Uporedni test hard diskova

Uporedni test hard diskova

Hard diskovi su u medijima pomalo pali u senku zbog činjenice da skoro svaki dan izađe neki novi SSD koji je malo brži i malo jeftiniji. Oni su definitivno u fokusu, jer je hard disk odavno prošao svoj zenit, ali je i dalje izuzetno bitna komponenta svakog PC-a. Prosto, SSD zbog svog ograničenog kapaciteta ne može da eliminiše potrebu za hard diskom kao uređajem za smeštanje podataka. Na kraju krajeva, cene SSD-ova nisu toliko nisko pale da bi svaki korisnik mogao sebi da ga priušti za sistemski disk. Stoga, nova generacija hard diskova je tu, a mi smo testirali ukupno 22 terabajta hard diskova. Zainteresovani?

    Sadržaj

      Nebojša Todorović
      Hard diskovi su se mahom podelili u nekoliko grupa, pri čemu govorimo, naravno, o modelima namenjim “consumer” tržištu. Svode se na štedljive čije se magnetne ploče vrte na manjem broju obrtaja u minuti i one koji su osmišljeni da budu nešto brži, ali energetski zahtevniji, a ponekad i primetno bučniji. U suštini, kupovati posebno brze hard diskove samo da biste na njima smeštali podatke nema mnogo smisla, pa su “green” varijante ubedljivo najbolji izbor za taj posao.

      Sa druge strane, za one koji sklapaju konfiguraciju, a pritom nemaju novca za SSD koji ipak nisu još uvek toliko jeftini, postoje diskovi nešto veće brzine. Uostalom, nije samo stvar nemanja sredstava za SSD. Prosto, nekada je raspoloživi kapacitet sistemskog diska bitniji nego velike sekvencijalne brzine i “access time”, a uostalom to se donekle može kompenzovati pravljenjem RAID sistema sa nešto bržim hard diskovima.

      Bilo kako bilo, mi ćemo našu priču započeti sa bržim verzijama, a radi se Western Digitalu i njihovoj Black seriji. Pored njih tu je još deset različitih diskova, koje ćemo pomenuti, a nadamo se da ćete naći nešto zanimljivo baš za vaš PC.

       Ukoliko ste dugogodišnji korisnik računara, svakako vam je poznata WD Black serija hard diskova. Predstavljaju simbol pouzdanosti i performansi i idealan izbor za korisnike koji žele sve te benefite, a da pritom nisu spremni za prelazak na Raptor modele. Crna serija je jedina od testiranih modela čija je funkcionalnost pokrivena garantnim rokom od čak pet godina.
       
       
      Western Digital Black modeli su generalno idealni kao sistemski diskovi, što je doduše nekada bilo daleko izraženije, dok SSD-ovi nisu preuzeli primat u ovom domenu. Ipak, ukoliko vam je za sistemski disk neophodna velika količina raspoloživog prostora, neki od WD Black varijanti je itekako dobar izbor. Imali smo prilike da isprobamo dva modela sa 1 TB (WD1002FAEX) odnosno 2 TB prostora (WD2002FAEX).  
       
      Oba hard diska rade na 7200 obrtaja/min, što je uz veliku keš memoriju (64 MB Samsung DDR2) u teoriji treba da donese primetnu prednost u performansama. Nažalost, nismo uspeli da dobijemo očekivane rezultate, pa je Black serija vrlo često zaostajala u sekvencijalnim brzinama za Red, pa čak i za Green serijom. Bez obzira na broj pokušaja da zamenimo SATA konektor ili kabl, pa čak i reinstalaciju drajvera, dobijali smo vrlo slične i ne toliko dobre rezultate.  
       
      Zapravo, WD1002FAEX i WD2002FAEX su briljirali u brzini pristupa, kao i u PCMarku 7 koji ih je nagradio ubedljivo najvećim brojem bodova. Sa druge strane, CrystalDiskMark i HD Tune ih očigledno nisu favorizovali, što nema preterano smisla. Pritom, trebamo napomenuti i to da su Black modeli osetno bučniji od Green i Red serije, što uz veće zagrevanje zaista nije nešto što mnogi žele da čuju.  
       
