Darko Angeleski Uporedni test DVD-RW uređaja Q4, 2006Početkom godine imali smo prilike da isprobamo nekoliko najpopularnijih DVD pisača na našem tržištu. Utisci nakon testa su bili dosta neodređeni i došli smo do konstatacije da idealnog modela naprosto nije bilo. Danas su pred nama njihovi direktni potomci: Sony DW-G121A, NEC ND 4571A i LG GSA-H10N. U grupi se našao i jedan “novajlija” Samsung SH-W162L, koji je samo jedan od predstavnika različitih verzija Samsungove novije 16x generacije, a koji je silom prilika izostao iz ranijih testova.
Svedoci smo konstantnog napretka specifikacija ovih uređaja, ali nekako nam sve to izgleda samo kao obično “slovo na papiru”. Zbog čega je tako? Prosto rečeno, podižu se specifikacije snimanja DVD+R DL, DVD-R DL i DVD-RAM medija, ali medija naprosto nigde nema! Da naše tržište nije izuzetak, potvrđuju iskustva i naših inostranih kolega koji se za ove “unikatne” sorte diskova dovijaju na najrazličitije moguće načine. Ipak, nije samo specifikacija ta koja je bitna u opštoj priči, bitna je i neka mala promena u vidu sitnog propusta kod prethodnog modela, a koja je dovoljna da opravda izlazak “većeg konfekcijskog broja” u narednom tromesečju. Da li je napredak uvek usmeren prema napred? Da li je možda ovoga puta neko načinio korak ili dva unazad? Šta se promenilo na tržištu optičkih uređaja? Saznajte u narednom testu…
TEST SOFTWARE
DVD Info Pro
Nero Burning Rom
Nero InfoTool
Nero CD-DVD Speed
Nero Cover Designer (LightScribe & Labelflash)
NEC ND 4571A
NEC i Sony su početkom ove godine doneli konačnu odluku da ubuduće zajednički nastupaju na ODD tržištu pod okriljem joint-venture kompanije Optiarc koja je 3. aprila i formalno otpočela sa radom. Optiarc je u većinskom vlasništvu Sony-ja (55 %), a cilj ovog udruživanja je ostvarivanje većeg tržinog udela i zadrška konkurentnosti. Iako će kompanije kombinovati Sony tehnologiju PUH jedinica i LSI čipset tehnologiju NEC-a, ova kompanija će svoje poslovanje značajnim delom bazirati i na OEM modelu.
Pred nama je NEC ND 4571A. U pitanju je direktni naslednik ND 4551A modela i ujedno predvodnik nove 357x/457x serije koja je zvanično promovisana početkom marta ove godine (mada su se pojedini modeli još u februaru mesecu našli u slobodnoj prodaji, svega nekoliko dana pre zvaničnog objavljivanja pomenutog stupanja u joint-venture). U pitanju je identična hijerarhija modela već viđena kod prethodne 355x/455x serije, pri čemu 3570/3571 modeli ne podržavaju DVD-RAM format, dok 3571/4571 modeli poseduju i podršku za LabelFlash. NEC je bio prvi proizvođač koji je podržao novu tehnologiju Yamahe i Fujija, a u međuvremenu im se pridružio i Pioneer.
Drajv je po svojoj spoljašnjosti na prvi pogled identičan kao i njegova prethodna generacija koju smo testirali početkom godine. U vremenu praktično izjednačenih cena i specifikacija, jedina osobina koja ih može “razlikovati na prvi pogled” u odnosu na konkurente jeste njihov tradicionalni i prepoznatljiv dizajn. Nec optičke uređaje nikada nije krasio lepuškasti izgled prednje maske, ali to očigledno nije bio odlučujući faktor za njihovu ogromnu popularnost. Naša zamerka se u ovom konkretnom slučaju odnosi na izostanak Labelflash / Disc T@2 logoa, obzirom da je to jedan od načina promocije te interesantne tehnologije, što je konkurencija u vidu Lightscribe-a odavno shvatila… Tray mehanizam je i dalje veoma solidan i vrlo živahan, ali prati i moderne tokove, pa je upotrebljena unutrašnja plastika kompletno crne boje (bez obzira na boju prednje maske). Drajv pravi pristojnu buku u radu sa DVD medijama pri većim brzinama, dok je u radu sa CD medijama primećena nešto veća buka koja čak poprima i formu zujanja. Na donjoj strani uređaja su i kod ove serije po obodu prisutni specijalni rupičasti otvori za odvođenje suvišne toplote.
