Nebojša Todorović Headset stiže u pakovanju koje je potpuno postalo karakteristično za modele koji pripadaju Republic of Gamers porodici. Dominantna je crvena boja, a na pakovanju su navedene razne informacije o slušalicama i mogućnostima kojima se ističu. Deo kutije je transparentan, pa možete videti delimično kako izgledaju.
Na zadnjoj strani kutije se nalaze specifikacije, kao i razne druge informacije. Od njih možete saznati da u pakovanju stiže Asusov Spitfire DSP koji smo prvi put videli kod Vulcan Pro modela, kao i to da su implementirani drajveri od 50 milimetara uz velike sunđere čiji prečnik iznosi 100mm. Tu je i veliki broj slika i drugih zanimljivosti, tako da kupac može podosta saznati sa samog pakovanja.
Što se tiče propratne opreme, može se reći da je iznad proseka. Uz Orion Pro se isporučuje Spitfire DSP, guma koja olakšava kabliranje, kao i odgovarajuća dokumentacija. Kabl nije odvojeno isporučen, jer za razliku od Vulcana nije ga moguće skinuti sa slušalica. Isto važi i za mikrofon koji je integrisan na levom zvučniku.
Same slušalice su izuzetno lagane. Dok smo Vulcan okarakterisali kao masivan headset sa 326 grama na šta treba dodati i jednu AAA bateriju, za Orion bismo rekli da je prilično lagan. Interesantno je to što je subjektivni utisak razlike prilično veliki, jer na papiru to ne deluje baš tako. Orion Pro je deklarisan na 268 grama, tako da je lakši od Vulcana oko 60 grama. Ipak, u praksi je ovo učinilo da Vulcan konstantno osećamo na glavi, što se ne može reći za Orion Pro.
Izrada novog headseta deluje prilično uverljivo. Iskorišćena je kvalitetna matirana plastika kakva se može videti na mnogim RoG proizvodima iz svih kategorija. Dopada nam se to što je mehanizam za štelovanje veličine slušalica izrađen od metala. Na ovaj način spojevi deluju sigurnije i imamo utisak da je daleko manja verovatnoća da se prevremeno pohaba od izvlačenja.
Što se dizajna tiče ASUS je Orion Pro učinio prilično atraktivnim. Kombinacija crne i crvene boje naglašavaju Republic of Gamers poreklo i namenu. Kućište zvučnika je okruglo za razliku od kvazi elipsoidnog oblika koji je odabran za Vulcan model. Prečnik “šolja” je 100 milimetara i zaista su velike. Uz mekane jastučiće, apsolutno je sigurno da će vam celo uho biti prekriveno. Na ovaj način Orion je učinjen veoma udobnim, pogotovo kada imate u vidu njegovu redukovanu težinu.
Sa druge strane, aktivni “noise canceling” je nestao kako zbog cene, tako i zbog dimenzija i težine headseta. Naravno, zbog kompletnog prekrivanja uha i činjenice da su slušalice zatvorenog tipa, pasivno uklanjanje buke i dalje postoji u velikoj meri. Vrednost na koju se Asus poziva je maksimalnih 30dB. U praksi, imamo utisak da iako su deklarisani na istu vrednost Vulcan radi za nekoliko nijansi bolji posao izolacije od spoljašnje buke. Orion Pro je i dalje jako dobar u ovom pogledu tako da to ne treba da vas brine.
Mikrofon je kod ovog uređaja veoma praktično realizovan. Umesto da predstavlja dodatni deo ili da stoji sa strane, one je uvučen u kućište leve slušalice. Kada vam zatreba, jednostavno ga je izvući i oblikovati kako vam odgovara zbog činjenice da je fleksibilan. Kvalitet mikrofona je prilično dobar i nismo imali nikakve žalbe od strane saigrača, koji su pre toga komunicirali sa nama putem Vulcan Pro modela. Nakon malo podešavanja naši saigrači nisu primećivali razliku u odnosu na skuplji model.
Kao što smo već pominjali uz Orion Pro model stiže i Spitfire DSP koji predstavlja svojevrsnu minijaturnu USB zvučnu kartu. U suštini Spitfire predstavlja odlično rešenje za korisnike koji često “šetaju” svoje slušalice od jednog do drugog računara. Činjenica da se Spitfire povezuje preko USB interfejsa i da mu nisu potrebni drajveri za bilo koji OS, predstavljaju odlično rešenje da uvek iskoristite maksimum iz svog headstea. Putem tri tastera moguće je profilisati slušalice za ono što vam je potrebno. Opcija Amp pojačava zvuk, Surround pokreće virtuelni 7.1 zvuk, a FPS će istaći visoke tonove kako biste lakše locirali protivnike. Moguće je upaliti sva tri profila u isto vreme, tako da je prilagođavanje potrebama korisnika na zaista visokom nivou.