      Naravno, putem AAM-a (Automatic Acoustic Management) možete smanjiti buku i vibracije, ali time kompromitujete performanse i time u pitanje dovodite poentu kupovine ukoliko vam je brzina bila prioritet. Ono što je nemoguće dovesti u pitanje je garantni rok od čitavih pet godina. U ovom domenu Black serija nema konkurenciju i ukoliko vam je sigurnost na prvom mestu, teško da ćete naći nešto bolje.  
       
      Sumirano: Western Digital Black serija nas je pomalo razočarala performansama koje je ostvarila u testovima. Buka i zagrevanje je veće od Green i Red serije, a isto važi i za potrošnju. Brzina pristupa je manja nego kod druge dve serije, a garancija najduža od svih testiranih modela. Idealan kao sistemski disk, ali uz blago redukovanje buke putem AAM-a.
       “Zeleni” modeli su namenjeni korisnicima koji u drugi plan stavljaju performanse, dok su im prioriteti cena, kapacitet i energetska zahtevnost. Green serija je kao takva planirana kao skup sporijih modela koji se oslanjaju na InteliPower tehnologiju koja u skladu sa potrebama reguliše broj obrtaja magnetnih ploča. Ovi hard diskovi su odlični kao “storage” jedinice, ali u nedostatku novca mogu naravno poslužiti i kao sistemski diskovi. Ruku na srce, ovo treba učiniti u slučaju nedostatka drugog rešenja.
       
       
      Nama su na test stigla četiri člana ove porodice. Prva dva su po bazičnim specifikacijama potpuno identična. Reč je o WD10EARX i WD10EZRX koji imaju po 1TB kapaciteta i 64 MB keš memorije. U čemu je onda razlika osim jednog slova u oznaci? Verovali ili ne to jedno slovo nosi ogromnu razliku u funkcionalnom smislu. WD10EARX je starija i sporija varijanta, koja je ujedno i zastarelija po nekoliko osnova.  
       
      Pre svega, WD10EARX ima veću potrošnju i slabije akustične performanse. U praksi razlika je između 5.3 i 3.6 vati tokom opterećenja što nije mnogo, ali imajte u vidu da se radi o 50 procenata, što u slučaju da ih imate veliki broj pravi razliku. Sa druge strane, iako po deklaraciji EZRX pravi manje buke, u praksi su oba modela potpuno nečujna. Treba pomenuti i razliku u masi, koja je manja u korist WD10EZRX verzije.  
       
      U pogledu performansi razlike su primetne. Istina, variraju od testa do testa, ali WD10EZRX ume da bude brži i do 80 procenata u određenim situacijama. Uopšteno, oko 30 do 50% je EZRX model brži u realnom radu, što je odlična vest zbog činjenice da razlika u ceni nije velika. Ukoliko se potrudite i potražite dobro, brži model možete naći po veoma sličnoj ceni. Stoga, ne budite lenji i u slučaju da ste se odlučili na WD Green od 1TB uzmite EZRX model.  
       
      Pored gore opisanih modela, treći Green član na testu je bio WD20EARX kapaciteta 2TB. Ukoliko se pitate da li postoji EZRX verzija istog hard diska, odgovor je da. Da li su razlike drastične kao i kod terabajtnih modela? Ne. Zapravo, deklarisane specifikacije su u detalj iste, ukoliko izostavimo potrošnju koje je tek za jednu desetinu manja. U skladu sa tim, nije nam žao što je WD20EZRX izostao sa testa, jer očigledno, za nas, bitnih razlika ne bi bilo.  
       
      WD20EARX je najjeftiniji model kapaciteta 2 terabajta, tako da mu je odnos evra po gigabajtu najbolji. Isto se ne može reći za performanse, ali to u ovom slučaju nije ni bitno. Wester Digital Green od 2 TB je idealan kao drugi “storage” uređaj koji služi za smeštanje podataka. Efikasan je u pogledu potrošnje energije, nije skup i ima veliki kapacitet. Da li treba da ponudi nešto više?  
       