Kao što možete videti sa naših fotografija, uređaj je proizveden od strane Sony-Nec Optiarc-a. Ipak, ovaj model ćemo u nastavku našeg testa i dalje označavati sa «NEC» između ostalog, jer se drajv prijavljuje pod tim imenom u sistemu. Pogledajmo šta kažu i naši inspektori:
NEC ND 4571A InfoTool
NEC ND 4571A Nero Drive Info
NEC ND 4571A DVDInfoPro
Uređaj je stigao se 1.01 revizijom firmvera koju smo zamenili novijom 1.02. Prisutan je standardni buffer od 2 MB, dok je podrška za LabelFlash (kojom ćemo se pozabaviti nešto kasnije) posebno naznačena. Već pomalo iritantno, Nec i dalje uporno odbija da implementira punu podršku za BookType bitsetting, mada postoje “neoficijelni” načini da se i ova opcija “otključa”. Pre nego što se upustimo u standardni set naših testova, pogledajmo i zvaničnu specifikaciju koju propisuje proizvođač:
NEC ND 4571A Specifikacija
Nec je podigao specifikaciju brzine snimanja DVD-R DL diskova sa 6x na 8x, uveo je i brži Z-CLV mod snimanja DVD±R medija @ 8x, dok je brzinu čitanja DVD formata unificirano podigao na 16x (osim za DVD-RAM). Povećana je i brzina čitanja CD-RW formata na 48x. Na anrednim stranicama ćemo odmeriti snage sa njegovim konkurentima.
LG GSA-H10N
LG je na ovogodišnjem Consumer Electronics Show sajmu u Las Vegasu prezentovao i svoj prvi Super Multi DVD±RW/RAM drajv koji, osim bržih specifikacija za 8x DVD+R DL, donosi i podršku za DVD-RAM 2 standard. Novi P-CAV 12x mod snimanja i čitanja DVD-RAM medija je nešto što sve pristalice ovog formata zaista predugo čekaju, a LG ovim potezom kao jedan od najznačajnijih promotera i učesnika u razvoju DVD-RAM pisača nastavlja svoju tradiciju.
LG GSA-H10 serija je doživela nekoliko različitih revizija. Nakon GSA-4167B serije koju smo imali prilike ranije da testiramo, LG je odlučio da promeni nomenklaturu označavanja svojih modela, što je neminovno izazvalo konfuziju kod manje upućenih poklonika. Prvi naslednik GSA-H10A baziran na Renesas R8J32018FPV čipsetu posedovao je podršku za DVD-RAM 5x, DVD+R DL 8x i DVD-R DL 4x. Sledeća revizija GSA-H10N uz identični čipset je uvela podršku za DVD-RAM 12x, dok su specifikacije za DVD+R DL i DVD-R DL podignute na 10x Z-CLV i 6x CLV, respektivno. Kod poslednje revizije GSA-H10L je pored RAM2 formata uvedena i podrška za Lightscribe. Kao što to obično i biva, u međuvremenu je pronađen i način kako da od “običnog” GSA-H10A načinite “neobični” GSA-H10N…
Sa ilustracija se može primetiti da se gotovo ništa suštinski nije promenilo u njegovoj spoljašnjosti. Ipak, uređaj je znatno “življi” u odnosu na GSA-4167B koji je odavao utisak krajnje tromosti. GSA-H10N nije više toliko tih kao njegov prethodnik, sada je već praktično prosek po pitanju buke, što je rezultat liberalnije brzinske specifikacije kod čitanja. Tray je nešto bolji u odnosu na prethodnika, unutrašnja mehanika uređaja je odrađena na veoma visokom nivou, a nismo primetili ni nesnosno lupkanje prilikom otvaranja i zatvaranja vrata. Na prednjoj strani je i dalje prisutan jednobojni zeleni LED koji ovoga puta trepće sporijim tempom prilikom pisanja, a bržim tokom čitanja. Uređaj je opremljen i sa standardnih 2 MB buffera, underrun zaštitom i podrškom za BookType bitsetting:
LG GSA-H10N InfoTool
LG GSA-H10N Nero Drive Info
LG GSA-H10N DVDInfoPro
Pogledajmo i zvaničnu specifikaciju LG GSA-H10N:
LG GSA-H10N Specifikacija
SONY DW-G121A Sony pod novim sloganom “Like no other” vrši promociju svojih novih serija optičkih uređaja. Tradicionalno, u okviru DW serije Sony koristi OEM verzije LiteOn pisača. Ove serije se razlikuju “samo” po drugačijoj verziji firmvera, što ponekad može biti i presudno, obzirom na znatno učestaliji apdejt firmvera od strane LiteOn-a.
Sony DW-G121A predstavlja OEM verziju LiteON SHM-165H6S Multi drajva koji je baziran na identičnom MediaTek 1888E čipsetu kao i njegov prethodnik DW-Q30A, ali sa dodatnom podrškom za DVD-RAM 5x, 8x DVD+R DL i Lightscribe funkcijom.
Dizajn je suštinski nepromenjen, osim samih specifikacija. Tray je tradicionalno živahan i vrlo dobrog kvaliteta, a drajv dolazi u kratkom kićištu dubine od svega 165 mm. Ono što nam je na prvi pogled zasmetalo jeste zadržana 12x specifikacija kod čitanja DVD±R medija (iako je u zvaničnoj specifikaciji navedena 16x!), što je direktna posledica nešto starijeg MediaTek čipseta. LiteOn mesecima radi na eksperimentalnim firmverima za svoju novu 6S seriju koji će podići brzinu čitanja na 16x, ali konkurencija po tom pitanju ne gubi vreme, pošto su pojedini proizvođači odavno izbacili svoje “punokrvne” 16x modele.
