Miloš Stamenković
Kraljevski Raptor – Western Digital Raptor WD1500ADFD
Ovakav naslov i ime momentalno asociraju na jedan tenk iz drugog svetskog rata, koji se pojavio prekasno i u vrlo malim količinama, tako da nije imao šansu da utiče na sam rasplet dotičnog rata. Ipak, hard disk koji danas predstavljamo sa pomenutim tenkom ima sličnosti samo po trenutnoj dostupnosti i tehnološkoj nadmoći koji bi trebao da donese na ratištu, odnosno tržištu. Sama dostupnosti u ovom momentu nije velika, ali će se ta situacija vrlo brzo promeniti, tako da će svi koji žele i imaju novca za elitni hard disk kompanije Western Digital moći i da ga kupe. Pored toga, treća generacija Raptora bez problema donosi brzinsku dominaciju u odnosu na sve aktuelne konkurentske modele, baš kao što je to bio slučaj i sa prethodne dve verzije WD Raptora hard diskova.
Verovali ili ne, od pojave prve generacije WD Raptor modela prošlo je čak tri godine. Međutim, ni nakon toliko dugo vremena hard diskovi sa brzinom rotacije od 10 000 obrtaja u minuti, ne samo da nisu postali standard, nego nisu uspeli ni malo više da se rašire među korisničkom populacijom. Razlozi za ovo su očigledni. I pored značajno većih performansi, visoka cena i mali kapacitet su jednostavno maksimalno suzili broj kupaca zainteresovane za Raptor diskove. Tako je samo visoka klasa ozbiljnih korisnika i gamera bila ozbiljno zainteresovana za Raptor, koji su kroz RAID mogli da dobiju upotrebljiv kapaciteta i vrh performansi dok su svi ostali u Raptoru videli lepu, skupu i nedostupnu stvar. Svesni mane vezane za mali kapacitet od 36 GB, WD već krajem 2003. godine predstavlja unapređenu verziju sa oznakom WD740GD. Gustina podataka po jednoj ploči koja se koristi povećana je na 74 GB, čime je umanjen problem malog kapaciteta. Pored toga, prosečno vreme pristupa je još malo smanjeno, a primenjen je FDB motor radi smanjivanja nivoa buke i povećanja pouzdanosti. Tokom zadnjih godinu dana, WD740 GD je doživeo male modifikacije koji su još malo poboljšale performanse, ali mesta za dodatni napredak je ostalo, jer je WD740GD i dalje koristio Serial ATA bridge čip i nije posedovao NCQ podršku.
150 GB, 10000 RPM, 16 MB keša! Najnovija verzija WD Raptor hard diska, koji upravo imamo čast da vam predstavimo, nosi oznaku WD1500ADFD, a tržištu je zvanično predstavljen u januaru tekuće godine. Kao i kod druge verzije i treća generacija Raptora sa sobom donosi neka značajna unapređenja. Najočiglednije, tu je dupliranje kapaciteta korišćenjem dve ploče kod kojih je malo povećana gustina zapisa na 75 GB, tako da novi Raptor nudi kapacitet od 150 GB, što je već ozbiljnija količina prostora koja se može porediti sa današnjim standardnom za 7200 RPM diskove od 250 do 300 GB. Naravno, brzina rotacije od 10 000 obrtaja u minuti je ostala glavna karakteristika, a isto važi i za prosečno vreme pristupa od 4.6 ms.
Pored navedenih detalja, sasvim je logično očekivati i povećanje keš memorije, što je i učinjeno. Keš memorija je duplirana, tako da je na WD1500ADFD modelu sada ima 16 MB, što je ponovo u skladu sa najnovijim standardima u domenu high-end desktop hard diskova. Finalni element koji čini WD1500ADFD je potpuna Serial ATA podrška. Tako je Marvell 88i8030 PATA-to-SATA bridge čip je konačno izbačen iz upotrebe, što znači da je novi Raptor konačno pravi Serial ATA hard disk. Ovo sa sobom nosi i punu podršku za NCQ i sve ostalo što ide uz Serial ATA standarde. Naravno, NCQ je sistem koji svoju efikasnost može pokazati samo u multithread radu i serverskim uslovima, dok se u normalnom radu teško može primetiti.
Interesatno je da se WD nije odlučio da na WD1500ADFD modelu implementira Serial ATA 2 podršku, već su se zadržali na prethodnoj generaciji Serial ATA standarda. Kao Western Digital sa Raptor-om i dalje prvenstveno cilja low-end serversko tržište, jasno je da većina servera još ne podržava novo standard, tako da se radi izbegavanja problema se eventualnom nekompatibilnošću ostalo na staroj SerialATA podršci. Ipak, u realnosti je maksimalnih 150 MB/s koliko nudi SerialATA sasvim dovoljno da najnoviji Raptor bez problema pokaže sve svoje mogućnosti. Dodatni detalji sa spiska mogućnosti su „Time Limited Error Recovery (TLER)“ i „Rotary Acceleration Forward Feed (RAFF)“ tehnologije koje imaju zadatak da povećaju performanse, naročito u RAID 1 i jačim RAID režimima rada. TLER je nominalno isključena funkcija, ali bi uskoro trebao da se pojavi utility softver preko kojeg će TLER moći da se uključi. RAFF sistem u stvari predstavlja neku vrst apsorbera većih vibracija, tako da se glave diska prilagođavaju dotičnim vibracijama kao ne bi došlo greške do pozicioniranja glava pri čitanju ili pisanju i potrebe za repozicioniranjem, čime se izbegava gubitak vremena i performansi.