      Poslednji od Green modela je WD30EZRX. Sa čak 3 terabajta prostora je idealan za sve korisnike koji imaju dovoljno novca na raspolaganju, a imaju veliki potrebu za velikom količinom prostora. Kao što je i logično, WD30EZRX se oslanja na InteliPower i InteliSeek tehnologije kako bi smanjio potrošnju, ali traganje glave po magnetnoj ploči radi kraćeg vremena pristupa.  
       
      Sumirano: Hard diskovi sa odličnim odnosom cene i kapaciteta. Veoma tihi i energetski nezahtevni hard diskovi. Idealni kao jeftiniji “storage” modeli. Nešto slabije performanse zbog manjeg broja obrtaja magnetnih ploča (5400RPM), izuzev WD10EZRX modela koji odskače od ostatka. Garancija od svega 2 godine što je najmanje od svih Western Digital hard diskova.
       Crvena boja bi mogla mnogima da sugeriše da se radi o “performance” proizvodima, ali zapravo nije tako. WD Black i dalje zauzimaju brzinsku krunu kada su proizvodi namenjeni prosečnim korisnicim, dok je RED serija po svemu veoma specifična. Ovi hard diskovi imaju vrlo usku namenu, a reč je o kućnim NAS sistemima, ali su generalno jako dobri kao “storage” jedinice više klase u odnosu na Green seriju.
       
       
      Western Digital navodi da su ovi hard diskovi testirani i adaptirani za RAID i generalno nisu fokusirani za sistemske diskove. U pravilnim uslovima korišćenja, njihova dugotrajnost bi trebala biti veća za 35%, a ne trebamo zaboraviti da pomenemo kako su ovi diskovi testirani sa velikim brojem partnera kao što su Icy Box, Netgear, QNAP itd.  
       
      Prednosti koje ovi modeli imaju u odnosu na Green seriju su mahom u kvalitetu komponenata, ali i implementacije ekskluziven NASWare tehnologije u okviru firmware-a. Potonja omogućava bolju korekciju grešaka, kao i detekciju problema u radu. Sigurnost podataka je na višem nivou, a uz veći kvalitet ovi modeli obezbeđuju bolje performanse u svakom pogledu (prenos podataka, akustika, energetska efikasnost).  
       
      Tri modela smo imali na testu i svi dolaze iz EFRX serije. Dakle, testirali smo WD10EFRX, WD20EFRX i WD30EFRX. Fizički su veoma slični Green modelima, a razlikuju se vizuelno samo po boji nalepnice. Ipak, kada se malo bolje zagledaju detalji i specifikacije otkrivaju se prednosti Red modela. Pre svega, kvalitet je podignut na viši nivo i otud garancija koja je za jednu godinu duža, što je samo po sebi dovoljno da ulije više poverenja korisnika.  
       
      Takođe, iako i Green i Red modeli imaju 64 MB keš memorije, kod Red serije je upotrebljen DDR2 čip koji je brži od onog koji se koristi za Green modele. Na kraju, tu je i manja potrošnja za oko 10 procenata u odnosu na ekvivalentne Green diskove istog kapaciteta, osim u slučaju varijante od 1 terabajt. Isto tako, manja je i deklarisana proizvodnja buke, mada u praksi moramo priznati da nismo primetili bitnu razliku.  
       
      Što se performansi tiče, jasno je da se radi o modelima koji rade na 5400 obrtaja u minuti, ali je Red serija definitivno konzistentno brža od Green modela. Jedino gde su dali nešto lošije rezultate jeste u pristupnom vremenu, ali je razlika zanemarljiva. WD20EZRX je ostvario odlične rezultate i od testirana tri Red modela nam se najviše dopao.  
       