Ono što nam se definitivno nije dopalo već u prvim trenucima korišćenja uređaja jeste neprestano kontinualno tiho škripanje koje se čuje nakon ubacivanja i mirovanja diska, bez obzira na činjenicu da nakon ubacivanja nismo pristupali drajvu! Da li je u pitanju mehanički defekt našeg primerka na testu ili “generalna odlika” nove DW serije ne možemo pouzdano reći, no ovo je jedini drajv na ovom testu koji je zaradio svoj prvi negativni poen u samom startu. U toku testiranja ćemo detaljnije sagledati i njegove ostale performanse i doneti konačni sud, a u međuvremenu pogledajmo i zvanične specifikacije:
Sony DW-G121A InfoTool
Sony DW-G121A Nero Drive Info
Sony DW-G121A DVDInfoPro
Sony DW-G121A je došao sa HYS2 revizijom firmvera koju smo zamenili novijom HYS3.
Sony DW-G121A Specifikacija
SAMSUNG SH-W162L
U našem nedavnom testu smo imali prilike da se detaljnije upoznamo sa najnovijim predstavnikom Samsungove 18x DVD serije SH-S182D koji je postigao sasvim korektne rezultate tokom našeg testiranja, a u pojedinim segmentima je naprosto briljirao u odnosu na konkurenciju. Pred nama je ovoga puta predstavnik “starije” 16x generacije SH-W162L namenjen konzervativnijim korisnicima kojima 18x brzina snimanja nije presudna stavka.
Samsung u svojim predviđanjima navodi da će tokom 2007. broj prodatih 18x DVD pisača nadmašiti prodaju 16x generacija, što će prvenstveno biti posledica tržišnih kretanja i preusmeravanja na brže modele. Iskreno, u ovom testu ne očekujemo značajna odstupanja u performansama ovog i prethodno prikazanog Samsungovog modela, ali biće svakako interesantno uporediti ih sa konkurencijom koju smo okupili u našem današnjem testu.
Uređaj je došao u retail pakovanju, gotovo identičnom kao i u slučaju SH-S182D, s tom razlikom što priložena OEM verzija Nera u ovom slučaju ima i podršku za Lightscribe. Samsung je izbacio nekoliko revizija SH-W16x WriteMaster™ serija sa različitim sufiksima u oznaci: SH-W162C je bio osnovni 16x DVD±R/RW model sa podrškom za DVD±R DL 4x/4x kojeg je kasnije nasledio SH-W162D kod kojeg je podignuta specifikacija snimanja DVD+R DL na 8x, dok je današnji model SH-W162L na vrhu piramide dobio i Lightscribe funkciju. U okviru ove 16x serije postoje još i S-ATA varijante (SH-W163A), kao i eksterne SH-W164C, odnosno SH-W164L. Svi pomenuti modeli dele isti MediaTek 1888E procesor koga u današnjem testu koristi i Sony DW-G121A. Međutim, ono što ova dva uređaja suštinski razlikuje je unutrašnja mehanika i potpuno drugačija upotrebljena optika, pošto Samsung koristi sopstveni AMLPU dizajn o kojem smo pričali u našem ranijem testu.
Prednja maska SH-W162L je karakteristična za celu WriteMaster seriju i izuzev detalja u obliku Lightscribe logoa praktično nema značajne razlike. Na prednjoj strani uređaja dominira standardni oblik čiju monotoniju dizajna ublažava zaobljena ivica tray-a i ugravirana linija. Minijaturni četvrtasti LED zelene boje trepće svake 0.3 sekunde tokom čitanja i snimanja diska. Buka glavnog pogonskog motora je u nivou NEC i LG modela sa današnjeg testa, a mehanika drajva odaje utisak veoma robusne i kvalitetne izrade. Interesantno je da ovaj model dolazi u standardnom kućištu dubine 184 mm, dok je noviji SH-S182D prešao na mini format dubine 170 mm.
Uređaj je stigao sa TS01 firmverom koga smo apdejtovali na TS03 koristeći ranije pomenutu LiveUpdate aplikaciju:
Samsung Live Update
LiveUpdate aplikacija se smešta u sys-tray i prilikom internet surfovanja automatski (ili na manuelni zahtev) proverava dostupnost novog firmvera sa odgovarajućih Samsungovih servera i potom skida novi firmver, pokreće SFDNWIN aplikaciju (koja se koristi i u proceduri ručnog flashovanja .bin fajlova), a nakon celog postupka sledi neophodni restart sistema. Ovo je izuzetno koristan alat, obzirom na činjenicu da veoma mali broj korisnika vrši redovan apdejt firmvera.
