SLI vs CrossFireX

SLI vs CrossFireX

Proizvođači se u poslednje vreme sve manje hvale rezultatima koji njihovi novi modeli postižu u multi-GPU konfiguraciji. Na neki način se podrazumeva da je stepen iskorištenosti novih grafičkih karti izuzetno visok čak i kada se radi o konfiguraciji sa više od jedne grafičke karte. Realno gledano, za prosečnog korisnika, više od dve grafičke karte je puki "overkill", koji je zanimljiv samo kada o njemu čitate u nekom od med

    Sadržaj

      Nebojša Todorović

      Test: SLI vs CrossFireX

      SLI i CrossFireX su sada već dugo poznate tehnologije, a odgovor na to da li je rešenje AMD-a ili NVIDIA-e bolje nije nešto na šta je lako odgovoriti. Prednost se s vremena na vreme menjala u korist proizvoda neke od kompanija, a kakvo je trenutno stanje proverićemo sa dva high-end modela – GeForce GTX670 i Radeon HD7970.

      Pre nego što se zaletite da kažete kako poređenje ova dva modela nije fer, imajte u vidu da ideja ovog teksta nije usmerena da kažemo koji je od ova dva “dubla” bolji već da se obratimo stepenu iskorišćenja koje su u stanju da ostvare. Uostalom, na ovaj način dajemo opštiji odgovor o tome kakvo skaliranje možete očekivati od trenutno aktuelnih generacija što je daleko korisnije za one koji ne planiraju da prave SLI odnosno CrossFireX konfiguraciju sa nekim od konkretnih modela.
       

       

      Kako smo nedavno imali veliki uporedni test grafičkih karti, shvatili smo da je bio pravi momenat da pravimo test ovakvog tipa, jer je, kao i uvek, problematično doći do grafičkih karti visoke klase u paru što je i očekivano. Nažalost, osim GeForce GTX 670 i Radeon HD 7970 nismo imali drugih modela u “duplikatu”, mada smatramo da su i ova dva odnosno četiri primerka više nego dovoljna za naš “ogled”.
       

       

      Što se konkretnih modela tiče, SLI nam je činio sastav od MSI i Gigabyte GeForce GTX 670 modela. Ove dve grafičke karte sui se na velikom testu pokazale odlično. Obe predstavljaju fabrički overklokovane modele sa nereferentnim hlađenjima odličnih performansi.
       

       

      U drugom “timu” su se našla dva Radeon HD 7970, koji su bazirani na referentnom dizajnu, od kojih je jedna grafička karta zapravo referentni primerak potpisan i proizveden direktno od AMD-a. Drugu kartu je potpisao ASUS, ali se osim detalja poput nalepnica ne razlikuje ni po čemu od svog parnjaka.
       

       

      Što se testiranja tiče, osim najviše rezolucije koju je mogao da ostvari naš testni monitor 2560×1440 nismo videli razlog da vršimo testove zbog činjenice da pravljenje SLI ili CrossFireX sistema sve više ima smisla isključivo za monitore najviših rezolucija ili za igranje na više od jednog monitora, prosto jer su ove grafičke karte više nego dovoljne u “solo” varijanti za rad na jednom ekranu.
       

       

      Stoga, hajde da vidimo kako su se ovi parovi pokazali u praksi…
       

       

      Rezultati testova

       

      Test konfiguracija:

      CPU: Intel Core i5 760 @ 3,8GHz,
      Matična ploča: ASUS MAXIMUS III Extreme (Intel P55),
      RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3
      HDD: Seagate Barracuda 7200.12 500GB
      Monitor: Dell U2711 27″ 2560×1440
      Napajanje: CoolerMaster GX series 750W
      Drajveri: AMD Catalyst 12.6, ForceWare 301.42
       


       

       

      Rezultati testova 2. deo

       

       

      Rezultati testova 3. deo

       

       

      Zaključak

      Nažalost (ili na sreću) nismo naišli na neko neprijatno iznenađenje niti na otkriće koje bi zaključak učinilo neočekivan. Verovatno ste i sami tokom pregleda rezultata zaključili da je iskorišćenje obe grafičke karte veoma blizu maksimalnog. Čak smo i u određenim situacijama dobili rezultate koji su bili nešto veći od dvostrukog u odnosu na onaj koji je ostvarila pojedinačna grafička karta. Ovo se može pripisati grešci merenja samog testa koja je česta pojava, jer kao što i sami znate odstupanja uvek postoje čak i kada isti test izvršite sa istom grafičkom kartom dva puta zaredom.
       


       

      Sve u svemu, može se reći da su obe kompanije ispolirale svoje multi-GPU tehnologije, pa za koji god model da se odlučite, možete računati da ćete dodavanjem još jedne grafičke karte kasnije dobiti praktično dvostruko bolje performanse što je uistinu odlična vest. Treba pomenuti da AMD-ova ZeroCore tehnologija odlično radi i kada su modeli različitih proizvođača u računaru i da nismo iskusili nikakve probleme bilo sa GeForce ili Radeon karticama na ovom testu. Na kraju, proglasiti bilo koju kompaniju kao pobednika bi bilo potpuno besmisleno.

      Naravno, oni koji žele minimalnu potrošnju trebaju imati u vidu da će AMD-ovi modeli imat prednost zbog ZeroCore-a koji će gasiti sve grafičke karte osim primarne prilikom rada u 2D aplikacijama. Osim ove, razlike u skaliranju suštinski ne postoje, tako da odluku bazirajte na tome kom taboru ste više priklonjeni.
       


       

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test