Spitfire se računarom povezuje putem USB-a, dok na drugoj strani ima dva klasična konektora od 3.5mm. Upravo ova dva priključka ima Orion na svom kablu, a na njemu se nalazi i kontroler za jačinu zvuka i paljenje/gašenje mikrofona. Kontroler poseduje i štipaljku, pa ga je moguće prikačiti za majicu, duks ili nešto drugo kako bi vam uvek bio pri ruci. Takođe, treba pohvaliti proizvođača na račun ojačanog kabla koji deluje veoma robusno i otporno.
Dakle, došli smo i do kvaliteta zvuka koje Orion Pro isporučuje. Treba znati da je Asus iskoristio dva velika neodijumska drajvera od 50 milimetara. To znači da je Orion Pro stereo rešenje, koje uz pomoć isporučenog DPS-a može da emulira virtuelni 7.1 surround zvuk. U igrama je zbog većih drajvera zvuk jako dobar i prikaz prostornosti je, usudućemo se da kažemo, čak i bolji. Prosto nakon nedelju dana konstantne naizmenične promene između Orion i Vulcan modela, zaključili smo da je iz aspekta gejmera koji nema potrebu za aktivnom noise canceling tehnologijom, jeftiniji model možda i bolji izbor. Prostornost i visoki tonovi su više izraženi što je korisno kada igrate neki FPS gde je pozicioniranje protivnika najbitnije.
Sa druge strane, Orion Pro pruža malo inferiornije iskustvo tokom gledanja filmova i slušanja muzike. Iako poseduje veće drajvere, niski tonovi su pomalo bledi i po našem mišljenju ispod očekivane snage. Definicija je dobra kroz ceo spektar, uključujući i srednje tonove koji često budu “pojedeni” od strane basa. Ovde to nije slučaj i zaista se ne može reći da predstavlja problem u slučaju da preferirate muziku gde bas nije prisutan u velikoj meri. Ipak, u slučaju da jeste jednostavno ćete verovatno primetiti da vam fali taj “udar” niskotonca. Kada se uzme u obzir razlika u ceni koja iznosi oko 60 evra, ovo zaista ne može da se uzme kao mana, jer Orion i nije pozicioniran tako da bude bolji od Vulcana.
Zaključak Nakon druženja sa Orionom možemo reći da smo jako zadovoljni. Krajnje je vreme da se Asus spusti sa headsetom u srednji cenovni segment, pogotovo posle sjajnog prvenca kakav je bio Vulcan. Orion Pro je za pojedine gejmere možda i praktičnije rešenje, jer je prilično lakši. Mikrofon nikada nećete zaboraviti, jer se uvlači u kućište zvučnika. Kvalitet izrade je poslovično dobar, a cena je povoljnija. U svakom slučaju Orion Pro nudi zaista puno toga, a za osetno nižu cenu ne žrtvuje previše. Nedostatak ANC-a i malo niskih tonova mnogima neće predstavljati problem, posebno kada imate u vidu da je u određenim aspektima čak u blagoj prednost. Na kraju možemo samo dati našu toplu preporuku, jer po najavljenoj ceni od oko 80 evra predstavlja krajnje konkurentan proizvod.
Prednosti: – Lagane – Udobne – Veliki drajveri odlično oslikavaju prostornost – Mikrofon koji se uvlači – Spitfire DSP Mane: – Nedostatak ANC-a – Slabiji niski tonovi – Kabl se ne menja
ASUS Orion Pro
Nakon predstavljanja Vulcan i Vulcan Pro igračkih slušalica, Asus je rešio da dopuni ponudu jednim povoljnijim modelom. Naime, cena Vulcan headseta je poprilično visoka i verujemo da su mnogi korisnici čekali upravo neko ovakvo rešenje kako bi se priključili "RoG vozu". Naravno, nije sve u Republic of Gamers logou, već treba proveriti da li ga povoljniji Orion Pro zaslužuje. Na prvi pogled, novajlija deluje jako dobro i ima čime da se pohvali. Tu su još veći zvučnici, kao i jastučići, kao i manja težina…