Firmware Update
Sa pomenutog sajta se, takođe, može skinuti i najsvežija verzija MagicSpeed utility-ja koji ograničava maksimalnu brzinu prilikom čitanja pojedinih tipova medija, a sve u cilju postizanja nižeg nivoa generisane buke:
Samsung Magic Speed
Drive inspektori:
Samsung SH-W162L InfoTool
Samsung SH-W162L Nero Drive Info
Samsung SH-W162L DVDInfoPro
Prisutna je Super Link buffer underrun zaštita i kao svaki savremeni DVD-RW drajv, Samsung SH-W162L podržava automatski ili manuelni Book Type bitsetting.
Samsung SH-W162L Specifikacija
CD-R
– CD-R čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– CD-R snimanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
CD-RW
– CD-RW čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– CD-RW snimanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
9. DVD-R
– DVD-R čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– DVD-R snimanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
10. DVD+R
– DVD+R čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– DVD+R snimanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
Ponovili smo test kod Samsunga i utvrdili da je problem najverovatnije bio do lošeg primerka diska, što je rezultovalo obaranjem brzine na 8x od sredine do kraja. LG i ovoga puta postiže zavidno vreme snimanja zahvaljujući P-CAV metodi.
11. DVD-RW
– DVD-RW čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– DVD-RW snimanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
DVD+RW
– DVD+RW čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– DVD+RW snimanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
DVD+R DL
– DVD+R DL čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
DVD-RAM
– DVD-RAM čitanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
– DVD-RAM snimanje
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
DVD-VIDEO
– DVD-VIDEO
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
Audio CD / DAE Quality Test
– AUDIO CD
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– DAE Quality Test
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– CD DAE 99
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
Samsungu poslednja traka u konkretnom testu digitalne ekstrakcije jednostavno nije “legla”, LG je imao manjih problema, dok nas je NEC prijatno iznenadio. Do sada je u ovim testovima NEC uvek brljao, ali su očigledno inženjeri ove kompanije odlučili da stvari konačno dovedu na svoju mesto po tom pitanju. Sony tradicionalno odličan, mada je ovoga puta ograničio brzinu čitanja diska u prvom testu i postigao najlošije vreme.
Čitanje oštećenih AUDIO CD medija
Audio CD #1 Reč je o originalnom (presovanom) izdanju sa manjim fabričkim defektom pri kraju diska. Disk je inače fizički savršeno očuvan. Ovaj CD se bez problema pušta u svim klasičnim (kućnim) plejerima, ali se na slabijim čitacima mogu javiti problemi kod poslednje trake. U našem CD DAE 99 testu upravo i koristimo poslednju traku sa ovog diska prilikom testiranja uređaja.
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
Audio CD #2 U ovom slučaju površina diska je u veoma lošem stanju sa izuzetno velikim brojem plitkih (površinskih) ogrebotina usled neodgovarajućeg rukovanja i intenzivne upotrebe. Ipak, i ovaj disk se bez problema pušta u većini klasičnih CD plejera, dok mnogi PC uređaji imaju problema kod njegovog kopiranja.
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
Audio CD #3 Ovaj disk je u izuzetno lošem stanju, na samoj površini diska postoji nekoliko vidljivih lokacija sa greškom nastalih u toku proizvodnje i koja predstavljaju veliku poteškoću za brojne plejere. Disk se u celosti može pročitati samo na uređajima sa izuzetno kvalitetnom optikom.
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
Svi modeli su pokazali napredak kod ovih testova. LG H10N je nešto većom brzinom iskopirao diskove u odnosu na 4167B, NEC 4571A je uspešno pročitao i poslednji disk, dok je Sony zabeležio najveći napredak u odnosu na svog prethodnika, jer je uspešno pročitao sva tri diska. Samsung je briljirao u ovom testu, baš kao i SH-S182D.
Čitanje oštećenih CD i DVD medija
– TEST CD-R #1
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– TEST CD-R #2
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– TEST DVD-R #1
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– TEST DVD-R #2
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– TEST DVD+R #1
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
– TEST DVD+R #2
NEC ND 4571A
LG GSA-H10N
SONY DW-G121A
SAMSUNG SH-W162L
Dakle, dosta interesantni rezultati. Kod Transfer Rate testa i LG i NEC su zabeležili pomak u odnosu na njihove ranije modele. Iako i dalje nisu sasvim pouzdani uređaji prilikom kopiranja “sumnjivih” diskova, LG-jev algoritam je sasvim upotrebljiv u postupku korekcije grešaka i za razliku od NEC-a, u svakom testu je u razumnom roku kompletirao Scan Surface test. Sony nas je ovoga puta razočarao, jer je podbacio u odnosu na svog prethodnika “na svojoj teritoriji”, iako je to još uvek jedan od boljih čitača na tržištu. Kod čak 50% diskova nije kompletirao Transfer Rate test (primera radi, DW-Q30A prošloga puta nije pročitao samo jedan CD-R disk), što ukazuje na nešto slabiju optiku kod primerka na našrem testu. Samsung u ovom testu ponovo odnosi ubedljivu pobedu.