Pre nego što krenemo na rezultate testova, par reči koje se tiču buke i zagrevanja. Temperatura pri radu WD1500ADFD diska je oko 45 stepeni bar po očitavanju interne S.M.A.R.T diode. Kada uzememo u obzir da je u pitanju hard disk sa brzinom rotacije od 10 000 obrtaja u minuti, može se komotno reći da je ovo odličan rezultat, jer veoma sličan nivo zagrevanja možemo videti kod svih standardnih 7200 RPM hard diskova. Što se tiče buke, Western Digital je sa trećom generacijom Raptora napravio još jedan korak napred po ovom pitanju, tako da je novi Raptor za nijansu tiši od svog prethodnika. Sa ovim nivoom buke, WD1500ADFD predstavlja veoma tih disk, a čak i dosta tiši u odnosu na neke od standardnih 7200 RPM modela. Jedino što se kod novog Raptora da čuti je SpinUp procedura prilikom startovanja računara ili hard diska iz sleep moda, ali je to stavka koja se bez većih problema može zanemariti i uglavnom je uobičajena za većinu modernih hard diskova.
Testovi Kada je u pitanju poređenje i referenca performansi WD1500ADFD diska, odlučili smo se da novog Raptora poredimo sa jednim standardnim 7200 RPM diskom WD 2500JS, kao i sa dva WD 2500JS hard diska u RAID 0 režimu. Ovo drugo poređenje bi trebalo za većinu da bude mnogo interesantnije, jer svima sasvim jasno da je WD1500ADFD mnogo brži od bilo kog drugog hard diska sa brzinom rotacije od 7200 obrtaja u minuti. Kao i uvek, krećemo prvo od Sandre.
U čisto sintetičkom testu, testirani hard diskovi su sasvim logično pozicionirani. Na prvom mestu je RAID 0 kombinacija, drugi je WD1500ADFD, a treći WD 2500JS. Prelazeći u reon realnih testova čistog kopiranja malih i velikih fajlova, redosled učesnika testa je isti, ali su razlike znatno drugačije. U oba copy tetsa, novi Raptor prosto oduvava sa scene WD 2500 JS, a naročito pri kopiranju malih fajlova gde je razlika gotovo dvostruka. Setićete se da je upravo rad sa malih fajlovima najkritičniji za brzi rad operativnog sistema, tako da već ovde novi Raptor jasno pokazuje za kakvu ulogu je prvenstveno namenjen. U odnosu na RAID 0, WD1500ADFD je nešto sporiji, ne toliko mnogo, ali ipak primetno.
Međutim, kada dođemo do Random Acces testa, WD1500ADFD ovde iza sebe ostavlja sve konkurente, i to sa velikom razlikom. Gotovo dvostruka razlika u odnosu na RAID 0, i čak mnogo više od toga u odnosu na WD 2500JS, još jednom jasno stavlja do znanja koliko je novi Raptor brz disk i koliko 10 000 obrtaja u minuti znači. Naravno, ovaj test je još jedan bitan element za brz rad operativnog sistema, tako da su se ove performanse jasno pokazale i na PCMark 05 testovima, posebno onim koji meri brzinu boot sekvence Windows-a XP. Na kraju priče dolazimo do dva testa gde je WD1500ADFD sporiji u odnosu na RAID 0 od dva WD 2500JS diska, ali iz sasvim logičnih razloga. Maksimalna brzina transfera je logično veća u RAID 0 nizu, manji Burst Transfer WD1500ADFD diska uslovljen je samo odsustvom Serial ATA II podrške koju WD 2500JS poseduje. Naravno, kako BurstTransfer ubedljivo najmanje utiče na realne performanse, ovaj detalj se može komotno zanemariti.
Sve u svemu… Glad za performansama je logično glavna ideja za kupovinu nove generacije Raptora. Već u prvom momentu korišćenja WD1500ADFD jasno se može osetiti da je u pitanju ubedljivo najbrži hard disk u klasi ne-SCSI modela. Već pri instalaciji i početku korišćenja nekog zahtevnog operativnog sistema, tipa beta verzije Windows Vista OS-a, razlika u performasama je sasvim očigledna. U poređenju sa RAID 0 sistemom, obejektivni je utisak da se sa WD1500ADFD dobija nešto hitriji rad kada su u pitanju performanse operativnog sistema. Naravno, kada je u pitanju rad sa velikim fajlovima i storage funkcije, dva WD 2500JS imaju prednost, kako zbog performansi, tako i zbog drastično većeg kapaciteta i povoljnije cene. Međutim, u klasi single diskova performanse nove generacije Raptora su još jedan primer činjenice da se samo povećanjem brzine rotacije mogu dobiti bolje performanse, dok su stvari kao što je Serial ATA 2 jako simbolično upotrebljive.
Western Digital Raptor – WD1500ADFD – Benchmark Editor’s Choice
Zahvaljujući implementiram poboljšanjima, WD1500ADFD iza sebe primetno ostavlja i prethodnu generaciju Raptor diskova. Shodno svim iznetim činjenicama, gotovo da je suvišno reći da smo oduševljeni WD1500ADFD modelom, te da bi vrlo radno posedovali bar jedan ovakav disk. U ovom momentu, WD najavljuje još jednu verzije treće generacije Raptora koji bi trebalo da nosi oznaku Raptor X i koji će biti namenjen high-end gaming mašinama. Iako će performanse Raptora X vrlo verovatno biti identične sa testiranim WD1500ADFD modelom, zbog svih beneficija koje nudi, vrlo radno ćemo još jednom kroz šake provući treću generaciju Raptor-a. Na žalost, visoka cena će i dalje ostati glavna prepreka za kupovinu ovih diskova, tako da će samo odabrani moći da performanse svog računara znatno unaprede instalacijom jednog ili više WD1500ADFD diskova.
Hard disk za potrebe testa ustupio Pakom.