      Sumirano: Hard diskovi namenjeni da budu storage jedinice, idealni za NAS sisteme i RAID. Po našem mišljenju odlična zamena za Green seriju kod korisnika koji žele dodatnu pouzdanost, performanse i niži stepen potrošnje. Garancija od tri godine je definitivno veliki plus. Praktično nečujni u radu i što se nas tiče predstavljaju najbolji izbor čak i u običnim računarima kao “storage” diskovi.
       Dolazimo i do Seagateove nove linije Barracuda hard diskova. U pitanju su mainstream proizvodi namenjeni prosečnim korisnicima, a novi modeli donose unapređenje na bolju performansi, kao i pouzdanosti koja je donekle nedostajala prethodnoj generaciji. Glavni razlog za ovo unapređenje je upotreba novih magnetnih ploča kapaciteta 1 TB u odnosu na ranije ploče od 600MB.
       
       
      Stoga model kapaciteta 1 TB ima izuzetno “vitku” liniju i veoma je tanak. Njegova oznaka je ST1000DM003 i za njega moramo priznati da predstavlja jako interesantno rešenje. Pre svega, cenovno je pozicioniran zajedno sa WD Green modelom istog kapaciteta. Ipak, ima niz prednosti kao što je jedna magnetna ploča, broj obrtaja od 7200RPM, kao i bolje performanse.  
       
      Naravno, zbog toga mu nedostaje energetska efikasnost Green modela, kao i nešto već količina proizvedene buke. Ne bojte se, jer je ST1000DM003 izuzetno tih imajući u vidu da ne radi o štedljivom rešenju. Ovaj disk osim toga što tanak ima i svega 415 grama, a dopada nam se činjenica da se ne greje mnogo. Sa druge strane, performanse su mu sjajne. Sekvencijalne brzine su iznad svih ostalih u većini testova, a generalno je dobar u praktično svim kategorijama. Imajući u vidu cenu, pun pogodak kao sistemski disk jeftinijih računara.  
       
      Druga dva modela imaju 2 odnosno 3 TB i takođe predstavljaju zanimljivu ponudu od strane Seagatea. Ipak, cenovno nisu ni približno primamljivi kao njihov mlađi brat, ali i dalje imaju jako dobre performanse da opravdaju cenu. Nova generacija Barracuda diskova je definitivno izuzetno brza, tako da u tom pogledu ni na jedan njihov model nemamo nikakvih zamerki.  
       
      Naravno, nije sve sjajno, jer su modeli od 2 i 3 TB bučniji od najmanjeg modela, ali su i dalje tiši od WD Black diskova. Nažalost, imamo utisak da sa dve godine garancije Seagate ne može da učvrsti staru reputaciju koju je nekada uživao i zaista bismo voleli da vidimo da se to promeni. Gotovo svi proizvođači su skratili trajanje garantnog roka hard diskova, ali smatramo da bi tri godine trebalo da se vrati kao standard.  
       
      Ukoliko zanemarimo to, Seagate Barracuda 7200.14 modeli predstavljaju jako dobar izbor kao jeftini sistemski diskovi, a moramo priznati da smo prijatno iznenađeni performansama koje su zaista jako dobre. Čak ih je i PCMark 7 pozicionirao na relativno visoko mesto, dok je kod ostalih testova nova generacija Barracude prikazala više nego dobre rezultate.  
       
      Sumirano: Odlični kao sistemski diskovi. Performanse na jako visokom nivou uz nešto veću potrošnju i višu buku od štedljivih modela. Utisak kvari garancija od dve godine.
       Test konfiguracija:
      CPU: Intel Core i5 2500K @ 4.5 GHz Matična ploča: ASUS P8Z77-V RAM: 2x4GB AMD Memory Entertainment Edition 1600MHz DDR3 HDD: Seagate Barracuda 7200.12 1TB VGA: ASUS Radeon HD 7970 3GB DirectCU II Napajanje: CoolerMaster GX series 750W Drajveri:  AMD Catalyst 13.2
       
      Spisak hard diskova na testu:
       