Uporedna tabela rezultata
Vremena prepoznavanja i slučajnog pristupa
Random Seek Time
Recognition Time
PI/PO Testovi
Test uređaj: LiteOn SOHW-832s (4x CLV, 8/1 Ecc)
Verbatim 16x DVD-R (MCC 03RG20)
Samsung je jedini postigao zadovoljavajući rezult kod snimanja MCC 03RG20 diskova; da li je u pitanju lošija serija medija koju smo ovoga puta dobili, pa se to odrazilo na sve snimače ne možemo sasvim sigurno znati, ali je evidentno da su naši uređaji podbacili. Kod NEC-a su prisutni manji pikovi zbog čestih prekida snimanja (tzv. re-linking pointa).
Verbatim 16x DVD+R (MCC 004)
Kada su MCC004 mediji u pitanju, svi uređaji očekivano postižu ujednačen vrhunski rezultat.
PrimeDisc 16x DVD-R (RITEK F1)
Samsung i NEC nisu baš “zaljubljeni” u PrimeDisc DVD-R medije sudeći po ovim grafikonima, dok LG i Sony dobijaju prolaznu ocenu.
PrimeDisc 16x DVD+R (RICOH JPN R03)
NEC je oborio brzinu na kraju snimanja PrimeDisc DVD+R diska, što može biti posledica lošije medije. U glavnom, postignut je vrlo dobar rezultat kod svih ostalih modela.
RiDATA 8x DVD-R (RITEK G05)
Sony i Samsung ne postižu zadovoljavajuć rezultat kod RiData medija. NEC je postigao vrlo dobar rezultat, međutim pikovi koji su se javili na grafiku nisu posledica “lošeg snimka” već tzv. re-linking tačaka koje se poklapaju sa padovima na grafiku brzine snimanja. To su standardne lokacije na disku kod kojih NEC snimači vrše kratkotrajni prekid snimanja i primenjuju aktivnu kalibraciju snage lasera, što pojedini pisači poput našeg Liteona detektuju na PIF grafu. Ipak, u normalnim okolnostima, te lokacije na disku ne prave nikakve probleme prilikom čitanja. LG takođe postiže odličan skor.
Lightscribe
Početkom januara 2004. na CES manifestaciji u Las Vegasu kompanija Hewlett Packard je predstavila inovativnu tehnologiju kreiranja jednostavnog monohromatskog teksta i grafike na površini CD i DVD medija zlatno žute pozadine, eliminišući potrebu za adhezivnim nalepnicama i klasičnim markerima, koji su u međuvremenu postali uobičajeni metod obeležavanja. U intenzivnoj saradnji sa kompanijom MKM (Mitshubishi Kagaku Media, matična kompanija Verbatima) razvijeni su specijalni Lightscribe mediji kompatibilni sa odgovarajućim optičkim uređajima i softverom (razvijeni od strane kompanije HP), koji su godinu dana kasnije i komercijalno postali dostupni.
Prve revizije Lightscribe DVD medija posedovale su sertifikat za 8x brzinu snimanja podataka i nosile su oznaku v1.0 (koja se odnosi na reviziju specijalnog foto-osetljivog sloja), a samo iscrtavanje je poprilično trajalo (oko 10-tak minuta za običan naslov i više od pola časa za složeni motiv). Trenutno su aktuelne 16x Lightscribe DVD medije u reviziji v1.2 koje se iscrtavaju većim brzinama (za oko 30-50% brže u odnosu na v1.0) i navodno imaju nešto izraženiji kontrast (kažemo “navodno” iz razloga što su novija istraživanja pokazala da starije revizije imaju znatno izraženiji kontrast!). U najavi je i revizija v1.3 koja će imati još bolje brzinske performase, a koje se očekuju u narednom periodu.
Kada su CD-R mediji u pitanju, nažalost (ili na sreću), za sada se mogu pronaći samo revizije v1.0, mada su nove revizije najavljivane još ranije, za sada ih još uvek niko ne proizvodi. Ranije smo pominjali i različite verzije boja pozadina (osnovna je zlatno-braon), ali izgleda da ni ovih medija još uvek nema u dovoljnoj količini ili ih čak nema uopšte, uprkos tome što su najavljene pre skoro godinu dana…
HP je sredinom godine pokrenuo novi talas znatno agresivnije promocije Lightscibe tehnologije, obnovivši oficijelni sajt i snizivši vrednost licence kako bi pridobio širu podršku proizvođača medija i uređaja, a koji su ključni u procesu omasovljavanja ove tehnologije. Prema zvaničnim podacima, oko 10% ukupno proizvedenih DVD±RW pisača poseduje Lightscribe funkciju, ali se HP zalaže za još intenzivnije povećanje tržišnog udela. Naime, inicijalno prodaja nije ispunila sva očekivanja, što je i rezultovalo negodovanjem proizvođača medija i hardvera, pa je HP u cilju dalje promocije snizio iznose licenci. Trenutno, Lighscribe podržava preko 70 najznačajnijih vendora IT opreme, počev od proizvođača medija i pisača, preko proizvođača brend konfiguracija, softver developera i sistem integratora. Osim MKM/Verbatima, preko licence Lightscribe diskove trenutno proizvode i CMC Magnetics, Moser Baer India i Prodisc, dok je broj različitih brendova medija znatno veći.
