ih nikluje u završnom procesu obrade. Ovo je veliki napredak za ukupan vizuelni utisak, iako ne utiče na efikasnost hlađenja. Pohvalićemo i to što hladnjak prekriva i memorijske čipove i služi za njihovo neposredno hlađenje.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_010_s.jpg
      Očekivano, Sapphire ne pravi istu grešku kao i AMD, pa je na svoj Radeon RX 480 ugradio 8-pin PCIe naponski konektor što omogućava dodatnih 150 W, pored 75 W koje pruža sam PCIe slot. To znači da ima dosta prostora za kartu da sama povećava takt, ali i overklokerima da dostignu željenu frekvenciju.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_011_s.jpg
      Pohvalili bismo odličan “backplate” koji smatramo uvek dobrim izborom kada se radi modelima malo većih dimenzija. Reč je metalnoj ploči poveće debljine, pa tako dobijamo prilično masivnu kartu uverljive konstrukcije.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_015_s.jpg
      Od detalja, primetili bismo i dva prekidača. Jedan služi da menja bios, dok je drugi tu da promeni način na koji Sapphire logo duž gornje ivice svetli. Pored toga što možete da ugasite osvetljenje, ono može da se podesi i u “breathing” mod.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_013_s.jpg
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_016_s.jpg
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_014_s.jpg
      Na izlazu možemo da primetimo jako dobar set konekcija. Tu su po dva DisplayPort 1.4 i HDMI 2.0b konektora uz dodatak jednog DVI-a za one koji koriste ovaj stariji interfejs.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_017_s.jpg 
      Što se specifikacija tiče, već smo utvrdili da Ellesmere odnosno punokrvni Polaris 10 poseduju 2304 Stream procesora, 144 teksturne i 32 ROP jedinice. Ovaj GPU je sačinjen od 5.7 milijardi tranzisotra koji “naseljavaju” površinu od 232 mm2što je zaista impresivno i moguće zahvaljujući upravo 14nm litografiji. Sapphire je pritom referentni takt od 1266 MHz podigao na ne mnogo viših 1306 MHz što ne verujemo da će praviti značajnu razliku u praksi.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_gpuz_default.png
      GPU je uparen sa 8 GB GDDR5 memorije koju je potpisala kompanija Samsung, a koja je propisana za rad na efektivnih 8 GHz. To je ujedno i vrednost propisana od strane AMD-a, što znači da Sapphire nije želeo da se meša u AMD-ove propozicije na ovom polju.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_asic.pngPakovanje u kome nam je stigao Sapphire deluje vrlo tipično. Tu je šarena kutija sa robotom kao glavnim motivom, kao i bazične informacije koje bi mogle da posluže manje informisanim kupcima. Na prednjoj strani nema mnogo sadržaja, osim oznake modela, istaknutih 8 GB GDDR5 memorije dok je na dnu relativno sitno pomenute podrške za DirectX 12, AMD FreeSync tehnologiju i VR kompatibilnost. Naravno, nije propuštena prilika ni da se naglasi da je GPU izrađen u modernom FinFET 14nm proizvodnom procesu.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_001_s.jpg 
      Na poleđini se Sapphire ipak malo više “raspisao”, pa se tu mogu naći taksativno navedene tehnologije kojima se proizvođač “ponosi”, kao i kratak tekst koji svakako može da ponudi po neku korisnu informaciju. Nažalost, frekvencije GPU-a i memorije, broj Stream procesora i slične detaljne karakteristike i dalje ostaju neprikazane što je šteta.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_002_s.jpg
      Kada smo otvorili kutiju, shvatili smo da se ipak radi o primerku namenjenom za testiranje, jer smo unutra zatekli samo grafičku kartu bez ikakve propratne opreme. Pretpostavljamo da će se tu naći drajveri, dokumentacija i možda još ponešto.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_003_s.jpgEllesmere čip je prilično zahtevan u termalnom smislu, pa ne može svaki kuler tek tako da ga ohladi bez većih problema. Uostalom setimo se samo nesrećnog referentnog hladnjaka koji zaista nije mogao mnogo da ponudi. Lepa vest je da Nitro hladnjak sa dva ventilatora nema taj problem. Štaviše, karta je prilično tiha dok u isto vreme ostvaruje pristojnu nisku temperaturu. Štaviše karta ne pokazuje znake “throttle-ovanja” odnosno smanjivanja zadatog takta od 1306 MHz pri čemu ne prelazi temperaturu od 74 stepena Celzijusove skale.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_temp.png
      Na polju overkloka nismo dobili neki brilijantan rezultat, ali je on sasvim prihvatljiv. GPU se zaustavio na 1355 MHz, dok je memorija bila drastično uspešnija dostigavši maksimalnu frekvenciju sa efektivnih 9 GHz što je memorijski protok povećalo na odličnih 262.4 GB/s. Ipak, sveukupno razlike u performansama nisu bile značajno veće kada je karta bila overklokovana i sve preko 7-8% smo retko viđali. Stoga, ukoliko želite više tu je uvek mogućnost da prepravite sami automatski profil za rad ventilatora i da povećate njihovu brzinu. Sasvim smo sigurni da bi limit bio pomeren, ali biste žrtvovali udobnost koju nudi fabrički vrlo tih kuler.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_gpuz_oc.png 
       [modul]test=468[/modul]Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i7 4790K Matična ploča: ASUS Z97 Deluxe NFC & WiFi RAM: 2 x 8 GB DDR3 Kingston HyperX Beast 2133 MHz HDD: Crucial MX100 512 GBNapajanje: Cooler Master V1200 Platinum Drajveri: NVIDIA ForceWare 368.69, AMD Crimson 17.2.1
       [modul]test=469[/modul] [modul]test=470[/modul] [modul]test=471[/modul] [modul]test=472[/modul]Radeon RX 480 je sam po sebi veoma dobra grafička karta koja odlično nosi sa svim aktuelnim naslovima do 1440p rezolucije, mada ni 4K nije nedostižan ukoliko niste “gadljivi” na srednji nivo detalja kod igara. Ipak, verujemo da će ciljna grupa biti gejmeri sa željom da se igraju u 1080p i 1440p za šta je ova karta prvenstveno i dizajnirana.
      Lepa vest je da su novi drajveri doneli poboljšanje u performansama od kada smo poslednji put testirali RX 480, pa iako smo dva puta testirali kartu da bi se uverili, novi rezultati su definitivno bolji sa novim Crimson 17.1.2. drajverima, posebno u 3DMark testovima gde se najviše vide razlike. Takođe, veliki skok se može primetiti kod DirectX12 verzije Ashes of Singularity testa gde je skok gotovo 20%.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_006_s.jpg
      Sapphire je napravio niz unapređenja na referentni dizajn koji RX 480 čine znatno boljim. Pre svega, tu je sjajan kuler koji se odlično nosi sa punokrvnim Ellesmere čipom, ali njegove performanse su samo deo priče. Izmenjivi ventilatori, odličan hibridni režim rada i izrada ga čine kompletnim i ispred konkurentskih rešenja. U ovom izdanju Sapphire Radeon RX 480 Nitro+ 8 GB zbog svega toga dobija našu apsolutnu preporuku.
      sapphire_radeon_rx480_8gb_nitro_award_s.JPG
      Prednosti:– Modularni ventilatori- Odlično hlađenje- Kvalitetne komponente i izrada
      Nedostaci:– Bez posebnih nedostataka
      Cena: oko 340 EUR

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test