      Seagate:
      Barracuda 7200.14 1TB 64MB Cache (ST1000DM003) … oko 7.000 Din Barracuda 7200.14 2TB 64MB Cache (ST2000DM001) … oko 11.000 Din Barracuda 7200.14 3TB 64MB Cache (ST3000DM001) … oko 14.000 Din  
      Western Digital:
      WD Green 1TB 64MB Cache (WD10EARX) … oko 7.0000 Din WD Green 1TB 64MB Cache (WD10EZRX) … oko 8.000 Din WD Green 2TB 64MB Cache (WD20EARX) … oko 10.000 Din WD Green 3TB 64MB Cache (WD30EZRX) … oko 14.000 Din
      WD Red 1TB 64MB Cache (WD10EFRX) … oko 9.000 Din WD Red 2TB 64MB Cache (WD20EFRX) … oko 11.000 Din WD Red 3TB 64MB Cache (WD30EFRX) … oko 16.000 Din
      WD Black 1TB 64MB Cache (WD1002FAEX) … oko 11.000 Din WD Black 2TB 64MB Cache (WD1002FAEX) … oko 17.000 Din  
      Pre nego što nastavimo na rezultate, ukoliko želite da pogledate detaljno pogledate screenshotove iz korišćenih benchmarka, možete ih preuzeti na ovom linku. Na ovaj način možete detaljnije proveriti kako se pokazao hard disk za koji ste eventualno zainteresovani. 

       
       
       

       
       

       
       

        
       

       
       

       
       
       

       
       
      Pre svega trebamo reći da situacija sada nije kao što je bila sa SSD-ovima gde je bilo zaista velikih variranja u kapacitetu, ali još bitnije u brzini. Hard diskovi su odavno prošli zenit svog razvoja, pa je napredak daleko sporiji, a razlika u performansama između različitih modela ni izbliza “dramatična” kao što je to nekada bio slučaj. I pored toga, neki modeli su uspeli da nas “osvoje”, dok su neki ostavili “mlak” utisak. Modeli koje bismo izdvojili su sledeći.

      Seagate ST1000DM003 je pokazao izuzetne performanse zahvaljujući jednom “platteru” i koji dominira u odnosu na ostale modele u ovom pogledu. Prilično je tih i ne zagreva se previše u radu. Brzina pristupa mu je takođe prilično dobra, tako da je odličan izbor za sve kojima treba sistemski disk. Najbolji deo svega je cena, koja je izuzetno povoljna. Garanacija je jedina gde ovaj model ne odskače od ostalih modela, jer iznosi dve godine.  
       
      Western Digital Red serija je sjajna u generalnom smislu, jer ima bolje performanse od Green modela, optimizovana je da bude storage jedinica, a uz sve to ima i duži garantni rok. Western Digital je definitivno pogodio centar sa ovim diskovima, jer su im akustična i termalna strana takođe izuzetno jaka. Praktično se ne čuju na otvorenoj konfiguraciji, tako da zaista nema šanse da primetite njihov rad u bolje izolovanim kućištima. Uz sve to, cena po gigabajtu je među najpovoljnijima na testu, a ovo posebno važi za WD20EFRX i WD30EFRX koji predstavljaju potpuno zaokruženu ponudu.  

       
      Još jednom podsećamo, ukoliko želite da pogledate detaljno pogledate screenshotove iz korišćenih benchmarka, možete ih preuzeti na ovom linku. Na ovaj način možete detaljnije proveriti kako se pokazao svaki od hard diskova.
       
      Zahvaljujemo se firmi Gigatron na ustupljenim hard diskovima za potrebe testa.

      Ostani u toku

      Prijavi se na newsletter listu i jednom nedeljno cemo ti poslati email sa najnovijim testovima i vestima iz sveta tehnologije.

      Hvala!

      Uspešno ste se prijavili na na naš newsletter! Proverite vaš email nalog kako bi potvrdili prijavu.

      Možda vam se svidi
      X870E Aorus Pro i X870 Aorus Elite Wi-Fi7 test