Lightscribe tehnologija koristi regularnu stranu za iscrtavanje na kojoj je nanesen specijalni foto-osetljivi sloj, čime se ne remeti struktura snimljenih podataka sa snimajuće strane. Zbog same tehnologije, Lightscribe je ograničen na jednoslojne i dvoslojne medije (nije moguća implementacija na Double-Sided diskove). Različiti intenziteti laserskog zraka (koji se kontrolišu preko softvera i samog drajva) u saradnji sa odgovarajućom brzinom rotacije i brojem prelaza, formiraju tamnije i svetlije monohromatske nijanse sa pozadinom u boji osnove termo-osetljivog sloja, koji u finalnom obliku formiraju željeni motiv.
Procedura snimanja “LS” diskova je u suštini veoma jednostavna. Prema tzv. paroli Burn-Flip-Burn prvo (1) snimate podatke na klasičnoj strani diska, (2) vadite snimljeni disk, okrećete “label” stranu na dole, vraćate disk u uređaj i na kraju (3) snimate etiketu sa druge strane. U softveru za izradu motiva možete dodavati tekst ili slike, a sam proces crtanja može potrajati i nekoliko desetina minuta, u zavisnosti od složenosti motiva i odabranog stepena kvaliteta. Danas postoji nekoliko alternativa kada je softver u pitanju. Mi smo ovoga puta iz praktičnih razloga koristili Nero Cover Designer, dok na oficijelnom HP Lightscribe sajtu možete skinuti besplatni LightScribe Simple Labeler koji omogućava bazične tipske oznake. Jedan od najpopularnijih programa za Windows platformu je Surething CD/DVD Labeler, dok korisnici MacOS platforme mogu koristiti LaCie LightScribe Labeler for Mac, a postoji i posebna verzija za Linux. Ono što je pored samog softvera neophodno je i LSS Lightscribe System drajver (API) koga takođe možete skinuti sa pomenutih sajtova, bez kojeg nije uopšte moguće izvršiti iscrtavanje i koji se često updejtuje zbog podrške novih pisača.
Zanimljivo je i to da zahvaljujući specijalnom indexing bar-kodu koji se nalazi oko centralnog plastičnog obruča diska koji služi za orijentaciju relativnog položaja može više puta nanositi identičan motiv na isti disk, a sve u cilju dobijanja kvalitetnijeg otiska, većeg kontrasta i trajnijeg zapisa! U tom cilju, savetujemo vam da vaš projekat (.ncd fajl u slučaju da koristite Nero Cover Designer) snimite za svaki slučaj, tako da ukoliko niste zadovoljni rezultatom možete ponoviti snimanje.
Normal mode
Best mode
Nero Cover Designer nudi tri moda prilikom iscrtavanja: Draft, Normal ili Best. Draft je najbrži, ali je i kontrast u tom slučaju veoma slabo izražen i iz našeg iskustva trudite se da ovaj mod uopšte ne koristite. Normal daje prihvatljiv rezultat, mada ni sa njim nismo bili preterano zadovoljni, dok je Best ujedno i najbolji. Na pomenutom sajtu možete skinuti i još jednu alatku pod nazivom Extended Label Contrast Utility koja produžava vreme snimanja za oko 50% tako da se pri “novom” Best modu može postići još kvalitetniji kontrast sa samo jednim prolazom, ali po cenu dužeg vremena snimanja. Na našim primerima ispod možete videti rezultat klasičnog Normal moda čije je iscrtavanje trajalo oko 7 minuta, a do njega je prikazan rezultat još jednom pređenog sloja u Best modu (oko 14 minuta); razlika je i te kako primetna.
Labelflash
FujiFilm i Yamaha su zahvaljujući intenzivnoj saradnji u oktobru 2005. najavili novu tehnologiju iscrtavanja ili preciznije snimanja oznaka na disku kombinovanjem specijalnog foto-osetljivog sloja koji je razvio FujiFilm i patentirane tehnologije kompanije Yamaha, uz upotrebu konvencionalnih lasera koji se inače koriste za snimanja podataka. Ukoliko se sećate, ideja iscrtavanja oznaka po optičkim diskovima uz pomoć laserskog snopa (koji se inače koristi za snimanje podataka) po prvi put je predstavljena u popularnom Yamaha CRW-F1 pisaču opremljenog DiscT@2 tehnologijom.
Labelflash tehnologija podržava ispisivanje oznaka sa aktivne (Data), ali i sa gornje (Label) strane DVD diska kombinovanjem DiscT@2 i Labelflash tehnologija, respektivno. Korišćenjem konvencionalnih lasera i specijalnih Labelflash medija sa foto-osetljivim slojem nanesenim u sredini između refleksivnog sloja i gornje polikarbonatne osnove može se iscrtati motiv po želji na celoj korisnoj površini diska. Međutim, ukoliko niste u mogućnosti da nabavite Labelflash diskove, sa Data strane uz upotrebu konvencionalnih medija možete koristiti klasičan DiscT@2 mod. Zapis je izuzetno trajan i otporan na fizička oštećenja upravo iz razloga jer se organski pigment nalazi na dubini od 0.6 mm ispod polikarbonatne površine diska. Ovakav princip je na žalost i ograničavajući faktor zbog koga se ova tehnologija može koristiti isključivo kod DVD medija.
Procedura ispisivanja je veoma jednostavna. Na gornjoj “Label” strani se iz odgovarajućeg softvera kreira željeni motiv sa slikama i tekstom, koji se zatim ispisuje preko DVD-RW uređaja na Labelflash diskovima. Labelflash podržava 256 nivoa prozirnosti (nijanse tamno-plave ili srebrne zavisno od tipa reflektivnog sloja) i nekoliko nivoa kvaliteta ispisa (trajanja 5-20 min), čiji se rezultati ogledaju u manje ili više izraženom kontrastu. Na našem tržištu još uvek nema Labelflash medija, ali ćemo vam ovom prilikom demonstrirati rad DiscT@2 opcije koju možete koristiti na svim regularnim blanko DVD diskovima.
U okviru Nero Design Cover-a prilikom crtanja DiscT@2 sloja postoji sledeći set opcija:
Postoje 3 predefinisana profila u okviru NCD programa: Fast, Normal i Best; dok kod poslednje opcije Custom možete samostalno podesiti željene parametre za nivo kontrasta i brzinu rotacije. Svako povećanje vrednosti kontrasta za dvostruko višu vrednost linearno produžava vreme snimanja, a slično važi i za brzinu rotacije. Ukoliko izaberete maksimalnu vrednost kontrasta 100, to znači da će se labela iscrtati dva puta sporije u odnosu na kontrast 50 ili četiri puta sporije u odnosu na 25. Najbolji kvalitet se postiže izborom najsporije brzine rotacije (2250 rpm) i najveće vrednosti za kontrast (100), a u našem slučaju je iscrtavanje trajalo oko 28 minuta u “najgorem” slučaju. Ipak, sasvim pristojan rezultat daje i Normal mode (razlika postoji, ali nije drastična), gde je iscrtavanje naše oznake trajalo ispod 5 minuta. Ukoliko sačuvate vaš .ncd projekt, naknadno možete ponoviti snimanje po istom disku kako bi pojačali kontrast bez bojazni o orijentaciji labele, zahvaljujući sistemu adresiranja traka na disku. Ipak, kontrast se ne može “beskonačno” poboljšavati, obzirom da je reflektivnost donjeg sloja ograničena samim karakteristikama organskog sloja i upotrebljene reflektivne pozadine.
DVD Disc T@2
Postoje izvesna ograničenja koja važe za klasičan DiscT@2 mod – neophodno je da disk poseduje minimum ~ 0.9 GB slobodnog prostora (efektivna širina prstena od oko 5 mm posmatrano od spoljašnje ivice ka unutrašnjosti), a nakon snimanja labele disk više nije moguće nasnimavati, obzirom da postoji opasnost da podaci pređu na već iscrtanu površinu, što korisnika može dovesti u nezavidni položaj (ukoliko su podaci kritični).
Nedostaci ove tehnologije su nedovoljno zastupljeni uređaji i blanko DVD medije, obzirom da ih najveći svetski proizvođači još uvek nisu uvrstili u svoj proizvodni program (Fuji je u određenim pregovorima sa liderima u proizvodnji diskova, ali za sada nema konkretnih najava) ili su svoju podršku već ustupili konkurentnoj tehnologiji. Nec je prvi proizvođač optičkih uređaja koji je uvrstio i ovu tehnologiju u svoj portfolio, a ubrzo ga je sledio i Pioneer. Ritek je za sada jedini Tajvanski proizvođač koji ove diskove proizvodi pod Fuji brendom i to u svega nekoliko miliona primeraka na mesečnom nivou, što je zaista nedovoljno da bi se postigao odgovarajući tržišni efekat.
Ima li pobednika ?
NEC ND 4571A je u principu vrlo solidan drajv, postigao je najbrže brzinske rezultate u većini testova zahvaljujući savremenoj specifikaciji i dosta solidan kvalitet snimanja na kvalitetnim medijama. Međutim, drajv nije optimizovan za sve medije podjednako i potrebno je pronaći onaj koji mu najviše “leži”. Drajv je pokazao i značajan napredak na polju čitanja audio diskova i određeni napredak na polju korekcije grešaka, ali je to još uvek nedovoljno u odnosu na konkurenciju. Ukoliko se odlučite za ovaj model, odvojte mesta makar za jedan kvalitetniji DVD-ROM sa strane, tek da se nađe. Naravno, velika prednost ovog modela je i podrška za Labelflash.
LG GSA-H10N nas je definitivno najviše iznenadio u ovom testu. Drajv je “živnuo” u pogledu brzinskih specifikacija i gotovo da se ne može prepoznati kao naslednih GSA-4167B modela. Kao i NEC, ovaj model je pokazao značajan napredak na polju korekcije grešaka i mada to još uvek nije na nivou nekih konkurentnih modela, drajv može poslužiti za eventualno spašavanje podataka sa oštećenih diskova ukoliko je potrebno. Kao jedini model koji koristi P-CAV metodu snimanja zahvaljujući Renesas čipsetu, LG drajv je i dalje ubedljivi šampion 16x DVD snimanja. H10N je i znatno bolji čitač u odnosu na 4571A, iako je u retkim prilikama postigao i bolji brzinski rezultat prilikom čitanja, prvenstveno zahvaljujući ograničenju u svojoj specifikaciji. Ovaj model se u našem testu pokazao kao vrlo kvalitetan pisač i u ovoj grupi testiranih uređaja po kompatibilnosti sa različitim tipovima medija zauzima prvo mesto.
SONY DW-G121A je u principu solidan drajv baš kao i njegov prethodni model, koji ovoga puta u našem testu zauzima sredinu. Nismo previše impresionirani postignutim rezultatima po pitanju brzine čitanja (najveću zaslugu za to duguje konzervativnom MediaTek čipsetu), a naš primerak sa testa nije blistao ni kod čitanja oštećenih CD i DVD medija, što mu je do sada paušalno pripisivano kao “uža specijalnost”. Ipak, značajan pomak je načinjen u radu sa audio diskovima, što je samo po sebi potez vredan pažnje. Kada je kvalitet zapisa i kompatibilnost medija u pitanju, još uvek važi stara konstatacija da mu znatno bolje “leže” +R negoli -R diskovi, pa vam savetujemo da imate ovu činjenicu u opticaju ukoliko se odlučite za ovaj drajv. DVD+R format je prema svom dizajnu zaista i superioran u odnosu na DVD-R, što je i jedan od bitnijih razloga zbog čega pisači generalno posmatrano na lakši način postižu bolji kvalitet zapisa pri ekstremnim brzinama u odnosu na konkurentni format. Sa druge strane, apsolutno nema opravdanja za nešto lošiju kompatibilnost sa -R formatom na kraju 2006. godine.
SAMSUNG SH-W162L je u principu sličan Sony modelu, iako nas drajv nije oduševio po pitanju kvaliteta snimanja kao nedavno nahvaljeni SH-S182D. Sasvim razumljivo, objašnjenje za takvo stanje možemo pronaći u datumu proizvodnje (sudeći prema deklaraciji, proizveden je pre tačno godinu dana) i verovatno je reč o jednoj od prvih hardverskih revizija ovog modela. Drugi potencijalni razlog je i različita fabrika iz koje je uređaj proistekao u odnosu na noviji model. Sve u svemu, mesta za popravku kada je kompatibilnost sa velikim brojem medija i bolji kvalitet zapisa definitivno ima. Ono po čemu će nam ovaj model ostati u sećanju je neverovatno kvalitetan algoritam za korekciju grešaka i izuzetna sposobnost čitanja oštećenih medija. Ne treba zaboraviti ni podršku za Lightscribe, baš kao i kod Sony modela.
Na samom kraju, šta nam je pokazao ovaj test? Da ovaj segment IT tržišta definitivno ne miruje i da se nalazi u konstantnim promenema, zbog čega je stalni monitoring neophodan kako bi se blagovremeno ispratile sve promene. Neki modeli su popustili u odnosu na njihove prethodnike u pojedinim stavkama, dok su na nekoj drugoj strani pokazali značajno poboljšanje performansi. Ipak, u ovom testu nema istaknutog pobednika, ali ukoliko bismo morali da biramo, izbor bi se sveo na LG GSA-H10N (sa aspekta kompatibilnosti sa različitim medijama i kvaliteta zapisa) ili eventualno Sony DW-G121A (uz određeni kompromis).
I dok se neminovno približavamo novogodišnjoj groznici koja će ovoga puta biti po nečemu i vrlo posebna, dotle lagano ispraćamo još jednu generaciju DVD pisača u zaborav. Prema rečima proizvođača, 2007. godina će definitivno biti godina 18x DVD pisača i pored činjenice da će ona krčiti put nekim novim “klincima” u kraju… Samsung optiku za potrebe testa ustupio KimTec. Sony optiku za potrebe testa ustupio CT Computers. LG optiku za potrebe testa ustupio Pin Computers. Nec optiku za potrebe testa ustupio Pin Computers.